LEYDSCHE COURANT. 1861. VRIJDAG 18 JANUARIJ. De Courant wordt MaatiddgWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag Jeomt uit Zaturdag Avond. X" a n -O.. bt lÖOf) .TsliR) De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar afzon derlij he Hommers worden tegen 10 'Centen afgegeven jjiafl leb lasi m«ïï #U .(hun:. I VI BINNEIVIANDSCI1E 8ERI&TEN. LEÏDEN17 Januarij, De reclor magnificus, mr. J. de.Wal, de tijdsomstandigheden in aanmer king' nemende, heeft besloten den gebruikelijken maaltijd bij gelegenheid zijner aftreding op 8 Februarij e. k. niet te geven, maar de daarvoor be stemde gelden, ten bedrage van 500 gulden, aan de noodlijdenden in den Bommelerwaard af te staan. .i,f i-- -t r Men deelt ons mede dal de bnrgerzangschool van het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op aanstaanden Za turdag zal geopend Worden; wij doen hierbij opmerken dat, hoewel de deelneming voldoende mag geacht worden, nog gedurende de beide vplgende maanden leerlingen in dien zangcursus worden opgenomen. De minister van buileul. zaken heeft opgave gedaan van de op ver schillende tijdstippen bij zijn dep. ten behoeve der Christenen in Syrië ont vangen geldenten bedrage van ƒ12,997.05, waaronder 400 door tus- schenkomst van ds. D. Cbantepie de la Saussaye alhier. Door genoemden heer is nog eene som vgn ongeveer 200 toegezegd. -f Het Nederl. zendeling-genootschap heeft van 1856 tot 1860 en dus in de laatste 5 jarenaan giften en legaten ontvangen de som van 159,438.55. De hoofdcommissie tot slichting van epn gedeukteéken voor Vondel berigt, dat zij, in aanmerking riemende den nood des tijds, die zoo menig beroep op de Nederlandsche weldadigheid dringend gebiedt, meent voor eerst hare plannen te moeten laten rusten en ihahs geen beroep te mogen doen op den Nederlandse hen kunstzin. De dure p lig ten der eerste erken nende, gaal haar de goede naam van den laatsten te zeer ter harte, dan dat zij dien enigzins in de waagschaal zou willen stellen door ontijdig offers te vragen .voor hare vaderlandsche onderneming. De korporaals bij het wapen der infanterie van bet leger hier Ie lande, welke genegen zijn hunne militaire loopbaan in Oost'Indië voort te zetten kunnen met eene nieuwe verbindteois voot' 6 jaden en onder toe kenning vail eene gratificatie van ƒ125 lij) dtVt. leger overgeplaatst worden. Ter bcoordeeliug van de dikte van bet ijs kan strekken dat aan den nieuw te bouwen brug over de Ringvaart van Haarlemmermeer, door den aannemer D. F. de Kolf, eene heistelling' op het ijs geplaatst is, waaraan 30 man bezig zijn te werken, met een heiblok van 1000 pond, zonder dal eenig beletsel hun werk sluit. De rivieren hebben zich thans allerwege vastgezet en die vastzetting beeft zich zoowel op den Rijn als op de Maas ver bovenwaarts uitgestrekt, zoodal men, voor liet oogenblik het gevaar geweken aehl. Het water is ook overal vallende en de opsluwingen voor de ijsdammen die van liever lede meer water doorlaten, worden gaandeweg minder. De ijsbezetting in de killen vooral beeft waler en ijs onder doorgelaten en schijnt dit nog bij voortduring te doen. Op den Neder-Rijn en Lek wordt onder die omstan digheden de buitengewone rivier-correspondentie tijdelijk opgeheven. Op vele plaatsen is men bezig de noodkeeringen voor te bereiden, doch zoo lang de dooi niet invalt, meent men het er voor te mogen houden dat geene belangrijke voorvallen zijn te gemoet te zien. St. C Uit Apeldoorn meldt men van den 12del1. hl den afgeloopen nacht is bij den intendant van het Loovan wege Z. M. den koning, de last ont vangen om onmiddellijk al de voorbandene tenten af te zenden ten diénste van de slagtoffers van den watersnood. Diensvolgens verirokken heden 17 beladen wagens derwaarts, onder geleide van den administrateur van het domein het Loo. Uit Brakel schrijft men van den 15den het volgende: Daar ons bede huis nog altoos diep onder waler slaat, vergaderden wij heden in den tem pel der natuur. Onder den blooten hemelop den met ijs bevloerden grond bijeen gekomen, werden wij door onzen ieeraar, d8. J. C. W. Quack, voorafgegaan in het gebed, en bragten wij den llemelschen Vader onzen dank, die ons in de ure der benaauwdlieid zoo ziglbaar ter hulp was ge weest. De woorden, welke de leeraar ten grondslag zijner toespraak had gelegd, waren genomen uit F.xod. XIV vs. 14. Te Wcsiervoort nabij Arnhem, hadden twee broeders, welke'snachts hun verblijf in een hun toebehoorend schip hieldenom zich te verwarmen eenige brandende turven in een aldaar staand kagchcltje gelegd en de luiken gesloten gehouden; 's ochtends waren de in de nabijheid liggende schippers zeer verwonderd niemand uit het schip te zien komen; na lang Wach- tens besloot men de luiken te openenen vond men de beide broeders in bewustcloozen toestand in hunne bedden liggenen liet geheele schip vervuld met rook daar de wind in de kagchelpijp geslagen was en aldus alle rook naar binnen dreef. Door spoedig aangebragte hulp is men er in geslaagd-, beiden in bet leven terug teroepen. Als een bewijs van hooggaand gebrek bij de vogels, deelt men uit Goes het volgende mede: ln een huis is de slaapkamer van de open lucht afgescheiden door een gang aan beide zijden afgesloten door glazen ramen. In die slaapkamer hing een kooiije, waarin zich een kanarievogel bevond. Plotseling schoot een sperwer, door de beide glazen afsluitingen heen, op den vogel toeen bemagtigde in een oogenblik het kleine slagtoffer. Dat liet roofdier spoedig loon naar werk ontving, laat zich begrijpen. In een der voornaamste koffijliiuzén te Brussel wordt gedurende deze week dagelijks eene collecte gehouden voor de noodlijdenden door den wa tersnood in Nederland. De twee eerste-avonden bragten 200 fr. op. 's GRAVENHAGE, 17 Januarij. Z. M. heeft aan den kapitein R. W. R. van Dongen Francke, van liet S*1" reg. infanterievergunning verleend tot het dragen van de versier selen van ridder der orde van Adolf van NasSau met de Zwaarden, hem door den hertog van Nassau geschonken. Tot procureur bij de arrönd.-regtbank te Breda is benoemd mr. A. C. D. Pels Rycken; adiocaat aldaar. Van wêge H. M. dc koiilngin-moeder is thans een der kamerheeren haar Gelderland vertrokken, om den slaat der overslroomingen aldaar op te nenien. Met genoegen vermelden wij ook dat een onzer stadgenooleneen aanzienlijk handelaar, zich naar de plaatsen der overslroomingen iii Gelder land heeft begeven met eene massa kleedingstukkenvoeding en geldelijken onderstand ten behoeve der ongelükkigen. Z. K.-'H. prins Hendrik heeft aan den lieer commissaris dés konings in Gelderland certe bijdrage gezonden voor de noodlijdenden door den wa tersnood. Zijne gemalin heeft eene dergelijke bijdrage aan de commissie alhier doen toekomen. Gisteren avond werd in den kon. schouwburg een concert gegeven door de stafinuziek van liet' reg. grenadiers en jagers, welwillend bijgestaan "boor éenigé 'Artistes, ten voordcele van de noodlijdenden door den watersnood. 11. de kb'rtiïig'iii en HU. KK.. 1111. prirts en prinses Hendrik woonden dit concert bij, terwijl overigens de zaal geheel bezet was. In de 'pause Werd de heer Dunkier in de loge van H. M. de koningin ontvangen, die den ka pelmeester bare hulde bragt voor de uitvoering. Dit concert heeft üe aanzien lijke: som van ongeveer 2000 opgebragt. Bij den burgemeester zijn ingekomen vijf groole manden met kleeding stukken voor de noodlijdenden in Gelderland, van eenige Scheveningsche huismoeders, onder het opschrift 2 Cor. VIII12. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld een ontwerp van wet omtrent hel regt van zegel voor zooveel betreft-liet handelspapier. Volgens eene door de Japansclie regering aan den cor.sul-generaal der Nederlanden in Japan gedane mededeelingzullen de onderdanen eener natie, welke met Japan geen tractaat gesloten heeft, voortaan in dal rijk niet worden toegelaten. Dingsdag avond ontstond te Sciifcvcnfngen een hevige brand, in de korenmolen de Vriendschapdoor de gemeente verhuurd aan II. van Duyne. De vlammen sloegen reeds uil hel dak, voor dat de bewoner, die bezig-was zijne kinderen ter ruste te leggen, er iets van gewaar werd. De brandweer was terstond ijverig ter blusscliing werkzaam, en ook Z. M. de koning, die zich met twee zijner adjudanten baar de plaats van liet onheil had bege venontzag zieli niet met burgers en militairen te wedijveren om. alle mo gelijke hulp te verleeneu. Van het gebouw is niets overgebleven dan de muren. De huurder, die al zjjn huisraad en eene partjj graan heeft verlo ren, en belast is met een gezin van 9 kinderen, werd door den burge meester aan Z. M. voorgesteld, die hem niet zonder troost liet vertrekken. Op eene allezins loffelijke wijze heeft ook het gemeentebestuur in deoogen- blikkelijke behoeften van van Duyne voorzien. BÜITENLANDSCHE BER1GTËX. SS K Cf JE L. AM I». LONDEN15 Januarij. In brieven uit China leest men dat bij de verwoesting van het zomer paleis des keizers het geroofde eene waarde had van 6 millioen De sol daten wierpen liet zilver wég, om het gond te nemen en het goud om edelgesteente te kunnen bergen. De keiz. waskom werd door den vinder voor 2000 verkocht. In een kolenmijn nabij Birmingham hebben op niéuw zes werklieden het leven verloren. Nabij Pinner heeft een spoorweg-ongeluk plaats gehad, waarbij ééri aantal personen zwaar zijn gekwetst geworden. Volgeni berigten uit de Vercenigde Siaién heeft de president Buchanan de cisehen der commissarissen van Zuid-Carólina afgewezen en hitn te-ken-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1