Per Telegraaf. in bel Ilollandscii Diep, bezorgd worden39 jaren is hel geleden dat zulks nog eens gebeurde. Te Maastricht had op den 8sten een ireurig ongeval plaats. In de jeneverstokerij van de heeren J. Poliszoon en Coenegracht is een stoomketel gesprongen, ten gevolge van welke uitbarsting de heer Polis op de plaats dood is gebleven en twee andere personen zwaar zijn gekwetst. Een dezer is later aan zijne wonden overleden, In genoemde stad is een manzonder onderkomendie den nacht in eene schuur had doorgebragtdes morgens dood gevonden. 's GRAVENHAGE12 Januarij. Z. M. heeft aan den kapitein-luit. ter zee, jhr. F. de Casembroot, ver gund het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Zahrin- ger Leeuw, en aan den lslen luit. W. C. baron Snonckaert van Schauburg het dragen der versierselen van ridder der genoemde ordehun door den groot-hertog van Baden geschonken. Men verneemt dat de kapitein graaf van Limburg Slirum, van het l!le reg. vesting-artillerie, benoemd is tot adjudant van het artillerie-mate rieel te Amsterdam. Tot notaris te Udenhout, arrond. 's Hertogenboschis benoemd de heer A. J. van den Heuvel, cand.-notaris te Yeghei. Aan den officier van administratie 2de kl. A. W. J. Lina, met verlof in Oosl-lndië, is op verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De koning heeft aan den minister van binnenl. zaken den last opge dragen aan Zr. M'. commissaris in Gelderland te coen wetendat hij met groot genoegen uit het rapport zijner bevinding van den watervloed te Bra ke! en Nieuwaal heeft vernomendat al de autoriteiten en polderbesturen niet slechts hunnen pligt verrigtten maar bovendien met allen ijver en in spanning de handen in een sloegen om verdere rampen voor te komen of gevaren te keerenen Z. M. zijnen commissaris voornoemd wil hebben ge- magtigd om zoo spoedig mogelijk aan al de betrokken ambtenaren en col- legiën deswege 'skonings tevredenheid te betuigen. H. 51. de koningin is in zoo verre in beterschap toegenomen, dat zij heeft kunnen tegenwoordig zijn bij het familiediner, dat eergisteren ten hove plaats vond. Gisteren is er van wegc II. 51. de koningin-moeder eene belangrijke uildeeling van levensbehoeften aan behoeftigen alhier gedaan. Bij den minister van flnantiën is ontvangen een bankbiljet van ƒ25, door een onbekende, onder de woorden Justitiae amans, ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Slaandag aanst. zal alhier door eene commissie van ingezetenen, met toestemming van het gemeentebestuur, eene algemeene collecte worden ge daan voor de noodlijdenden bij den tegenwoordigen watervloed in den Bom- melerwaard. Ook is het looneelgezelschap der typographische vereeniging Door Eendragt 't zaarn verbonden voornemens eerstdaags eene voorstelling tot genoemd doel te geven. De 'sGravenhaagsche boekhandelaars-vereeniging heeft, zoo wjj verne men gisteren avond besloten tot het houden van eene verloting van boek- kunst- en plaatwerkenten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood in ons vaderland. Alle boek-kunst- en plaathandelaren in het land zullen worden uitgenoodigdhunne bijdragen tot deze verloting aan de vereeniging te zenden. BU1TENLANDSCHK BERIGTKN. BKGELAS D. LONDEN. 10 Januarij. Lord Palmerslon heeft Dingsdag II. te Southampton een feestmaal bij gewoond, bij gelegenheid dat aldaar de eerste steen werd gelegd van een gebouw voor het openbare onderwijs bestemd. Hij heeft in eene door hem uitgesproken rede drie punten behandeld: de bemagtiging van Peking, de bevrijding van Italië en de afscheidings-beweging in de Vereenigde Staten. Het eerste, hoopte hij. zou eenen gelukkigen invloed uitoefenen op de han delsbelangen van Europa. De eenheid van Italië, meende hij, zou, trots alle hinderpalen, tot stand worden gebragt, en dat land, waaraan zoo vele grootschc herinneringen waren verbonden, was bestemd om nog eene groote rol in de wereldgebeurtenissen te vervullen. Wat de Vereenigde Stalen be- re ft, drukte hij de hoop uit, dat het daar tot geene vijandige botsing lus- schen broeders mogt komen, maar tevens de vrees dat de vereeniging, die nagenoeg gedurende eene eeuw het geluk der Amerikanen had uitgemaakt, zal on bonden worden. Woensdag morgen had alhier in het Astley-thealer een treurig voor val plaats. De beestentemmer Crockett, die aldaar voorstellingen geeft, had het, wegens de strenge koude, noodig geoordeeld het hok der leeuwen met kleedcn te bedekken. 51en veronderstelt dat de dieren in hun pogen otn deze voor hun gezigt hinderlijke bedekking te verwijderen een der stijlen van het hok hebben gebrokenwant toen des morgens een der oppassers in het cirque kwamvond hij daar drie leeuwen in vrijheid wandelende. Waarschijnlijk zou hij ongedeerd zijn geblevenindien hij het gevaar ge trotseerd bad, maar hij nam terstond de vlagt en tegelijkertijd wierp zich een der leeuwen op den ongelukkige en greep hem bij de keelslechts één kreet liet hij hooren. Eenige oogenblikken later kwam Crockett in het cirque. Hij vond den leeuw op den buik liggende, even als een hond die zijne prooi gaat verslinden. Hij sleurde hem van het lijk af en bragt hemzoowel als de beide andere leeuwennaar hel hok terug. Des avonds werd de voorstelling nog drukker bezocht dan vroeger. FKANHRIJ H. PA RIJS, 10 Januarij Volgens den Moniteur hebben de onderhandelingen over eenen wapen stilstand te Gaëta nog geenen voldoenden uitslag opgeleverd. Het schijnt nu zeker te zijn dat de senaat op 22 Januarij en het wet gevend ligchaam op 4 Februarij zal bijeenkomen. Volgens gerucht zal er in de troonrede gesproken worden over de voortdurende bezetting van Rome, ten einde aan het wetgevend ligchaam dc gelegenheid te geven zich over dat gewigtig punt uit te laten. ZALT-B05I5IEL, 11 Jannarij, des namiddags. De kwel in en de toe- vlugt naar de stad groeijen voortdurend aan. Slorgen worden 500 armen naar 's Hertogenbosch geëvacueerd. Het water is vallende. PARIJS, 11 Januarij. De Patrie verzekert dat de regering bij het wet gevend ligchaam een wets-onlwerp zal indienenvolgens hetwelk het beurs gebouw aan den staat in eigendom zal worden overgedragen. PARIJS, 12 Januarij. De Moniteur zegt dat het gerucht omtrent de aftreding van den minister van bttiteni. zaken een bloot verzinsel is. De keizer heeft er nooit aan gedacht zich van de verlichte en getrouwe mede werking van den heer Thouvenel te ontdoen. LONDEN, 12 Januarij. Uit Hongkong is, van 29 November, het offi ciële berigt ontvangen dal het vredesverdrag op de muren van Peking is aangeplakt, dat het leger Peking heeft verlaten en te Tientsin is aangeko men. De heer Bruce zal den winter te Tientsin doorbrengen. WEENEN, 12 Januarij. De IPien. Zeit. bevat een keizerlijk besluit, waarbij graaf Georg Apponyiin plaats van graaf Czirakystot judex curiae van Hongarije benoemd wordt. LONDEN, 12 Januarij. De Times bevat een berigt uit Weenen, vol gens hetwelk de Fransche gezant aldaar op officiële wijze aan graaf Rech- berg heeft medegedeeld, dat de Fransche vloot Gaëta op den 19dco dezer zou verlaten. TüRYN, 12 Januarij. De koning heeft den heer Farini tot secretaris van zijn bijzonder kabinet benoemd. De Opinions berigt dat Frans II de wapenstilstand nog niet heeft aange nomen; de onderhandelingen duren voort. De vijandelijkheden worden niet voortgezet. WASHINGTON. 2 Januarij. Het congres heeft met eene meerderheid van 43 stemmen bepaald, dat er tegen de afscheiding geen geweld kan aangewend worden. KOPPENHAGEN, 4 Januarij. De namiddagsuitgave van het Dagbladet bevat een oorlogzuchtig artikel en verlangt dat er oogenblikkeltjk krijgstoe rustingen gemaakt worden. Slechts een moedig optreden kan aan Dene marken zijn natuurlijke bondgenooten verzekeren. v» r A tl - B E»t i<;tkn. De BURGE51EESTER der Gemeente LEYDEM meent, onder herhaling der kennisgeving van den 29stcn December jl.waarbij worden herinnerd de bepalingen van de Algemeene Policieverordening, houdende verbod om sneeuw van de daken of uit goten op de straat te werpensneeuw of ijs van de straten met ijzeren werktuigen weg te hakken of te doen weghak ken enbij het wegruimen der sneeuw van stoependeze op de straat op te hoopende ingezetenen te moeten waarschuwen om niet te overijld het wegruimen van sneeuw van de straten toe te latendaar de ondervinding leerde, hoe, ingeval van kortslondiger. dooi, daaruit inderdaad ongerief voor het algemeen verkeer kan ontstaan. De Burgemeester voornoemd Leyden, 12 Januarij 1861. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. JVationate JffiHtie. Ligting van het jaar 1861. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende artt. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8slen Januarij 1817 (Staats blad n°. 1), alsmede art. 5 der wet van den 27stcn April 1820 (Staatsblad n°. 11.) Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar Dat alle Ingezetenen, zonder onderscheid, welke reden tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend, of al dan niet in militaire dienst zijn, verpligt zijn zich te doen inschrijven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in deze voor hunne naastbestaanden of pupillen, mits gaders Regenten van openbare Gestichtenvoor de onder hun beheer staandende belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappe lijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, al de in de termen vallende Ingezetenen, om te verschijnen in een der vertrekken van het Raadhuis; Op Maandag den 14 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 1, 2 en 3, en die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Dingsdag den 15 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 16 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 17 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van AVijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd we] uitdrukkelijk de belang hebbendenzich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijen, de bo ven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-akten, alsmede schriftelijk op te geven hunne woon plaatsen en het wijk en nommer hunner huizen, ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naain of een abuis in de opgave der woonplaatsen, waardoor dik wijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hnn wezenlijk belang gedaan worden; zullende er, van heden af, ter Secretarie geva ceerd worden, van des morgens 10 tot 's namiddags 3 ure, ter afgifte der geboorte akten, voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 3 Januarij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKADEtllE-NIEI W*. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den lldcn Jannarij de heer A. A. Buyskes, van Leyden, in dc regtcn, na verdediging van een akadetnisch proefschrift: Over de weeskamer en het collegie van boedelmeesteren te Batavia. 243slt Staats-Loterij. Trekking der F ijfde Klasse. 15dc Trekking. N°. 16894 een prijs van ƒ50,000. N°. 708 een prijs van ƒ1,000 en premie van ƒ30,000. Nos. 5965 en 18689 ieder een prijs van ƒ1,000. 16decn laatste Trekking. N°. 15186 niet, maar premie voor't laatste lot 3,000.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2