lijken strijd niet vloed en ijs van meer dan 3 uren, bereikten zij de onge- lukkigen en hadden na veel inspanning ten slotte de voldoening, vijf vrou wen (waaronder eene in zwangeren staat en eene van bijna 90-jarigen ouder dom), alsmede zeven kinderen, op het drooge te brengen. Hunne mensch- lievendheid nog verder willende uitstrekken, hebben zij een tweeden togt aanvaard om eenige voorwerpen var. waarde in veiligheid te brengen. Nu ontbraken hun echter de krachten om nog denzelfden dag terug te keerer.. Zij bragten den nacht door op den zolder van een der grooteudeels onder water slaande huizen en worstelden den volgenden morgen van 6J tol ll£ ure, met het ijs, eer zij, lot vreugde hunner bloedverwanten, op Loevestein wederkeerden. Z. M. de koning heeft de doodstraf, waartoe A. J. Volker door het prov. geregtshof in Overijssel, ter zake van moedermoord, is veroordeeld, veranderd in eene tuchthuisstraf van 12 jaren. Te Groningen had dezer dagen het volgende voorval plaats, dat wel- ligt tot waarschuwing kan strekken. De bewoner van een huis had, daar wegens het bevriezen van het water in den gasmeter het gas niet wilde branden, over dien gasmeter een zak gelegd en daaronder vuur geplaatst, om zoodoende het water te ontdooijen. Al spoedig echter ging door de hitte de gaspijp los; er had nu uitstrooming plaats en daarna een vrij he vige ontploffing, waardoor een der ramen grootendeels is verbrijzeld. Te Leeuwarden had Maandag 11. de door de IJsclub aangekondigde hardrijderij op schaatsen plaats, waaraan 82 rijders, allen Friezen, deel namen. De prijs, eene som van ƒ100, werd behaald door Wijben Dijkstra van Buitenpost. Op den 7den dezer heeft de heer Lebens, pastoor van de O. L. Vrouwe parochie te Maastricht, gedachtenis mogen vieren van zijn 50-jarig priester schap. De parochianen schonken bij die gelegenheid aan hunnen geachten herder eene prachtige miskleeding, welker waarde men op 6,500 begroot, en waartoe allen, zelfs de minst gegoede, hadden bijgedragen. Uit Batavia is bij de /V. R. C. hel volgende telegrafisch berigt ont vangen29 November. Java is rustig. De gouverneur-generaal zal zich den 6de° December naar de Moluccos begeven. De laatste tijdingen van Ban- jermassing zijn niet ongunstig. 's GRAVENHAGE10 Januarij. Bij kon. besluit van den 9dcn dezer is tot minister van koloniën benoemd jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, oud-lid van den raad van Indië, en gelijktijdig de heer mr. J. S. Lolsy, minister van marine, van het aan hem opgedragen tjjdelijk beheer van het dep. van koloniën ontheven. Door Z. M. is aan den heer D. Bles, kunstschilder te 's Gravenhage vergnnning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken, alsmede aan den generaal-majoor J. L. Coenegracht, tot het dragen der versierselen van kommandeur van de genoemde orde. Door Z. M. is aan den kapitein ter zee S. Faber Huysop zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van den raad van tucht op de koopvaardijschepen te Amsterdam en als zoodanig benoemd de kapitein-luit. ter zee J. E. de Man. Tot lid van gemelden raad is benoemd de heer H. A. Tekelenburg. X. M. heeft bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- magt benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. dien van de 3de kl. J. W. Kipp en W. A. van Dura, van gemeld personeel. Bij het dep. van finanliën zijn benoemd tot commies de heer tl. W. J. C. Swaan, thans adjunct-commies; en tot adjunct-commiesen de hli. G. J. Zwierzina, thans eerste klerk, en A. E. Inckel. Aan den emerilus-hoogleeraar in de regtsgeleerdheid aan de Ulrechtschc hoogeschoolmr. J. Ackersdijkis een pensioen verleend van 2750 'sjaars. Naar men verneemt, is Z. M. de koning voornemens, zoodra de be- rigtcn ten opzigle der rivieren nog ongunstiger moglen worden, zich 011- middelijk naar de gevaarvolle plaatsen te begeven. De commissie voor den opbouw van een nieuw diaconie-weeshuis heeft door tusschenkomst van d». Moll, eene gift ontvangen van N. N., groot ƒ2000. Naar men verneemt zal door het alhier bestaande liefhebberij-tooneel- gezelschap kunst en oefening zij ons doel, binnen eenige dagen eene open bare tooneelvoorstelling worden gegeven ten behoeve der noodlijdenden ten gevolge van de overstrooming in den Bommelerwaard. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. li E Ij ft i K. Te Korlrijk en omstreken staat het water zeer hoogslechts weinig minder dan in 1844, toen het den hoogsten stand sedert 1775 had bereikt. Vele huizen en landhoeven slaan onder water en de gemeenschap moet met schuiten onderhouden worden. ËNGELAN I». LONDEN, 8 Januarij. Tusschen Shrewsbury en Hereford is Vrijdag 11. de spoortrein, door hel breken eener as, van den dijk, die op eene aanmerkelijke hoogte tus schen overstroomd land liepafgestoomd. Twee vrouwen hebben bij dit ongeval het leven verloren. De eigenaars van de Times hebben aan de weduwe van den heer Bowlby, den correspondent van dat blad, die in China het leven beeft verloren, een aanzienlijk jaargeld toegelegd. Men verwacht ook dat zij 10,000 zal ontvangen van de door de Chinezen te betalen schadeloosstelling. De National Gallery heeft voor 3500 van de familie Valentini te Rome vijf uitstekend schoonc schilderijen aangekocht, vervaardigd door Fra Angelico da Fiesole. Zij zijn op hout geschilderd en zeer goed bewaard gebleven. De voornaamste stelt voor: «Christus in zijne heerlijkheid om geven door engelen en heiligen." FRANKRIJK. PARIJS, 8 Januarij. De geruchten omtrent het aftreden van den heer de Thouvenel, als minister van builenl. zaken, blijven voortduren. Naar men wil zou de heer de Morny hem opvolgen. De groote staf van het leger bestaat uit 12 maarschalken, 89 divisie- en 164 brigade-generaals in active dienst, en 70 divisie- en 160 brigade-gene raals in reserve. De meeste dezer generaals hebben de veldtogten in Afrika, de Krim en Italië bijgewoond. Naar men zegt zal onze regering en die van China hunne officiële bladen, den Moniteur Universel en het Dagblad van Peking met elkan der ruilen. Volgens een schrijven uit Shanghai van 31 Oct., door het Journal des Déb. medegedeeld, is prins Mito, een broeder van den wereldlijken keizer van Japan, en het hoofd der tegen de buitenlanders gestemde partij, vermoord. Het Pruissische gezantschap was er nog niet in geslaagd een handelsverdrag te sluiten. Uit Rijssel meldt men dat een groot deel van Armentières, door de overstrooming van de Lys, onder water staat. De huizen, die nabij die rivier staan, zijn verlaten en de bewoners op wagens naar de stad gebragt, alwaar zij worden verzorgd. Een inwoner van Courbevoie, 69 jaren oud, had een hond, waaraan hij sedert lang zeer gehecht was. Hij had een nieuwe woning betrokken, waarachter een kleine tuin was gelegen. De hond, rondspringende, stortte in een put, die zich in den tuin bevond en met den grond gelijk was. Op het angstig gehuil van het dier schoot zijn meester toe, en wilde het red den. Hij liet zich een touw onder de armen vastmaken en in den put af laten. Het gelukte hem den houd te vatten. Hij gaf het afgesproken sein en men haalde hem omhoog. Op twee derden der diepte brak het touw en de ongelukkige grijsaard stortte met zijn hond weder in de diepte, waaruit beide niet dan met groote moeite eerst een uur later levenloos werden opgehaald. ITALIË. Graaf Cavour is van meening dat in het aanstaande Italiaansche par lement 350 van de 450 leden zijne staatkunde zullen ondersteunen en dat hij op die wijze in slaat zal zijn zoo wel de Bourbonsche reactie als de pogingen der Mazzinisten met goed gevolg te bestrijden. De vijandelijkheden te Gaëta zijn nu, ingevolge het verlangen van keizer Napoleon, tot 19 Januarij geschorst, ten einde te beproeven om door onderhandeling de overgave der vesting te verkrijgen. De Fransche scheepsmagt zal terstond van daar vertrekken en slechts een vaartuig achter laten, om op de slipte naleving van den wapenstilstand te letten. PRUIS SEA. BERLIJN, 8 Jar.uarij. Gisteren is het stoffelijk overschot van koning Friedrich Wilhelm IV op eene plegtige wijze in de Frederiks-kerk te Potsdam ter aarde besteld. De rijks-insigniën werden door de ministers gedragen, en de 8 voor den wagen gespannen paarden door hoofd officieren geleid. Het verhemelte werd door 12 generaal-majoors gedragen; de slippen van het lijkkleed door 4 luitenant-generaals en door 4 generaals, ridders van de orde van den Zwarten Adelaar. HH. MM. de koning en de koningin volgden met II. M. de koningin weduwe, in hun midden, en met al de prinsen, het lijk. Van de Duitsche vorsten waren aanwezig de koning van Hanover, de groot-her- logen van Baden, var, Mecklenburg Schwerin, van Mecklenburg Slrelitz, van Saksen-Weimar en van Oldenburg de hertogen van Brunswijk en van Saksen Altenburg. Als vertegenwoordigers van vreemde mogendheden wa ren bij de plegtigheid o. a. tegenwoordig de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, de grootvorst Nicolaas van Rusland en prins Frederik der Ne derlanden. Door den hofprediker Heym werd de dienst in de kerk verrigt. De oud-minister baron von Arnim is in den ouderdom van 63 jaren te Dusseldorp overleden. Door de menigte der in de Rijnstreken gevallen sneeuw, beginnen de wolven, door honger gedreven, hunne schuilplaatsen te verlaten. Te Mas- burg in den Eil'el moet een 8-jarig kind, dat naar vogelstrikken was gaan zien, door een wolf zijn geroofd. Weinige dagen geleden werd de burgemeester van Pforzheim in Baden vermoord. Een jongeling vervoegde zich aan zijne woning en verzocht hem te spreken. Terwijl de burgemeester zich met hem onderhield, loste hij een pistool, met vier kogels geladen, op hem af, dat onverwijld zijnen dood ten gevolge had. De dader beeft verklaard geen persoonlijken haat tegen den burgemeester gehad te hebben, maar dal hij slechts wraak had willen nemen over eene kwetsing der patriotische gevoelens van de inwo ners van Pforzheim. De burgemeester had eenige lindeboomen laten snoeijen in eene laan ten noorden van de groothertogelijke slotkerk en onder die hoornen bevond er zich eenwaarvoor de inwoners van Pforzheim een bijzonder grooten eerbied haddenomdat er een roemrijke herinnering aan was ver bonden. Den 6dcn Mei 1622 namelijk, in den bloedigen slag bij Wimpfen, wierpen zich 400 Pforzheimersonder aanvoering van hunnen burgemeester, midden iu het vijandelijke leger en redden hunnen markgraaf George Fre derik die gevangen was genomen. Bij dit heldhaftige feit kwamen van die 400 burgers 396 om; de vier overgeblevenen droegen George Frederik in hunne armen en legden hem neder aan den voet van den bedoelden linde boom die uit dien hoofde steeds het voorwerp bleef van de vereering der inwoners, en waaraan nog nooit een tak was ontnomen. De moordenaar behoort lot eene geachte familie.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2