dat de een bijna onmiddelijk daarna en de ander na verloop van een uur, achter een stapel hout in een timmermanswinkel, werd gevat. Uit Asschendorf in Oosllïiesland meldt men het volgende: Twee vrouwenwelke met een bootje de Eems overgezet werdenkonden den wal niet naderen. De beide vrouwen stapten op het sneeuwijsen waren er nog maar even op, of zakten er door. Aan redding was niet te denken; zij zijn in het slijk gestikt, en men heeft drie dagen daarna beide lijken gevonden. Volgens eene vergelijkende opgave der zeeschepen, waarvoor gedurende de jaren 1859 en 1860 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt, zijn over 1860 aan 105 schepen, melende 7900 lasten, zeebrie- ven uitgereikt, waarvan 89 binnen en 16 buiten 's lands gebouwd waren. In 1859 bedroeg dit getal 106, metende 10787 lasten, waarvan 95 binnen en 11 buiten 's lands gebouwd. 's GRAVENHAGE, 8 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie enz. te Groningen, den heer Ph. M. van der Uaer, thans in die betrekking te Zuidbroek. Bij den minister van finanliën is ontvangen 56.33door een onbe kende uil 's Graveuhage tot voldoening van successieregt ingezonden. Kaar men verneemt, heeft de heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, thans lid van de tweede kamer, zijn ontslag genomen als lid van de prov. EKGBLAAll. LONDEN, 6 Januarij. Hen verneemt dat lord Russell het ambt van gezantschapssecretaris iu Japan den heer Oliphant aangeboden en dal deze het aangenomen heeft. De heer Oliphant vergezelde lord Elgin bij diens eerste bezoek te Jedo en is bjj het publiek door zijne «Geschiedenis der zending van lord Elgin naar China" en andere reisbeschrijvingen uit verschillende werelddeelen gunstig bekend. Een der ijverigste Afrikaansche reizigers, de heer John Patherick, bevindt zich op dit oogenblik hier ter stede. Hij heeft 15 jaren in Afrika doorgebragt en is veel dieper dan tot nog toe een Europeaan gelukt was, het land binnengedrongen. Volgens statistieke opgaven bevinden zich in het Vereenigd Koningrijk 17,000 doofstommen, waarvan 9000 vrouwelijken, en zijn van deze 9000 twee derden geheel verstoken gebleven van onderwijs. In de Marklane alhier is brand uitgebroken in een oud en ruim ge bouw, dat vroeger een deel van het paleis van koningin Anna uitmaakte en thans in afzonderlijke gedeelten verhuurd wordt. Een politie-beambte, die met het opzigl over het gebouw belast was en met zijne vrouwvier kinderen en eene dienstmaagd eene der bovenverdiepingen bewoonde moest, met die allen, over het dak van het belendend huis vlugten. Maar de oudste dochter en de dienstmaagd, van nabij door de vlammen gevolgd, sprongen van het dak af en vielen op een lantaarnen bezeerden zich zoo zwaar, dat de eerstgenoemde denkelijk zal bezwijken. Te Leeds is het uitgestrekte vlas pakhuis der hh. Briggs en C'. geheel afgebrand, waardoor eene schade van ruim 11,000 is veroorzaakt. Het Hamburgsche barkschip Guttenberg is op Goodwinsands veronge lukt, waarbjj 25 personen der bemanning zijn omgekomen. De Daily News deelt een brief mede uit Beyrulhwaarin gezegd wordt dat men spoedig de volgende schikking der Syrische aangelegenheden kan verwachten. Fuad Pacha wordt gouverneur-generaal van Syrië, terwijl J die gedeelten van den Libanon, welke geheel door Christenen bewoond wor den, onder het bestuur komen van een gouverneur van de Christelijke gods dienst, welke ambtenaar aan Fuad-Pacha ondergeschikt zal zijn. Voorts zullen in de landstreken, waar alleen Drusen, of Drusen en Christenen ge vestigd zijn, Turksche gouverneurs aangesteld worden, aan welke ieder een raad ter zijde zal staan, zatnengesleld uit Drusen, Maroniten, Gricksche Christenen, Katholieken en Protestanten. Blijkens de berigten uit de Vereenigde Staten heeft Zuid-Carolina thans besloten Zich van de Unie af te scheiden en hebben de vertegenwoordigers van dien staat aan het congres medegedeeld dat zij dientengevolge hun ont slag namen. Zuid-Carolina geeft zich veel moeite om de andere slavenhou- dende statéVi tot eenen gelijken stap over te halen. In de proclamatie, door den voorzitter der Vereenigde Stalen uitge vaardigd, waarbij tegen 4 Januarij een bededag wordt uilgeschreven, leest men o. a. het vólgende «De unie der staten wordt thans door een groot en dadelijk gevaar be dreigd; verslagenheid en verdeeldheden van den ergstcn aard heerschen in |l! het gehecle land; onze arbeidende bevolking heeft geen werk en dus geen middel om het dagelijksch brood te verdienen. Ja waarlijk, de hoop schijnt uit het gemoed der menschen verdwenen te zijn. Al de klassen der bevol king verkeeren in ontsteltenis en angst; en ook de verstandigste raadgevingen van onze beste en onberispelijkste burgers worden in den wind geslagen. Van wien anders zullen wij in deze ure van rampspeed en nood bijstand vragen dan van den God onzer vaderen? Alleen zijn almagtige arm kan ons be- - hoeden voor de verschrikkelijke gevolgen van onze misdrijven van onze dwaashedenvan onze ondankbaarheid en onze ongehoorzaamheid aan onzen hemelschen Vader. Vereenigen wij ons dan ootmoedig, berouwhebbend en boetvaardig, voor den Allerhoogste, onze persoonlijke en nationale zonden belijdende, en erkennende dat wij de tuchtiging hebben verdiend. Smeeken wij Hem met diepen eerbied, de vroeger lusschen de bevolking der onder scheiden stalen heerschende vriendschap en welwillendheid te hersteller., en bovenal ons voor bloedschuld en voor de gruwelen van den burgerkrijg te behoeden." FRANKRIJK. PARIJS, 6 Januarij. Men verneemt dat de keizer met al de mogendhedenEngeland uitge zonderd, overeen is gekomen de bezetting van Syrië te doen voortduren en zelfs de krijgsmagt aldaar te versterken. Een deel der uit China terug- keerende troepen zou derwaarts worden gerigt. Er is beslotendat aan allendie aan den veldtogt in China hebben deelgenomeneene militaire medaille zal worden uitgereikt. liet Joum. des Débats heeft uit Shanghay de mededeeling ontvangen van een brief, dien hel opperhoofd der oproerlingen Chung-Whang-Li ge rigt heeft aan de Fransche en Engelsche, alsmede aan de overige vertegen woordigers in China. In dien brief zegt het opperhoofd dat hij de Chris telijke godsdienst omhelsd heeftterwijl hij voorts den wensch te kennen geeft, om zich met de Europesche mogendheden te verstaan nopens alle handels- en staalsaangelegenheden. De keizer heeft een bewijs gegeven van de waarde, welke hij hecht aan de opvoering van hel stukLes Massacres de Syrië. De heeren Du- maine en Colbrundie de rollen van Abd-el-Kader en den Franschman speelden, hebben iedereen diamanten doekspeld ontvangen. Mile Page, die als de dochter van den Emir optrad, bekwam een gouden armband met paarlen en diamanten. Bovendien heeft de keizer 2000 frs. gezondenwelke moeten worden verdeeld onder alle artistes, die aan de opvoering hebben medegewerkt. Enkele punten der hoofdstad staan onder water. Op de hoogte van Ivry en Macsons hebben een aantal ingezetenen hunne woningen moeten verlaten. Het Joum. des Andelys (Beneden-Seine) berigt dat de kapel van Richard Leeuwenhartdie in eenen rotswand was uitgehouwendezer dagen geheel is ingestort, door het losraken van hel deel van den berg waarin zij ge bouwd was. Er is nu geen spoor meer overig van dit schoone overblijfsel der oudheid. De gemeenschap op den spoorweg van S'. Etienne naar Lyon is ge stremd door een voorval, dat aan honderde personen het leven had kunnen kosten. Toen de nachttrein, van eerstgenoemde plaats komende, den tunnel van Terrenoire passeerde, begon het geheele gewelf van dit rotsgevaarte verschrikkelijk te kraken en naauwelijks was de trein erdoor, of hel stortte in, en wel op eene lengle van 300 ellen. Gelukkig dus dat de machinist aan de locomotief de meest mogelijke snelheid had gegeven, daar, bij een oponthoud van nog geene volle minuut, de geheele trein onder de rots zou bedolven zijn. Men schrijft het ongeval toe aan den invloed van de vele regens en de gevallen massa sneeuw. ITALIË. Het bestuur van het eiland Sicilië heeft generaal Fergola, commandant van de citadel van Messina, op nieuw aangemaand die sterkte te ontruimen, doch in een door hem belegden krijgsraad, dien alle officieren der bezetting bijwoonden, werd met algemeene stemmen besloten, zich niet over te ge ven, maar, bijaldien de citadel te land en ter zee mogl worden aangevallen, zich lot hel uiterste te verdedigen. FKIIS8EN. BERLIJN, 7 Januarij. Het antwoord des konings aan de deputatie uit den gemeenteraad ge geven heeft een allergunsligsten indruk gemaakt in het gansche land. Dat nog geen proclamatie bij de aanvaarding der regering in bet licht is ver schenen, hiervan moet de oorzaak worden gezocht in de gewoonte bij het kon. huis bestaande, om daarmede steeds te wachten, tol dat hel stoffelijk overschot van den overleden vorst is bijgezet. Wijlen koning Friedrich Wilhelm IV heeft bij zijnen uitersten wi bepaald, dat zijne begrafenis op dezelfde wijze als die van koning Friedrich Wilhelm III zoti plaats hebben, dal zijn hart in het mausoleum van Char- lottenburgin de nabijheid van 's konings vooroudersen hel ligchaam in de Friedenskii'che te Potsdam zou worden bijgezet; voorts dat de buiten plaatsen Sanssouci, Charlottenburg en Schönhausen ter beschikking der ko ningin-weduwe zouden blijven, enz. Op 17 Februarij zal in al de kerken des lands eene plegtige lijkdienst worden gehouden, ter nagedachtenis van koning Friedrich Wilhelm IV. Door onderscheidene landen wordt thans op het verleencn eener am nestie aangedrongen. Uit Frankfort meldt men dat de spoortreinen aldaar niet kunnen aan komen, van wege de buiiengewoon hooge sneeuw, onder welke alles is be dolven. Alom heeft men een groot aantal soldaten gerequireerdom de spoorwegen weder in bruikbaren toestand te brengen. Een gedeelte van het garnizoen werd ook gebezigd, om voor de voetgangers in de stad een weg te banen. stalen van Zuidholland, zoodat er eerlang te Dordrecht eene verkiezing zal worden gehoudenom in die opeugevallen plaats te voorzien. De beer Lewedie lot dusver als commies werkzaam was bij de af- deeling van den waterstaat, is, naar gemeld wordt, bestemd voor de afdee- Jing spoorwegenmet de instelling van welke afdeeling men zich bij het dep. van biunenl. zaken onledig houdt. Heden nacht zijn, namens Z. M. den koning, twee zijner adjudanten naar Gelderland vertrokken, ten einde, den toestand aldaar op te nemen. Gisteren is ook door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen de commis saris des konings dezer provincie, om Z. M. met den toestand der rivieren bekend te, maken. Alhier ligt ter teckening een adres aan Z. M. den koning, houdende verzoek om de afgebakende rigting van den spoorweg van Scheveningeii naar Leyden en verder naar den Rijn-spoorweg, niet goed te keuren, ver mits met dergelijke lijn, van het scheid lusschen Ter Noot en Boschlust, dwars door de Koekamp en de Maliebaan, naar het Boorhuis, hel Voorhof van het liaagscheboschdat sieraad van de residentie, in eene schuinsche rigting zou worden doorgesneden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2