Per Telegraaf. De aan hel leger als buit len deel gevallen voorwerpen zijn als een hulde blijk den keizer, de keizerin en den keiz. prins aangeboden, liet gevon den goud en zilver was toereikende om aan ieder soldaat 80 fr. uit te reiken. liet blijkt uit de berigten uit China dat de Franschen geen deel geno men hebben aan de vernieling van het zomerpaleis te Peking, niettegen staande ook eenige Franschen de slagloffers zijn geweest van de wreedheid der Chinezen, waaronder de abt Duluc, een kolonel en een militaire in tendant. De keizerlijke commissaris heeft zichwaarschijnlijk ten gevolge daarvan, zeer voorkomend getoond jegens den baron Gros; uit zijne hou ding en gedrag jegens lord Elgin was het daarentegen blijkbaar, dat China zich wel overwonnen gevoelde, maar met Engeland niet verzoend was. Daar het uit een schrijven van den Chineschen prins Kong bleek dat men het verbranden van het zomerpaleis mede op rekening der Franschen stelde, heeft baron Gros het van zijnen pligt geacht tegen deze meening op te komen. Hel zomerpaleis des keizers is, schreef hij, in den loop der krijgsbedrijven door de geallieerde troepen genomen. Zij hebben het niet geplunderd; zij hebben enkel, naar oorlogsregt, eene door de krijgskans in hunne hand gevallen verovering onderling verdeeld. Is het paleis vervolgens geplunderd en in brand gestokendan is het geschied door de benden Chinesche struikroovers, op welke de geallieerden hebben moeten vuren, toen die benden de woningen harer eigen landgenooten kwamen plunderen en verwoesten. Het beweren van baron Gros is intusschen in strijd met de berigten in Engeland ontvangen. De lang verwachte opvoering van de Massacres de Syrië heeft Vrij dag avond plaats gehad. De uilslag is niet ongunstig geweest. De keizer woonde de voorstelling bij. Het oudste opvoedingsgesticht hier te lande, dat van Ste Barbe, heeft dezer dagen zijn 400-jarig beslaan gevierd. Onder de oud-leerlingen die daarbij tegenwoordig warenmerkte men op den heer Scribe en den gene raal Trochu. De nadere berigten, omtrent het nabij het station Fresnoy op den noorderspoorweg voorgevallen ongeluk, zijn zeer treurig. Het getal der dooden bedraagt nu reeds 6, en dat der gekwetsten is mede veel grooter dan vroeger was opgegeven. Een koopman van S'. Quentin, ligt gekwetst, is ten gevolge van het gebeurde krankzinnig geworden. Een der reizigers stak juist het hoofd builen het rijtuig, toen de botsing plaats had; zijn hoofd werd van het ligchaam gescheiden. Onder de gekwetsten noemt men een koopman uit Parijs, wiens beide beenen zijn verbrijzeld en wiens echt genoot bij de ramp is omgekomen. In het geheel zijn vijf rijtuigen verbrij zeld. De stations-chef en eenige werklieden zijn in hechtenis genomen. Te Rijssel is in den nacht van 26 op 27 dezer een huis afgebrand, waarbij zes menschen, vijf vrouwen en een man, hel leven verloren; vier dezer slagtoffers zijn in de vlammen omgekomen, de twee overige hebben den dood gevonden door uit de vensters te springen. Toen bij het oprui men van het puin de lijken werden gevonden, kreeg men de overtuiging dat de mandie bij den brand het leven had verlorenniet tot de huisgc- nootcn behoorde, maar waarschijnlijk een onbekende was, die ter redding was toegeschoten. De bey van Tunis heeft eene grondwet uitgevaardigd. Hij heeft die bezworen en niet alleen zich zelf, maar ook zijne opvolgers lot de gestrenge handhaving daarvan verpligt. Deze wel is gevolgd door verschillende libe rale instellingen; alle voorregten van bijzondere personen zijn afgeschaft; allen zijn gelijk voor de wet; er wordt volkomen vrijheid van godsdienst toegestaan; vreemdelingen hebben het regt grondeigendom te verkrijgenenz. ITALIË. Berigten uit Turyn melden dat de kamer van afgevaardigden is ont bonden en dat de bijeenkomst van het nieuwe parlement op 14 Februarij aanst. zal plaats hebben. De koning was bij zijne terugkomst door het stedelijk bestuur piegtig ontvangende gebeele nationale garde was tevens onder de wapenen. Des avonds was de stad verlicht. Op Nieuwjaarsdag zou er des morgens een ministerraad plaats hebben. Te GaiHa wordt het vuur der belegeraars, in weerwil van het ongunstige weder, met kracht onderhouden. Zelfs het meest afgelegene deel der stad heeft daardoor geleden. Eenige der inwoners zijn doodelijk gelroiïen. De officieren der bezetting hebben in adressen den koning op nieuw de verze kering van hunne trouw gegevenwaartoe aanleiding bestondomdat twee regimenten, als verdacht, uit de vesting zijn verwijderd geworden. Naar men uit Rome meldt hadden de voorstanders der Italiaansche eenheid het plan opgevat om op den 23s,cn Dec. bij de godsdienstoefening in de St. Pieterskerk een gezang aan te heffen ter eere van Victor Emmanuel. Men had kennis gekregen van hun voornemen en door het vervroegen der dienst de manifestatie verijdeld. PRUIS SEN. BERLIJN, 30 December. In de quaestie van hel bevel over het bondslegcr moet, naar men ver neemt, de volgende overeenstemming zijn tot stand gebragt. In geval van oorlog zal aan Pruissen het bevel over de Noord-Duitscheaan Beijeren en Wurtemberg beurtelings dat over de Zuid-Duitsche troepen worden opge dragen, terwijl Oostenrijk het bevel over zijn eigen leger zal behouden. De algemeene leiding der krijgsoperatiën zal door den prins-regent, met mede werking van den hertog van Saksen-Cobtirg en een door de overige Duitsche vorsten te kiezen persoon, worden uitgeoefend. Uit Coburg meldt men dat Koningin Victoria eene aanzienlijke som heeft geschonken voor eene weldadige slichiing. De aanleiding daartoe is de gelukkige redding des Prinsen Albert, haar echtgenoot, bij gelegenheid, dat de paarden van zijn rijtuig aan het hollen sloegen en hij door een stou ten sprong zich van een wissen dood redde. Dit voorval had plaats, tij dens het verblijf van Koningin Victoria te Coburg in den afgeloopen zomer. Dezer dagen, alzoo meldt men uit Petersburg, ontving de heer Milu- tine, secretaris-generaal bij het ministerie van binnenl. zaken, een pakket aan hem geadresseerd, hetwelk bij het openen het volgende niet ondertee- kende briefje bevatte: «Uit dank voor de groote diensten bewezen bij de beraadslagingen over de quaestie der lijfeigenschap" welk briefje van 50,000 roebels in bankbiljetten vergezeld ging. De heer Milutine gaf hiervan kennis aan den minister en deze meldde het den keizer. Hierop werd door het hoofd van den staat bevolen, dat de bedoelde som bij het ministerie zou gedeponeerd blijven, tot dat er later over zou worden beschikt. OOSTENRIJK. VVEENEN, 29 December. De regering schijnt voornemens te zijn den Hongaar Teleky niet met gestrengheid te behandelenmaar hem gevangen te willen houdentot dat Hongarije zal zijn bevredigd. Men verzekert dat de heer von Schmerling als minister-president zal optreden en dat de leiding der buitenl. aangelegenheden aan graaf van Mennsdorf zal toevertrouwd worden. Men verneemt dat een der eerste maatregelen van het nieuwe ministe rie zal zijn de uitvaardiging van eene wet voor de protestanten ir. de niet- Hongaarsche landen. Een ontwerp op dit stuk is.reeds sedert eenigen lijd gereedhet behoeft slechtsin den geest van de nieuwe staatkundige rigting der regering, te worden herzien. Dit ontwerp zal niet allée'n op vrijzinnige grondslagen berusten en te gemoet komen aan de wenschen der belangheb benden, maar hun ook eene autonomie verleenen, waardoor menige bepaling van het concordaat wordt ontdoken. NAPELS, 30 December. De Franschc vloot heeft Gaëta nog niet verlaten. TRIEST, 31 December. Volgens brieven uit Moslar zijn de inwoners van eenige op de grenzen van Montenegro gelegen plaatsen in opstand le gen de Turken gekomen. WEENEN, 31 December. De Credit-Anstalt heeft kennis gegeven, dat zij op 2 Januarij de 5 pCt. interessen zou betalen. Dit berigt heeft weinig indruk gemaakt. PARIJS, 1 Januarij. De Moniteur berigt dat de keizer van Oostenrijk gratie heeft geschonken aan graaf Telekyonder voorwaarde dat hij zich als een getrouw onderdaan zou gedragen. Nadat graaf Teleky die belofte gedaan had, heeft hij vrij het paleis verlaten. De generaal Montauban is tot grootkruis van het legioen van eer benoemd. Gehouden Verkooplng van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag29 December. Notaris A. Wynstroom. Een Huis met Bovenwoning en afzonderlijken opgang, aan de Garen- markt, hoek Levendaal, Wijk II. N». 287, Kad. Sect. E. N°. 368. Kooper G. Kottner. 520. Een Huis en Erf aan den Nieuwen Rijn, over de HcerengrachtWijk III. N». 7, Kad. Sect. D. N». 849. Kooper C. C. Lcberti. ƒ1,655. KERKNIEUWS. Te Doesborgh is uit de vroeger opgegeven nominatie tot pred. bij de her vormde gemeente beroepen ds. A. Couve'e, pred. te Schoonrewocrd. GRONINGEN, 28 December. Uit het vroeger opgegeven zestal predikan ten heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende drietal ge vormd: dd. Jorissen, te Broek in Waterland; Jans, te Westzaan, en van Hoorn, te Hoorn, en daaruit den eerstgenoemde beroepeu. öuugcriijftc Stanb. ONDERTROUWD: J. Wolters, Wedr. 43j. en A. KerkhovenJd. 45j. N. Kellenaar, Jra. 32 j. en J. Selier, Jd. 26 j. L. Planje, Jm. 27j. en II. Room Jd. 26 j. J. Stoute, Jm. 27 j. en C. A. Knol, Jd. 23 j. N. Piket, Jm. 26j.. en M. Koster, Jd. 32 j. Oproeping van Frijwïlligers voor de dienst der Rationale Militie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet van den 8sten Januarij 1817 [Staatsblad N°. 1), waarbij aan elke Gemeente de vrijheid verleend wordt om haar contingent in de Nationale Militiegeheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, doen te weten dat het daartoe be stemde Register, gedurende de maand Januarij 1861, dagelijks (uitgenomen de Zon dagen) ter Secretarie dezer Gemeente, van 's morgens ten 10 tot 's namiddags ten 3 ure zal open liggen, en noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den lsten Januarij 1861 hun ÏO"*6 jaar zijn ingetreden, en hun 30ste jaar nog niet hebben volbragt, ten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook tot den ouderdom van 35 jaren zullen worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el5 palmen, 7 duimen, voorzien van hunne geboorte-acte en een bewijs van goed gedrag en inwoning binnen deze Gemeente ten minste gedurende de laatste 15 maanden, afgegeven door den Commissaris van Politie, om zich tot de dienst der voornoemde Militie vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld Register zich le doen inschrijven; zullende aan hen worden uitgereikt een handgeld van DERTIG gulden, zoodra zij tot de dienst door den Militie-Raad zijn goedgekeurd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden 20 December 1860. D. T1EBOEL SÏEGEN8EEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3