men zoowel in de stad, als in liet vreemdcnkwarlier en op Dccima voor. Twee Japannezen zijn deswege onthoofd. De drukkerij van den heer von Sicbold is in de maand Augustus in werking gekomen en leverde zeer goede resultaten op. De heer von Siebold hield zich onledig met het uitgeven van opene brieven over Japan. Op de tegenover Decima gelegene zijde der baai van Nagasakiwaar de meeste Engelsehen bij elkander wonenwordt door ecu zendeling geregeld eiken Zondag in de woning van een Engelschen koopman kerk gehouden. De vertegenwoordiging in Luxemburg heeft den 22stcn met de aanne ming der begrooting hare werkzaamheden geëindigd. Het voorstel der rege ring lot het aangaan van een of meer leeningen lot een bedrag van 9 mill. ten behoeve van de uitvoering van werken van openhaar nut, en dat tot het beschikbaar stellen eener som van 400,000 fr. voor den bouw van een paleis voor prins Hendrik in de hoofdstad, zijn door de kamer aangenomen. Door de regering is aan de kamer de toezegging gedaan deze buitengewoon bij een te roepen om haar de wetten voor te leggen, die dringend verlangd worden. Naar aanleiding der beraadslagingen, onlangs in de tweede kamer gehoudenheeft de minister van oorlogten einde zoowel het in koloniale dienst treden van Nederlanders ir. het algemeen als het op nienw engage ren van voormalige gegradueerde militairen van het koloniale leger in het bijzonder te bevorderenin overleg met den minister van koloniënbepaald 1°. dat het minimum der lengtemaat voor recrulen (thans 1,58 el) voortaan zal zijn 1,57 el, voor miliciens vastgesteld, en 2°. dat voormalige onderoffi cieren en korporaals van het Indische leger, die na ten minste 8 jaren in Indiö te hebben gediend, zich hier te lande tot een nieuw engagement voor de koloniale dienst aanmelden, binnen het jaar, nadat aan hen het paspoort wegens expiratie van dienst is uitgereikt, weder in hunnen vorigen graad knnnen worden aangenomenvoor het geval namelijkdat zij in Indië tot j een reëngagement in hunnen graad zouden zijn toegelaten. Uit het voorloopig verslag der tweede kamer over het wets-ontwerp tot nadere wijziging der poslwet blijkt, dat men zich algemeen met de hoofdbepaling, de invoering namelijk van een uniform-port, ingenomen toont. Eenige leden echter achtten hel roekeloos, zonder gebiedende noodzakelijk heid, 4 of 5 tonnen gouds af te staan. Men bragt dit in verband met den aanleg van staats-spoorwegen. Vele leden vereenigden zich niet met deze bezwaren tegen de tijdigheid van den voorgestelden maatregel. In het alge meen stemden zij gaarne toedat het tegenwoordige tijdstip niet geschikt is om aan de schatkist een aanmerkelijk deel harer tegenwoordige inkomsten te onttrekken; maar zij ontkenden de toepasselijkheid dezer stelling op de inkomsten van den brievenpost. Als de staat zich het monopolie der brieven- verzending toeëigent, moet, meenden zij, bij de uitoefening van dat mono polie het gerief der ingezetenen op den voorgrond staanen het verwerven van geldelijk voordeel eerst in de tweede plaats in aanmerking komen. 's GRAVENUAGE, 1 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de lib. mr. J. Loudonfungerend secretaris-generaal bij het dep. van koloniën en jhr. F. E. M. van Alphen, hoofdcommies bij genoemd departement. Z. M. heeft den heer J. P. Feith, referendaris, chef van het kabinet van den minister van koloniën, benoemd tot commandeur van de Eiken kroon. Door Z. M. is aan mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, 'sko- nings commissaris in het hertogdom Limburg, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der Leopolds-orde hem door den koning der Belgen geschonken. Bij kon. besluit van 31 Dec. is het beheer van het dep. van koloniën met ingang van 1 Januarij 1861tijdelijk opgedragen aan den heer mr. J. S. Lolsy, minister van marine. Z. M. heeft op het daartoe door jhr. F. A. ridder van Rappard gedaan verzoekaan hem een eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van hel ministerie van oorlogmet behoud van aanspraak op pensioenen onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende eene lange reeks van jaren bij het dep. van oorlog bewezen; terwijl genoemde jhr. F. A. ridder van Rappard tevens door Z. M. benoemd is tot raad-adviseur bij gezegd dep., buiten bezwaar der schatkist. Voorts heeft Z. M. benoemd tot referendaris bij het dep. van justitie de lieer mr. A. J. Clant, substituut-officier bij de arrond.-reglbank te Alkmaar en tot commies bij het dep. van koloniën de adjttncl-commiesen J. G. P. Serrurier, J. F. Braun, D. Pont, W. II. llajenius, H. C. P. Laurillard dit Fallot, mr. I. Capadose en mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, en lot adjunct- commies, de eerste klerken II. G. van den Toorn, J. II. Elias en 31. A. van der Kloot. Z. M. heeft aan den hoofdcommies met rang van referendaris II. F. Straatman, de commiescn 11. de Blaauw, J. G. Hnbner en A. 31. Stobbc- ritigb, den adjunct-commies J. II. Janssen, en den eersten klerk N. Cale- nius, allen van het dep. van oorlog, eervol ontslag uit de dienst verleend. Z. 31. heeft tot kapitein 3de kl. bij het iste reg. vesting-artillerie be noemd den lsteD luit. W. graaf van Limburg Stirumvan het reg. veld-arlillerie. Tol inspecteur van finantiën bij het loodswezen is benoemd jhr. II. P. F. Hooft, hoofdcommies bij het dep. van marine. Aan den gepensioneerden kolonel der infanterie van het leger in Ned.- Indië C. H. J. F. C. baron von Ltitzow is verleend de rang van generaal- majoor, buiten bezwaar van 's lands kas. Door den minister van binnen!, zaken zijn bevorderd: lot opzigtcr van den waterstaat ls,e kl. die der 2dc kl. W. Otlo; tot opzigtcr van de 2dc kl. die der 3dc kl. P. Janse; tot opzigter der 3dc kl. die van de 4dc kl. II. J. II. Hermans. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor vcrleenen. De eerste kamer der staten-gcneraal is, gelijk gemeld is, lot nadere I bijeenroeping gescheidenzonder liet wets-ontwerp nopens de nieuwe reg- terlijke inrigting af te doen. Het verslag der commissie van rapporteurs wordt opgemaakt en zal, zoodra het gereed is, aan de regering worden medegedeeld, die zich dan onverwijld met de beantwoording zal bezig hou den. Als dat antwoord zal zijn ontvangenzal de eerste kamer tot behan deling van het ontwerp worden bijeengeroepen. AMSTERDAM, 31 December. Zaturdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akadc- mie van wetenschappen eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd door de hh. Simons, Vrolik, Harting, van Hees, von Baumhauer, Schroe- der van der Kolk, van Kerkwijk, Elias, van Hasselt, van der Boon Blesch Stamkart, van Breda, Donders, Voorhelm Schneevoogt, Ilalbertsma, Mat- thes, Storm Bnysing, van Geuns en Bleeker, correspondent te Batavia. Nadat de secretaris mededeeling had gedaan van de ingekomen stukken, bragt de heer Harting rapport uit over passaatstof, door kapitein S. Stapert, aan boord van het schip Sara Alida Mariaop eene reis naar Oost-Indië verzameld. De rapporteurs meenden dat nog niets met zekerheid omtrent deze stof te melden isen gaven den wcnsch te kennendat ook andere gezagvoerders van schepen hunne waarnemingen omtrent dit verschijnsel mogen bekend maken. Voorts bragt de heer Harting nog verslag uit over polypendoor denzelfden kapitein ingezonden. De heer van der Boon Blesch bragt, ook namens de heeren von Baum hauer en van Hasselt, verslag uit over de wettelijke regeling van het toezigt op de vervalsching der levensmiddelennaar aanleiding der door den minis ter van binnen!, zaken gedane aanvraag aan de akademie om voorlichting over deze aangelegenheid. Het rapport strekte om aan te loonen de nood zakelijkheid der wettelijke regelingen, de ongenoegzaamheid der tegenwoor dige vigerende wetsbepalingen, en werd gevolgd door een model concept- wel, die, in na^plging der laatste wetsbepalingen in Engeland, Frankrijk en België, in de tegenwoordige behoefte zou kunnen voorzien. De verga dering besloot zich met het rapport der commissie te vereenigen en de con- ceplwet aan den minister te zenden. De heer Halbertsma bood voor de verslagen en mededeelingen drie bij dragen aan, eene over den musculus thoracicus, eerie over de geschiedenis van den Canalis Schlcmmii, een over de lamina rnidiana van het kraakbee- nig weefsel. Hij sprak over beide laatste en lichtte zijne voordragt toe door teekeningen en praeparaten in het anatomisch museum te Lcyden aanwezig, welke hij der vergadering ter bezigliging aanbood. BUITENLANDSCHÊT BER1GTEN. ENdELAND. LONDEN, 30 December. De bank heeft het disconto tot op 6 pCt. verhoogd. De heer Lochsecretaris van lord Elgin, die, gelijk men weet, zich ook in Chinesche gevangenschap heeft bevonden, is als overbrenger van officiële depêches alhier aangekomen. Volgens mededeelingen van den heer Loch was lord Elgin voornemens binnen drie maanden naar Engeland le- rng te keeren. Toen de heer Loch China verliet, waren 3 regimenten en 12 oorlogschepen op het punt de terugreis te aanvaarden. De Times deelt een uitvoerig verhaal mede omtrent de verwoesting van het zomerpaleis van den keizer van China. Daaruit blijkt, dat de En- gelsche gcvolmagligde en de bevelhebbers der Engeische expeditie besloten hadden het zomerpaleis te verwoestenmet het doel om voor de mishande ling en vermoording der gevangen genomen Engelschen aan den keizer zei ven, en op eene in 'toog loopende wijze, wraak te oefenen, en dat dit besluit door den Franschen opperbevelhebber afgekeurd, maar evenwel door de Engelschen uitgevoerd was. Twee dagen zijn noodig geweest om de uitgestrekte gebouwen en aan- hoorigheden te vernietigen. Eene menigte kostbare voorwerpendie niet konden medegenomen worden, zijn mede aan de vlammen prijs gegeven. De waarde dier voorwerpen schat men op 2 millioen 31en heeft bij deze gelegenheid nog twee geschenken gevonden, die door lord Blacartney, na mens koning George III, aan den keizer van China werden vereerd, eene statiekoels en twee mortieren. De verwoesting van het paleis Yurn-Miug-Yuen zal de bevolking gevoelig treffen, want daar werden de tafelen bewaard waaraan, naar het gevoelen der Chinezen, het behoud der tegenwoordige dynastie afhangt. Dezer dagen is de uitgebreide kastenmakerij van den heer Ilopps alhier afgebrand, waarbij ongelukkiglijk drie zijner kinderen zijn omgekomen. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop heeft een onzer vaar tuigen den slavenhaler Manuela, met 765 slaven aan boord, genomen. Uit Calcutta wordt aan den Times geschreven dat Nena Sahib nog in leven is. Hij zou met 3 a 4000 aanhangers in Thibcet, digt bij de Ne- paulsche grenzen en in eene landstreek, waarover Jung Bahadoor geen heerschappij uitoefent, gelegerd zijn. FKANKRI.IK. PARIJS, 30 December. De Courier du Dimanche meldt dat de lieer Proudhon bij keizerlijk besluit van alle regterlijke vervolging is vrijgesteld, welk besluit hem door de Fransche legatie te Brussel medegedeeld en tevens door het parquet te Parijs, aan zijne vroegere woning aldaar, aangezegd is. De generaal Montauban zegt in zijn rapport omtrent de krijgsbedrijven in China dat het hem onmogelijk is eene beschrijving te geven van de uit gestrekte gebouwenwaaraan men den naam van hel zomerpaleis des kei zers geeft. Een tal van pagoden bevallen eene menigte goudenzilveren en bronzen afgodsbeeldenwaaronder een beeld van Buddha70 voelen hoog. Iedere pagode kan een magazijn van allerlei voorwerpen genoemd worden; onder anderen was er zooveel zijde voorbanden, dat men al de voorwerpen tot verzending bestemd daarin kon wikkelen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2