Per Telegraaf. van gemeld personeelte verleenen een eervol ontslag uit de militaire dienst op zijn verzoek, aan den Ist™ luit. T. K. J. Kraat, van het corps inge nieurs, mineurs en sapeurs, en hem te benoemen bij het wapen der cava lerie, bij bet 5de reg. dragonders, tot 2den luit.; te benoemen: bij het wa pen der infanterie, lot 2den luit.: bij het lste reg., den sergeant-titulair W. Hingman; bij het 2de reg., de sergeanten P. J. C. A. RomynW. SI. van Eek, 11. J. Verboom, C. A. Rombach, A. Lamot en F. C. II. L. van Ere ketens; bij het 3de reg., den sergeant J. R. Xeuchenins, den sergeant- titulair jhr. A. W. van Reigersberg Versluys, en den sergeant J. C. van Schermbeek; bij het 4de reg., de sergeanten SI. W. Jaeger, G. S. A. de Ronde en H. B. de Blijbij het 5de reg.de sergeanten W. A. J. van den Hurk, B. van Erp Taalman Kip, F. W. A. van Dedem van Driesberg, F. van der Esch en J. H. Weenink; bij het 6de reg., de sergeanten E. B. II. Frackcrs en W. J. Schellus; bij hel 7dc reg., den sergeant J. SI. Sanders; bij hel 8ste reg., de sergeanten F. J. Sleijer, A. H. L. Badings, R. H. D. Groeneveld, A. Hoek en H. J. Berge'; bij het wapen der cavalerie, lot 2den luit.: bij het lstc reg. dragonders, de wachtmeesters-titulair A. H. Sleteler- kamp en W. J. A. Boellaard; bij het 2de reg. dragonders, den wacht meester-titulair W. J. BI. Greve en den wachtmeester P. F. B. J. van Nouhuys, van het 3df! reg. dragonders; bij het 4de reg. dragonders, de wachtmeesters-titulair D. Dutry van HaeftenF. C. W. baron Rengers van Warmenhuizen en L. B. Locff; bij het wapen der artillerie: tot 2den luit. bjj het 3de reg. vesting-artillerie, den sergeant J. G. van Gennep, van het corps; bij het wapen der infanterie van het leger in O. 1.: lot 2dcn luit. de sergeanten F. Sieburgh en E. Sieburghvan het 3dc reg. infanterie en den sergeant J. W. van Eys, van het reg. grenadiers en jagers; bij de land- magt in W. I.: tot 2dco luit. bij de infanterie, den wachtmeester-titulair J. F. A. E. van Lansberge, van het 3dl! reg. dragonders. Voorts tot scheeps klerken bij de Nederl. zeemagt: W. F. Slargadant, P. J. Roest, J. C. Coe- land, W. F. Klompé, L. C. Duhne', H. Kits van lleyningen, II. Homeer, W. E. MullerP. K. S. Bietman en L. G. van Deun. Tot adsistent voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kliste van Guinea, is benoemd de ambtenaar ter beschikking van den gouverneur al daar D. Hens. lieden is er een buitengewone ministerraad gehouden. Men ziet spoe dig nog vóór 1° Januarij aanst. de definitive of tijdelijke vervulling van de portefeuille van het dep. van koloniën te gemoet. Heden namiddag zal ter eere van Z. K. U. den prins van Oranje ccne sledevaart naar Scheveningen plaats hebben en Z. K. H. aan hel ge meente-badhuis een diner worden aangeboden. Het gezelschap zal des avonds met flambouwen en met muziek naar de residentie lerugkeeren. Blorgen ten een ure zal er op nieuw een sledevaart met narresleden plaats hebben, waaraan ook Z. K. H. de prins van Oranje zal deelnemen. Blen zal zich in het Lange Voorhout vereenigen; op het buitengoed Langenhorst aan den Leydschen straatweg, van den heer van Stralen, zal Z. K. II. een dejeuner-dinatoir worden aangeboden. De zitting van de eerste kamer van gisteren was geheel gewijd aan de behandeling van hoofdst. V Binnenlzakender staatsbegrooting. Onder scheidene onderwerpen werden daarbij ter sprake gebragt, zooals de spoor wegen, de werking der armenwet, de finantiële nood der gemeenten, de indiening van wetten op het hooger en lager onderwijs en de schutterijen enz. De beraadslagingen over dit hoofdstuk zijn in eene avondzitting, die tot 11| ure duurde, voortgezet. De minister heeft toen op de gemaakte be denkingen geantwoord. Even als vroeger verklaarde hij dat het indienen cener begrooting in de zaak der spoorwegen nog niet kon plaats hebben. De vrijheid, die hem in deze werd gelaten, was gedekt door zijne verant woordelijkheid. De klaglcn over den finanliëlen nood der gemeenten achtte hij gegrond; de regering had echter reeds geloond dat zij dien nood wilde verligten. Omtrent liet Nederl. woordenboek en hel werk der insecten gaf de minister ook nog te kennen dat de regering gaarne het subsidie had ver langd, maar dat, daar de tweede kamer zich daarmede niet had kunnen ver eenigen, zij niet bij magte was iets daaraan te doen. Ten slotte werd het hoofdstuk met 33 tegen 1 stem (de heer van Nispen van Pannerden) aange nomen. Vervolgens werden nog de hoofdstukken VI en VII {Eerediensten), hoofdst. VIII [Marine), en IX A en l\atschuld en jinantiën) met algemeene stemmen goedgekeurd. BUITENLANDSCGE BER1GTKN. FHA.NHRS.9H. PARIJS, 27 December. Tot op dit oogenblik heeft de vice-arimiraa! Le Barbier de Tinan nog geen bevel ontvangen oin de wateren van Gaëta te verlatenmaar daar het eskader nog slechts voor een twintigtal dagen levensbehoeften heeft en de voorraad, naar men verzekert, niet aangevuld zal worden, zoo vermeent men daaruit de gevolgtrekking te moeten maken dat liet eskader vóór 10 Januarij Gaëta zal verlaten. De kapitein Guenel, bevelhebber van de Re- doutable, is aan boord van zijn schip, voor Gaëta, door eene beroerte ge troffen en overleden. Sommigen bewceren dat de brieven van terugroeping den 2Gstt" aan boven- genoemden bevelhebber zijn toegezonden. De baron James de Rothschild heeft weder, gelijk alle jaren, aan de administratie der openbare liefdadigheid 30,000 kilogrammen brood voor de armen doen toekomen. De heer Sainl-Ange, een der redacteurs van het Journ. des Débats, gunstig bekend door zjjne geschiedkundige en militaire schetsen, is overleden. Op den noorderspoorweg is aan het station van Fresnoy een treindie door de sneeuw vertraging had ondergaanin botsing gekomen met eenen goederentrein, waarbij 3 personen gedood en 8 gekwest werden. De bcrigten uit Spanje omtrent de overslroomingendie in het zuiden des lands hebben plaats gdliad, zijn hoogst treurig. Volgens officiële opga- j ven bedraagt de schade in Grenada minstens 40 millioen realen. TcSanta-Fe' zijn meer dan 250 huizen door den aandrang van het water ingestort of door den stroom medegesleept. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt heeft een neef van Pius IX, graaf n. Slaslai, zoon van 'sPausen oudsten broeder, tot dus verre officier in het pauselijk leger, bij koning Victor Emmanuel dienst genomen. De aartsbisschop van Turyn heeft eene circulaire uitgevaardigd, gerigt tegen de poging om in Sardinië eene Italiaansch-katholieke kerk op te rigten. Daarin worden de geloovigen vermaand om zich van bijwoning der bijeenkomsten van die zoogenaamde nationale kerk te onthoudenmet ver klaring dat al wie die vergaderingen, al is het enkel uit nieuwsgierigheid, bijwoont, zich de excommunicatie op den hals haalt. Te Napels is de kerk der Jezuiten, op last van den heer Farini, weder geopenden de dienst door eenige leden der ordedie aldaar nog verscholen waren, hervat. PRUIS SEN. Onze gezant in Perziëde heer von Blinutoliis op eene reis van Teheran naar Shiras aan de buikloop bezweken. In Oosl-Pruissen en in Lithauen worden voor Italiaansche en Fransche mogelijk is. Niels zou de afscheiding van het Zuiden kunnen verhinderen. De beer Buchanan heeft tegen 4 Januarij eenen boet-en bededag uilgeschre ven. De generaal Scott acht het zenden van versterking naar Carolina noo- dig, ten einde er den eigendom te beschermen. De heer Buchanan verzet zich, voorzigligheidshalve, daartegen. Volgens gerucht zou de heer Douglas aan den Senaat het verzoek doen bij den heer Buchanan aan te dringen op het krachtdadig verhinderen van de afscheiding. De finantiële toestand wordt beter. WEENEN, 29 Dec. De Ostdeutsche Post zegt vernomen te hebben, dat graaf von Rechberg zijn ontslag had ingediend, maar dat dit nog niet was aangenomen. Volgens den tVanderer werd in de hooge kringen verze kerd, dat de inlijving van het Servische woiwoodschap bij Hongarije reeds was goedgekeurd. TURYN, 29 December. Koning Victor Emmanuel is gisteren te Ancona aangekomen en wordt Slaandag alhier verwacht. De Opinione bevestigt het vertrek van de gemalin van koning Frans II uit Gaëta. Sedert eenigen tijd begeeft koning Frans zich des avonds aan boord van een Spaanscli schip en keert des morgens naar Gaëta terug. De gezondheidstoestand van den heer Fariui is verbeterd. Hel gerucht omtrent zijn ontslag als stedehouder is voorbarig. 'sGRAVENnAGE29 December. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn aangenomen: hoofdstuk X Oorlogder staatsbegrooting met 31 tegen 1 stem (de heer Cremers); hoofdst. XII [Onvoorziene uitgaven) met algemeene stemmen; de wet op de middelen met 31 tegen 1 stem (de heer de Kempenaer)en de credietwet voor het dep. van koloniën met 27 tegen 1 stem (de heer van Ryckevorsel). Door den heer Schimmelpenninck van der Oye is hulde gebragt aan de verdiensten van den aftredenden mi nister van koloniënden heer Rochussen. Daarna is de katner uiteengegaan. TT A 99 - at E 14 I T E N De BURGEMEESTER der Gebeente LEYDEN herinnert den ingezetenen de bepalingen der Algemeene Policieverordening, van den 9den October 1856, waarbij verboden wordt sneeuw van daken of uit goten op de straat te wer pen sneeuw of ijs van de straten met ijzeren werktuigen weg te hakken of te doen weghakken en bij het wegruimen der sneeuw van sloepen deze op de straat op te hoopeu. De Burgemeester voornoemd Leyden, 29 December 1860. D. T1EROEL SIEGENBEEK. Staal van gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregtop 24 December 1860. 39 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. rekening een groot aantal paarden opgekocht. Uit Petersburg meldt men dat er in het stadje Narva, in het gouver nement Petersburg, eene muiterij heeft plaats gehad, waaraan ruim 300 lijfeigenen hebben deelgenomen. De aanleiding daartoe was de emancipatie- quaestie. Drie bataillons troepenterstond derwaarts gezondenhebben binnen weinige oogenblikken de gestoorde rust hersteld. Een zestal belha mels zijn reeds naar Siberië op weg. OOSTENRIJK. Bij keiz. besluit is in het Venetiaansche aan de bankbilletten een ge dwongen koers gegeven, en bepaald dat de rente van de nationale leening niet in zilver, maar in bankbilletten, met een equivalerend opgeld, zal be taald worden. Beide besluiten zullen niet weinig indruk maken. Op 1 Jan. aanst. is het bedrag der zilver-coupons 7-j millioen fl. Naar men verneemt zijn de onderhandelingen met den heer von Hub- ner, om hem tot de aanneming eener ministeriële portefeuille over le halen, hervat. De aftreding van graaf von Rechberg wordt meer en meer waar schijnlijk. Slen verzekert dat de Engelsche gezant, lord Bloomfieldbij zijne komst alhier, aan de regering het voorstel zal doen om Venetië, tegen eene gel delijke vergoeding, af te staan, en dat het antwoord weigerend en dus aan het Engelsche kabinet niet welgevallig zal zijn. KONSTANTINOPEL23 December. [Reuters Office). De schadevergoe ding voor de moordtooneelen te Jeddah, thans volledig geregeld, zal in Turksche geconsolideerden betaald worden. Het rapport van den groot vizier over de zending naar Rumelië is openbaar gemaakt. Hij verklaart daarin dat de klagten overdreven zijn en gispt het gedrag van de Grieksche geestelijkheid. Eene dergelijke commissie van onderzoek zal voor Klcin-Azie benoemd worden. NEW-YORK, 15 December. [Reuters Office.) De minister Cass heeft zijn ontslag genomen. Hij zal waarschijnlijk door den heer Dickenson opgevolgd worden. Onderscheidene leden van het congres uit de zuidelijke staten heb ben een manifest geteekend, waarbij zij verklaren dat eene schikking on-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2