LEYDSCHE GOURANT. I860. N°. 157. MAANDAG 31 ECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be. Prijs der Courant is ƒ1,2 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen <tfgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad 33. BINNENLANDSCHE BERlttTEN. LEYDEN, 29 December. De gevierde novellist de heer J. J. Cremer van 's Hage is voornemens op den 23s,cn Januarij aanst. twee van zijne schoonste stukken alhier voor te dragen en wel ten voordeele van het Leydsch patronaat ter ondersteuning van herstelde krankzinnigen. Overeenkomstig de meermalen en van ver schillende zijden aan den schrijver te kennen gegeven wensch heeft de com missie van genoemd patronaat hem uitgenoodigd het Leydsche publiek wel te willen vergasten op de lezing der twee Betuwsche novellen Deine Men en een Betuwsch landman met zijn zoon op de Amstcrdamsche kennis, aan welke uitnoodiging door hem welwillend is gehoor gegeven. Wie kent niet deze beide stukken Wie is niet geroerd geweest door de treffende toestanden in Deine MenWie heeft niet hartelijk en bijna zonder ophouden gelagchcn om de zoo uitnemend komische beschrijving van de lotgevallen en wederwaardigheden der twee eenvoudige maar trouwhartige boeren op reis naar de hoofdstad en te midden van de kermisvreugd aldaar? De heer Cremer zal geene nieuwe novelle voorlezenmaar het genot zal niet minder zijn dan het een der vorige avonden geweest is. Het eigenaardige van Cremèrs voordrag! en mimiek en zijne veelzijdige gaven komen door de lezing dier beide stukken in het helderste licht. Met het oog en op de toegezegde novellen en op het schoone doeldat zich de bovengenoemde commissie heeft voorgesteld (het vestigen namelijk van een fonds voor behoeftige krankzinnigen), vertrouwen wij dat de op komst niet minder talrijk zal wezen dan gewoonlijk en dat de commissie in hare billijke verwachting niet zal worden teleurgesteld. Naar men verneemt zijn voor eenigen tijd de hooglceraren J. van der HoevenJ. L. Schroeder van der Kolk en F. C. Donders benoemd tot cor respondenten der physischc klasse der koninklijke sociëteit van wetenschap pen te Göttingen en nu onlangs de hoogleeraar J. van der Hoeven tot builen- landsch geassocieerde van de sociéte' d'anlhropologie te Parijs. (/V. R. C liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 257 tot 345 personen. De minister van binnen!, zaken heeft aan de commissarissen des konings in de verschillende provinciën het voornemen der regering kenbaar gemaakt, om maatregelen te nemen lol het zooveel doenlijk beperken van den te zwaren arbeid van kinderen in fabrieken. Het blijkt in andere landen, dat zoodanige arbeid een noodlolligen invloed uitoefent, zoowel op de ligcha- melijke als op de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der kinderen; zij worden daardoor verhinderd onderwijs te ontvangen, worden ruw en onzedelijk en planten dit weder op hun eigen kroost over. Z. Exc. verlangt mitsdien vóór 1° Mei 1861 inlichtingen op de vragen, hoevele en welke fabrieken of werkplaatsen in elk gewest beslaanwaarin de arbeid geheel of gedeeltelijk wordt verrigt door kinderen en aankomende jongens en meisjes, wier gezamenlijk aantal voor elke fabriek dal van 10 overtreft; hoeveel mannen en vrouwen boven 18 jarenhoeveel jongens en meisjes van 14 tol 18 en hoeveel kinderen beneden 14 jaren daarin arbeiden; hoe veel uren zij werken en wat het arbeidsloon bedraagtop hoevele inrigtin- gen mannen en jongens afgescheiden van vrouwen en meisjes werken en bij hoeveel fabrieken gelegenheid beslaat om de kinderen ter school te zenden, en welk gebruik daarvan gemaakt wordt. Aan den heer H. van Dorlh, hoofdonderwijzer te Woubrugge, die op den 22,len dezer gedachtenis mogt vieren van de 50-jarige vervulling zijner betrekking, is bij die gelegenheid de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 24 Jan. 1841, toegekend. Dit eereblijk werd hem door den heer mr. J. G. de Sain, schoolopziener van het 4dc district in Zuidholland, overhandigd. Van wege het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen zal ook de zilveren medaille van die instelling aan den heer van Dorlh worden uitgereikt. De gemeenteontvanger te Schiedam, de heer J. van der Hoeven Abz., mogt op den 2 66,c" dezer gedachtenis vieren van de 50-jarige vervulling zij ner ambtsbetrekking. De gemeenteraad schonk hem bij die gelegenheid een bewijs zijner hoogachting, te weten, een allerprachligsten zilveren inktko ker, die met toepasselijke zinnebeelden versierd is en op het voetstuk het volgende opschrift draagt: »De raad der gemeente Schiedam aan den heer Jan van der Hoeven Abz., ontvanger der gemeente, als bewijs van erken telijkheid en ter gedachtenis aan 50 jaren getrouwe, naauwgezette, ijverige ambtsvervulling, 26 December 1810—1860. Te Haarlem is eergisteren nacht een zware brand uitgebarsten ten huize van den smid van Wetleren, aan de gedempte Smalle Oudegracht, nabjj de Kleine Houtstraat. De smederij en een daarachter liggend gebouw, henevens het daaraan verbonden woonhuis in de Kleine Houtstraat, zjjn ge heel uitgebrand. Van wege den sterken noordoosten wind had de brand e*n zeer dreigend aanzien. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de inschrijvingenad ƒ5,727,600, voor de leening van 18 milliocn, tot aflossing der 5 pCt. ste delijke schuld en de nog in omloop zijnde losrenten van 1845 niet aan te nemen, maar tevens vanliet beslnit tot die aflossing niet terug te komen. Betreffende de te Gent (Over-Belnwe) heerschende keelziekte, ver neemt men nader, dat de 4 nog overgeblevene kinderen van den predikant dier gemeente, die onlangs 6 kinderen daaraan verloor, mede door die kwaal zijn aangetast. De minister van binnenl. zaken heeft tot conrector aan hèt gymnasium te Groningen, in plaats van dr. H. Riedel, die zijn ontslag gevraagd had, benoemd dr. A. 11. G. P. van den Es, thans praeceptor aan het gymnasium te Leeuwardenen tot tweeden praeceptor aan hetzelfde gymnasium den derden praeceptor, dr. J. W. A. Renssen. Uit 's llerlogenbosch meldt men dat aldaar dezer dagen tegen twee bouwlieden uit Oss geverbaliseerd is geworden wegens het bedriegen van keopers door het inmengen van water in de boter, die zij aldaar ter markt bragten, en dit wel tot eene hoeveelheid van 5 Ned. 16 water op 10 Ned.® boter. De kwade praktijken hebben reeds te lang voortgeduurd ën den Uollandschen boterhandel niet weinig benadeeld. Wij vernemen, zegt het H. en Effbl.dat er onderhandelingen zijn aangeknoopt tusscben de Fransche en onze regering, over een te sluiten handelstractaat. 's GRAVEN HAGE, 29 December. Bij de aanbieding van een grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw met brillonten aan den heer J. J. Rochussenheeft Z. M. hem levens den navolgenden brief doen toekomen: Het is met leedwezen dat ik voldaan heb aan uw zoo stellig aan my gedaan verzoek om ontslag uit de betrekking van minister van koloniën, waartoe, nu bijna drie jaren geleden, mijn vertrouwen u riep. Dal ver trouwen was gegrond op de vele belangrijke diensten door u in zoo ver schillende betrekkingen aan den lande bewezen. Aan dat vertrouwen is op nieuw door u volkomen beantwoord door waarheidszin, onverflaauwden ijver en gehechtheid aan mijn persoon. Ik wil berusten in de redenen, die u bewogen hebben om uwe uittreding uil het kabinet te verzoeken, hoewel ik die verwijdering betreur. Vroegere diensten deden u reeds den titel van minister van staat en de hoogste klasse mijner ridderorden voor burgerlijke verdiensten verwerven; verheffing in den adelstand, door mij aangeboden, werd door u niet verlangd. Ik wensch echter u bij uw aftreden een open baar blijk van mijne bijzondere genegenheid te schenken, door u nog met dezen een met brillantcn omzet grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw aan te bieden." St.-Cour Door Z. M. zijn benoemd: tot advocaat-generaal bij het prov. geregts- liof in Zuidholland jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, thans officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Middelburg; tot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Middelburg mr. J. Spoor, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Breda, en lot substituut-officier van justitie bij de arrond-regtbank te Breda, mr. F. E. T. Diltlinger, thans substituut-officier bij de arrond.-reglbank te Gorinchem. Tot ontvangers der directe belasiingen enz. zijn benoemd: te Rcuscl en Bladel, de heer L. A. II. Crommelin, thans ontvanger te Wieringen; te Wieringen, de heer J. P. Reede, thans commies der rijksbelastingen te Goor, te Oost- en West-Souburg, de heer B. Riller, thans ontvanger te Sas van Gent, en te Bierumde heer L. Radijs, thans ontvanger te Ried. Voorts zijn verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen, enz.: naar Amsterdam, de heer F. A. des Tombe, thans te Zalt-Bommel; naar Rotterdam, de lieer A. Collard, thans te Delft, en naar Schiedam, de heer J. Goossens, thans te Bath. Z. M. heeft benoemd tot leden der commissie belast met het onder zoek der jaarlijksehe algemeene rekening betreflende de koloniale remises de lih. F. van der Oudermeulen en jhr. F. A. M. A. van Andringa de Kem- penaer, leden van de eerste kamer; jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck en mr. A. F. X. Luyben, leden van de tweede kamer; mr. M. Wiardi Beek man en mr. C. II. B. Boot, leden van den raad van state; II. L. Fievez en J. J. Pfisler, leden van de algemeene rekenkamer. Deze commissie zal als secretaris worden bijgestaan door den heer mr. J. Loudonsecretaris-gene raal bij het dep. van koloniën. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid 2de kl.de officieren van gezondheid 3de kl. W. II. L. Michgorius en A. B. J. Lulofs,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1