LEYDSCHE CO U11 AN NY 155. i860. WOENSDAG 26 DECEMBER. 02 .'1 .4 I: e 3 '00 De Prijs der Courant is f 12 in het jaar afzonderlijke Nomtners worden tegen 10 Centen afgegeven Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond ucvisiw DO it .01 f .0 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1 LEYDEN, 24 December. Gisteren mogt de Evang. Luthersche gemeente alhier van haren jongsten leeraar, d". H. Heijen, het verblijdende berigt vernemen dat hij vrijheid had gevonden voor eene uitnoodiging van. den kerkeraad der Evang. Luth. ge meente te Utrecht, om, met het oog op de bestaande vacature, aldaar eene predikbeurt te vervullen, te bedanken, en te kennen had gegeven dat hij bij het verdere beroepingswerk aldaar niet in aanmerking wenschte te komen. Naar men verneemt, alzoo schrijft men uit 's Hertogenbosch, zal alhier in Mei 1861 gevestigd worden het depót uit Leyden, van het thans in deze vesting garnizoen houdende 5de reg. inf., terwijl het bataillon, nu te Woer den, weder herwaarts zou komen; daarentegen zal dan een bataillon van hier naar Grave verplaatst worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is in de vaart tusschen Overschie en Delft het lijk gevonden van een 50-jarigen mandie des mid dags van Overschie, waar hij woouachtig was, naar genoemde stad een vaartuig had opgejaagd. Toen bij lang na den tijddat men hem verwach ten kon, nog niet teruggekomen was, ging mep onderzoeken of hem wel- ligt ook .eenig ongeval was overgekomen. Het paard werd weldra gevonden, echter zonder den jager, en verder op zag men den ongelukkige, tegen den wal aanliggende, met de handen aan het gras geklemd en het hoofd boven water, maar reeds geheel verstijfd. Het ongeluk is hem overgekomen op zijne terugreis, welligt door het uitglijden van het paard, waardoor hij in het water zal zijn geraakt. Hij laat eene weduwe en 3 kinderen na. Gisteren morgen ontdekte men dat uit een huisje op de Raam te Gouda, bewoond door eene oude vrouwTeuntje Tuinboer genaamdrook kwam. Daar men de deur niet kon openen, verschafte men zich met geweld toe gang. Men bevond dat de bewoonster op eene verschrikkelijke wijze om het leven was gekomenaangezien zijom zich te verwarmengebruik had gemaakt van een pot met vuur, waardoor hare kleederen vlam hadden ge vat, en zij met brandwonden was overdekt, zoo zelfs dat haar aangezigt geheel onkenbaar was. De ongelukkige, die bezitster was van drie huisjes, leefde zeer armoedig en maakte veeltijds misbruik van sterken drank. Uit Ommen is gevankelijk naar Deventer overgebragt een kolonie-veld wachter van de Ommerschans, die getracht heeft den aldaar geslalioneerden brigadier der rijksveldwacht met de sabel een steek toe te brengende brigader ontweek bij lijds den slag, waardoor de punt van de sabel in een vensterkozijn drong. Te Dreischor (Zeeland) werd dezer dagen zekere Joost van Burg door een der wieken van den koornmolen aldaar doodelijk getroffen. De herse nen waren den ongelukkige uit het hoofd geslagen. Naar men verneemt zullen door de regering in den loop der volgende maand eenige detachementen koloniale militairenvan Nederlandschen oor sprong, naar Java uitgezonden worden. 's GRAVENHAGE24 December. De heer A. Keldel, kapitein bij de dienstdoende schutterij te Schiedam, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van de eikenkroonter zake van langdurige en trouwe dienst. Door Z. M. is aan den generaal-majoor J. M. graaf van Lynden ver gunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 1° kl. der St. Stanislas-ordehem door den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen: te Noordwijk, de heer H. L. de Grave, thans in die betrekking te Middel- harnis; te Middelharnis, de heer J. Roldanus, thans te Oss; te Oss, de heer C. Jiskoot, thans te Kortgene, en te Kortgene, de heer mr. W. Hem- singthans surnumerair der registratie en commies ter directie te 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden den ridmeester H. L. Smeets, van het 4de reg. dragondersop zijne aanvrageter zake van ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen en te benoemenbij het wapen der cavaleriebij het 2de reg. dragonders, lot lsten luit. den 2dcn luit. C. F. H. baron van Pal- landt, van het corps, en bij het 5de reg. dragonders tot ridmeester 3dl! kl. den lstcn luit. W. F. baron van der Capellen, van het l5te reg. dragonders. Z. M. zal aanstaanden Woensdag ten 12 ure eene groote audiëntie verleenen. Des namiddags is er familie-diner ten hove. Men verneemt dat de heer Mi Vestieu, administrateur van de generale thesaurie bij het dep. van financiën, tegen 1 April aanst. uit die betrekking eervol ontslag heeft gevraagd. Alsdan zal deze verdienslelijke hoofdambte naar den staat bijna 50 jaren hebben gediend. De minister van finantiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Uit het verslag van de onderscheidene commissiëu van rapporteurs- der eerste kamer omtrent de staatsbegrooting voor 1861blijktdat men in de afdeeliugen met vreugde kennis heeft genomen van den gunsligen staat van 'srijks geldmiddelen; dat echter deze vreugde gepaard gaat met eenige be zorgdheid, wegens het steeds toenemend eindcijfer der begrooting, derwijze, dat men geneigd zou zijn te geloovendat de zucht tot bezuiniging minder heeft stand gehouden, dan wel wenschelijk zou wezen. Met het oog op de rijke bijdragen uit de O. I. geldmiddelen heeft men de aanmerking ge maakt, dat dergelijke bijdragen toch nimmer als vaste inkomsten kunnen worden beschouwden dat derhalve steeds op de wenschelijkheid moge worden gelet om de staatsbegrooting van het moederland zoo veel mogelijk van deze bijdragen los te maken. Eenige leden, welke met leedwezen zulke aanzienlijke sommen gelds, als thans voorhanden zijn, ongebruikt in de schatkist zien liggen, verlangen, dat de regering, zoodra de algemeenc toe stand van Europa dit veroorlooft, maatregelen zal nemen tot verdere schuld delging. LONDEN, 22 December. De markies Dalhousie, oud-gouverneur-geiieraal van Indië, is overleden. In het noordelijke gedeelte des rijks is uitermate veel sneeuw gevallen. Te midden eener zware sneeuwbui had er dezer dagen in Northumberland een vrij hevig onweder plaats. Het dep. van builenl. zaken heeft aan de dagbladen mededeeling ge daan van het volgende berigt, door den Engelschen gezant te Petersburg overgezondenYorst GortschakoH' heeft mij het volgend rapport van den generaal Ignatieff, wegens den moord der Europeanen door de Chinezen doen toekomen: Engelschen: de Norman, attaché bij den heer Bruce; An derson, chef van het escorte van lord Elgin; de correspondent van den Times. FranschenDnluc, tolk bij de Fransche expeditie, een aide-de-camp en een kolonel van de artillerie. De generaal IgnatiefT noemt geen andere namen, maar het geheel getal der slagloffers bedraagt 19. Dit berigt heeft hier een treurigen indruk gemaakt. De Times getroffen over het verlies van zijnen correspondent, verwijt den heer Parkes, dat hij door zijne onvoorzigtigheid aanleiding tot het gebeurde heeft gegeven. Te Brooklijn, in de Vereenigde Staten, is de kruidkamer van een al daar liggend Spaansch fregat gesprongen, waardoor 3 personen gedood en 12 personen gekwetst werden. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. Men verwacht de bijeenroeping van den senaat tegen 21 Januarij en van het wetgevend ligchaam tegen 4 Februarij. Naar men verzekert zal de regering alsdan het voorstel doen lot wijziging der wet op de drukpers. De Moti. de l'Armee deelt eenige bijzonderheden mede betreffende de vrije uitoefening der Christelijke godsdienst in China, bij het onlangs geslo ten verdrag bedongen. Volgens dit blad zullen de oude verordeningen van keizer Khang-hidie in 1661 den troon beklomvan kracht worden ver klaard. De genoemde vorst nam in 1692 een besluit waarbij de vrije uil oefening der Christelijke godsdienst door het geheele rijk werd toegestaan uit erkentelijkheid voor de diensten die hijin de oprigting eener geschut gieterij te Nankin en de organisatie van de artillerie, van de Jezniten had ontvangen. Genoemd besluit werd in 1781 ingetrokken. De geestelijkheid van Savoye is ver van tevreden met den tegenwoor- digen staat van zaken In een brief aan den minister Rouland klaagt zij bitter dat de Fransche regering, in jdaats van hare officieuse belofte te hou den voor dc inlijving gedaan, om het lot der geestelijken te verbeteren, niets voor baar heeft verrigt en haar bovendien met 1 Jan. aanst. het nil- sluitend regt heeft ontnomen, om dc registers van geboorten, huwelijken en I sterfgevallen te houden. BUITENLANDSCHE BEK1GTBN. BKb&I BRUSSEL, 23 December. Onze regering heeft van die van Nederland eene verzameling Japanschc voorwerpenstukken zijde, waaijerswapenen enz.ten geschenke ontvangen. De letterkundigen hier te lande zijn in eene zekere spanning gebragt door het verwerpen door de tweede kamer der staten-generaal in Nederland van de subsidie van ƒ2000 voor het Nederlandsch Woordenboek. Zij schijnen voornemens te zijn stappen te doen om de voortzetting van dit belangrijke werk te verzekerenhet is waarschijnlijkdat zij daarin door de Belgische regering zullen worden ondersteund. Het besluit der kamer vindt men on begrijpelijk, vooral nadat zelfs de Belgische regering reeds driemalen eene som van ƒ1000 voor dat werk heeft geschonken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1