LEYDSCHE COURANT. 1860. VRIJDAG 28 DECEMBER De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ■sas BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 December. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is goedgekeurd het con cept-adres aan den koning, betreffende de aanhangige qtiaestie tusschen de gemeente en de commissie tot liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers (de overgave met rekening en verantwoordingvan gel den waarover de regering der stad, grootcndeels in de vorige eeuw, zou hebben beschikt), terwijl kennis werd gegeven dat de bovengenoemde com missie den door haar bepaalden termijn voor de overgave met drie maanden had verlengd. Tot leden van de plaatselijke schoolcommissie zijn benoemd of herbenoemd de hh. mr. S. Vissering, dr. J. M. Schrant, mr. J. T. Buys, mr. D. Tieboel Siegenbeek en dr. W. G. Pluygers. Voorts zijn de amb tenaren bij de actieve dienst der plaatselijke belastingen wederom voor een jaar gecontinueerd, met uilzondering van den commies-portier van der Worm aan wien pensioen is verleend. De raad heeft ook gunstig beschikt omtrent een ingekomen verzoek van liet Lcydsch patronaat lot ondersteuning van herstelde krankzinnigentot hel gratis gebruiken van de slads-gchoorzaal op 23 Janttarij aanst.voor eene lezing, die de heer J. J. Cremervan 'sGravenhage, voornemens is ten voordeele van genoemd patronaat te houden. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademic van weten schappen za! Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Opgave van de indeeling der garnizoenen legen I Mei 1861zoo als die door L. SI. den koning is goedgekeurd. Reg. grenadiers cn jagers: geheel te 'sGravenhage. ls,e reg. infanterie: de staf en 2 batt. te Nijmegen; 1 bat. en het depót le Arnhem; 1 bal. le Zwolle (detacheert 2 comp. naar Arnhem en de tirail- lenr-compagnifin naar Nijmegen). 2d<! reg. infanterie: de staf cn 2 balt. le Vlissingen (detacheren de lirail- leur-compagniêii naar Veere); het depót te Middelburg; 1 bat. te Neuzen (detacheert de tirailleur-compagnie naar Veere); de staf en de tirailleur- compagnie van 1 bat. le Veere, van de 4 overige comp.: 2 te Breskens, 1 te Sluis, en 1 te Middelburg. 3dc reg. infanterie: de staf, 3 batt. en het depót le Maastricht1 bat. le Venlo. 4dc reg. infanterie: 1 bat. le Leydende staf, 1 bat. en het depót te Gouda; 1 bat. le Delft; 1 bat. te Woerden. 5dc reg. infanteriede staf, 3 batt. en bet depót te 's Bosch 1 bat. te Grave. Gdc reg. infanterie: de staf en 2 batt. te Breda; 2 batt. en hel depót te Bcrgen-op-Zoom. 7dc reg. infanterie: de staf, 1 bat. en het depót le Haarlem; 1 bat. te Amsterdam; 1 bat. te Hoorn; 1 bat. te Helder. 8slc reg. infanterie: de staf en 2 batt. te Leeuwarden (detacheert e'én tirailleur-compagnie naar Assen); het depót en 1 bat. te Groningen (de tacheert ce'n compagnie naar Dclfzyl); 1 bat. te Gorinchem. Algemeen depót van discipline: te Naarden; Instruclie-bataillonte Kam pen; koloniaal werfdepot: te Harderwijk. 1ste dragonders: geheel le Deventer. 2de reg. dragonders: de staf, 3 escadrons en het depót te Haarlem; 1 escadron te Amsterdam. 3dc reg. dragonders: geheel te 'sGravenhage. 4de reg. dragonders: de staf, 2 escadrons en het depót te Zutphen; 2 es cadrons te 's Bosch. 5dc reg. dragonders: de staf en 2 escadrons te Roermond; 2 escadrons en het depót te Venlo; 1 escadron le Maastricht. Regement veldartillerie: de staf, het depót en 3 comp. benevens 1 trein- couipagnie te Utrecht; 4 comp. benevens 1 trein-compagnie te Amersfoort; 3 comp. te Leyden1 comp. le 's Gravenhage. l!tc reg. vesting-artillerie: de staf, het depót cn 2 comp. te Delft; 2 comp. te Dordrecht; 2 comp. te Gorinchem; 1 comp. le Briellc; 3 comp. te Am sterdam 3 comp. te Helder. 2de reg. vesting-artillerie: de staf, het depót en 2 comp. te Breda; 3 comp. te 's Bosch2 comp. te Bergen-op-Zoom1 comp. te Willemstad2 comp. te Geertruidenberg (detacheert te Woudrichem cn te Loevestein); 3 comp. te Vlissingen. 3de rcg_ vesting-artillerie: de staf, het depót cn 3 comp. te Nijmegen; 2 comp. te Doesborgh; 3 comp. te Groningen; 1 comp. te üelfzyl; 3 comp. te Maastricht; 1 comp. te Venlo. Reg. rijdende artillerie: geheel te Arnhem. Corps pontonniersgeheel te Zutphen. Bataillon mineurs en sapeurs: geheel te Utrecht. Men verneemt dat de politie te Delft, onderzoek gedaan hebbende naar de oorzaak van den schokdoor den namiddagtrein van 's Hage li. Dingsdag in de nabijheid van het station te Delft ondervonden, eene ver volging heeft ingesteld tegen personendie vaten met melk op den spoorweg nedergelegd en alzoo voor den trein gevaar le weeg gebragt hebben, waar tegen bij de wet op de spoorwegen straf is bepaald. Het is te hopen dat bij deze gelegenheid, waarbij gelukkig niets anders is gebeurd dan een ge ringe beschadiging aan een der wagens van den trein, doordien de ijzeren trede legen de vaten geslingerd, en niet, het geen had kunnen geschieden, die vaten medegesleept en voor de raderen geworpen heeft, een voorbeeld worde gesteld tol afschrik van anderenom geen misbruik te maken van hun regt tot uitgang over den spoorweg, maar tevens ook tot nadrukkelijke vermaning van wachters en opzigters, om niet te dulden, dat iels op den spoorweg worde nedergelegd, hetwelk belemmering kan geven, dewijl de wet van 21 Aug. daarover even bepaald spreekt, als over de strafbepaling voor hen, die zelfs zonder opzet, gevaar, dat zij hadden kunnen en moeten voorzien, doen ontstaan. DC.) Te Amsterdam is overleden de heer C. J. Fodorofficier der orde van de eiken-kroon en lid van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten aldaar. Hij was een ijverig bevorderaar der schoone kunsten en bezitter van eene zeer fraaije verzameling schilderijen. Men berigt ons, zegt het H. cn Effbl., dat onze voormalige stadge noot de heer L. II. Bisschofsheimsedert eenige jaren te Parijs woonachtig, aan de Ned. Israëlitische gemeente te Amsterdam heeft doen toekomen de belangrijke som van 100,000 fr., waarvan de renten zullen moeten strekken lol opleiding van jongelieden uit den behoeftigen stand lot ambachten en bedrijven, onder het bepaalde verband echter, dat deze gelden niet mogen strekken om jongelingen eene theologische opvoeding le geven. Te gelijker tijd heeft de onbekrompen gever ook 150,000 fr. aan de Israëlitische ge meente te Parijs cn 50,000 fr. aan die te Maiiitz, tot hetzelfde doeleinde en onder dezelfde bepalingengeschonken. - Sedert eenigen tijd heerscht le Gent (Over-Betuwe) eene keelziekte, die aldaar reeds vele slagloflers, inzonderheid kinderen, heeft gemaakt. De predikant dier gemeente verloor in de laatste dagen achtereenvolgens zes zijner kinderen aan die kwaal. Tc Raalle (Overijssel) is in den nacht van den 21sten dezer afgebrand de kotterswouing van G. J. Durberg, bewoond door II., gewezen opziener der jagt. Ook de meubelen en inboedel zijn mecrendcels eene prooi der vlammen geworden. De kinderen hebben ongekleed de vlugt in een naburig huis genomen. De verbrande woning, die den 17dcn Dec. 1859 als nieuw was betrokkenwas even als de inboedel voor brandschade verzekerd in de maatschappij Archimedes. Het heeft de aandacht van de policie getrokken, dat dit de tweede brand is, die bij II. binnen weinige jaren plaats heeft; want ook op 24 Mei 1857 is zijne woning afgebrand. Men heeft hem voorloopig in bewaring genomen. Naar men verneemt is dezer dagen door de kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden aan de tweede kamer der staten-generaal een adres ingediend, waarbij wordt aangedrongen op de afschaffing der tolhef fing op de groote rijkswegen, waardoor het onbelemmerd verkeer, zóó nut tig voor handel en nijverheid, niet weinig zal worden bevorderd. De kamer spreekt den wensch uit, dat op grond harer beschouwingen de vertegen woordiging zich gedrongen zal gevoelen van de hooge regering een wets voorstel uit te lokkenwaarbij bedoelde afschaffing wordt bevolen. Tc Borgharen (Limburg) hadden zich Zondag II. twee jongelieden, de gebroeders M.in een gebonw, waarin men appelen en andere voorwerpen droogdevoor de koude opgeslotentoen men henna hen lang te hebbeu gemist, opzocht, vond men beiden in het digt gesloten vertrek geslikt. 's GRAVENHAGE, 27 December. Bij besluit van 24 dezer heeft de koning aan den minister van staat, den heer J J. Rocbusscn, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 315tCD Dec. aanst., een eervol ontslag verleend uit de betrekking van minister van ko loniën, onder dankzegging voor de vele en gewigtige diensten, door hem Z. M. cn den lande bewezen. Z. M. heeft den heer mr. T. M. Roest van Limburg, tot dusverre minister-resident bij de Vcreenigde Staten van Amerika, bevorderd tot bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij die staten. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Neer is benoemd de heer J. W. F. J. Pb. Hilgers, thans te Vlodrop, en tol ontvanger der in- cn uitgaande reglen te Vlodrop, de heer P. J. Booms, thans commies der 2dc kl. bij 's rijks belastingen te 's Bosch. Aan den luit. ter zee 2de UI. L. I). A. Fontein, dienende bij de zee- rnagt in 0. 1., is op verzoek eervol ontslag uit 's rijks zeedienst verleend.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1