COURANT. LEYDSCHE MAANDAG 24 DECEMBER, N°. 134. lit for* De P?ijs der Courant is f 12 in het jaar y de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond Uithoofde van het KERSFEEST zal de Woensdagsche Courant op Maandag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN.I LEYDEN, 22 December. Bij de vergadering van liet Leydsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Donderdag avond II., gaf het optreden van dr. H. R. de Breuk, van wiens talent als improvisator men reeds met zoo veel lof had hooren gewagen aanleiding tot eene buitengewoon talrijke opkomst der ledenmet hnnne dames. De hooggespannen verwachting werd niet te lenr gesteld. Na eene inleiding, waarin de spreker wees op de herinnerin gen die de plaats waar hij sprak bij hem opwektendeed hij eenige gree- pen uit de door den een en ander der aanwezigen in briefjes opgegeven onderwerpen, en op die wijze werd hij geroepen te spreken over de vol gende vier onderwerpen: 1". V'ondel2°. de Sneeuw, 3°. 1574 en 4°. de Liefde. Het komische en het satirische genre was, als niet met de indivi dualiteit van den spreker overeenkomende, uitgesloten. De zoo verschil lende onderwerpen voor de vuist weg in verzen te hooren bezingen, kon niet nalaten diepen indruk op de hoorders te maken. Natuurlijk ge voelde de spreker zich bij de behandeling van het eene onderwerp meer op zijne plaats dan bij die van het andere, maar daarentegen waren onder scheidene gedeelten zoo krachtig, zoo verheven, dat men zich over de vlug heid van opvatting en het genie van den improvisator moest verwonderen en hem het getuigenis niet kon onthouden, dat hij de opgenomen taak mees terlijk ten uitvoer bragt, Het spreekt van zelf, dal de voordragl herhaalde malen luide werd toegejuicht. Tusschen de beide afdeclingen der improvisa tie werd door den heer m'. D..Av J van Limburg Stirum, als bijdrage, het Sterfbed in de hut van ,e VliP-vaffl Lennep voorgedragen. Het heeft Z. M. den korï% behaagd, ten dienste zijner bijzondere bibliotheek, aan te koopen eene buste van mr. W. Bilderdijk, nit de werk plaats van onzen stadgenoot A. Fuchs. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen hedroeg gedurende deze week dagelijks van 191 lot 272 personen. Men schrijft ons uit Rijnsburg: lieden (den 21stcn Dec.) had in de school dezer gemeente een aandoenlijk looneel plaats. De hoogbejaarde en algemeen geachte onderwijzer, de heer A. van Marionnam afscheid van zijne leerlingen om, na eene 55-jarige ambtsbediening, zijne overige levens dagen in stille rust door te brengen. Behalve een aantal mannen en vaders, die van deze plegligheid getuigen wilden wezen, was ook de gemeenteraad aan die plaats vergaderd, om de bewijzen van vereering en dankbaarheid te geven aan den man, die zoo vele jaren de dierbaarste belangen der gemeente behartigde. Na eene treffende toespraak, die op al de aanwezigen een die pen indruk maakte, bood de burgemeester, de heer J. C. Meyboomden braven grijsaard een smaakvol aandenken aan, bestaande in een fraai be werkten zilveren inktkoker met gepaste inscripte. Ook de kinderendank- H baar voor het genoten onderwijs, bragten den geliefden man hunnen laat- sten groet toe en bevolen hem aan de hoede en bescherming var, dien lieer, waarop hij hen zoo dikwijls gewezen had. De hulponderwijzer hield daarna in gepaste bewoordingen eene feestrede, die met belangstelling werd aan gehoord. Getroffen door zoo vele bewijzen van achting en vriendschap bedankte de heer van Marion al de aanwezigen met eene taal zoo als die alleen het gemoed kan spreken en die getuigde van 's mans innige ver kleefdheid aan de gemeente, die hem lief heeft. Nadat de kinderen eenige ververschingen hadden gebruikt, bood de onderwijzer hun allen een schoon aandenken aan, waarop zij vertrokken. De leden van den raad en de ove rige vrienden bleven nog eenigen lijdom dien in het gezelschap van den onderwijzer hunner kinderen te slijtenaan wien ook zij hunne ontwik keling en vorming te danken hebben. Moge de gemeente zich nog lang in het bezit van dien man verheugen, welken zij als een vader eerbiedigt en hoogacht. De minister van justitie heeft ter kennisse van de belanghebbenden ge- bragt, dat er vooreerst geene gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijks- veldwacht, geschiedende deze kennisgeving tot voorkoming van het inzenden van daartoe strekkende adressen. Naar men verneemt zullen eerstdaags de officieren van gez. 3dc kl. A. T. Prijn en A. J. van den Burg, behoorende tot het O.-I. leger, met den staatsraad commissaris des konings van der Heim, kapt. van Zanten, in lading liggende te Rotterdam, naar Java vertrekken. In de Amsterdamsche afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid trad eergisteren avond de heer J. W. Schaap, lid ran de afdeeling Leyden, als spreker op. Hij hield eene rede «over de ware grootheid, gelegen in de voortbrengselen van den arbeid." Naar aanleiding van de woorden, door prins Albert gesproken bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Londen in 1851, luidende: »dat niets een volk tot hooger eer strekt dan de voortbrengselen zijner nijverheid," ging spr. na welke volken zich in vroeger eeuwen een onsterfelijken roem hadden verworven door hunne nijverheid en kunst, wees er op wat in later eeuwen, en in onzen tijd was geschied bij vreemden en vooral in ons vaderland, het geen aan allen ten levendigsten prikkel moest strekken om op de baau van ontwikkeling met inspanning van alle krachten voort te streven. Eergisteren is te Amsterdam de inschrijving gesloten, die van 17—20 Dec. ten kantore van den gemeente-ontvanger aldaar was opengesteld voor eene 3} pCt. leening van 18 millioen gulden tot aflossing der 5 pCt. stede lijke gevestigde schuld en van de nog in omloop zijnde losrenten 1845. Het gezamenlijk bedrag der inschrijvingen is ƒ5,727,000. Wij vernemen, zegt de Amst. Cour., dat dezer dagen met de stoom boot Anna Paulowna naar Beyruth zijn verzonden 16 kisten en 1 paket, inhoudende omstreeks 2400 stuks zoowel nieuwe als gebruikte klecderen, wollen dekens enz.ten behoeve van de noodlijdende Christenen aldaar welke nog in grooten nood verkeerenen bij duizenden van alles moeten onderhouden worden door het comité van buitenlandsehe consuls, die zich hun lot aantrekken. De bezending van kleedingstukken is bijeenverzameld door mej. A. A. Bcrgendahlalhier, en anderen. De kostelooze overbren ging naar Beyruth geschiedt door tusschenkomst van den minister van buitenl. zaken, en wordt te Beyruth door den Nederl. consul in ontvang genomen. In de diergaarde te Amsterdam zijn dezer dagen o. a. aangekomen een fraaije gestreepte tijger (Felis tigris), een geschenk van den heer I]ill Broekman, te Soerabaya. en eene afgodslang (Boa constrictor), geschenk van dr. J. de Jong, te Suriname. Eerlang zal bij het hoog militair geregtshof te Utrecht behandeld wor den het hooger beroep, door den kapitein Peeters en den wachtmeester Nauten ingesteld tegen het vonnis van den krijgsraad in Zeeland, waarbij genoemde kapitein, kommanderende de kon. marechaussee in Zeeland, is vervallen verklaard van zijne militaire charge en de wachtmeester is veroor deeld tot detentie van één jaar. Beide veroordeelden zijn in hechtenis te Middelburg. De Heer Tobias, landeigenaar, te Zwolle woonachtig, heeft dezer da genbij gelegenheid van de viering ven zijn 50-jarig huwelijksfeest 1000 aan de algemeene armen dier stad geschonken. Uil Leeuwarden meldt men als eene bijzonderheid dat aldaar van twee lingen is bevallen eene sedert 6 jaren gehuwde vrouw, die bij drie vroe gere bevallingen mede telkens tweelingen heeft ter wereld gebragt. Te Maastricht werd dezer dagen een stoute diefstal gepleegd, ten huize van de familie 11. De dieven zijn over den tuinmuur geklommen en hebben, door het uitligten eener pas ingezette ruit, het keukenvenster ge opend. Zij hebben zich voorts van al het keukengereedschap meester ge maakt zelfs den koffijmolen en den handdoek niet versmaad. Toen men des morgens in de keuken kwam was alles verdwenen'en ook al wat eet baar was opgeruimd. Onlangs bevond zich te Maastricht een paardenkooper uit. Luik. Deze persoon verliet eerstgenoemde stad, naar men verzekert, een bedrag van 1300 fr. bij zich hebbende, en bediende zich van de op het kanaal varende schroefboot. Dit vaartuig verliet hij ter hoogte van het dorp Ilaccourt, ongeveer halfweg Luik en Maastricht. Sedert is hij spoorloos verdwenen. Aanvankelijk giste men, dat hij in het kanaal was geraakt. Doch toen men dit had-laten afloopen zonder zijn lijk gevonden te hebben, begon men aan moord te denken, te meer, daar eenigen tijd te voren ook een jong meisje uit die omstreken was vermist. Ten gevolge der nasporingen van de poli tie, is daarop iemand uit dien omtrek aangehouden, die in eenen kwaden reuk staat. Bij het onderzoek zijner kleederen vond men die met bloed bevlekt, waarvan hij onaannemelijke en tegenstrijdige oorzaken opgaf. Dezer dagen is weder naar Elmina vertrokken de heer Nagtglas, gouverneur der Ned. bezittingen ter kuste van Guinea. Deze ambtenaar, die reeds in zijn bestuur zoo veel verbeteringen heeft tot stand gebragt, ver trekt naar zijne standplaats met plannen, die de strekking hebben, om deze oude Nederlandsche bezittingen voor hel moederland meer vruchtbaar te ma ken. Hij wordt daarin door de regering krachtig ondersteund en mogt, voor hetgeen geschied is, reeds de onderscheiding ondervinden van door Z. M. benoemd te worden tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. De wer ving van vrijwilligers voor het Indische leger wordt te Elmina met ijver voortgezet. Men merkt op, dat de Engelschen, die ons vroeger tnocijelijk- heden in die werving hebben in den weg gelegdthans zeiven daartoe zijn overgegaan, op hunne eigene bezittingen in Afrika.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1