Per Telegraaf. ziging der instruction van den admiraal Le Barbier de Tinan zou met groote moeite van keizer Napoleon verkregen zijnen de uitslag zijn der zen ding van den heer de Villamarina naar Parijs. Men had den keizer onder hel oog gebragt dat hij zijne populariteit in Italië geheel verliezen zou, in dien hij voortging de werkzaamheden der Sardinische vloot te belemmeren. Volgens het oordeel van der zaak kundige officieren zou een bombardement van 24 uren, zoo wel van de land- als van de zeezijde, voldoende zijn om de vesting tot de overgave te dwingen. De Sardinische regering heeft besloten den heer Cernuttivroeger consul-generaal van Sardinië in Egypte, als gezant naar Perzië te zenden. Het doel ishet in 1857 door eenen gezant van den Schach van Perzië aan het Turynsche hof gebragte bezoek te beantwoordenen vooral in het verre Oosten het aandenken te verlevendigen aan Italië, hetwelk met die land streken vroeger vele handelsbetrekkingen had. Te Turyn heeft zich een comité gevormdom bijdragen in te zame len ten einde aan koning Victor Emanuel bij zijn terugkeer uit Napels een gouden lauwer-of eikenkrans, rijk met edelgesteenten versierd, ten ge schenke aan te bieden. Garibaldi heeft bij besluit van 23 Oct. 11. eene som van 7 millioen be schikbaar gesteldom te worden verdeeld onder hendie ten gevolge van de strenge maatregelen der vorige regering bepaaldelijk schade hadden gele den. Dat besluit scheen in hel vergeetboek te zijn geraaktdoch thans gaat te Napels een adres rond aan den stedehouder van koning Victor Emmanuel, ten doel hebbende om op de uitvoering daarvan aan te dringen. De onder- leekenaars verklaren in dat stuk, dat zij gaarne, in navolging van vele anderenvan hun aandeel in die som afstand zonden doenmaar dat hunne ontoereikende middelen van bestaan dit niet toelaten. De kardinaal-aartsbisschop van Perugia heeft een herderlijk schrijven aan de gcloovigen zijner dioccese gcrigt, waarin hij hen vermaant op hunne hoede te zijn tegen de sluwe hinderlagen van den Satandie alle krachten inspant om hen van het heilig geloof af te brengen, door het verspreiden van almanakkentractaatjes en andere vuile geschriftenwaarin de heiligste zaken worden aangerand. In hel Venetiaansche zijn in dit jaar 6500 personen voor de krijgs dienst opgeroepen, van welk getal zich 400 aan hunne verpligting hebben onttrokken, door de wijk naar het buitenland te nemen. PRUIS SEN. BERLIJN, 18 December. Men verzekert dat in de eerstvolgende zitting van den landdag een wets ontwerp op de ministeriële verantwoordelijkheid zal worden aangeboden. Uil Stockholm ontvangt men de tijding van het overlijden van de koningin-weduwe. Zij overleed plotseling op het oogenblik dat zij zich naar den Schouwburg wilde begeven, om de opvoering van Calderon's Het leven is een droom b(j te wonen. De overledene was 8 Nov. 1781 geboren en den 16 Aug. 1798 gehuwd met Jean llernadotte, later koning van Zweden. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 December. Aartshertog Maximiliaan, die, naar men weet, het opperbevel over het Oostenrijksch escader heeft aanvaard, zal den 20slen dezer de reede van Pola verlaten, om eene inspectie van de Adriatisehe kusten te ondernemen. De heer Richter is Zaturdag 11. uit den kerker ontslagen. Het open baar ministerie heeft afgezien van het hooger beroepen terwijl het hooger beroep door Richters verdediger gehandhaafd blijft, heeft men toch gemeend den tot slechts eene maand veroordeelden directeur der crediel-instelling de vrijheid te moeten hergeven. Naar men uit Trië.st meldt heeft de stedelijke regering bekend gemaakt dat de keizer, uit aanmerking van het groot aantal vrijwilligers, door de bevolking dier stad gedurende den jongslen oorlog ter verdediging des va derlands geleverd, haar voor dit jaar van de recrulering zal vrijstellen. De afwijzing van het adres van het comitaat te Peslhhoudende ver zoek om de betrekking van Hongarije tot het rijk te herstellen in den toe stand van 1848kan gewiglige gevolgen hebbenvooral indien het comitaat tot het weigeren van de betaling der belastingen besluit. Het zou hoogst onvoorziglig zijn het geheele land in staat van beleg te stellen en de belas tingen door militaire inlegering te innen. Er blijft slechts één middel over om moeijelijkheden voor te komente welenom op het ingeslagen spoor voort te gaan door bij de verleende eoncessiën nog andere te voegen. De conferentie te Gran is, na eene korte beraadslaging, gesloten. Een der leden trad in eene beoordeeling van de kieswet van 1848hij verklaarde zich legen de voorregtenin de kieswet aan den adel toegekenden ver langde gelijke regten -voor allen. Met algemeene stemmen werd besloten den keizer te verzoeken de kieswet van 1848 aan te nemen. De primaat drukte in de rede, waarmede hij de bijeenkomst sloot, de hoop uit dat de landdag spoedig zou worden bijeengeroepen en wekte de vergadering tot eendragt en vertrouwen op. Te Pesth is een corps rustbewaarders gevormdbestaande uit de aan zienlijkste burgers der stad. Tot leeken hunner waardigheid (zij worden vredes-commissarissen geheeten) dragen zij een breeden band om den arm, waarop het Hongaarsche wapen, benevens dat van Pesth, staat. Ieder is verpligt aan de eerste aanmaning dezer nieuw gekozen ambtenaren le ge hoorzamen. De zaak van de Sardinische vaartuigen, met krijgsbehoeften geladen, die op den Donau door de Turksche ambtenaren zijn aangehouden, is ge schikt, niet alleen ten gevolge der vertoogen van den Sardinischen gezant te Konstanlinopelmaar vooral door de tnsschenkomst van den Engelschcn gezant, die daaromtrent voorschriften uit Londen had ontvangen. De vaar tuigen, met de lading, zullen terug gegeven worden, maar moeten naar Genua terugkeeren. Graaf Cavour verklaart, aan allen die hel gelooven willen, dat hij geheel vreemd aan deze zaak is. PARIJS, 19 December. De Palrie verzekert dat het hof van Rome in eene herziening van het concordaat met Oostenrijk toestemt. PARIJS, 20 December. De Moniteur bevat een decreet, waarbij alle veroordeelingen, die wegens drukpers-overtredingen zijn uitgesprokenin: getrokken en de aangevangen vervolgingen le niet gedaan worden. Over Petersburg ontvangt men eene depêche van baron Gros uit Peking, van den 7dcn, waarin het teekencn van den vrede bevestigd wordt. Het ultimatum van Shanghai was aangenomen en de ratificatiën van het verdrag van Tientsin waren gewisseld. Aan Frankrijk zullen 60 millioen als scha devergoeding betaald worden. Tot de emigratie van koelies is magtiging verleend. De kerken, begraafplaatsen en de daartoe behoorende gronden, die weleer aan de Christenen toebehoorden, zullen door het geheele rijk wor den teruggegeven. Een Te Benin en een Domine Salvum zijn in de hoofd kerk van Peking gezongen. PARIJS, 20 December. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Grandguillot, over Oostenrijk en Venetie. Daarin wordt gezegd dat men overal eene oplossing zoekt van de internationale quaesliën, omdat men gevoelt dat er eene beslissende crisis zal ontstaan. Europa schijnt de aan staande lente te duchten. De heer Grandguillot houdt zich overtuigd van de wijsheid der regering, die voortaan eene worsteling zal weten voor te komen. De toestand van Oostenrijk in Venetië is betreurenswaardig. Oos tenrijk, dat weet hoe men provinciën kan winnen, weet ook hoe men die verliest. Hij gelooft dat de heer von Schmerling de kansen anders inziet dan de generaal von Benedek en de kansen eener nieuwe worsteling reeds heeft gewogen. STABS-ISERIfiTES. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den lldc0 dezer maand invorderbaar verklaarde Kohieren voor de belasting op het Personeelover het dienstjaar 1860 en 1861inhoudende voljaarseh en drie vierendeel jaarsch aanslagen enz.ter wijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden tijd tc voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 19 December 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet van den 8sten Jannarij 1817 Staatsblad N". Ij, waarbij aan elke Gemeente de vrijheid verleend wordt om haar contingent in de Nationale Militie, geheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, doen te weten dat het daartoe be stemde Register, gedurende de maand Jannarij 1861, dagelijks (uitgenomen de Zon dagen) ter Secretarie dezer Gemeente, van 's morgens ten 10 tot 's namiddags ten 3 ure zal open liggen, en noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den lsteD Januarij 1861 hun 19de jaar zijn ingetreden, en hun 30slc jaar nog niet hebben volbragt, ten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook tot den ouderdom van 35 jaren zullen worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el, 5 palmen, 7 duimen, voorzien van hunne geboorte-acte en een bewijs van goed gedrag en inwoning binnen deze Gemeente ten minste gedurende de laatste 15 maanden, afgegeven door den Commissaris van Politie, om zich tot de dienst der voornoemde Militie vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld Register zich te doen inschrijven; zullende aan hen worden uitgereikt een handgeld van DERTIG gulden, zoodra zij tot de dienst door den Militie-Raad zijn goedgekeurd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 20 December 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. •Vnt ion ale Militie. BURGEMEESTER en WE1TIIOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet van den 8sten Januarij 1817 Staatsblad n°. 1), omtrent de inrigting der Nationale Militie, waarbij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen inogtcn heb ben bekomen, die bij de artt. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestnur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschap pen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moederweduwe zijndeof door regterlijke separatie of echtscheiding hunner oudersof door overlijden van een' of meer broeders, voorgevallen na hunne inlijving, zijn ge worden Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde Kostwinners van moeders, weduwen zijnde of in regten gesepareerd of gedi- vorceerd Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5dca Januarij 1861, schriftelijke aanvrage om ont slag, met opgave der redenen, in te leveren of te doen inleveren op de Secretarie dezer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 's namiddags drie ure, én in de opgave almede ten duidelijkste te vermeldenbij welk Regement en Bataillon zijdoor of voor wie die aanvrage geschiedt, dienen; zullende, na opgemelden dag, geene aan vrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders bij deze op, alle zoodanige jonge lingen, die aan de inschrijving voor de Nationale Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, en niet zijn geboren binnen deze Gemeentebijaldien zij niet moglen zijn voorzien van eene geboorleacteom zich vóór den 318tcn Decem ber aanst. aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tusschen des morgens 10 en 's namiddags 3 ure, lot het doen eener juiste opgave van den tijd en de plaats hnnner geboorte, ten einde van Regeringswege hnnrie geboorteacle zal kunnen worden aangevraagd, en alzoo hnn belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 15 December 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3