Tot notaris zijn benoemd: te Rotterdam de heer E. W. van Laars, cu te Moordrecht, de heer A. Kluit, caud.-notarissen te Delft en te Viancn. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie tot kapitein van de 3de kl. bij het 2dc reg.den lsten luit. W. A. L. Nierdt, van het 3de reg.; bij het 3de reg., den Ist™ luit.-adjudant A. M. Sierevelt, van het 7de reg. van het wapen, en op non-activiteit te stellen, den kapi tein E. D. Trip, van het 2de reg. De 2dc luit. J. Latter, van het 2dc reg. infanterie, is in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oosl-Indië. Gisteren heeft Z. M. den voorzitter en de leden der eerste kamer in een bijzonder gehoor ontvangen. Z. M. heeft aan den heer L. G. A. graaf van Limburg Stirum, staats raad, commissaris des konings in de provincie Gelderland, vergunning ver leend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het grootkruis der Adolfs-orde van Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. Tot commandeurs der Belgische Leopoldsorde zijn benoemd de hh. van der Does de Willebois, commissaris des konings in het hertogdom Limburg, en Coenegracht, generaal-majoor. Gisteren middag is er een buitengewone ministerraad gehouden. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Omtrent het examen der onderofficierendingende naar den rang van 2dcn luitenant bij het leger hier te lande, alhier gehouden, verneemt men nader dat het gunstig is geweest voor 4 onderofficieren der cavalerie van de 8, die waren opgekomeu, en voor 21 onderofficieren der infanterie van de 53 opgekomenen. Bij de infanterie konden er van de 53 adspiranten 40 tot 2dcn luitenant bevorderd wordeningeval dat getal aan de vereischlen van het officiers-examen had voldaan. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is ingeko men een adres van de commissie, lot oprigting van een zoölogisch-botani- schen tuin, houdende verzoekdat het stuk gronds, gelegen langs het Kanaal en bezijden het zoogenaamde Boorhuis, aan haar moge worden afgestaan. Door den raad is o. a. beslotenzoodra de fmanliën der gemeente het zul len toelatenover te gaan tot het bouwen van de noodige localen op het terrein der armen-inrigting, ten einde daardoor, in verband met de ge bouwen der Teeken-academie, een geheel te verkrijgen, dat voldoen kan aan al de aanvragen tot het houden van vercenigingenmuziek-uitvoerin- gententoonstellingen en feestenvan welken aard ook. De eerste kamer der staten-generaal heeft thans in hare afdeelingen ten einde gebragt het onderzoek over de vvets-onlwerpenuitmakende de staatsbegrooting voor 1861. Reeds worden de verslagen van de commissie van rapporteurs opgemaakt en houdt de regering zich onmiddellijk met de beantwoording daarvan bezig. Men ziet dus de behandeling der begrootings- wetten voor 1861 spoodig bij deze kamer te gemoet. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. BELfilB. BRUSSEL, 19 December. Gisteren is de zitting van den senaat, waarin de behandeling der begroo ting voor 1861 aan de orde was, door den hertog van Brabant bijgewoond. Z. K. II. ontwikkelde bij die gelegenheid het wenschelijke van een crediet, bestemd om de vestiging van tentoonstellingen van Belgische voortbrengse len op onderscheidene belangrijke marktenwaar België nog minder bekend is, te begunstigen, en drukte de hoop uit, dat in de begrooting voor 1862 zou worden opgenomen zoowel het bedoelde crediet, als een prijs, van regeringswege uit te loven voor het beste geschrift over handel en nijver heid, even als reeds voor andere onderwerpen der letterkunde het geval is. De heer de Meulenaere, lid van de kamer van afgevaardigden, die Zaturdag II. door eene beroerte werd getroffen, bevindt zich thans buiten gevaar. Te Mechelcn is een standbeeld opgerigt voor den in die stad geboren schilder Michel Coxie. ENGELAND. LONDEN, 18 December. De Lond. Gas. heeft in een buitengewoon nommer de officiële stuk ken door de regering uit China ontvangen medegedeeld. Aan het hoofd leest men de rapporten van de personen die, na vier weken krijgsgevangen te zijn geweest, werden ontslagen. De heer Parkes was na zijne terug komst zoozeer met werkzaamheden overladen, dal hij zijn rapport niet kon opmaken. Dit rapport zal natuurlijk het belangrijkste van alle zijn, omdat de steller de Chinesche taal magtig is. Bet blijkt uit bedoelde stukken dat de heer Loch met zulke zware kete nen werd beladen, dat een zijner Chinesche medegevangenen, een moorde naar, hem die moest helpen dragen, en dat de houding der overheden zoo dreigend was dat hij elk oogenhiik meende ter dood gebragt te zullen wor den. Voorts dat de heer Bowlby, correspondent van den Times, de abt j Dulue, en cenige cavalerislennog niet uit hunne gevangenschap zijn ont slagen. Lord Elgin gelooft dat dit daaraan is toe te schrijven dat deze ge vangenen niet naar Peking, maar naar het binnenland zijn gebragt. De Times drukt, naar aanleiding van de berigten uit China, de mee ning uit dal de Chinesche regering weinig populair is cn dat de bondge- nooten door de bevolking van Peking meer als bevrijders dan als vijanden zijn ontvangen. Die bevolking wordt slechts door het Tariaarsche leger in bedwang gehouden. Wat het gesloten verdrag aangaat, dit zal nu wel nageleefd wordenomdat de Chinesche regering eene harde les heeft ont vangen; jammer echter dat de bondgenooten niet vroeger naar Peking zijn getrokken, want dit was het ecnige middel om een einde te maken aan eene staatkunde, die slechts list en verraad gebruikte. Er is thans weinig aan gelegen of de keizer onzen vertegenwoordiger al dan niet op eene plegtige wijze ontvangt: want de geheele bevolking is er getuige van geweest dat een vijandelijk leger onder de muren der hoofdstad heeft post gevat. Van meer waarde is het dat nu eindelijk de betrekkingen met China zijn geregeld en dat de moeijelijkheden die den handel in den weg stondenzijn weggenomen; Volgens het Court Journal heeft de keizerin der Franschen haar voor nemen te kennen gegeven, in den aanstaanden zomer Engeland en Schot land andermaal te bezoeken. Dr. Burniga, een eerwaardig geestelijke uit Spanje, is alhier in den ouderdom van 90 jaren overleden. In 1823 lid van de cortes te Cadix, had hij zich herwaarts moeten begeven, ten einde de wraak van koning Ferdinand VII te ontgaan. Hij stichtte hier eene katholijke kapel en was gedurende 36 jaren de trouwe verzorger van de godsdienstige belangen zijner landgenooten in de hoofdstad. Rij werd meer dan eens uilgenoodigd naar zijn vaderland terug te keeren, maar weigerde het, zoo lang er in Enge land nog Spanjaarden waren, die zijne dienst noodig hadden. Bjj de begra fenis hebben vele leeraars van de Anglicaansche kerk door hunne tegenwoor digheid van hunne hoogachting voor den overledene doen blijken. Uit Melbourne wordt gemelddat een massief stuk goud ter waarde van 9500 verkregen uit 10 ton verbrijzelde quartz uit rotsgrond nabij Inglewood, aan de bank van New-South-Wales was verkocht; men bere kent, dat deze berggrond gedurende vele jaren ten minste 30,000 'sjaars zal opleveren. Ter aanvulling van het vroeger medegedeelde betreffende de boodschap van den president der Vcreenigde Stalen, kan het volgende dienen. De president verklaarde, dat de betrekkingen met alle vreemde mogendheden, behalve Spanje, van vriendschappelijken en bevredigenden aard waren. Het bezoek van den prins van Wallis was eene der gelukkigste gebeurtenissen, en de reis van den erfgenaam der Britsche kroon zou de gevoelens van welwillendheid en vriendschap nog versterken, die, naar hij hoopte, steeds de regeringen en volken van beide landen zou leiden. De financiële toe stand wordt in de boodschap met weinige woorden besproken; er worden aanzienlijke bezuinigingen bij de verschillende departementen aangekon digd. De geheele boodschap neemt 15 kolommen van een Amcrikaansch blad in. EKANKRIJH. PARIJS, 18 December. De heer Duchesne de Bellecourtconsul-generaal van Frankrijk in Japan, heeft den 6dcn September jl. in een plegtig gehoor aan den Taïkoon of wereldlijken keizer van Japan de brieven overhandigd, waarby hij tot zaakgelastigde van Frankrijk bij het hof van Jeddo is aangesteld. Hjj heeft bij deze gelegenheid geene andere plegtigheden behoeven in acht te nemendan die bij de Europesche hoven in gebruik zijn. Uit de berigtenbij de regering omtrent den oorlog in China ontvan gen is het geblekendat de Russische vertegenwoordiger te Peking een groot aandeel heeft genomen aan de onderhandelingenwelke het teekenen van het vredestraclaat hebben ten gevolge gehad. Die vertegenwoordiger, de generaal Ignalieff, heeft tevens de krijgshoofden geluk gewenscht met eene zege, door ongeveer 7000 man op zoo vele millioenen bevochten. Voorts verneemt mendat de schadeloosstelling voor oorlogskostenmet de som gelds door de troepen in het paleis des keizers buit gemaakt, 250 mil- lioen fr. bedraagt. De minister van openbaar onderwijs en eeredienst, de heer Rouland, heeft een prijs van 1200 fr.een accessit van 600 fr. cn'zes premiënelke van 200 fr.uitgeloofd, voor de beste beantwoording, en de zeven het naast bij deze komende bcanlwoordingen der vraag: «Welke zijn de be hoeften van het lager onderwijs in eene plattelandsgemeente, beschouwd uil het oogpunt 1°. van de school, 2°. van de leerlingen en 3°. van den onderwijzer?" De Constitutionnel deelt het volgende mede: Men is bezig bij alle afdeelingen infanterie van het leger nieuwe bataillons te vormen en daar door het getal bataillons van elk regiment tot vier te brengen. Zoodra dit werk zal volbragt zijn, zal men overgaan tot het vormen van active divi- siën, dat is van divisiën welke altijd gereed zijn om te velde te trekken. Er zullen veertien zulke divisiën zijnen wel twee in elke van de groote afdeelingen; waarin Frankrijk voor de militaire aangelegenheden gesplitst is. Zoo zalzonder vermeerdering der getalsterkte en zonder buitengewone kostenuitvoering worden gegeven aan het denkbeeld des keizers om in vredestijd altijd een marschvaardig leger te hebben. Men verwacht de verschijning van een vlugschrift onder den titel van «Geheime bevelen van den koning van Napels, laatste bladzijden uit de ge schiedenis eener dwingelandij". De schrijver, de lieer Ch. de la Varenne, is gewoonlijk nog al hevig in zijne uifdrukkingen. Naar men verneemt is de keizerin voornemens gedurende een jaar den rouw aan te nemen wegens het overlijden harer zuster en dien niet af te leggen dan bij feesten waarop zij verpligt is Ie verschijnen. Zondag II. heeft in al de kerken dezer stad de inzameling van den Pie terspenning plaats gehadwaarvan de opbrengstnaar men zegtniet onaanzienlijk is geweest, vooral in de kerk Nótre-Dame. De bisschoppen in Bretagne hebben reeds een gedeelte van de in de vijf departementeu van dat landschap bijeen verzamelde geiden opgezonden. Dat gedeelte bedraagt 600,000 frs. Eene nog grootcre som zal volgen. Men beweerde dat de keizerin aan den aartsbisschop van Parijs eene som van 100,000 frs. had toegezondenmaar dit beweren vereischt nadere bevesriging. In den schouwburg van de Porte St. Martin heeft mej. Nantier, bij de opvoering van le Pied de moutonhet ongeluk gehad dat hare kleede ren in aanraking kwamen met een der voetlichten. In een oogenblik had i hare geheele kleeding vuur gevatwaardoor zij zware brandwonden heeft bekomen. ITALIË. Volgens een schrijven uit Turyn heeft men aldaar de zekerheiddat het Fransch eskader spoedig van Gaëta zal worden teruggeroepen. De wij-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2