LEYDSCHE COURANT. N°. 150. VRIJDAG 14 DECEMBER. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 December. Wij vernemen met leedwezen, dat de bewerking van het Algemeen Nederlandsch Woordenboekwaarmede onze geachte stadgenoolen prof. M. de Vries en dr. L. A. te Winkel zich ijverig bezig hielden, waarschijn lijk eerlang zal moeten geslaakt worden, ten gevolge van het besluit der tweede kamer, die onlangs het door Z. BI. den koning verleende subsidie heeft afgestemd. Wij betreuren het zeer, dat deze belangrijke onderneming, nu zij reeds zooverre was gevorderdzoo onverwacht in haren verderen voortgang gestuit is geworden. De Leydsche afdeeling van de IIoll. maatschappij van fraaije kunsten cn wetenschappen zal Dingsdag den 18den dezer eeue vergadering met dames houden, waarin ds. L. J. van Rhyn, van Wassenaar, ais spreker zal optreden. Het groot vocaal en instrumentaal concert, eergisteren avond door de Vereeniging van Blusici in den schouwburg, onder de leiding van haren directeur, den heer A. J. Welrens, gegeven, heeft ten volle aan de ver wachting beantwoord. Welwillend bjjgestaan door een talrijk koorperso- neel was zij in staat weder iets grootsch ten uitvoer te brengen en de tal rijke opkomst van het publiek toonde ook nu weder dat het dergelijke uitvoeringen op prijs stelt. De aangekondigde stukkenMeeres-Stille van Beethoven, Lorelei van Hiller en het Lobgesang van Blendclssohn-Bartholdy werden op eene verdienstelijke wijze voorgedragen; koor en orchest streef den blijkbaar naar het doel, zoo mogelijk, onberispelijk te zijn, en mogter. er in slagen de goedkeuring niet alleen van liefhebbers, maar ook van ken ners der toonkunst te verwerven. De uitvoering der solo's droeg ruimschoots daartoe bij. Blevr. Offermans van Hove handhaafde haren roem, en bij de vroeger door ons medegedeelde woorden, door Hiller omtrent haren zang te Arnhem geuit, vermeten wij ons niet iets te voegen. Mej. P. II. I. I. Lelièvre deed zich ook nu, gelijk vroeger, van eene gunstige zijde kennen, even als de dilettant, die door zijne medewerking de Vereeniging ook nu weder aan zich verpligt heeft. Aan den directeur mogt bij deze gelegenheid eene hoogst aangename ver rassing te beurt vallen. Door het koorpersoneeldat hem een blijk wilde geven hoe hoog het zijne zorg en moeite voor de goede uilvoering waar deerde, werd hem, onder fanfares van het orchest cn de toejuiching van hel publick, een fraaije en smaakvol bewerkte dirigeerstok vereerd, bene vens drie in praehtbanden vervatte partituren van oratoria. Dit geschenk was, naar ons wordt medegedeeld, van het volgende schrijven vergezeld: De ondergeteekenden hebben de eer namens de leden van het Leydsche koor en orchest, die op den lldcn December 18C0 hebben mogen medewer ken tot de uilvoering van Beethoven's Blecres-Stille und Gliickliche Fahrt", Ililler's Loreley" en Blendelssohn's Lobgesang", hunnen hooggeachlen directeur, den heer A. J. Welrensbijgaanden dirigeerstok en partituren van oratoria aan te bieden als een blijk der hoogc ingenomenheid met de wijze, waarop hij hen op de repetitiën en de uilvoering heeft weten te leiden, als een bewijs der warme sympathie, welke zjj voor zijn persoon en werk gevoelen. De uitmuntende wijze, waarop hij steeds heeft gezorgd voor den bloei der toonkunst binnen deze stad, en de hoogte, waartoe hij daardoor de beoefening der muziek onder ons heeft opgevoerdgeven hem duurzame aan spraak op de achting van allen, die het wel meeneu met de kunst." (Handteekeningen der commissie.) Ongetwijfeld zal dit huldebetoon den heer Wetrens tot spoorslag strekkeu om voortdurend zijne krachten aan de bevordering van den bloei der toon kunst in ons midden te wijden. Ingevolge het besluit der algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 1858, waarbij premiën worden uitgeloofd voor oorspronkelijke leer- en leesboeken voor de lagere schooi, die in 1859 het licht zouden zienheeft het hoofdbestuurin overeenstemming met het verslag der beoordeelaars van de ingezonden werkjes, premiën toegekend aan de schrijvers van onderscheidene leer- en leesboeken, o. q. aan het leer boekje der Nederl. spraakkunst, door J. A. van Dijk; uitgave Noothoven van Goor alhier. Naar aanleiding van het besluit der algem. vergadering van 1800, verwacht de maatschappij op nieuw de inzending van oorspronkelijke leer- of leesboeken, inzonderheid bestemd voor de lagere school, en in I860 verschenen; en voorts ook de inzending van andere hulpmiddelen, dienstig voor liet lager schoolonderwijs, mede in 1860 verkregen. Aan de voor treffelijkste daarvan wenscht de maatschappijdoor de toekenning van pre miën van 25 tot 100eene onderscheiding te verleenenen dievoor zoover het doel der maatschappij dit eischt, te helpen verspreiden. Onder verdere hulpmiddelen worden verstaan kaarten, globes, platen en afbeel dingen van voorwerpen uit de natuurlijke historie, meetkunstige figuren enz. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de oprigting van een Leydsch patronaat voor behoeftige krankzinnigen; eene stichting waarover de heer burgemeester welwillend het beschermheerschap heeft op zich geno men. Ten einde onze lezers nader met deze hoogst nuttige instelling be kend te makenlaten wij hierachter het reglement in zijn geheel volgen. Bij kon. besluit van 3 dezer (Slbl. n°. 71) is bepaald dat ten behoeve van fabrieken van wevers-kammenbij gelijkstelling met de katoenweverijen vrijdom van accijns op de brandstoffen kan worden toegekend. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten aan den heer J. P. Bredius eene som van ƒ6000 aan te bieden, voor de belangrijke diensten door hem aan de spoorwegverbinding der gemeente bewezen. De arr.-regtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in zake den staat der Nederlanden tegen de gemeente Putlershoek, en aan den eischer zijnen eisch, strekkende tot veroordeeling der gemeente tot betaling der transport-, vestiging- en verplegings-kosten van door dén regter veroor deelde bedelaars, ontzegd. T- Door hoofdingelanden van den Haarlemmermeer-polder is de heer I. W. BI. van de Poll, thans heemraadtot dijkgraaf gekozen. De Veendammer Cour. deelt het volgende mede: Zekere S. en vrouw, in de gemeente Veendam overleden ten jare 1858, lieten zes onverzorgde kinderen na. De vader, die het laatst stierf, besteedde op zjjn sterfbed het jongste kind bij eene vrouw V. aldaar, welke laatste daarvoor in den eersten tijd kostgeld ontvingbijeengebragt door liefdadige geburenlater echter ontving zij geen kostgeld meer en weigert thans het kind aan de voogden, die het reeds herhaaldelijk hebben opgeëischl, af te geven, op gronddat de vader haar het kind zon hebben geschonkenhetwelk zjj des noodig, zegt te kunnen bewijzen. De voogden evenwel nemen in deze bewering geen genoegen en denken den weg van regten in te slaan, ten einde het kind terug te bekomen. Het kind behoort tot de r. k en de pleegmoeder tot de prot. gezindheid. De laatste is de vrouw eens daglooners. Blen verneemt dat de staf van bet 5do reg. dragondersthans te Deven ter, met de maand Blei aanst. naar Roermond zal verplaatst worden. In den nacht van 9 op 10 December hebben te Blaastricht ernslge ongeregeldheden plaats gehad. Eenige dragonders zijn namelijk, na in hui zen van ontucht verwoestingen te hebben aangerigt, met de sabel in de hand eene straat doorgetrokken cn hebben sommige huizen in meerdere of mindere male beschadigd. De hoofdcommissaris van policie, spoedig met 4 agenten toegeschoten slaagde er in, hoezeer dan ook met levensgevaar en na een langdurigen strijd, een der belhamels in hechtenis te nemen cn zich voorts van eenige wapenen meester te maken. 's GRAVEN HAGE, 13 December. Aan den officier van administratie 3de kl. C. J. Umbgrovecn den scheepsklerk W. J. L. C. Buys, beiden in Oost-Indië dienende, is op ver zoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Eervol ontslag uit 's rijks dienst is op verzoek insgelijks verleend aan den opzigter van den waterstaat Is" kl. C. Roos. Blen verneemt, dat de staatsraad kommissaris des konings. in de pro vincie Gelderland door den hertog van Nassau is benoemd tot ridder-groot kruis der Adolfs-orde van Nassau. De groothertogin-moeder van BIccklenburg Schwerin is heden morgen van hier naar Blecklenburg teruggekeerd. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen: Bij de regering is uit Bataviavan 29 Oct.het volgende berigt ont vangen In Banjermassing hadden verschillende ontmoetingen met den vijand plaats, maar altijd met goed gevolg, ofschoon wjj menig braaf offi cier verloren. Op de Zuidkust ven Ccram (Blolukken) werd de rust eeni- germate verstoord. De loge 1'Union royale alhier heeft eergisteren avond eene rouwpleg- tigheid gehouden, ter vereering der nagedachtenis van wijlen den regerenden meester der loge, mr. L. Bietman. De eerste kamer der staten-generaal zal heden middag ten 3 ure eene zitting houden. Tweede Katn.ee dee Staten-Geneeaal. In de zitting van Dingsdag heeft de behandeling van hoofdst. IX B der staatsbegrooting aanleiding gegeven tot eene vrij hevige beraadslaging over de staatkunde van den minister van finantiën. Een aantal leden verkjaar- den geene vrijheid te hebben tegen het hoofdstuk te stemmen, om een poli tiek doel te bereiken. Zij keurden de staatkunde van den minister echter niet goed en wilden dus hunne stem niet als een votum van vertrouwen aangemerkt hebben. De heer Thorbecke zcide de leer te zijn toegedaan,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1