LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 12 DECEMBER. I860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNBiMANDSCHE BERIGTEN. LE YDEiY11 December. Op den 27sten dezer zal door de commissie voor de staatsspoorwegen aan het ministerie van binnenl. zaken te 's Uage aanbesteed worden het leveren van 4800 ton (van 1000 Ned. Hl) spoorslaven met de eindverbindin- N gen, 110 ton ijzeren haakbouten, en 70,000 stuks houten dwarsliggers. De minister van finantiën heeft bekend gemaakt dat, van Woensdag den tweeden Januarij 1861 af, ten kantore van den agent van het minis terie van finantiën te Amsterdam, zullen worden afgegeven nieuwe bladen coupons voor tien halfjaren rente der schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, rentende ten honderd in het jaar, te gen intrekking der vroeger uitgereikte bewijzen ter bekoming van nieuwe coupons na 1°. October 1860. Te Delft is in de vorige week in de Kelelstraat op nieuw een kind gevonden, ditmaal van het mannelijk geslacht en naar gissing 2 a 3 maan den oud. Op een briefje dat er bij lag, stond geschreven: Johannes," Gereformeerd en die het vindt doe er mede wat God hem in het hart stuurt." Men heeft het kind naar het bureau van politie gebragt en het zal nu waarschijnlijk, even als het vorige, in het weeshuis der gereformeer den aldaar worden opgenomen en verpleegd. Uit Arnhem meldt men dat aldaar onder het garnizoen ecne gevaar lijke kwaal uitgebroken schjjnt te zjjn, waaraan in de laatste dagen reeds eenige lijders zijn bezweken. Naar men wil is het eene ontsteking van het hersenvlies. Het meest komt zij tot dus verre bij de cavalerie voor. Te Kampen werd Donderdag het 6-jarig bestaan der theol. school der Christ, afgesch. ger. kerk gevierd, en daarbij het rectoraat door ds. van Velzen aan d*. Brummelkamp overgedragen. De raad der gemeente Dwingelo heeft reeds 13 vergaderingen gehou den, ten einde een wethouder te kiezen, doch telkens te vergeefs, vermits geen der benoemden die betrekking wil waarnemen. Door den koning van Zweden en Noorwegen is aan den heer mr. 11. O. Feilh, archivaris der provincie Groningen, toegekend de gouden medaille, wegens de aanbieding aan dien vorst van de uitgave van eenige onbekende brieven van koning Guslaaf Adolf aan zijnen generaal Dodo von Inn-und Kniphausen. Van de Bataviasche Handclsvcreeniging is bij de iV. R. C. het volgende berigt ontvangen: Batavia, 29 October. Geen nieuws van eenig belang. Te Banjcrmassing blijft de staat van zaken nog onbestendig; nu en dan doen zich pogingen tot verzet voor. Te Ceram had eene insurrectionele beweging plaatsdie evenwel niet veel beteekende. 's GRAVEN IIAGE11 December. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Veendam, de heer J. C. Temminck, thans te Raalte; te Schoonhoven, de heer J. P. L. A. Geselschap, thans te Wamsveld, en te Baarn, de heer A. J. L. Kooy, thans te Abcoude. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot apotheker 2de kl.de apothekers 3de kl. W. C. van Werkhoven en A. van Wijk. Voorts is de lstc luit. A. II. W. Scheepens, van het 2dc reg. infanterieop non-activiteit gesteldtot dat nader over hem zal wor den beschikt. II. M. de koningin-moeder is heden van Soesldijk in de residentie aangekomen. De minister van finantiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcencn. De heer Godefroi, minister van justitie, heeft gisteren een tweede diner gegeven, dat door ministers, leden van de tweede kamer, benevens vele andere genoodigden, werd bijgewoond. Gisteren avond heeft ds. Schuurman, in den kerkeraad van de evang. luth. gemeente alhier, medegedeeld, dat hij voor het op hem uitgebragt beroep naar Utrecht heeft bedankt. Men berekent dat er hier, sedert aan de stad zoo vele uitbreiding en verfraaijing wordt gegeven, 1500 werklieden en ambachtsgezellen van elders zijn gekomenzoowel uit andere Hollandsche stedenals uit Gelderland Noordbrabant en Overijssel. Ook zijn er Duitschers, Zweden en Denen bij. Van bovengenoemde werklieden kwamen enkele met hunne gezinnen over, terwijl 300 van hen sedert in het huwelijk zijn getreden en zich hier ge vestigd hebben. Intusschen verzekert men, dat toch nog 100 ambachtslie den uit deze stad zonder vast werk zijn. Eergisteren nacht heeft een vijftal zoo criminele als correctionele ge vangenen, die zich in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier bevonden, pogingen tot ontvlugting gedaan. Hun voornemen is echter dooi de waakzaamheid van de voor het gebouw geplaatste schildwacht verijdeld. Reeds bevonden zij zich in de spijskamer; zij waren, naar men zegt, van verschillende scherpsnijdende voorwerpen voorzien. Naar men verneemt zullen de werkzaamheden der tweede kamer deze week met grooten ijver worden voortgezet, zoodat het welligt mogelijk zijn zaldie zelf deze week nog ten einde te brengen. Als aan dat voornemen gevolg wierd gegevendan zou aan de eerste kamer de gelegenheid worden gelaten, om gedurende 14 dagen de verschillende wets-onlwerpen te behan delen, hoezeer men niet gelooft, dat de rcgterljjke inrigling vóór den jare 1861 bij die vergadering zal worden afgedaan. De eerste kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat en met 16 tegen 8 stemmen besloten ook het ontwerp omtrent de nieuwe regterlijke iurigting in de afdeelingen te onderzoeken. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 10 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdst. VIII [Marine) der staatsbegrooting. De hh. Hugenholtz, van Bosse, van Hoëvell en Cool hebben, behalve over het hooge eindcijfer, gesproken over de sloo ping en den bouw van schepen, waaromtrent men inlichtingen verlangde; de beteugeling der zeerooverij, het vertoonen der Nederl. vlag in Japan enz. De heer Poortman ondersteunde het verzoek om nadere inlichtingen. Den stelregel als of de regering in hare mededeelingen aan de natie niet gehou den zou zijn de volle waarheid te doen uitkomen moest hij bestrijden meenende hij dat onopregtheiden deze opmerking moest de regering in het algemeen gelden.verderfelijk was voor de regering zelveen nadeelig terugwerkte op de natie, terwijl daardoor ook in het beheer der zaken vele verkeerdheden moesten insluipen. De minister van marine beantwoordde achtereenvolgens de gemaakte bedenkingen. Hij gaf gaarne de toezegging steeds te zuilen voortgaan licht over dat onderwerp te verspreiden: dit had hij altijd gedaan. Hij bleef zich met kracht verzetten tegen elke verden king, die men omtrent het tegendeel zou willen koesteren. Hij bleef bij z(jn gevoelen dat de begrooting van marine het cijfer van 8 milliocn niet mogt overschrijden. YVas dit eindcijfer ecnigzins hoogcr dan dat van de vorige, dan stond dit in verband met de daarstelling der dokwerken te Willemsoord. Omtrent den aanbouw van stoomschepen en drijvende batterijen trad hij in eenige bijzonderheden ten betooge dat liet materieel niet was achteruit ge gaan. Aangaande de beteugeling der zeerooverij verklaarde hij dat zjjn dep. bereid was daaromtrent aan de verlangens van het dep. van koloniën te voldoen; hij meende dat die roovcrij zeer was verminderd. Van de uitbe stedingen van schepen op particuliere werven verklaarde hij steeds voorstan der te zijn geweest; wat dienaangaande onderlusschcn in den laatsten tijd had plaats gehad, had doen ondervinden dat daarbij veel bezwaren, vooral met betrekking tot de stevigheid der schepenopgerezen waren. Eindelijk verklaarde hij bereid te wezen op vordering van het ministerie van koloniën steeds datgene te doen wat strekken kon om de belangen van Nederland en Japan bevorderlijk te wezen. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerd werden de algemeene beraadslagingen gesloten en artt. 1—3 aangenomen. De kamer heeft besloten zich Woensdag avond o. a. bezig te houden met de opmaking der nominatie ter vervulling der vacature in den lioogcn raad. Zitting van Dingsdag 11 December. Hoofdst. VIII aangenomen met 52 legen 15 stemmen. Hoofdst. IX A [Mat. Schuldis met algemeeue stemmen aangenomen en hoofdst IXB Finantiënmet 42 legen 29 stemmen, na hevige beraadsla gingen over de staatkunde van den minister-president. BU1TENLANDSCHE BKR1GTEN. ENGELAN LONDEN, 9 December. Prinses Alice, tweede dochter van de koningin, is met den prins van Hessen verloofd. De heer Williams is met 833 van de 1443 stemmen tot hoogleeraar in het Sanskrit aan de hoogeschool te Oxford gekozen. Naar men verzekert zal het parlement den 5dtn Februarij aanst. ge opend worden. In de vorige weck heeft zich op nieuw eene deputatie, bestaande uit de afgevaardigden van vijf Protestantsche genootschappen, met lordRedcliflc aan het hoofd, bij lord Russell vervoegd, ten einde den minister opmerk zaam te maken op vervolgingenwelke Protestanten in Spanje wegens hun geloof van de overheid te lijden hebben. De minister gaf daarop te kennen dat hij in deze zaak slechts zcdelijken invloed kon aanwenden, die echter in Spanje minder uitwerkte dan elders. De alhier gevestigde vereeniging tot beschaving der Afrikanen heeft aan Bohadung, koning van Dahomey, wiens barbaarsche plegtighcden on-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1