Per Telegraaf. SYUÏE. gestelden zin. Al de soldaten van Garibaldi zijn toegestroomd om de bewe ging te onderdrukken. Een lOOlal personen is gevangen genomen en een aantal doodgeschoten. Een groot deel der inwoners heeft zich daarop tegen de aanhangers van Garibaldi verzet. ])c laatsten zijn overwinnaars geble ven. De kardinaal-aartsbisschop is in de stad gekomen en daarop nam de tegen-manifestatie eenen aanvang. Men hoorde beurtelings de kreten: Leve de Paus! Leve Garibaldi! De muitelingen, van alle kanten ingesloten, hebben getracht het kon. paleis in brand te steken. De onlusten hebben 18 uren geduurd. De aartsbisschop is op het balkon van het paleis verschenen met de driekleurige vlag in de hand. Koning Victor Emmanuel wordt ver wacht. De regering zal eene leening doen voor openbare werken. WEENEN7 December. De Wanderer meldt dat de heer von Schmer- ling tot minister van staat benoemd is. LONDEN, 8 December. De Morning Post geeft het rapport van den groot-vizier des .Sultans aangaande de zending naar de provinciën. De ver volging der Christenen door de Muzelmannen wordt ontkend en er worden middelen voorgesteld om de misbruiken legen te gaan. LONDEN, 8 December. Reuters Office.) Men doet pogingen om eene overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk omtrent Syrië tot stand te brengen. Maar de verlenging van het bezetten van Syrië door het Fransche leger zal niet plaats hebben zonder de toestemming ecner nieuwe conferentie te Parijs. PARIJS, 8 Dec. De Moniteur bevat eene uitvoerige circulaire van graaf de Pcrsigny aan de prefecten. De heer de Persigny zet uiteenin welken geest, naar zijne meening, van de vergunning, door de wet op de druk pers verleendgebruik gemaakt moet worden. Hij wijst op de gestreng heid van de Engelsche wetgeving ten aanzien van de drukpers en laat zich vervolgens o. a. aldus uit: zoo alle partijen en alle schrijvers, die den wil van het Fransche volk eerbiedigen, de vrijheid van drukpers alleen verlan gen om daarvan tot de welvaart van den staat gebruik te makendan heb ben wij eene vrijheid van drukpers gelijk aan die van Engeland, maar in dien de partijen de omverwerping van den staat en der dynastie bedoelen, dan worden zij door de wet daarin verhinderd. Voorts verklaart hij voor geene verantwoordelijkheid terug te deinzen in het tegengaan van aanslagen tegen den staat, maar ook geenszins het oog te zullen slaan op bijzondere belangen, bij het nemen van besluiten ter bevordering der vrije discussie. LONDEN, 8 December. Reuters Office.) Koning Frans van Napels heeft te Weencn eene leening gesloten. Het getal der Napolitaansche troepen op Romcinsch grondgebied is op 8000 man gebragt. NAPELS, 7 December. Te Sora heeft eene reactionnaire beweging plaats gehad. De rust is hersteld. Morgen groote wapenschouwing. MADRID, 7 December. De Correspondencia spreekt het bcrigt, om trent de vorming van 13 bataillons vrijwilligers in Catalonië, tegen. De be zetting van Tetuan zal door andere troepen afgelost worden. i i<; y, o v i» k v Tweede Kamer der Stafen-Generaal. Zitting van Vrijdag 7 December. In deze zitting hebben de beraadslagingen geloopen over hoofdst. IV jus titie) der staalsbegrooting van 1861welk hoofdstuk met 63 legen 3 stem men is aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh. Cool, van der Veen en Westerhoff. Bij de behandeling der 7de afd. (gebouwen) stelde de heer Cool op art. 40 twee amendementen voorstrekkende om 1°. het bij dat art. uitgetrok ken cijfer van ƒ200,091.te verminderen met ƒ30,250, welke som moest dienen voor het eerste perceel der werken tot oprigliug van een gebouw bij de militaire strafgevangenis te Leyden bestemd tot nachtelijke afzondering der gevangenen, en 2°. hetzelfde cijfer van het art. te verminderen met ƒ25,270, strekkende die som tot het verleencn eener bijdrage tot oprigting van nieuwe huizen van bewaring. De minister van justitie bestreed de beide amendementen, op grond van de noodzakelijkheid der voorgestelde aanbou wingen. Beide amendementen werden met eene groote meerderheid van stemmen verworpen. Bij art. 41 bestreed de heer Dullert den post voor den aankoop van een terrein te Ede, bestemd voor de oprigting van eene nieuwe strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden, met inrigtin- gen voor land- en tuinbouw, en sLelde voor de daarvoor bestemde som van ƒ11,900 van de begrooling weg te nemen. Dat voorstel werd met 62 tegen 5 stemmen aangenomen. Op art. 47 (toelagen, gratificatiën, enz.) stelde de heer van Eek voor de uitgetrokken som te verminderen met ƒ2000, als toelage toegekend aan den vorigen eervol ontslagen secretaris generaal bij het dep. van justitie. De minister zette daarop de gronden uiteen, die hem hadden bewogen om zoowel in 1860 de som van ƒ2000 te doen toekennen als om hetzelfde voorstel voor 1861 te doen, strekkende hetzelve om eene onwillekeurig gepleegde verongelijking te herstellen: van wachtgeld kon hier geen sprake zijn. Naar aanleiding eener vraag van den lieer van Iloëvell gaf hij ook tc kennen geene zwarigheid te maken om mede te werken, den man bij eene geschikte gelegenheid op nieuw eene betrekking te bezorgen, liet amendement van den heer van Eek werd daarop verworpen. Zitting van Zaturdag 8 December. In deze zitting heeft de kamer met algemeene slemmen aangenomen dat de gronden, door de regering aangevoerd, de instandhouding van het col- latieregt door den staat niet regtvaardigenen dat de staat dat regt, strij dig met de grondwettige kerkelijke vrijheid, behoort te laten varen. Aangenomen met 47 tegen 15 stemmen hoofdst. VI üerveeredienst) en met 60 legen 3 slemmen hoofdst. VII (if. C. eeredienst). De beraadslagingen over hoofdst. VIII Marinezijn aangevangen. BUlTKNLANDSCmT BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 6 December. Te Norwich is II. Zaturdag bij een geweermaker een vaatje buskruid gesprongen en daardoor bijna de gansche woning vernieldeen knaap ver- looi' daarbij het leven cn drie vrouwen werden ernstig gekwetst. In eene steenkolenmijn van Glamorganshire heeft weder eene ontplof fing plaats gehad; daarbij zijn 3 arbeiders omgekomen en ecnige gekwetst. FRANHR1.IH. PARIJS, 6 December. Met het nieuw gebouwde gepantserde fregat la Gloire is reeds een procflogt van Tonlon naar Nice gedaan. Men heeft daarbij in den bouw van het vaartuig slechts e'e'n gebrek van weinig gewigt ontdekt. De heer Poinsot, lid van het geregtshof alhier, is in een der rijtuigen van den oostelijken spoorweg vermoord. Hij was naar zijne landgoederen geweest, om de huurpenningen tc ontvangen, en had te Troyes plaats ge nomen op den nachttrein, in eenen ledigen wagen van de lc kl. Aan het volgende slation begaf zich een onbekende in denzelfden wagen, die er echter bij Noisy, toen de trein in snelheid verminderde, uitsprong. Bij de aankomst van den trein alhier vond men den lieer Poinsot vermoord en van eenig geld en zijn horologie beroofd. De geldsom, waarop gerekend was, had de man niet bij zich. Uit Madrid wordt gemeld dat cr op den maarschalk O'Donnell een pistoolschot is gelost, waardoor hij aan den linkerschouder is gekwest ge worden. De dader is gevat. ITALIË. Men is thans bekend geworden met eene circulaire door den heer Ca- sella, minister van builcnl. zaken, van koning Frans II, den 12dcn Nov. uit Gaëta, aan de vertegenwoordigers van zijnen meester in het buitenland toegezonden. Hij beklaagt zich daarin ten hoogste dat de mogendheden zoo weinig ten gunste van de Bourbonschc dynastie doen. Aan Frankrijk echter wordt lof toegezwaaid, daar het geheel alleen zoo edelmoedig was van niet in de algemeene ongevoeligheid te dcelen. Volgens den minister is het besluit des konings om zich te Gaëta staande tc houden niet alleen het gevolg van het verlangen om het erfgoed zijner vaderen te be houden maar ook van eerbied voor den broederband die al de vorsten moest verbinden, van wege den goddclijken oorsprong hunner zending en de ge lijkvormigheid hunner belangen. Ten slotte schrijft hij aan de gezanten voor bij de onderscheidene hoven op het houden van een congres aan te dringen. De mogendheden, zelfs zij die onlangs te Warschau zijn veree- nigd geweest, schijnen van den broederband, waarvan de minister spreekt, andere gedachten te hebben. PRIISSEN. De hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Tiibinger hoogeschool dr. von Baur, cn de hoogleeraar Dahlmann, te Bonn, zijn dezer dagen overleden. Tc Postdam werd onlangs een voerman door zijn paard, dat hij onmen- schclijk had behandeld, in den stal gedood. Het woedende dier beet den ongelukkige op verschrikkelijke wijze, en vertrapte hem met de hoeven. Alvorens men den man te hulp kon komen, was hij een lijk. Het getergde paard werd later weder rustig. MARSEILLE, 7 December. Volgens berigten uit Napels van den 5dcn, hebben de koninklijke partij en een deel der inwoners van Cascrla een re- actlonnair oproer verwekt, dal gevolgd is door eene beweging in tegenover- Het ingezonden stuk in het vorige nommer dezer Courant eindigt met deze woordenIndien het muziekale leven binnen Leyden niet aan ondergang zal worden blootgesteldmoet de taak aan bekwamer handen worden toe vertrouwd en daarom noodigen wij onze sladgenooten uit hier eene afdeeling te vestigen der groote maatschapnij van toonkunst, opdat in den tempel der wetenschappen een waardig altaar voor de kunsten worde opgerigt." Ook ons was reeds sedert cenigen tijd dit middelom het muziekale leven binnen Leyden voor ondergang te behoedenvoorgekomen als wel waardig beproefd te worden. Nu het ook door anderen wordt aanbevolen, aarzelen wij niet langer om de hierachter geplaatste uitnoodiging te doen aan allendie de oprigting eener Leydsche afdeeling van de maatschappij voor toonkunst wen- schelijk achten en genegen zijn daartoe mede te werkenten einde tot eene bijeenkomst te geraken en daarin eene commissie te benoemendieonder steund door een genoegzaam aantal belangstellenden, geroepen zal zijn, zich over die oprigting met het hoofdbestuur dier maatschappij te verstaan' een reglement te ontwerpen en andere voorloopige maatregelen te beramen! Moge deze geheel belanglooze poging met gunstigen uilslag worden be kroond STAUS- WEKIGTEN. Slaat der gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongereglop den 3dcD December 1860. 4 wegens het in den winkel voorhanden hebben van brood onder het be paalde gewigt. 2 wegens het in een wagen vervoeren van brood onder het bepaalde gewigt. 4 wegens het verontreinigen der straat. 4 wegens het zonder consent baggeren in den Singel. 5 wegens het baggeren in den Rijn, zonder consent van het Hoogheem raadschap van Rijnland. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het baggerenstaande op den kant des wals. 1 wegens het berijden der Vrouwesteeg in verboden rigling. 1 wegens het rijden over de klinkerstraat. 1 wegens overtreding van art. 288 der Algem. Policieverordening. AHA!» ËffltJiï-AIK 11'WS PROMOTIE AAN DE LETDSCIIE HOOGESCUOOL. Den 8st™ December de heer W. Nibbelink, van Zwijndreclu, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Handvesten en oor konden betrekkelijk de regtsgeschiedenis van den Zwijndrcchtschcn Waard. PROMOTIE AAN DE ÜTRECHTSCIIE HOOGESCUOOL. Den 6dcn December de heer M. A. N. Rovers, van Francker, in de god geleerdheid na verdediging eener disquisitio de Paulo religionis Christia- nae apologela. KEKKAIIEDW». ROTTERDAM, 7 December. Tot predikant bij de remonslrantsch-geref. gemeente is beroepen dr. M. Cohen Stuart, pred. te Utrecht. DOESBORGH, 7 December. Ten gevolge van het bedanken van ds. Gun ning, pred. te Hilversum, heeft de kerkeraad der herv. gemeente de vol gende nominatie gevormd: dd. Couvée, te SchoonrewoerdHugcnholtz, te lloenderloo; KruyfT, te Zaamslag; Richard, te Zeist, Osti, tc Delftshaven; Talmate Scherpenzeelen Verhoeff, te Zevenbergen. Door vriendelijke toezending van den heer minister van builcnlandsche zaken ontving ik afschrift van twee onmiddellijk uit Syrië gezondene brie ven. Ik deel daaruit de volgende uittreksels mede: De beer kolonel Fercken, lid van het Engelsch-Amerikaansch comité' tc

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2