LEYDSCHE COURANT. I860. N". 148. MAANDAG 10 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. i De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 December. PliOCES VERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van één Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 7de0 December 1860 in de Gemeente Leyden. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde taal op het Raadhuis plaats, 's middags te twaalf ure. Het is zamcngesteld uit den heer mr. D. Tieboel Siegenbeekburgemeester, voorzitter, en de heeren P. L. Tichler en P. 1. de Fremery, leden van den ge meenteraad stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 0<lc™ November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreflende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd. De stembusna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den voorzitter van het bureau, en de andere door den heer Tichler, als oudste stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zon'der stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door den voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgeschrevene wijze. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten honderd en negen stembriefjes. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest honderd en negen. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: J. A. de Fremery 66 stemmen, J. Scheltema 43. Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen de heer J. A. de Fremery. Is derhalve verkozen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden de heer JOHANNES ANDREAS be FREMERY, Zoutzieder alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de kiezers gecne bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 7dcn December 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. TICHLER, P. J. be FREMERY. Stemopnemers. De vvcl-eervv. heer dr. W. Scheffer, pred. te Enschede', heeft het beroep, door den kcrkcraad der Ned. herv. gemeente op hem uitgebragt, aangenomen. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden November 1859 en 1860, alsmede van die opbrengst over de 11 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagl(iy opcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Rllitenl. Gedistilleerd (idem) likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-en Kunstwijn(z'rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand November 1859 2060. 4476. 349. 55 95.J- 80; 26 J 52; 49; 17; 30 ƒ19921.07 7354.1 2031. 1358.. 2031. 258.: 1860 1959.77; 7096.01 480.47 6876.90 1560.30 2166.29; 1307.10 308.65 Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. 1859 20634.13; 46381.31 2055.56.; 280.96; 61274.37 16314.75 13863.91; 6418 85 3034.90 /21755.50 1/170258.76 1860 20150.07; 66665.69; 2711.38 63803.09 20140.95 13738.13; 5677.30 3719.40 ƒ196600.02; De laai- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. liet gelal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 148 tot 171 personen. Girolamo Savonarola is een in de geschiedenis te merkwaardig persoon dan dat wij een werk, waarin hij door een kundig en waarheidlievend schrij ver naar oorspronkelijke bescheiden geschetst wordt, ook na hetgeen er reeds over hem geschreven is, niet gaarne ontvangen zouden. Wij bedoelen hier het boek, dat door den heer F. T. Perrens in de Fransche taal geschreven is en thans, door den heer D. van Leeuwen alhier in onze taal overgebragt, onder den litel van Savonarolade profeet van Florence, een licht in de duisternis, aan het Nederlandsche publiek wordt aangeboden. Van Perrens' werk zijn twee uitgaven verschenen, van welke de eerste uit twee deelen bestaat en met eeiien voor den man van studie onmisbaren toestel van bewijs plaatsen enz. toegerust, de tweede daarvan ontdaan en op aanmerkelijk klei neren omvang gebragt is. Het is naar de tweede uitgave, dat de heer van Leeuwen zijne vertaling bewerkt heeft, met dien verstande, dat hij ook het vrij lijvige aanhangsel van onderscheidene, meest in het Latijn en Oud- Italiaansch vervatte documenten, dat nog in die uitgave gevonden wordt, met het oog op het publiek, waarvoor hij zijne vertaling bestemde, achter wege heeft gelaten. Daarentegen heeft hij eenige aanteekeningenzoo van dr. E. B. Swalue, als van hem zeiven, aan zijne vertaling toegevoegd, en deze doen voorafgaan van eene voorrede, waarin ons een en ander wordt medegedeeld, wat lot eene juiste beoordeeling van den schrijver en zijn werk strekken kan. Wij twijfelen niet of aan het hier aangekondigde geschrift van Perrens zal het aan belangstelling van de zijde van ons publiek niet ontbreken en wij gelooven het niet beter te kunnen aanbevelen dan met de mededeeling, dat de verdiensten daarvan door de Fransche akademie en andere bevoegde ligchamen openlijk erkend zijn, dat de koning van Sardinië den schrijver met het ridderkruis van de heiligen Mauritius en Lazarus be giftigde, en dat bet orgaan der publieke opinie, de drukpers, in Engeland, Duitschland, Frankrijk en Italië, een gunstig oordeel over het werk heeft uilgesproken. In de maand November zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 87,158 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ69,434.42; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18,234.41. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 78,046het vervoer van goederen 48,855en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, 29,628 op- fgebragt. Doer den heer E. G. Veldwijk, in den loop dezes jaars te Amsterdam overledenis aan de diaconie der ned. herv. gemeente te Paramaribo een legaat van 1000 vermaakt. Dezer dagen werd te Amstelveen een nieuw uilgevonden werktuig met goed gevolg beproefd. Het zal het zware en moeijelijke trekken van het veen in de turfpolders vervangende toestel wordt door e'én man in wer king gebragt. Behalve dat hierdoor de kosten veel minder worden en dus de winsten vermeerderen, heeft de machine ook nog het voordeel dat zij niet afhankelijk is van de zoo dikwijls koude en natte weersgesteldheid, waaraan de werkman is blootgesteld. 's Lands fregat de Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, is gisteren morgen te Vlissingen aangekomen. Men verneemt dat thans te Londen het licht ziet eene Engelsche ver taling van van Koetsvelds Pastorij van Mastland, onder den titel: The Manse of Mastland: sketches, serious and humorous, from the life of a village pastor in the Netherlands. Translated from the Dutch bij Thomas Keightley. In het wets-ontwerp op de nationale militiebij de tweede kamer in gediend, komen o. a. de volgende bepalingen voor: Op elke 300 ingeze tenen wordt 1 man verlangd. De loteling moet zijn 20s,e jaar zijn ingetreden. Die eenmaal afgekeurd wordt, behoeft zich een volgend jaar aan'geene her keuring te onderwerpen. Men wordt in eens goed- of afgekeurd. Van de miliciens worden jaarlijks 600 personen bij de zee-militie ingedeeld. De diensttijd is te land 5 en ter zee 4 jaren. De vrijstellingen zijn op enkele uitzonderingen na vervallen. Sludenlen in de godgeleerdheid, of die voor geestelijken worden opgeleid, zijn voortaan mede dienslpligtigdoch zjj worden niet opgeroepen om dienst te doen. De zoogenaamde kostwinners zijn mede dienslpligtig en gelijk gesteld met de gewone miliciens. De min derheid der zonen uit e'én gezin is dienslpligtig, zoodat een eenige zoon vrij is. Die kleiner is dan 1.56 el wordt vrijgesteld. 's GRAVEN HAGE 8 December. Met 1 Jannarij aanst. zal het rader-stoomschip Amsterdam in dienst gesteld worden, met bestemming naar Oost-Indië. Het bevel over dit vaar tuig is opgedragen aan den kapt.-luitenant ter zee J. P. G. Muller. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verlcenen. Door gedeputeerde staten van Zuidholland is tot commies, hoofd der afdeeling Statistiek enz. aan de provinciale griffie, benoemd de heer mr. A. M. Maas Geestcranusthans adjunct-commies lst0 klasse. Het bouwen van een magazijn voor geneesmiddelen en andere lokalen ten dienste van het dep. van oorlog, is aangenomen door gebr. van Malsem alhier, voor 107,364. Naar men verneemt blijven de heeren, die alhier eencn zoölogischen tuin tot stand willen brengen, in weèrwil van het door den gemeenteraad genomen besluitbij hun voornemen volharden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1