LEYDSCHE COURANT. 1860. N°. 146. WOENSDAG 5 DECEMBER. -— loo: den minister van binnenl. zaken is de iett. R. van bet Gothiseh Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar) de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 December. Het Munt- en Penningkabinet der hoogeschool is dezer dagen verrijkt geworden met eene uit Berlijn ten geschenke aangebodene medaille op het 50-jarig bestaan der hoogeschool te dier stede. Op de vz. ziet men de beeldlenis van wijlen koning Frederik Willem l'It, den stichter der hoogeschoolnaar de linkerzijde gekeerd. Onder die beeld- tenis staat: c. loos. Het omschrift is FRIEDRICH WILHELM lit GRÜNDER D. DNIV. BERLIN 1810. Op de kz. wordt, binnen een olijfkrans, gelezen: ZttM jad 50 jShh. j oidmcsd JOBELFEST be* on or A cniversitüt BERLIN 1860. Verder ontving het kabinet nog van eenen onbekende de zilveren medaille, ter eere van de Staten van Gelderland geslagen, wegens het afstemmen van een ontwerp nopens het kanaal van Steenenhoek. Eindelijk van onzen stadgenoot, den heer C. W. Wijsman Jr een zeer fraajjen penning, ter eere van den generaal Garibaldi gegraveerd, door hem van eene buitenland- sche reis medegebragt. Het stuk schjjnt door eenen Hongaar vervaardigd te zijn; althans men vindt den naam franky m agnia kar onder het borstbeeld, dat zich en face en in krijgsmanstenue vertoont. Hel omschrift der vz. is general garibaldi, nê 3 nice 1807. Op de kz. staat: dedië AD gënëral garibaldi poor son patriotisme a (sic) l'in dépendance nob ctfqoó 1 I c* fltfclnlm ob .':;b itoifoiiov i OB! j l'italie. i Door burgemeester en wethouders zijn tot gemeente-boden benoemd Johannes Schreuder, thans agent van policie, en Dirk llofkes, thans adsis- tent commies-portier bij de plaatselijke belastingen, en tot stadhuisbewaar der, in te gaan 1° Mei aanst.de gemeeutebode Cornelis Johannes la Rivière. In de maand November zjjn binnen deze gemeente geboren 114kinderen, als: 52 zoons en 62 dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Overleden 79 personen, als: 18 mannen, 14 vrouwen, 24 zoons en 23 doch ters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 22 huwelijken. Wjj vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de in deze courant geplaatste advertentie van heeren Commissarissen der volkszangscholen van het Leydsche Departement der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, be treffende eene door hen op te rigten burgerzangschoolhet nuttige doel daarmede beoogd, de billijke prijzen voor het onderrigt te betalen en vooral de gelukkige keuze van onderwijzer geven de beste verwachting van de be- langlooze pogingen van Commissarissen om in eene bestaande behoefte te voorzien en maken alle aanbeveling overbodig. Aan de Rott. C. wordt van hier het volgende geschrevenHet is niet ongepast de aandacht van het Nederlandsche staalkundige publiek te vesti gen op eene verdediging, die door de studenten in de regten aan deze Hoogeschool aan het oordeel van den oppersten regter in eenen conslitutio- nelen slaat, aan het oordeel van de openbare meening zal onderworpen en door de drukpers binnen weinige dagen ter algemeene kennis zal gebragt worden. Kort geleden werden er woorden gehoord in de vergaderzaal van een lak onzer volksvertegenwoordigingdie op de gemoederen van de stu denten in de regten aan de eerste academie des vaderlands een pijnlijken indruk maaktenen in hooge mate de verontwaardiging opwektente meer daar zij geuit waren door een man als mr. J. Heemskerk Az. Men begreep zeer goed dat hij die zwijgt schuld belijdt. Daarom besloot men hiertegen •een krachtig protest aait te teekenenen benoemde eene commissie van vijf leden, bestaande uit de heeren candidaten in de regten A. E. J. Modderman, P. C. A. M. van Weel, D. van Weel, T. van Hettinga Tromp en J. van Heukelom. belast met het schrijven van een nopen brief aan dien volksvertegenwoordiger en te betoogen dat in slede van achteruitgang hier vooruitgang, in stede van gebrek aan feu sacré - zoo als de beschuldiger zich uitdruktehier een heilige ijver voor de regtswetenschappenin stede van een doodslaap hier een jeugdig, krachtig levèn aangetroffen wordt, bij die jonge lieden, die bestemd zijn eenmaal eene eerste plaats in te nemen onder de steunpilaren van het vrije Nederland. Die open brief zal eerst daags het licht zien en algemeen verkrijgbaar gesteld worden. alphabeth aangewezenals merk voor den ijk en herijk der maten en ge- wigten, voor het jaar 1861. Op verzoek van de commissie voor de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, zjjn de gemeentebesturen uitgenoo- digd by de directiën der stoombooten en der schippers van beurt- of marktl schepen in hunne gemeente pogingen aan te wenden, om de, voor de in Julij 1861 te Haarlem te houden algemeene nationale tentoonstelling van njjverheid bestemde voorwerpen, vrachtvrij mede te nemen, ten einde ook daardoor mede te werken tot het welslagen dezer vaderlandsche onderne ming en om, voor zooverre zij in deze pogingen mogten slagen, aan de in hunne gemeente op te rigten commissiën tot bevordering der inzending van voorwerpen of aan de industriëlen, welke voornemens zjjn eenige voort brengselen van nijverheid naar de tentoonstelling te zenden, daarvan te doen kennis dragen. Omtrent den in het volgende jaar door het studenten-corps van de Dtrechtsche hoogeschool te houden maskerade, blijkt uit het in druk ver schenen Verslag der commissie het volgende: Een eerste groep zal de volksverhuizing voor den geest roepen, in de personen van Attila en zjjne Hunnen. De tweede groep herinnert het heldentijdvak der Germanen, en stelt de hoofdpersonen van het Nibelungenlied voor oogen. De derde teekent den invloed der Romeinsche beschaving op de Germanen en stelt het hof van Karei den Groote voor. De vierde, den invloed der Oostersche be schaving en denkbeelden: den derden kruistogt. De vijfde, den invloed der klassieke beschaving: het hof van Lorenzo de Medici. De zesde, de opko mende rijkdom, magt en invloed van den derden stand: eene zamenkomst van de afgevaardigen der Vlaamsche steden met Philips van Artevelde, te Gent, Julij 1382. De zevende, het bekend worden der Europeërs met an dere werelddeelenColumbus, Vasco de Gama, Amerikaansche wilden enz. Etndeljjk zal de achtste groep eene allegorische voorstelling van »het ont slaan der vrjjheid van denken" zjjn. De commissie stelde voor, en haar voorstel is aangenomen, tenten te laten vervaardigen, waarin, op den vol genden dag na de maskerade, de personen der verschillende groepen zich zullen vereenigen, om de nieuwsgierigen een getrouw denkbeeld van het leven der vaderen te geven. Uit Arnhem schrijft men omtrent het gebeurde met den extra-trein, waarmede Z. M. de koning op 26 Nov. jl. van Rotterdam naar Arnhem is gereisd, dat er van wege het openbaar ministerie een naauwkeurig onder zoek ingesteld is. Naar men verneemt zoude reeds gebleken zijn, dat eenige wegwerkers, die van de aankomst van dien extra-trein niet verwittigd warenzich met het vervoeren van een houlwagen onledig hieldentoen de extra-trein met groote snelheid naderde. Op dat gezigt hebben zij, den wagen achterlatende, zich nog bij lijds kunnen redden; zij waren anders het offer van die nalatigheid gewordeneven als de koninkljjke trein zulks had kunnen worden. Hoogst noodzakelijk blijkt het dus te zijn, dat een streng toezigt ook van regeringswege op de exploitatie van zoodanig belang rijk middel van vervoer in het belang van de veiligheid van het reizend pu bliek plaats hebbe. Nog weinige dagen geleden is door de tegenwoordigheid van geest van een der machinisten een botsing verhoed, die evenzeer hoogst noodlottig had kunnen zjjn. De avondtrein voor passagiers van Amsterdam en Rotterdam ontdekte lusschen Utrecht en Arnhem, voor zich pit, een zwaren langzaam rijdende goederentrein, waarvan geen kennis was gegeven. Gelukkig kon de machinist de snelheid van den passagierstreiu verminderen, en deze den slakkengang van den goederentrein doen volgen, waardoor de botsing is voorgekomen. Uit Leeuwarden meldt men het volgende: Vrijdag morgen 11. is de persoon van T. Wagenaar, wonende onder Boornbergum, die des avonds te voren van Dragten huiswaarts was gekeerd met eene koe, die hjj op de markt aldaar te koop had aangeboden, aan den Slingeweg op een half uur afstands van die plaats op verschrikkelijke wjjze vermoord gevonden. Het lijk droeg de sporen van verregaande mishandelingendie meerendeels met een slok schijnen te zijn toegebragt. Men twijfelt, of hebzucht aan leiding tot deze misdaad heeft gegeven, daar de vermoorde, naar men meent, weinig of geen geld bij zich had en men de koe in de onmiddellijke nabijheid aan eenen boom vond vastgebonden. De ongelukkige laat eene vrouw en tien kinderen na. Volgens de jongste berigten uit de Kaapstad scheen de hoop op veree- niging van den Oranje-Vrijstaat met de Zuid-Afrikaansche republiek vervlo gen te zijn. De heer Praetorius, die in het eerst gemelde gemecnebest, even als reeds vroeger in het andere, tot staats-president was gekozen en in beide aan het hoofd der uitvoerende magt stond, was met de vertegen woordigende vergadering van den Vrijstaat in geschil geraakt en had des wege zijn ontslag uit de betrekking van president van dezen staat gevraagd en bekomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1