LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 3 DECEMBER. N". 145 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B|| deze Courant behoort Bijblad ST°. 21. liii\i\ENIAN'D SU 11E KERK.TKN. LEYDEN, 1 December. De algemeene najaarsvergadering van de alg. synodale commissie is op den 23,,cn dezer te 's llage gesloten. Onder de behandelde zaken waren die der nieuwe bijbelvertaling en van den vervolgbundel der evang. gezan gen. Tot bevordering van het eerste verleende zij magtiging voor het hou den eener bijeenkomst der vier vertalers van het N. T.met het modera- men der gecommitteerden tot dien arbeid, in het aanstaande voorjaar. Wat betreft het laatste, werden door haar tot medewerkende leden der daartoe bestaande commissie benoemd de hoogleeraar B. ter Haar, en dr. N. Beets, beiden te Utrecht, die zich de benoeming lieten welgevallen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 140 tot 147 personen. In de eergisteren gehoudene vergadering van den gemeenteraad te Utrecht werd door den voorzitter kennis gegeven van eene mededeeling door den minister van binnenl. zaken, namens den koning gedaan, hou dende, dat Z. 31. zich had verklaard onbevoegd, om kennis te nemen van het hooger beroep, door den raad ingesteld tegen de beslissing van gedep. staten, om de goedkeuring te weigeren van het raadsbesluit, waarbij het verzoek van onderscheidene besturen van daar ter stede gevestigde socië teiten, tot afschrijving van den aanslag in de directe plaatselijke belasting, werd afgewezen. Deze koninklijke beslissing was daarop gegrond, dat de ingeroepene artikelen der gemeentewet ten deze niet van toepassing zijn. De raad heeft dientengevolge besloten de aanslagen van gemelde sociëteiten van de kohieren af te voeren. De Tijd zegt dat hij het gevecht te Castelfidardo ook twee Nederlan ders in de pauselijke gelederen hebben gestreden. De een, een Utrechtenaar, van Straten genaamd, de ander, een GelderschmanTheunissen geheeten. Beide hebben gediend in het korps karabiniers van generaal Schmidt, onder wiens bevel zij vroeger hebben deelgenomen aan de inneming van Perugia. Theunissen was sergeant en heeft op het slagveld eene ligle wonde ontvan gen. Tc Lorctlo was hij onder de troepen, die gecapituleerd hebben. Hij heeft met al de gevangenen, door de Piemonlczen schandelijk behandeld, veel geledenen is eindelijk te Genua op straat gezet zonder hulpmiddelen om zich, waarheen ook, te begeven. Hij is thans op reis naar het vader land. Van Straten is overleden. De vermoeienissen van den veldtogt heb ben hem eene zware ziekte bezorgd, waaraan hij is bezweken. Later heeft genoemd blad nog medegedeeld dat behalve de bovengenoemden nog twee onzer landgenooten de hh. Frans Quimpf en Bichard Schoenmaker, beide uit Limburg, dapper in het pauselijk leger tegen de Sardinibrs gestre den hebben; de eerstgenoemde als luitenant, thans door den Paus tot kapi tein bevorderd; de andere als sergeant-majoor, en ter belooning voor zijne heldhaftigheid met het ridderkruis der orde van Pius IX begiftigd. De heer Quimpf, na den slag bij Castelfidardo krijgsgevangen geweest en later ontsla gen zijnde, heeft sedert zijn vaderland bezocht en is later andermaal naar Rome vertrokken, om den Paus weder zijne diensten aan te bieden. Te Ruinerwold (Drenthe) is Blaandag 11. brand ontstaan in eene boeren hofslede, waardoor in een uur tijds alles was in de asch gelegd. Behalve den inboedel zijn ook 18 melkkoeijen, 12 stuks jong vee, 2 paarden en 2 varkens, alsmede 130 vim rogge en boekweit en 80,000 15 hooi een prooi der vlammen geworden. Op den 24stcn Nov. is eene weduwe, onder Siddeburen woonachtig, gevankelijk naar Groningen overgebragt. Op haar rust het vermoeden een pas geboren kind te hebben omgebragt. Het corpus delicti is niet verre van hare woning gevonden. Te Breda is dezer dagen in den ouderdom van 74 jaren overleden de hoog-edcl gestrenge heer 11. Wigant Riesz, in leven generaal-majoor der artillerie. Uil Ostende meldt men dat de bekende Hengstmengel aan boord is weten te komen van eene Engelsche stoomboot en daar niet uit zijne schuil plaats is te voorschijn gekomen dan toen men in volle zee was en er geene andere keus overbleef dan hem in zee te werpen of naar Londen mede te nemen, llij is dus vooreerst buiten het bereik der justitie. 's GRAVENHAGE1 December. 1. 31. heeft den Pruissischen infanteric-kapitein 3Ielehior, adjudant van den gouverneur der bondsvesting Luxemburg, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Dezelfde onderscheiding is ook te beurt gevallen aan den bekenden componist en pianist, den lieer Martin Lazare, alhier. De heer B. Tliadente Rotterdamis door den koning van Denemar ken benoemd tot ridder der Dancbrogs-orde. Tot provinciaal directeur der directe belastingen enz. zijn benoemd in Noordholland de heer A. Volkmaars, hoofdcontroleur te Amsterdam, en in Drenthe de heer J. J. C. Pfister, controleur der l8te kl. te Rotterdam. De leden van de eerste kamer der staten-generaalzijn tegen Dings- dag den llden dezer bijeengeroepen. Blaandag aanst. ten 10} ure zullen de afdeelingen der tweede kamer vergaderen tot het onderzoeken van de laatstelijk bij de kamer ingekomene wels-ontwerpen. De openbare zitting zal dieiisvolgens eerst ten 12 ure aanvangen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van Donderdag zijn, bij de algemeene beraadslagingen over hoofdst. V. Binnenlzakender staatsbegrooting voor 1861de volgende punten ter sprake gebragt1". toenemende vermeerdering der uitgaven en uitbreiding van het snbsidie-slelsel; 2°. de uitvoering der kieswet en het wenschelijke eener behoorlijke stempeling van de stembriefjes met het zegel der gemeente; en 3°. herziening der algemeene maatregelen van bestuur voor zoo verre zij strafverordeningen bevatten. De minister erkende dat de be grooting hooger was dan vroeger, maar hij had niet het voornemen de be grooting uit te zetten. De gedane voorstellen waren het gevolg van den tegenwoordigen toestand. Alles was duurder geworden en naarmate de beschaving en ontwikkeling vooruitgingen, stegen de eischen; de verhoogde begrooting was ook ten deele het gevolg van vroegere verzuimen. Zoo hij de behoefte inzag eener herziening der kieswet, zou hij daartoe overgaan, maar met organieke wetten moest dit alleen geschieden als dit gebiedend gevorderd werd. De opmerking omtrent het stempelen der stembriefjes was juist en hij zou maatregelen nemen onnaauwkeurigheid daarin te doen op houden. Biet betrekking lot de herziening der verordening gaf hij te kennen dat men met eene herziening van den ijk zich onledig hield. In den loop der beraadslagingen vestigde de heer Thorbecke de aandacht op het gebeurde met de verkiezing van een lid voor de hoofdstad laatstleden «-er, welke volgens hetgeen verhaald was aan het hoofd van den staat 'E'aangenaam zou geweest zijn, om welke reden aan een hoofdambtenaar de hoofdstad een brief zou geschreven zijn, die, ter kennisse van den betrokkene gebragt, dezen zou genoopt hebben zich terug te trekken. Uit het later gebeurde met den belanghebbende was genoegzaam gebleken dat het gerucht zelf eene onwaarheid was geweest. Ware dit het geval niet geweest, dan zou de verkiezing aldus zijn belemmerd geworden en pogingen aangewend om Z. 31. in het verkiezingswerk te betrekken. De minister zeide dat daaromtrent noch aan hem, noch aan de regering iels bekend was. Artt. 1—51 werden achtereenvolgens aangenomen. Zitting van Vrijdag 30 November. In deze zitting is de behandeling van hoofdstuk V voortgezet en artt. 5275 aangenomen. Bij art. 59, strekkende om o. a. eene som aan te wijzen voor de uitgave van den staatsalmanak, stelde de heer Betz, die de noodzakelijkheid van die uitgave niet inzag, voor dit artikel met 4000 te verminderen, welke vermindering hij later op ƒ2000 stelde, opdat de uitgave van het statistisch jaarboek zou kunnen voortgezet worden. Dit amendement werd met 45 tegen 17 stemmen aangenomen. Art. 73, onder houd der landsgebouwen te 's Gravenhage, met inbegrip van de herstelling der loterijzaal, gaf mede lot eenige wisseling van gedachten aanleiding, waarbij vele stemmen zich verhieven voor de instandhouding van laatstge noemd gebouw. Een amendement van den heer van Eek, om de som voor de herstelling der zaal weg te latenomdat die zaak bij eene afzonderlijke wet moest worden geregeldwerd met 33 tegen 32 stemmen verworpen en het artikel onveranderd aangenomen. Op art. 74 aanbouw van nieuwe loca len ƒ150,000, stelde de heer Betz voor die som met ongeveer ƒ19,000 te verminderen. Die som strekte ter voorziening in de verdere vesbouwing van het Binnenhof, en deze wilde hij niet verleenen, alvorens de plannen daartoe te kennen. De verbouwing achtte hij niet volstrekt noodig. Dit amendement werd met 64 tegen 3 stemmen goedgekeurd en het aldus ge wijzigde artikel aangenomen. Zitting van Zaturdag 1 December. De beraadslagingen zijn voortgezet over art. 76 (verbetering der rivieren enz. 933.750). Onderscheidene leden bragten daartegen bedenkingen in welke door den minister wederlegd werden. Een amendement van den heer Thorbecke, om de som met 100,000 te verminderen, werd met 36 legen 32 stemmen verworpen. De zitting duurt voort. BÏJÏTËiVLA NI) MG lliriiKStiGTEN ENGËIiAND. De keizerin van Frankrijk heeft Sterling en Glasgow bezocht en in die plaatsen het merkwaardigste in oogenschouw genomen. liet waarborgfonds voor de wereld-tentoonstelling is tot 366,800 ge klommen, geleverd door 662 inschrijvers. In navolging van de hoofdstad is ook te Liverpool eene nachtelijke vergadering gehoudenom gevallen vrouwen lot een beter levenspad terug te voeren. Nadat zij op ververschingen waren onthaaldwerden eenige gemoedelijke toespraken tot nagenoeg 200 opgekomen vrouwen gehouden, waarvan het gevolg was, dat een 80-tal verklaarde in een hervorminas-ge- sticht geplaatst te willen worden toen men echter aan zoodanig gebouw was gekomenwas het getal van lieverlede gesmolten tot 50. Op de Tync is reeds een Italiaansch schip, onder het wapperen der driekleurvlaguit Napels aangekomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1