LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 28 NOVEMBER. N°. 145. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 November. De gunstige uitslagdien in den vorigen winter de drie kunslbeschouwin- 1 gen van de alhier gevestigde schilder- en teeken-akademié Ars aeinalae Naturae opleverden, heeft heeren directeuren het voornemen doen opvatten ook dezen winter kunstbeschouwingen te geven. Ten einde hun plan ten uitvoer te kunnen brengenzullen zij aan henwie ditnaar zij meenen welgevallig zijn zal, dezer dagen eene lijst van inteekening doen aanbieden en hen tot het bijwonen van vier, in December, Januarij, Februarij en Maart te houden, kunstbeschouwingen uitnoodigen. Bij de aanbesteding van het bouwen eener school voor gymnastiek op j de Pielerskerkgrachtwelke gisteren plaats had, zijn twee billetten ingele verd, het eene van S. van der Kamp, die voor 9889, het andere van J. Rietbergen, die voor 10,000 had ingeschreven. De commissie voor de school zal van het regt, dat zij zich bij een der artikelen van het bestek heeft voorbehoudengebruik maken en de gunning acht dagen in overwe ging nemen. Naar aanleiding van het berigt in ons nommer van 21 dezer, betref fende den spoorweg Leyden-Woerden meldt de heer H. J. Sleurs te 's Gravenhageons, dat in de hem toehehoorende bosschenaan gene zijde van Bodegraven gelegenreeds houtgewas is geveildomdat het hakbaar is doch niet opgeruimdaangezien dit houtgewas geenszins in de rigting van den ontworpen spoorweg staat. Men verzekert dat bij de regering het voornemen bestaat tot eene nieuwe regeling van de bevolkings-registers over te gaandie reeds met 1 Jan. aanst. in elke gemeente zoude worden ingevoerd. Bij de nieuw vast te stellen bepalingen wordt de plaats, waar men gewoon is verblijf te hou den of de werkelijke woonplaats als grondslag aangenomenzoo als ook bij de jongste volkstelling is geschied. Volgens den Stoompost zijn door den minister van binnenl. zakenop voordragtvan de commissie voor de staatsspoorwegentijdelijk in dienst ge steld: 1°. als bouw- en werkluigk. der 2de kl. C. H. Schanze; 2". als inge nieurs J. Leyds en M. E. C. Plemp; 3°. als adjunct-ingenieurs, C. C.Buyskes, dr. E. F. van Dissel, S. Thierens, J. J. R. Grinwis, C. C. van IIoofF, M. A. van ldsinga, H. Overmars, jhr. L. A. Sandbcrg, A. Simons en C. Waglho; 4°. als opzigters der 2de kl., M. Henstëdt, G. G. Staël van Holstein, J. C. A. van Rozendaal en J. A. van Voorthuisen; 5°. als opzigters der 3de kl., C. J. Hupscher en J. F. P. Raise; 6°. als opzigters der 4de kl., II. K. van der Lek, A. A. Nunnink, C. B. Olivier, J. van Sandeling, E. J.Weenink en H. J. Lastdrager; 7°. als opzigters der 5dc kl.F. C. Bake, A. C. Broek man, A. Elink Sterk, jhr. W. Hoeuft, L. J. Kespen, P. H. A. Martini Buys, P. J. Frooso, A. J. F. G. M. Verheijen en S. J. Vermaes. Dezer dagen zag het licht het eerste jaarlijksche verslag, door den hoogleeraar F. C. Donders, directeur van het Nederlandsch gasthuis van ooglijders, over die instelling uitgebragt. Hoe kort ook bestaande, draagt die instelling reeds goede vruchten, en beantwoordt zij aan haar tweeledig doel: bchaddeling en verpleging van behoeftige en minvermogende ooglijders en onderwijs in de oogheelkunde. De hulpmiddelen van hel onderwijs na men toe, en steunden het onderwijs, dat in verschillende vakken gegeven werd. De belangstelling was steeds klimmende. Niet alleen werd de in- rigting door Nederlandsche doctoren bezocht, en het onderwijs door hen genoten, maar uit Rusland, Zweden, Engeland, Italië, Zwitserlanden vooral uit Duitschland kwamen verschillende doctoren herwaarts, meestal, alvorens hunne praktijk of het leeraarsambt te aanvaarden niet slechts om een vlugtig bezoek te brengen, maar dikwijls om verscheidene weken of maanden van de gelegenheid lot verdere ontwikkelingdoor deze instelling gebodeneen dankbaar gebruik te maken. Uil Arnhem meldt men aan de A. C. dat de extra-treinwaarmede Z. M. de koning gisteren naar het Loo is vertrokkenaan een groot gevaar is ontkomen. Bij de aankomst toch ontdekte men voor de locomotief een vreemd gevaarte, en bleek het dat dit de overblijfselen van een wagen wa ren, welke op de baan aan deze zijde van Ede was blijven staan, met de machine in aanraking gekomen, en daardoor vernield was; ware een ge deelte van den as of van de raderen onder de trein gekomen, de gevolgen waren niet te overzien geweest. Te Andelst (Gelderland) had Woensdag II. een treurig voorval plaats. In de woning van A. v. d. Velde, herbergier, ontstond in den vroegen mor gen brand, in het bovenhuis, zonder dat de ramp nog door de bewoners, die in een lager gedeelte sliepen, werd opgemerkt. Weldra, door de buren gewekt, gelukte het een groot gedeelte van het gezin aan de woede der vlammen le ontkomen; maar de vader, zijn cenig zoontje missende, dat, naar de meening zijner vrouw, nog in eene der bedsteden van hel ge bouw moest zijn achtergebleven begeeft zich onmiddellijk op nieuw in de vlammen. Zijn pogen schijnt aanvankelijk te gelukken daar hij het kind op de aangeduide plaats vindthij voert het met zich maar, bijna aan de deur van het huis gekomen, stort eensklaps een ge deelte van den gevel in; hierdoor ontzinkt hem het kind, waarvoor nu geene redding mogelijk blijft. Met inspanning van alle krachten gelukt het hem zich zeiven aan het brandende puin te ontworstelen, maar hij stort, bui ten gekomenademloos en overdekt met wonden neder. Spoedig aang^- bragle geneeskundige hulp doet nogtans ten opzigte van hem het beste verwachten. Uit Franeker meldt men het volgende: Het aanbrengen eener verbe terde verlichting door middel van gas, waarmede men tegenwoordig in onze Groole of Martinikerk bezig isheeft aanleiding gegeven tot ontdekking van te voren onbekende bijzonderheden in dit Godsgebouw. Bezig zijnde langs eene pilaar gas-pijpen aan te brengenkwamen bij de afbrokkeling der gips geschilderde beelden le voorschijn, van welke er een eene vrouw voorstelt, die door twee geregtsdienaars, mogelijk om het geloof, wordt ge marteld. Ook op twee andere pilaren heeft men schilderstukken ontdekt. De teekeningen, in koloriet en zuiver uitgevoerd, schijnen uit den tijd der hervorming, ofschoon men de woorden onder de beelden nog niet heeft kun nen ontcijferen. Men denkt dat er meer beschilderde pilaren zijn en de tafe- reelen met elkander in verband staan. Op den 23sten dezer ontmoetten de commiesen P. H. Moors en C. Slrasde, te Rozendaalgestalionneerd op hunne surveillance lot wering van den sluik handel van lompenlangs de Belgische grenzeneene bende van 18 dragers. Ofschoon de overmagt groot was, aarzelden de beide ambtenaren geen oegenblik om de sluikers aan te vallen en maakten zij na veel moeite en in spanning zich meester van de 18 balen lompen. De sluikers echter niet ge negen hunnen buit prijs te geven, kwamen, na zich te hebben gewapend met knuppels en messen, onder het uilen van bedreigingen, op de ambte naren af. Moedig hielden deze stand en betwistten met levensgevaar gedu rende ruim 4 uurs het bezit der aangehaalde goederen aan de smokkelaars. Aan hun beleid en kloekmoedigheid hadden zij het te danken, dat, na eene hardnekkige worsteling, waarbij hun verscheidene malen het mes op de borst gezet werd, de smokkelaars onverrigter zake moesten aftrekken. Later zijn 12 leden der bedoelde bende in hechtenis genomen. 's GRAVENHAGE, 27 November. Z. M. heeft den Pruissischen luit.-kolonel von Krohn tot kommandeur cn den Pruissischen majoor Treusch von Butllar tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft aan mr. E. Zilcken, commies bij het depart, van buitenl. zakenvergunning verleend tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen ge schonken. Z. M. heeft benoemd lot burgemeester der gemeente Sassenheim den heer mp. P. Lijndrajer. De ministers van koloniënvan finanliënvan marine cn van binnenl. zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. Volgens de Midd. C. is het berigt omtrent de aanstaande benoeming van baron van Heemstra tot gouverneur van Nederl. Indië uit de lucht gegrepen. Volgens een schrijven van hier aan AeA.C. zou mr. A. de Pinto zeer in aanmerking komen om wijlen m'. L. Metman te vervangen. Bij de regering is van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië het volgende berigt ontvangen. Buitenzorg 14 October 1860. Tijdingen, heden morgen var. Soerabaija, uit Bandjermassin ontvangen, melden, dat op den 23sl™ September eene versterking nabij Boekit Menang door onze troepen was veroverd. De luitenant Hamming sneuvelde, en 1 officier en 8 solda ten werden gewond. Uit deze tijdingen maak ik opdat de laatstelijk te Batavia verspreide ongunstige berigten ongegrond waren. Op Java en elders i alles wel. De Japansche gezanten bezochten Batavia op hunne terugreis uit Amerika. Tweede Mamee dee Staten-Generaal. Zitting van Maanddag 26 November. In deze zitting zijn aangevangen de beraadslagingen over de begrootings- wetten voor 1861. De heer van Bosse sprak voornamelijk over het h'nan- liële stelsel. Hij trad in onderscheidene berekeningen omtrent de begrooting van het loopende jaar en de nu voorgestelde, en vergeleek deze met elkan der, vooral met betrekking tot de gewone en buitengewone uitgaven, waar uit hij meende te moeten afleiden dat de fmantiële toestand op dit oogen- blik le fraai gekleurd was. De heer ter Bruggen Hugenholtz deelde zijn

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1