Per Telegraaf. 35urgcrüjftc &tanb. den overledene, is naar Lyon gegaan, heeft aldaar al de sclmldeischcrs van zijnen oom of de regthebhenden opgeroepen en hun nog de ontbrekende 25 pCt. hunner vorderingen met de renten uitbetaald. ITALIË. De werkzaamheden van het Sardinische leger ter belegering van Gaëta gaan langzaam vooruit, van wege de moeijelijkhedendie het terrein op levert. Indien de stad met geweld moet genomen worden, acht de genie daartoe 20 of 25 dagen noodig te zullen hebben. Het zal echter de vraag zijn of koning Frans II zijn plan, om zich tot het uiterste te verdedigen, zal kunnen volvoerenwant onder zijnen generalen staf heerscht eene groote wanorde. Vier generaals hebben hun ontslag genomen en een vijfde, gene raal Bertolini, is door den koning weggejaagd. Gelijk men weet is een gedeelte der Bourbonsche troepen op het grondgebied van den Kerkelijken Staat geweken en aldaar ontwapend. De regering van koning Victor Emmanuel heeft de overgave geëiseht van het geschut, dat die troepen hebben medegebragt, maar de generaal Goyon heeft dit voorloopig geweigerd. Thans is er eene Fransch-Sardinische commissie benoemd om dit vraagstuk op te lossen. Bij besluit van koning Victor Emmanuel is er eene commissie van hoofdofficieren benoemdom de noodige voorstellen te doen ter regeling van de regten der officieren van het leger van Garibaldi. De manschappen kun nen zich voor twee jaren bij het Sardinische leger verbinden. Zij die ver minkt of onbekwaam voor de dienst zijn geworden zullen, volgens de wet, pensioen erlangen en aan hen die huiswaarts willen keeren zal eene tege moetkoming worden geschonken. Over het algemeen zijn de manschappen weinig met deze maatregelen ingenomen en men verwacht dat velen hun ner huiswaarts zullen keeren, om daar de roepstem van Garibaldi af te wachten. Men verzekert te Turyn dat de regering, bij de opening van de aan staande zitting der wetgevende kamers, het voorstel zal doen aan Garibaldi een blijk van nationale erkentelijkheid te geven, aan de kamers overla tende waarin dat blijk beslaan zal. Het dagblad Movimento berigt dat Garibaldi, op het eiland Caprera aangekomendie plaats in eenen zoo bloeijendcn toestand heeft gevonden dat hij haar naauwelijks herkennen kon. Zelfs zijne nederige woning was door een sierlijk landhuis vervangen. De beeldtenis van Victor Emmanuel, die in eene" der zalen hing, deed hem begrijpen dat hij deze verrassing aan den koning te danken had. De generaal van de Jesuitcn-orde, de eerw. heer Beckx, heeft bij ko ning Victor Emmanuel geprotesteerd legen de opheffing van eenige kloosters der Jesuiten in de Marken en Umbrië. Hij zegt in zijn protest dat de orde waarvan hij het hoofd is altijd de door God ingestelde magtcn heeft geëer biedigd. De orde heeft nu reeds een aantal kloosters verloren; in Lom- bardye 3, in Modena 6, in de Marken en Umbrië 11, in het Napelsche 19 en op Sicilië 15; zoodat reeds 1500 leden der orde eene andere verblijfplaats moeten zoeken. Te Napels wil men weten dat Garibaldi er in toegestemd heeft om het bevel over de legcrmagt van Zuidelijk-ltalië te voeren, onder beding echter dat er in het aanstaande voorjaar eene poging zou worden gedaan om door het vermeesteren van Venetië Italië's vrijmaking te voltooijen. Voor het geval dat het Turynsche kabinet belet wierd den eersten stap in deze zaak te doenzou Garibaldi aangeboden hebben een voorstel dienaan gaande bij het Italiaansche parlement te doen en deszelfs toestemming te verwerven. Men is te Napels ook niet zonder vrees voor het ontstaan van groote roo- verbenden in hel gebergtewaartoe de reactionnaire partydie wel onder drukt, maar niet vernietigd is, de bestanddeelen in ruime mate kan opleveren. PBEIS8EN. BERLIJN, 18 November. Van de 400 Duilsche mijnwerkersaan welke uitzigt was gegeven om in het zuidelijk gedeelte van Rusland een ruim bestaan te zullen vinden en die zich met vrouwen en kinderen derwaarts hadden begeven, is reeds een gedeelte in den armoedigslen toestand naar hun vaderland teruggekeerd. Het ontbreekt hun aan woorden, om het ongelukkige lot te beschrijven, dat hun daar is ten deel gevallen. Door middel eener collecte zullen aan de nog achtergeblevenen de middelen worden verschaft om Rusland te verlaten. Den lstcn dezer is het badsaizoen te Baden-Badcn gesloten. Gedurende het afgeloopen saizoen is die badplaats bezocht geworden door ongeveer 47,000 vreemdelingen, waaronder 1652 Nederlanders. Koning Max van Beijeren heeft, bij gelegenheid van zijn jongst ver blijf in den Palts, een bedrag van 35,000 fl. geschonken, om aan de be- hoeftigen aldaar te worden uitgedeeld. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 November. Er is voortdurend sprake van verandering in het ministerie, vooral van de aftreding van den heer von Plener, die zich niet kan vereenigen met de door de regering aangenomen rigting en voor eene uitbreiding der verleende bewilligingen is gestemd. Men verzekert dat de heer Feuillet de Conche alhier is aangekomen met een eigenhandig schrijven van keizer Napoleon aan onzen keizer; die brief bevat eene in zeer vleijcnde bewoordingen gestelde uitnoodigingdat de keizerin, bij hare ophanden zijnde reis naar Madeira, ook opdat de reis over zee zoo kort mogelijk dure, haren weg over Frankrijk zal nemen. Dit aanbod moet echter beleefdelijk zijn afgewezen, daar de toebereidselen voor de reis over Ostende reeds waren gemaakt. Volgens gerucht is de keizer voornemens eene lijfwacht, uitsluitend uit Hongaren bestaande, op te riglcn. Zij zal worden gevormd uit officie ren bij de verschillende regimenten dienende. j Terwijl het regtsgeding Richter over een betrekkelijk gering nadeel, den lande loegebragt, loopt, is bij de zaak Perugio, die in het begin der volgende maand zal worden behandeld, sprake van eene schade van twee millioen. De voornaamste beschuldigde, Bassevi, heeft zich door de vlugt aan de regterlijke instructie onttrokken. Hij had het contract der militaire leveranliëi! met generaal Eynatten gesloten en ontving bij den vrede van Villafranca eene vergoeding van 645,000 fl.terwijl hij in het geheel den lande voor een bedrag van ruim anderhalf millioen heeft te kort gedaan. De Ost-Deutsche Post bevat een schrijven uit Venetië, waarin ge meld wordt dat dezer dagen in het Venetiaansche, met behoud der oorlogs belasting, eene nieuwe vermeerdering der grondbelasting is uitgeschreven om tot dekking der finantiële behoeften van het jaar 1861 te dienen. Hier over worden vele klagten aangeheven, zegt de briefschrijver, en dit is natuurlijk, want de belastingen zijn hier in de daad drukkend; maar het is ook zeker, dat de regering door volstrekte noodzakelijkheid alleen ge noopt is om dat besluit te nemen, en dat de buitengewone uitgaven gedra gen moeten worden door de provincie, welke buitengewone maatregelen noodig maakt. NAPELS, 19 November. De generaals Fanti en Cassini zijn hier aange komen. Men gelooft dat de koning aanstaanden Donderdag naar Palermo zal vertrekken. Het beleg van Gaëta duurt voort. Men werpt batterijen op te Capuccini en S. Agosta, om de plaats geheel en al in het naauw te brengen. HANTONGEKEGT NOORD WIJK. Veroordeeld in de zitting van 14 November 1860. 7 personen wegens diefstal van helm of niet gehakt hout, of medepligtig- heid daaraanwaarvan een tot eene maanddrie tot 20 dageneen tot 14 en een tot 6 dagen gevangenisstraf en een tot 3 boete. 2 personen wegens het laten loopen van een trekbeest of vee op eens anders in den oogst staanden grond lot 4 of fl boete. 1 persoon wegens het tweemaal laten rondloopen van een paard in de onvrjje Rijnlandsche duinen tot twee boeten van 5 of gevangenzetting van twee dagen. 1 persoon wegens het uittrekken van helm in de onvrije Rijnlandsche duinen bij herhaling tot ƒ50 boete of gevangenzetting van zes dagen. 1 persoon wegens het baggeren in den Rijn, bij herhaling tot 50 boete of gevangenzetting van vier dagen. KERKNIEUW». 's GRAVENllAGE, 18 November. Ds. J. H. de Ridder, pred. bij de rem. geref. gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebragte beroep naar Rot terdam bedankt. Js HERTOGENBOSCH, 17 November. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der vacature ontslaan door liet overlijden van ds. Struick, het volgende 12-tal predikanten gevormd: dd. Balsem, te Noot dorp; ter Haar, te Nijmegen; Jorissen, te Broek in Waterland; Kochte Doesborgh; Koolhoven, te Bergambacht; Mosselmans, te Assendelft; Oude geest. te Maurik; Rauwenhoff, te Zalt-Bommel; Stam, te Edam; Terpstra, te Zaandijk; Tydeman, te Roosendaal, en Worst, te Epe. in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 17 November. Notaris J. P. W. Schermer. Een Winkelhuis met Tuin, in het Noordeinde, Wijk I. N°. 198, Kad. Sect. F. N°. 124. Kooper M. J. de Graaf, ƒ2050. Vier huizen, eene Poort en Tuin, aar. de Langebrug, Wijk IV. N°. 453a,b,c,d, Kad. Sectie G. N°. 1128, 1129, 1224 en 1225. Kooper L. Stad- hodder. ƒ1215. Een Pakhuis aan de Uiterstegracht, Wijk VII. N°. 443. Kad. Sect. I. N°. 1633. Opgehouden, ƒ210. Een Huis, Schuur, Erf en Tuin, ingerigt tot Broodbakkerij, aan den Straatweg buiten de Witte poort, N°s. 174 en 175, Kad. Sect. A. N05. 2059—2061. Opgehouden, ƒ1601. 243stc Staats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. lste Trekking. Nos. 2398 en 5449 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 621 een prijs van 2,000. N°. 17001 een prijs van 1,000. AD VERTENTIEN. Rotterdam, 17 November 1860. Heden overleed ons hartelijk geliefd jongste Kind PIETER GLAUDIUS, even twee jaar. P. F. 1IUBRECHT. M. HUBREC11T, Pruys van der Hoeven. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijne geliefde Zuster, Mejufvrouw ANNA CATHAR1NA vanSANTEN, betuig ik mijn hartelijken dank. Leiden, 20 November 1860. P. van SANTEN. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE IIOOGESCHOOL. Den 16dC11 November de heer E. J. M. J. Canter Cremers, van Groningen, in de regten, met Theses. ONDERTROUWD: J. J. Beuzemaker, Jm. 30 j. en E. A. G. van Meurs, Jd. 34 j. J. du Croix, Jm. 28 j. en E. G. Beuzemaker, Jd. 23 j. J. A. llugento- bler, Jm. 55 j. en L. C. Bodry, Jd. 50 j. 11. Oort, Jm. 23 j. en E. W. deGocje, Jd. 22 j. J. C. Timmermann, Wedr. 43 j. en J. G. Wcbeler, Jd. 46 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3