aan den heer A. A. van de Kasteele, directeur van het kon. kabinet van zeldzaamhedenlot het aannemen der onderseheidingsteekenen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken en aan den heer H. C. Byvanck, commies bij het dep. van buitenl. zaken tot het aannemen en dragen der ridderorde van de Ontvan genis de Villa Vigosa, hem door den koning van Portugal geschonken. De Russsische generaal Bndberg, die het officiële berigt omtrent het overlijden van II. M. de keizerin-moeder van Rusland heeft overgebragt, is bij herhaling door Z. M. ten gehoore toegelaten. Na ook bij den prins van Oranje zijne opwachting te hebben gemaakt is hij naar Soestdijk vertrok ken, om ook bij II. SI. de koningin-weduwe te worden toegelaten. Zaturdag morgen heeft er in de kapel van II. SI. de koningin-weduwe eene dienst plaats gehad, die door den Russischen gezant alhier, den ge neraal Budberg, de leden van het Russisch gezantschap en de Russische onderdanen, die zich alhier bevinden, werd bijgewoond. De ministers van justitie en van koloniën zullen .morgen geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, heeft baron Dujardin, minister van België bij ons hof, in naam zijner regering, aan onzen minister van buitenl. zaken eenige aanmerkingen medegedeeld op het bij de kamer ingekomen nieuwe tarief van reglen van in-, uit- en doorvoer. De Belgische regering beklaagt zich meer bepaald over het artikel van het tarief, waarbij het invoerregt op garen weefselsgegoten ijzer, spijkers en andere bewerkte artikelen, die België naar Nederland uitvoert, van 1 tot 5 pCt. verhoogd wordt. Volgens gerucht zal lord Napier, gezant van Groot-Brittannië alhier, in die betrekking overgeplaatst worden naar Petersburg. Uit eene overigens zeer goede bron deelt men ons mede, zegt het II. en Eff.blad, dat er meer dan immer bepaald sprake is van de benoeming van den heer mr. S. baron van Heemstra, thans minister van binncnlandsche zaken, tot gouverneur-generaal van Ned. Indië. Ofschoon wij alle redenen hebben op onzen berigtgever te vertrouwen, declen wij nogtans het boven staande onder strenge reserve mede. Gisteren middag is ten zuidwesten van Scheveningenop de hoogte van het telegraaf-bnreau aldaar, gestrand de Engelsche brik Favorite, van recder John F.Sunderlandkapt. T. Tcnwickin ballast. Het vaartuig had Zaturdag jl. Schiedam verlaten. Reeds in den morgen liet het zijn anker op de hoogte van Scheveningen vallenmaarten gevolge van zwaren storm, zijn de kettingen gebroken en is het schip op 't strand geworpen. De bemanning, uit 6 personen bestaande, is door de reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaalschappij gered. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van Zaturdag is het door den heer Olivier voorgestelde amendement op art. 53 van het wels-ontwerp betreffende de nieuwe regtcr- lijke inrigting verworpen en eene door den minister in den loop der be raadslagingen voorgestelde wijziging van dat artikel aangenomen. Die wij ziging, waardoor aan het verlangen van den heer Olivier werd te gemoet gekomen, is als volgt: Onverminderd hunne bevoegdheid, uit andere wet ten voortvloeijcnde, vonnissen de kantonregters over alle misdrijven, op welke geenc zwaardere straf is gesteld, dan van gevangenis van 7 dagen of geldboete van 75 te zamen of afzonderlijk. Vervolgens werden de artt. 482631 en 41vroeger aangehouden behandeld. Bij art. 4 werd door den heer Olivier een amendement voor gesteld, dat de strekking had om de aanstelling van afzonderlijke ambte naren van het openbaar ministerie bij de kantongeregten te doen wegvallen, en met de waarneming van die betrekking de substituut-officieren van jus titie te belasten. Dit amendement werd met 45 tegen 17 stemmen aange nomen en de overige arlikelen dienovereenkomstig gewijzigd. Zitting van Maandag 19 November. Aan de orde was 5 2 der 2dc afd. van bovengenoemd wels-ontwerp, over de arrondissements-regtbanken. De behandeling van art. 54 werd uitgesteld. Bij art. 56 zeide de Olivier bezwaar te vinden in de bepaling, dat geen appèl in burgerlijke zaken zou worden toegestaan bij vonnissen, betreffende onderwerpen, de vordering van de som van 600 niet te boven gaande. Dienaangaande wcnschte hij het behoud van het bestaande. Dit voorstel werd echter verworpen en het artikel, even als de artt. 57 en 58, onveran derd aangenomen. Art. 59 gaf tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding. Bij dit artikel wordt hoofdzakelijk bepaald dal de arrondissements-regtban ken in eersten aanleg vonnissen over alle misdrijvenwaarvan de kennis geving niet aan de kantonregters of den hoogen raad is opgedragenin verband met het beginsel van het appèl in strafzaken. Onderscheidene leden hebben op dit artikel amendementen voorgesteld, welke echter door den minister in eene uitvoerige rede zijn bestreden. liet appèl in strafzaken kon hij niet prijs geven; voor hem was dit eene zaak van gezond verstand. Was regtcrlijke dwaling mogelijk in civile, waarom zou zij dat niet wezen in strafzaken. Hij kon niet toegeven dat in de 19de eeuw in Nederland de volksvertegenwoording uit vooroordeel aan het volk den eenigen waarborg tegen regterlijkc dwaling zou durven ontnemen. Zitting van Dingsdag 20 November. In deze zitting is art. 59 aangenomenmet 39 legen 30 stemmenna verwerping van de amendementen voorgesteld door de hh. Elout, Gollstein (afschaffing van het appèl) en van Wintershoven (alleen correctioneel appèl). BUITENLANDSCHE BER1GTEN. e lii as. BRUSSEL, 19 November. De heer Orts, door de kamer van vertegenwoordigers op nieuw tot haren voorzitter gekozenheeft voor die benoeming bedankt. Vrijdag aanst. zal de kamer lot eene nieuwe stemming overgaan. De keizerin van Oostenrijk zal overmorgen, met een gevolg van onge veer 5Q, personen, aan het hotel S'. Antoine te Antwerpen afstappen. De Engelsche stoomboot Osborne, aan boord waarvan de keizerin de reis naar Madera zal doenbevindt zich ter reede van die stad. Onder de werklieden in de mijnen van de maatschappij Cockerill, te Seraing, hcerscht eene groote ontevredenheid. Maandag 11. hebben 1000 werklieden den arbeid geweigerdop grond dat hun loon3 fr. per dag ongenoegzaam was. Den volgenden dag is een gedeelte weder aan het werk gegaan, maar de bedreigingen der aanleggers houden de meesten terug. eivgelax LONDEN, 18 November. De keizerin der Fransclien heeft Woensdag avond 11. haar intrek geno men in het Claridge-hótelen Donderdag namiddag het glazen paleis be zocht. Vrijdag morgen is H. M. naar hare bestemming vertrokken. Er heeft Donderdag nacht een groot spoorweg-ongeluk plaats gehad. Terwijl de Schotsche posttrein in vollen gang het station van Atherstone als gewoonlijk ten 2 ure dacht te kunnen voorhij gaankwam h(j in bot sing met eenen daar staande beestentrein. De locomotief van den posttrein werd van de baan geworpende stoker gedoodverscheiden postbeambten ernstig en eenige passagiers ligt gewond en van den beestentrein werden 7 personen gedood. Het plan om de leden der schutterscorpsen in de gelegenheid te stel len een uitstapje naar Parijs te laten doen, is thans geheel opgegeven. De ontwerper, de heer Rowsell, hoopt dat in de aanstaande lente de vrijwil ligers niet zullen aarzelen aan het plan gevolg te geven. Bij de uitgevers Murray alhier is een werk in het licht verschenen van mevrouw Grote, getiteld: a Memoir of Ary Scheffer, van hetwelk reeds een tweede druk is noodig geworden. Het Nederl. fregat Admiraal Wassenaar is in Plymouthsond binnen- geloopen, na in den avond van 12 dezer met eene Ilollandsche bark, naar men veronderstelt, in botsing te zijn gekomen. Het fregat, dat de zeilen gereefd en de boegspriet verloren had, zal op de werf te Devonport in orde gebragt worden. In Ierland zijn hier en daar adressen in omloop, waarbij de regering van Engeland verzocht wordt, door het algemeen slemregt, waarvoor zij in Italië zooveel eerbied toont, te laten beslissen of Ierland een afzonderlijk beslnur of wel vereenigiiig met Engeland wenscht. Berigten uit New-York deelen den uitslag mede van de verkiezing voor het voorzitterschap der Unie. De heer Lincoln is tot voorzitter geko zen en de heer Hamlin tot onder-voorzitter. New-York had voor den heer Lincoln eene meerderheid var. 10,000 stemmen opgeleverd. De heer Lincoln is de candidaat van de tegenstanders der slavernij, en de zuidelijke staten hebben in de hitte der verkiezings-strijd met eene afscheuring gedreigd bijaldien hij werd gekozen. Waarschijnlijk zal men eerst zijne daden af wachten misschien is de heer Lincoln als voorzitter niet zoo sterk tegen de slavernijals toen hij zich tot candidaat voor die betrekking stelde. Volgens de berekening van de New-York Herald heeft de prins van Wallis gedurende zijn verblijf in de Vereenigde Staten 100,000 dollars ver teerd. Daarentegen hebben de Amerikanen voor de ontvangst van den prins en de te zijner eer gegeven feesten 3,595,000 dollars uitgegeven. FRANKRIJH. PARIJS, 18 November. De Mon. de VArmee deelt berigten mede uit China, van 30 September, welke het berigt van den Morning Post, betreffende het sluiten van den vrede tosschen de westersche mogendheden en China eenigzins ophelderen. Daaruit blijkt namelijk, dat de vrede nog wel niet gesloten was, doch dat men dit elk oogenblik verwachtte. Zoodra de keizer van China door zijne commissarissen te Tientsin kennis had bekomendat de Europesehe strijd- magt naar Peking zoude oprukkenzond hij twee prinsen van den bloede met uitgebreide volmagt af, welke volmagt ditmaal voldoende werd bevon den. Deze nieuwe onderhandelaars drongen er op aan dat het leger zoude terugkeerendoch lord Elgin en baron Gros loonden zich onwrikbaar en antwoorddendat zij de onderhandelingen slechts te Tang-Chow wilden her vatten. Naar die plaats waren beide prinsen met de gevolmagtigden en het leger dan ook vertrokkenna alvorens overeengekomen te zijndat zij bij aankomst aldaar het verdrag zouden teekenen. Vervolgens zouden de gevolmagtigden zich met een sterk eskorte naar Peking hegevenwaar zij met buitengewone eerbewijzen zouden worden ontvangen. De majoor Hopevan het Engelsche leger in Chinais hier aangekomen en bij den keizer ten gehoore toegelaten. Eene kanonneersloepvolgens een door den keizer zelf uitgevonden stelsel, te Bordeaux gebouwd en van daar naar Toulon gezonden, trekt de algcmeene aandacht. Zij is geheel uit staal vervaardigdwordt door twee schroeven in beweging gebragt, en heeft den vorm van een schildpad, waar door de bemanning geheel overdekt zal zijn, terwijl vijandelijke kogels van het ronde schild zouden afglijden. Dit vaartuig zal slechts met e'e'n stuk geschut, voor de opening van het schild geplaatst, gewapend wezen. Ongeveer 30 jaren geleden, zegt de Courtier de Lyon was zekere Brayelerz, koopman en kleedermaker te Lyon, failliet verklaard. Hij sloot daarop met zijne schuldeischers een accoord tot uitbetaling van 75 pCt. waaraan hij ook voldeed. Van Lyon vertrok hij toen naar Gent en daar gelukte het hem op nieuw eenig vermogen te verkrijgen, dat echter in het jaar 1848 weder verloren ging. Hierdoor niet ontmoedigd, gelukte het hem later weder tot welstand te gerakendank zij de ondersteuning van eenige vrienden en de bescherming van een der voornaamste leveranciers van het Belgische leger. In 1858 werd hij ziek en moest zijne zaken aan zijnen neef overlatendie daaraan eene groote uitbreiding gaf. In Augustus van het loopende jaar is hij overledenzijn vermogen aan zijnen neef nalatende. Deze laatste, om tc voldoen aan eenen dikwijls uiigedrukten wensch van

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2