COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 21 NOVEMBER. De Prijs der Courant is 12 in Tiet jaar; de afzo7iderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Av07id. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 20 November. Morgen middag, ten 12 ure, zal op het raadhuis de vergadering plaats hebben van kiesgeregtigden voor de kamer van koophandel, om te voorzien in de vacatures, die met het einde des jaars in de genoemde kamer zullen ontstaan. De leden, die alsdan moeten aftredenzijn de hh. mr. P. duRieu, B. F. Krantz, J. 1. van "Wensen, J. A. de Fremery en A. C. Leembrug gen, die echter op nieuw benoembaar zijn. XJit Arnhem schrijft men het volgende: Door de regering is thans be paald dat met den l5tcn Mei van het volgende jaar te dezer stede voor vast gevestigd zal worden het regiment rijdende artillerie uit Leyden, onder be vel van den kolonel P. A. G. van Wickevoort Crommelin. Omtrent de werkzaamheden aan den spoorweg van Leyden op Woer den meldt men ons, dat de kadastrale opmetingen zijn geëindigd en de kaart in gereedheid is gebragt. Op onderscheidene plaatsen onder Woerden zijn greppels gestoken, om de bermsloten, langs den spoorweg te graven, aan te duiden; met sommige landeigenaars wordt met vrucht onderhandeld over den aankoop van gronden vallende in de bestemde lijnaan gene zijde van Bodegraven'is, in de bosschentoebehoorende aan den heer Sleurs, reeds houtgewas geveld en opgeruimd op de plaats, die in de rigting van den ontworpen weg ligt. Uit het een en ander blijkt derhalve, dat er reeds belangrijke kosten tot het verwezenlijken van het bekende plan gemaakt zijn. Men meldt ons heden uit Voorschoten: Voor de betrekking van hoofdonderwijzer alhier, welke door het eervol ontslag van den heer J. de Jong is opengevallen, hadden zich 22 sollicitanten aangemeld. Van deze namen er gisteren 15 aan het examen deel, die (het mag van allen gezegd worden) zich loffelijk van hunne taak kweten. Nog denzelfden avond maakte men een zestal op, waarop diegenen geplaatst werden die in volg orde de meeste punten hadden verkregen. Uit dit zestal, beslaande uit de hh. Slruick, Kotman, van Mil, Lancel, Allan en Sander, zal de raad eerstdaags eene keuze doen. Van het gunstig bekende maandschrift Mittheilungen ausPerthes' geographischer Anstalt zijn na onze laatste aankondiging vier afleveringen de 7Jc, 8ste, 9de en 104e voor 1860, in hel licht verschenen. Deze bevatten weder menige belangrijke bijdrage. Zoo ontvangen wij o. a. een opstel over het uitgestrekte, eerst in den laatsten lijd aan een opzettelijk onderzoek onderworpen, Alleghany-gebergte, in Noord-Amerikamet name over de op metingen van prof. A. Guyot en anderen, waarbij eene uitvoerige, door Ernest Sandoz geteekende, kaart en twee afzonderlijke kaartjes, het eene der Zwarte, het andere der Witte bergen gevoegd zijn; twee voorlezingen over Siberië en de landen aan den Amur, door Gustav Radde (die zich ge- durende 5 jaren met onderzoekingen in die streken heeft bezig gehouden) in Maart dezes jaars in de zaal der keizerlijke universiteit Ie Petersburg ge houdeneene door dr. J. C. Heusser en G. Claraz geleverde bijdrage tot de kennis der dieren (van de lagere diersoorten tot de zoogdieren), welke in de Braziliaansche provincie Rio Janeiro gevonden wordenmededeelingen omtrent de ontdekkingendie men gedurende de laatste 20 jaren in het zuiden van Australië, inzonderheid ten opzigte van het meer Torrens en omliggende landstreken gedaan heeft, met eene door dr. Petermann ontwor pen kaart, die de wegen, door 14 van 1840 lot 1860 ondernomen expediliën gevolgd, door middel van verschillende kleuren aangeeft; een door eene kaart toegelicht berigt omtrent de merkwaardige reizen in Klein-Azië van den Russischen staatsraad P. von Tschichatscheff1848—1858; een uitvoerig ver slag van dr. Th. von Henglin's reize in het noord-oosten van Afrika en langs de Roode zee, in 1857, door den reiziger zeiven gegeven, aan welk stuk eene fraaije gekleurde kaart is toegevoegd; mededeelingen omtrent den onge- lukkigcn dr. E. Vogel en eene Dnitscheaan de leiding van den beer von Ileuglin toe te vertrouwen expeditie naar Wadai, vervat in de door Perthes' opgenomen oproeping van het comité, dat zich met de voorbereidende werk zaamheden en het inzamelen van gelden ten behoeve dier onderneming be last heeft; een berigt van prof. II. Bftrmeistcr omtrent zrjne reis door de Cordilleras tusschen Catamarca en Copiapo, in Maart I860, met eene naar het berigt en eene schets des reizigers door Petermann ontworpen kaart; een in deze dagen vooral hoogst belangrijk opstel over de Chinesche provin cie Pe-tschiliwaarbij eene kaart van de omstreken van Peking en het noordelijk gedeelte van genoemde provincie gevoegd is. Verder vindt men in deze afleveringen een aantal kleinere bijdragen, meer of minder uitvoe rige verslagen van nieuw uitgekomen werken, enz. Nog moeten wij medededeelendat bij Perthes voor eenigen tijd weder zijn uitgegeven twre zoo genoemde Erganzungsheftenof buitengewone nommers bevattende verhandelingen, die der uitgave allezitis waardig zijn maar om de uitgebreid heid niet in de Mittheilungen zelve kunnen worden opgenomen. In de thans verschenen buitengewone afleveringen worden ons gegeven J. J. von Tschudi's reis door de Andes van Zuid-Amerikavan Cordova naar Cobijain 1858en dr. dl. Earth's reis van Trapezunt door de noorde lijke helft van Klein-Azië naar Scutari, in den herfst van 1858, beide allermerkwaardigste reisverhalenwelke door houtsneden in den tekst en eene kaart worden opgeluisterd. Ofschoon men niet verpligt is met de Mit theilungen zich tevens de Erganzungsheften aan te schaffen houden wij ons verzekerd dat ook deze algemeen belangstelling zullen ontmoeten, vooral wanneer reisverhalen als de hier genoemde den inhoud daarvan uitmaken. De tentoonstelling van schilderijen, leekeningen enz., ingezonden voor de verloting ten behoeve van het op te rigten standbeeld van der, kunst schilder A. Scheffer, zal van 21 Nov. tot 21 Dec. te Dordrecht plaatshebben Eergisteren is nabij den 11 elder gestrand de Engelsche brik Leo, met steenkolen van Sunderland naar Amsterdam bestemd. De bemanning had zich in lijds welen te redden. Door de politie werden een 8-tal mannen, ter bewaking, aan boord geplaatst. Den volgenden morgen ontdekte men echter dat deze lieden in doodsgevaar verkeerden. De zee liep bergen hoog legen het schip op en dreigde liet ieder oogenblik te verpletleren. De Ilel- dersehe sloeperlieden beproefden met de reddingboot schier het onmogelijke ter redding, met het gelukkig gevolg, dat zij genoemde mannen aan hunne in angst verkeerende betrekkingen behouden moglen teruggeven. Voor eenigen lijd werd gemeld dat de eerste luitenant M.te Arnhem in garnizoen, in hechtenis was genomen, onder verdenking dat hij zich als chef van het detachement te Doesborgh zou hebben schuldig gemaakt aan verschillende malversatiën. De krijgsraad heeft genoemden officier vrij gesproken en zijne onmiddelijke invrijheidstelling bevolen. Tol rector van het stedelijk gymnasium te Groningen is benoemd de heer dr. J. A. Wynne, thans praeeeptor. Te Groningen is Vrijdag II. het 200-jarig bestaan van het weeshuis der herv. gemeente pleglig gevierd. Donderdag avond werd dit feest geopend door eene godsdienstoefening in de Martinikerk, waarbij ds. Moltzer voor eene aanzienlijke schare eene rede hield over Ps. X vs. 14b. Tot de eigen lijke feestviering der weezen behoorde, behalve een bijzondere maaltijd en eene algemecne wandeling, o. a. ook eene looneelvoorstelling, waarloc in het weeshuis zelf drie kleine stukjes werden opgevoerd door eenige burger jongelieden, die zich daartoe bereid hadden verklaard, welke voorstel ling werd afgewisseld door muziek en zang. Na de looneelvoorstelling werden de kinderen, ten getale van 225, op eenige versnapering onthaald. Door een onbekende is op dien dag aan het weeshuis een certificaat, ten laste van genoemd geslicht, groot ƒ500, geschonken. Dezer dagen had te Bredevoord een treurig voorval plaats. De veld wachter, eenige eenden onder schot krijgende, loste zijn geweer; met een hevigen slag sprong dit geweer in stukken en verwondde hem zoodanig dat hij onder vreeselijke pijnen weldra bezweek. Uit Maastricht schrijft men het volgende: Dezer dagen overleed alhier na eene korstondige ziekte de heer Engelen, r. k. priester en kapellaan, om zijn zachtzinnig en menschlievend karakter bij iedereen bemind en geacht. Men betreurt zijn verlies te meer, omdat het met een ander treurig voorval in verband staat. Als dienstdoende r. k. geestelijke in onze gevangenis, had hij, twee jaren geleden, den veroordeelde Gettrls ter doodstraf moeten gelei den die taak kostte den uiterst gevoeligen man eene zware ziektewelke hem op den rand des grafs bragl. Ofschoon hij in de gevangenis door een ander r. k. geestelijke vervangen was, wilde de nu onlangs ter dood gebragte misdadiger Nathan alleen bij den heer Engelen zijne biecht afleggen. Deze voldeed aan dat verlangen, doch, naar men voor waarschijnlijk houdt, ten koste van zijn eigen leven. De beruchte Hengstmenge! heeft te Antwerpen, alwaar hij bewaard werd om aan de Nederl. regering uitgeleverd te worden, op nieuw middel weten te vinden ora te ontsnapen. De vier militairen, Zwitsers, dezer dagen te Nieuwc-Diep gedeserteerd, zijn door visschers van Ostende in hunne haven aangebragt. De jol, waarin die militairen zich bevonden, verkeerde in zinkenden toestand, toen de vis schers, door de hulpkreten dezer mannen opmerkzaam gemaakt, ter redding toeschoten. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Nederl. consul te Ostende. 's GRAVENHAGE20 November. Z. BI. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. G. J. C. Schimmelpen- ninck, 'skonings kamerheer, dienstdoende bij II. BI. de koningin, tot het aannemen der onderscheidingstekenen van ridder der orde van de Witrtem- bergsche Kroon, hem door den koning van Wurtemberg geschonken,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1