te lande verderfelijk zijn, doch bij de reeds bestaande middelen van rekru tering en bij eene billijke tegemoetkoming van net departement van koloniën, zouden tot aanvulling der leemten op een gegeven tijdstip toch vrijwilligers voor de dienst in Nederl. Indië te vinden zijn. Bleek dat middel ongenoeg zaam te zijnmen zou door nooddwang den terugkeer moeten beproeven tot het voorschrift van art. 374 van het Fransche code civil, de afwijking waar van op geene voldingende gronden verdedigd is; terwijl in ieder geval het behoud der kolonie eene alles overwegende drangreden zou moeten zijn. Een ander punt, door sommigen ter sprake gebragt, betreft de officieren. Zoowel in het belang van het leger hier te lande, als in dat van het Indische leger, werd het noodzakelijk geacht, dat een grooter aantal Nederlandsche officieren tijdelijk naar Indië gezonden werd. Men stuit hier niet op eenige wettelijke bepaling. De vrije arbeid in Rembang is nogmaals ter sprake gekomen. Met ver bazing zijn door sommigen geruchten vernomen, dat de resident van Rem bang, op hooger last, aan de inlandsche hoofden in die residentie verboden heeft tabak te planten. Ook verlangde men eenige ophelderingen om trent het feit der verwoesting van suikervelden in de residentie Cheribon, en mededeeling van de regering omtrent de aanleiding, de drijfveren en de gevolgen van deze vernieling in eene bloeijende landstreek. 's GRAVENHAGE3 November. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Middelburg is be noemd de heer S. Hemerijk Takontvanger der directe belastingen te Oost- Souburg. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd lot regiments-adjudant bij het 8stc rcg. inf. den kapitein G. F. W. Vjjgh van het 3de bat. van dat reg. Z. M. de koning heeft gisteren middag den generaal Mansourofï, mi nister van Z. M. den keizer aller Russen alhier, in een bijzonder gehoor ontvangen. H. M. de koningin wordt wordt Woensdag a. s. van Sluttgard in deze residentie terugverwacht. Z. K. H. prins Frederik is van Berlijn in deze residentie teruggekeerd. Tengevolge van het overlijden van II. M. de keizerin-moeder van Rus land, zal door het Nederl. hof de rouw gedurende zes weken worden aangenomen. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van oorlog heeft, in overleg met den minister van kolo niën, bepaald, dat hier te lande geene Zwitsers meer voor de Nederl. koloniale militaire dienst zullen mogen worden aangenomenwelke bepaling zich aanvankelijk mede uitstrekt tot alle Duitschers, ten einde misleiding nopens den landaard voor te komen. In het vervolg zullen dus geene andere vreemdelingen meer dan Nooren, Denen en Zweden tot een engagement voor de koloniale dienst mogen worden toegelaten. Het examen voor de onder-officieren van de verschillende wapens en corpsen des legers, dingende naar den rang van 2de luit., zal Maandag aanst. aanvangen. 70 adspiranten zullen aan dit examen deel nemen. Men verneemt dat, volgens de jongste bij het dep. van koloniën uit Suriname ontvangen berigten, de toestand van den heer mr. L. Metman van hoogst bedenkeljjken aard was. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een gewijzigd ontwerp van wet op de nieuwe regterlijke inrigting. De wijzigingen be treffen vooral de inrigting van het openbaar ministerie bij de kantongeregten en de aanwijzing der gevallen, waarin de hooge raad, bij vernietiging, tevens ten principale regt spreekt of verwijst. AMSTERDAM, 2 November. De regenten der beide gasthuizen alhier hebben aan den gemeenteraad een belangrijk en zeer uitvoerig rapport, over de verbetering van den staat dier gasthuizen, ingediend, waartoe zij vroeger door den raad waren uit- genoodigd. De slotsom van hun onderzoek heeft hen doen besluiten aan den raad voor te stellen dat ter verpleging van minvermogende zieken de thans bestaande en zeer gebrekkige gasthuizen zullen worden vervangen door e'e'n gasthuis, geschikt ter verpleging van ongeveer 1000 lijders, en eene kraam-inrigting voor ongeveer 60 vrouwen; dat deze beide inrigtingen zullen geplaatst worden op het terrein van het tegenwoordige binnen-gast- huis en van de aangrenzende gebouwendat voor dit doel door de stad zal worden beschikbaar gesteld het O. Z. heeren-logementhet pakhuis «het wapen van Amsterdam" en een woonhuis op de Oude Turfmarkt, kadaster sectie G, n». 2636, 2925 en 2623, alsmede een zoodanig gedeelte van het terrein van het voormalig oudemannenhuis, benevens eenige aan te koopen percelenen dat regenten zullen gemagtigd worden om over eene som van ƒ6000 te beschikken, tot het doen vervaardigen der benoodigde plannen enz. De gemeenteraad heeft de concept-verordening, betreffende eene con versie der stedelijke schuld, met 21 tegen 15 stemmen aangenomen. De directie van het entrepót-dok heeft vijf harer vaste werklieden we gens dienstvergrijp moeten ontslaan. Daar zij de overtuiging had dat mis bruik van sterken drank aanleiding tot dit vergrijp had gegeven, heeft zij besloten het gebruik van sterken drank in hare dienst krachtig te weren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELANO. LONDEN1 November. De gezamenlijke crcdietenvoor den oorlog in China ingewilligdbe dragen nagenoeg 10 millioen derhalve ongeveer het bedrag der inkomsten belasting over een geheel jaar. De jongste stormen hebben alleen aan de schipperij van de Tyne eene schade van meer dan 50,000 veroorzaakt; de waarde der ladingen is daarbij niet in rekening genomen, terwijl meer dan 100 zeelieden daai'bj) het leven hebben verloren. Voor den leerstoel in het Sanskrit aan de hoogeschool te Oxfor; vacant geworden door den dood van den beroemden Wilsonhebben ié twee candidaten opgedaannamelijk de heer Monier Williams en de het Max Miiller. Naar alle waarschijnlijkheid zal de laatste, een Duitscher worden gekozen. Volgens berigten van de westkust van Afrika van 19 Sept. heerschf in die streken de gele koorts in eenen hevigen graad. De dagbladen uit de Vereenigde Staten melden dat de voormali- president van de republiek Costa-Rica, de generaal Mora, te Punta-Aren'- met eene krijgsmagt is gelandmaar door den tegenwoordigen presideii' geheel is verslagen. Mora en zijn generaal hadden zich overgegeven, op belofte dat zij slechts gebannen zouden worden; zij zijn echter terstoni doodgeschoten. ITALIË. Ten opzigte van de krijgsverrigtingen der troepen van koning Victor Ej. manuel, thans vereenigd met die van Garibaldi, wordt alleen gemeld dt» Capua gedurende een tweetal dagen door den generaal Delia Rocca is schoten, en dat toen uit de stad parlementairen zijn gezonden om over* overgave te onderhandelen. Dat de Sardinische schepen op de kon. troepen zouden geschoten hebben en door den Franschen admiraal tot het staken van het vuur genoodzaakt zijn gewordenwordt uit Turyn tegengesprokenmaar door een ooggetuige in de Indép. Beige, als werkelijk gebeurd medegedeeld. Naar men uit Napels meldt is de volkslemming niet overal bedaarj afgeloopen. Nabij S'. Angelo de Lombardi zijn eenige personen het slagt offer van eenen bloedigen twist geworden. Te Cinquefrondiin de province Reggio, gaf de stemming aanleiding tot een oproer, waarbij dooden en ge kwetsten op het slagveld zijn gebleven. De markies d'Agossa en zijn zooi hebben er aan het hoofd der koningsgezinden het leven verloren. De te Napels aanwezige Engelsch-Protestanlsche gemeente heeft vaa Garibaldi vergunning verzocht tot het oprigten van een kerkgebouw. Ej heeft daartoe verlof gegeven en ook een stuk gronds voor den bouw der kerk aangewezen. Volgens de Opinione van Turyn bevinden zich thans in het Vene- tiaansche 35 regimenten infanterie, ieder van 3000 man, en 19 bataillous jagers, ieder van 900 man. De sterkte der kavallerie is daaraan geëvenre- digd. De veldartillerie telt 30 batterijenwaarvan 6 met getrokken geschut Men verwacht aldaar nog het 5dc legerkorps, hetwelk 45,000 man sterk is, Hierbij komen nog de manschappen van het korps der genie, de ponton niers enz., terwijl er nog 10,000 man uit Tyrol in aantogt zijn. Veneli! en Verona zijn de heide steden, waar het grootste aantal manschappa bijeen is. Een berigt dezer dagen verspreid, dat de pauselijke regering, totslij. ving der schatkist, een begin had gemaakt met hare kunstschatten te gelè te maken en reeds eenige kostbare schilderstukken van het Vaticaan bi verkocht, wordt door het dagblad van Rome tegengesproken. PRUIS SEN. BERLIJN, 1 November. De minister van staat von Savigny heeft den 60s,en verjaardag gevieil van zijne bevordering tot doctor in de regten. Deze geleerde heeft thans den ouderdom van 81 jaren bereikt en is nog in het volle bezit zjjntr geestvermogens. Te Hamburg is een koopman uil Beyeren gevangen genomen die een aantal in Engeland nagemaakte effecten had verkocht. OOiTENRUK. WEENEN, 31 October. Men verneemt dat II. M. de keizerin, op raad van hare genecsheercn eene reis naar het zuiden zal ondernemen en eenige maanden op het eiland Madera zal doorbrengen. In Stiermarken en Karinthië hebben de afgekondigde statuten, waar van men toch verwachten mogt, dat zij aan matige wcnschen zouden vol doen, bij de groote massa geenszins eenen zeer gunstigen indruk te weej gebragt. Men beschouwt zich daar als minder goed behandeld dan Hon- garye, en beweert met cenigen grond dat de Duitsche gedeelten van het rijk in staatkundige en maatschappelijke beschaving voor Hongarye in geenen deele behoeven onder te doenen dus ook gelijke aanspraak daarop kunnen maken. Men verneemt dat de Hongaren, van wie men vreesde dat zij de staal kundige woelingen zouden bevorderenen die daarom naar Josephstadt in Bohemen waren gebragt, reeds zijn ontslagen. De gemeenteraad van Pesth heeft aan den generaal von Benedek het eereburgerschap der stad aangeboden. De generaal heeft, naar men ver neemt, voor die eer bedankt en gezegd: dat men eerst moest zorgen dat het eene eer was burger dier stad te zijn. Eene adellijke dame, jonkvrouw Stellwag von Carten, is tot 5 jaren zware kerkerstraf en verlies van haren titel veroordeeld. Zij had zich van eene som van 80,000 fl.haren vader toevertrouwdmeester gemaakt en die binnen vier jaren aan haar toilet besteed. Per Telegraaf. LONDEN, 3 November. De Daily News de depêche van lord Russell aan sir Hudson van 27 Oct. besprekende, laat zich dus uit: Engeland kan niet zeggen dat de Italianen geene gegronde redenen hadden zich tegen hunne gouvernementen te verzetten, en kan koning Victor Emmanuel niet laken dat het hun te hulp is gekomen. TURIJN3 November. Capua heeft gecapituleerd met behoud van mi litaire eer voor de bezetting. Deze, 8000 man sterk, zal, na ontwapend te zijn, naar Napels gezonden worden, om daar te worden ingescheept.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2