heer C. de Groot, toonkunstenaar en onderwijzer te 'sHage, worden gege ven, terwijl de leerlingen der piano-lessen zouden worden ingedeeld bij de leerlingen van de heeren Hageman en de Graaf. Commissarissen rekenden zich verpligt den heer de Graaf hunnen bijzonde ren dank en tevredenheid te betuigenvoor de zorg en den ijverwaarmede door hem de betrekking van directeur en onderwijzer der derde koorklasse tijde lijk was waargenomen. Zij hadden van den heer de Graaf de overtuigende bewijzen mogen ondervindendat hij de bandendie hem sedert 25 jaren aan de school en aan hun collegie verbonden, op prijs wist te stellen en rekenden op zijne hulp en medewerking, om de voorgenomen veran deringen en verbeteringen met betrekking tot het onderwijs ten uitvoer te leggen en bevordelijk te zijn. Commissarissen eindigden hun verslag met het volgende: »In hunne circu laire van 31 Jnlij jl.in welke commissarissen den leden der Maatschappij voor Toonkunst de benoeming van den heer Frangois Hageman tot directeur en onderwijzer hebben medegedeeld, gaven zij te kennen, dat zij meenden gelukkig geslaagd te zijn in hun wensch, om de verdere toekomst van het muziekonderwijs bij voorkeur toe te vertrouwen aan iemanddie op eenig conservatorium grondigveelzijdig en vooral methodiek onderrigt had genoten. Die zinsnede heeft, ook aan personendie in geene de minste betrekking tot de Maatschappij voor Toonkunst staanaanleiding gegevenom de handel wijze van commissarissen met betrekking tot de benoeming van eenen direc teur en onderwijzer in een ongunstig daglicht te stellen." «Commissarissen zijn aan niemand dan aan de leden der Maatschappij voor Toonkunst rekenschap verschuldigd van hunne handelingenen deze alge- mccne vergadering der leden dier Maatschappij biedt hun daartoe eene ge- wcnschlc en uitnemende gelegenheid aan. Zij verklaren zwets terug te nemen van hetgeen door hen in hunne circulaire van 31 Julij jl. aan de leden der Maalschappij is medegedeelddat de authentieke bewyzen van het ver blijf van den heer Frangois Hageman aan het conservatorium te Brussel, in dc jaren 1852 en 1853, afgegeven door den heer Fétis, directeur van het conservatoire aldaar, onder hunne berusting zijn, terwijl de inforuiatiën omtrent zijne bevordering tot de hoogste klasse, na afgelegde examina bij dat conservatoire, door commissarissen vóór zijne benoeming tot directeur en onderwijzer genomen, door hen zijn bevonden in allen decle overeen komstig de waarheid te zijn. Die leden der Maatschappij voor Toonkunst, bij wie, niettegenstaande deze opentlijke formele verklaring van commissaris sen, nog eenige twijfel mogt zijn overgebleven omtrent de waarheid van liet door hen aangevoerde, wordt de gelegenheid aangeboden zich in persoon van den inhoud dier stukken te komen overtuigenop de vergaderingen van commissarissen, welke telken derden Vrijdag van iedere maand gehouden worden, des avonds te 7 ure, in het gebouw tot Nut van 't Algemeen." Na het uitbrengen van het verslag werden door de leerlingen der muziek school de, bij het programma aangekondigde, muziekstukken tot genoegen der aanwezigen uitgevoerd. Vóór het laatste nommcr werden de prijzen uitgereikt en de namen me degedeeld van die leerlingen ahn welke bevordering of eervolle melding was toegekend. Piano. 4dc kl. Een prijs aan M. Hoog, A. M. P. Sijlhoff, H. T. Krabbe, M. A. F. de Bordes', M. P. W. Benlfort van Valkenburg, D. J. A. Boelen C. D. M. deVriese, J. II. A. van RavenhorstC. A. Tak en W. van der Pijl. Bevorderd van de 4dc tot de 3lle kl.: A. 11. van Outeren en P. E. Ekama. Van de 2dc tot de lslc kl.T. Vos. Eervolle vermelding in de 4dc kl. aan: J. U. Koppcschaar, M. E. van Henkelom, A. J. C. Hazenberg, L. G. Ie Poole, A. 11. A. lloeleu, J. G. van Goens, M. M. Leemans, A. A. van der Ploeg, A. C. dc Gaay Fortman en M. C. de Graaf. In de 3de kl. aan: C. J.S. Viruly van Pouderoyen, M. L. Cobet, J. C. M. Hoogenstraten G. 11. T. Obreen, M. van den Broek, M. Maandag, E. M. H. Kros, A. M. llcrtrand, S. A. A. de Graaf, F. A. A. Kros, J. M. van Goens; H. C. A. Quant, L. C. M. Quant, A. Berghaus, A. van lterson en T. G. Sparenberg. In dc 2dc kl. aan: C. J. van Outeren en J. G. D. van Renesse. Viool. Bevorderd van de 2dc tot de lsle kl.L. Schlegel. Eervolle vermelding in de 4e kl. aan: W. G. Leembruggen en G. J. G. van der Poel. Zang. Bevorderd van de 3de tot dc 2de of solo-zangklasse: J. P. M. 31. Hoogenstraten en J. C. 31. Hoogenstraten. Eervolle vermelding in de 3dc kl. aan: L. C. 31. Quant: H. C. A. Quant en 31. E. van Heukelom. In de 2dc of solo-zangklasse, aan: T. Vos en E. BI. Fiegneau. Heden in den vroegen ochtend is het stoffelijk overschot van wijlen den edel hoogachtb. heer mr. H. Provó Kluit uit de residentie naar de be graafplaats te Katwijk overgebragt, om aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. In het hoofdkiesdislrict Leeuwarden is de heer mr. J. Dirks met 839 van dc 1650 geldig nitgebragte stemmen tot lid van de tweede kamer der statcn-generaal gekozen. De heer Tacoma verkreeg 786 stemmen. De minister van marine is voornemens op 21 Nov. aanst. o. a. voor werpen te doen aanbesteden 360 rollen karldoek, 12,000 Ned. ellen blaauwe baai en 1200 wollen dekens. Tot dusverre hadden zich bij de commissie tol de zaken der prot. kerk in O. en W.-Indie geene andere adspiranl-zendelingen lot het examen aan gemeld dan die hunne opleiding genoten hadden van wege het Nederl. zendeling-genootschap te Rotterdam. Blaandag 11. onderwierpen zich echter aan dat examen drie adspiranten, die zich elders hadden gevormd en het laatst onder de leiding van d®. O. G. Heldring te Hemmen, namelijk de heeren J. Beukhof, H. P. Bernclot Moens en A. Vermeer. Het examen, dat zij aflegden, voldeed zeer aan de commissie, en met volle ruimte werden zij tot de dienst van zendeling en zcndelingleeraar toegelaten. Op het examen volgde hunne pleglige ordening en bevestiging, waarbij de secretaris der commissie, dc heer Zaalberg, voorging, in het opleggen der handen bijge staan door de bh. de Willigen en Blcppenpredikanten te 'sHage, van Hengel, rustend hoogleeraar te Leydcn, van Hasselt, secretaris der herv. synode en Oortpred. te 's Hage. Aan de drie bevestigde zendelingen werd akte van hunne ordening uitgereikt. Terwijl lot nog toe de berigten van 'skonings commissaris voor de W. I. wetgeving, den heer mr. L. Metman, hoogst gunstig waren, bra^t de maal van half September de tijding, dat zoowel de heer Metman als de gouverneur der kolonie door koortsen waren aangetast. De berigtenthans ontvangen, melden, dat beide hooge ambtenaren in beterschap toenemen hoewel de herstelling, ook ten gevolge der thans in de kolonie heerschendé groote hitte, langzaam voortgaat. Te Amsterdam werd eergisteren namiddag eene stoute aanranding on den openbaren weg gepleegd. Twee dames met drie kinderen wandelden in de Plantage, toen plotseling een man op eene der dames toesnelde, haar het gouden horologie met ketting afrukte en zich daarmede op de vlugt begaf. Op het geroep der vrouwen werd de dief door een aantal personen nagezet, en eerst geruimen tijd daarna aangehouden. Na overgave van het gestolene liet men hem, vreemd genoegvrij zijnen weg gaan. In den laten avond van Zaturdag 11. is zekere A. Krookkoopman in brillen, komende van Amsterdam, op de Amsterdamsche vaart nabij den Lie weg door 3 onbekende manspersonen aangehouden, waarvan een hem een pistool op de borst zette en eischte, dat hij alles zou overgeven wat hij bij zich had. De koopman het pistool willende afweren is daardoor in de hand getroffen geworden, terwijl de drie mannen, na hem van alles be roofd te hebbenin het riet zijn gevlugt. Op het gerucht van het schot zijn eenige personen toegesnelddie den beroofde naar het gasthuis te Haar lem hebben vervoerd, alwaar des nachts de gekwetste hand afgezet geworden Zaturdag II. heeft een jeugdig werkmanaan de gas fabriek van den heer H. W. van de Wall Bake, te Utrecht, door het uitdrinken van eene halve kan jenever een plotselijken dood gevonden. Men verneemt, alzoo meldt men uit Groningen, dat in eene buitenge wone ressortale vergadering van al de Israëlitische kerkbesturen in deze provincie is besloten, dp. J. Rosenberg met uil. December aanst. vervallen te verklaren van zijne functien als opperrabijn in dit ressort, als niet be hoorlijk voldoende aan zijne geestelijke roeping. Te Goes had Blaandag 11. een treurig voorval plaats. Terwijl men bezig was boven den bierkelder van den heer G. de Jongh steenkolen op te dragen, waren in dien kelder de knecht B. Vois en ook de heer de Jongh aanwezig. Blen had opgemerkt dat de zolder nu en dan kraakte, en eenig ongeval duchtende, haastte men zich om daartegen voorbehoedmiddelen aai te wendentoen op eens een gedeelte instortte en genoemde Vois onder de massa bedolven werd, terwijl de heer de Jongh nog te juister lijd het ge vaar ontkwam. Alle mogelijke hulp werd terstond verleend, maar na wei nige oogenblikken werd de ongelukkige levenloos te voorschijn gehaald. 's GRAVEN HAGE1 November. Z. M. heeft aan den kapitein-luit. ter zee jhp. F. de Casembroot ver gunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der 3d« kl. vai de orde van den Rooden Adelaar, hem door den prins-regent van Pruissen geschonken. Z. K. H. prins Frederik wordt morgen van Berlijn in de residentie terugverwacht. - Door den minister van marine is aan den marinier der Is,e kl. W. A. Tromp, alsmede aan den schipper A. G. W. Wepster en den 2den schie mansmaat J. C. Kuyper, de gouden medaille toegekend, ter zake van hun nen vijftigjarigen diensttijd bij de Nederl. zeemagt. Heden werd ter algemeene landsdrukkerij feest gevierd. Een der drukkers, Z. Spyer, mogt het voorregt genieten zijn 50-jarigcn diensttijd te gedenken. Van de gezellen ontving hjj bij die gelegenheid geschenken in zilver en de directie schonk hem een smaakvol aandenken voor zijne trouwe dienst. Op de voorplaats der kazerne van het reg. grenadiers en jagers zijn stukken geschut geplaatst; de manschappen van dat reg. zullen binnen eenige dagen in het gebrnik van dat wapen geoefend worden. De tweede kamer der staten-generaal is thans bijeengeroepen tegen aanst. Woensdag, tot hervatting van hare werkzaamheden, en wel in de eerste plaats, tot beraadslaging over het wets-ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting. Te Scheveningen zijn weder 14 schuiten met sleurharing aangekomen. De haring gold van ƒ24 tot ƒ20 de duizend. Sommige booten hebben in de laatste dagen veel schelvisch gevangen. Iets dat zeldzaam gebeurt, heeft thans plaats; onze visscliers namelijk vangen platvisch aan hunne hoeken; een tarbot zóó gevangen bragt 5 op. BUITÉNLANDSCHE BERIGTEN. K Ij «i I Si. BRUSSEL, 31 October. De vereeniging der beide afdeelingen van de vrijzinnige kiezersverceni- ging alhier, vroeger gemeld, is weder afgesprongen, en de breuk zal nu misschien moeijelijker te heelen zjjn dan vroeger. De oorzaak der scheuring moet thans vooral daarin gezocht worden, dat velen zich niet kunnen ver eenigen met het beginselbij de reeds sedert lang bestaan hebbende kie- zersvereeniging geldig, dat de leden op hunne eer verpligt zijn hunne slem uit te brengen op den candidaatdie in de voorbereidende vergadering de meeste stemmen heeft bekomenwelk beginsel zij als eene beperking van de vrijheid der kiezers beschouwen. Bij de heden gehouden gemeentelijke verkiezing zijn dc candidatcn van 1'Association libérale (de jonge liberalen) allen gekozen. De kiezers hebben daardoor hunne afkeuring te kennen gegeven over de handelwijze van hen, die de scheuring in stand willen houden. Naar men verneemt heeft de commissie van bcoordeeling der onlangs gehouden tentoonstelling van beeldende kunsten het voorstel gedaan om den kunstschilder Bles, van 'sGravenhagehet ridderkruis der Leopolds-orde toe te kennen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2