Per Telegraaf. Burgerlijke ^?fanïJ. hctii opgeheven onder liet uiten van bedreigingen, maarde prins zat in een rijtuig en behoefde dns den slag niet te ontwijken. De matroos is later weder in vrijheid gesteld, hetgeen men wel wat voorbarig acht, daar hij in eenen zeer opgewonden, aan waanzin grenzenden toestand verkeert. Zaturdag aanst. zal nabij Liverpool een wedstrijd in het schieten met kanonnen worden gehouden en zulks tusschen het geschut van de uitvinding der hli. Whitworth, Blakely, Armstrong en Clay. Een bokaal ter waarde van 50 zal aan het best geoordeelde kanon worden 'toegewezen. De kamer van koophandel alhier heeft zich tot lord Palmerston ge wend, met het verzoek zoo spoedig mogelijk eene wet op de faillissementen in het leven te roepen. De minister heeft de indiening van dat wets-ont- werp tegen de volgende zitting van het parlement toegezegd. Nabij Canterbury zijn eergisteren drie arbeiders verpletterd door het instorten eencr spoorwegbrug, onder welke zij werkzaam waren en wier fondamenten waarschijnlijk door den aanhoudenden regen waren ondermijnd geworden. In eencn te Chatham gehouden krijgsraad zijn twee soldaten, we gens desertie en het verkoopen hunner equipemenlstukkenveroordeeld tot brandmerk50 geeselslagen en gevangenzettingna afloop van hunnen straftijd zullen zij uit de gelederen worden weggejaagd. Dezer dagen overleed te Tynecastle nabij Edinburg, in den leeftijd van 106 jarenzekere Daniel Muirheadvroeger smid van beroepmaar reeds sedert bijna 70 jaren buiten beroepsbezigheden. Gedurende zijn ganschen leeftijd was bij zelden een dag zieken nagenoeg tot het laatst toe behield hjj hel genot van al zijne zintuigen. Volgens de Bombay Gazette begint de bevolking van Indië meer en meer tot het Christendom over te hellen. Dit is voornamelijk het geval in het district Choto-Nagpoor. Een half jaar geleden lieten zich 2000 perso nen van den stam der Kols doopen. FRANKRIJK. PARIJS, 28 October. De keizer zal Dingsdag eene wapenschouwing houden over de garde, in het bosch van Boulogne. De troepen zullen aldaar bivouakcrcn, als be vonden zij zich te velde. Men verneemt dat de Oostenrijksche gezant, vorst Metternich, aan de regering de verzekering heeft gegeven dat de toerustingen van Oostenlijk uitsluitend van verdedigenden aard zijn. Hij moet zich echter tegen het hou den van een congres verklaard hebben. Tot goedmaking van de kosten der Syrische en Chinesche expedition is een crediet toegestaan van 33,354,000 fr. Naar men verzekert zijn door de regering 150 nieuwe kanonneer- booten bij particuliere inrigtingen besteld. De Mon. de la Flotte spreekt thans ook van het plan van prins Napo leon om eene reis rondom de wereld te doen, iels waarvan reeds vroeger melding is gemaakt. Het vaartuig, waarmede de prins naar Engeland is geweest, zou daartoe gereed gemaakt worden. ITALIË. Berigten uit Napels spreken op nieuw van het bezetten van Capua door Garibaldi, maar even als vroeger is die tijding ook nu weder voorbarig. Hoogstwaarschijnlijk echter zullen de koninklijke troepen die stad verlaten, uit vrees van door het legercorps van generaal Cialdini afgesneden te zullen worden. Men ziet te Napels de komst van Victor Emmanuel met vreugde te gemoet. Op den 25s,cn October heeft er ook een treffen plaats gehad nabij Teano en Sessatwee plaatsen op den weg van Capua naar Gaëtatusschen de troepen van koning Victor Emmanuel en die van Hen koning van Napels. De laatstgenoemden zijn geslagen en op de Garigliano teruggetrokken. Tc Napels is thans, op last van den dictator, ecu begin gemaakt met de slooping van het kasteel San Elmo. In een schrijven uit Napels, van den 22sten, zegt een ooggetuige, dat er bij de stemming eene groote geestdrift onder de bevolking hecrschte, maar dat er op de vrjjheid der verkiezing wel iels was aan te merken. Er stonden op het stembureau twee manden met stembiljetten, de eene de bil jetten mety'a, de andere die met neen bevattende; en de kiezer moest voor het oog der menigte de hand in de eene of de andere mand steken om een biljet te nemen en het in de stembus te werpen. Het was dan ook, naar hij meldt, gebeurd, dat een kiezer, die met eenigen ophef tegen stemde, deswege door iemand aangevallen en met eenen dolk gewond werd. De aanhangers van koning Frans II ten platten lande laten zich nu en dan nog gelden, hetgeen tol bloedige tooneelen aanleiding geeft. Zoo is te Maddaloninabij den Volturno, eene kolonne van 500 vrijwilligers door troepen van koning Frans omsingeld en door gewapende boeren afgemaakt. De Engelsche vrijwilligers, die onlangs te Napels zijn aangekomen, hebben zich aldaar van gcene gunstige zijde doen kennén. Zij gaven zich over aan het gebruik van sterken drankdrongen de kofïijhuizen binnen weigerden te betalen en vernielden zelfs de meubelen. Zij zijn thans uit de stad verwijderd en doen dienst bij Garibaldi. Hun overste Styles wordt beschuldigd een deel der in Engeland bijeengebragte gelden te hebben verduisterd. Op een eiland in de golf van Gaëta, een verbannings-oordzijn de gevangenen, ten getale van omstreeks 600, in opstand gekomen en hebben hunne bewakers, alsmede de 90 man sterke bezetting, in hunne plaats opgesloten. De kanonneerboot Vélooe is met 120 man daarheen ver trokken ten einde de gevangenen weder tot onderwerping te brengen. Tusschen de Romcinsche en Sardinische regeringen hebben thans on derhandelingen plaats over het in vrijheid stellen der pauselijke soldaten die door Sardinië krijgsgevangen gemaakt zijn. Laatstgenoemde eischl als voorwaarden, dat al de vreemde troepen, die de Paus nog in dienst heeft, I afgedankt, en de staatkundige gevangenen, die tot de thans door Sardinië j bezette pauselijke provinciën behoorenop vrije voeten gesteld zullen worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 October. Ter herinnering aan het uitgevaardigde keizerlijk manifest wordt een gedenkpenning in goud, zilver en brons geslagen. De Wien. Zeit. bevat thans het landsstatuul voor Karinlhië. De wijze van verkiezing der afgevaardigden en hun werkkring is gelijk aan die, welke voor Stiermarken is afgekondigdde census is eenigzins lager. Naar men uit Pesth meldt heeft de hof kanselierbaron von Vay, be kend gemaakt, dat, ingevolge de voorschriften van het keiz. manifestonver wijld zal worden overgegaan tot het invoeren van de Hongaarsche taal bij de administratie en de regtbanken. Vele ambtenaren zijn door dit besluit onaangenaam verrast, want slechts een gering gedeelte van hen is in staat het Hongaarsch te spreken Iaat staan te schrijven. Door de faculteiten der hoogeschool is mede het besluit genomen bij de lessen uilsluitend de Hon gaarsche taal te bezigen. De rector der universiteit alhier heeft aan de studenten bekend gemaakt, dat de fakkeltogt, door hen te houden bij gelegenheid van den terugkeer des keizersniet kan plaats hebbendewijl de keizer elke plegtige ontvangst heeft verboden. WARSCHAU, 29 October. De prins von Hohenzollernvoorzitter van het Pruissischen ministerie is door den keizer van Rusland begiftigd met de ridderorde van St. Andreas, en de generaal von Roon, Pruissisch minister van oorlog, met de ridderorde van den Witten Valk. PARIJS, 29 October. De Patrie bcrigt dat vorst Metternich en baron von Hubner gisteren bij den keizer ten gehoore zijn toegelaten. Men ver zekert dat de baron von Hubner heden avond naar Weenen zal lerugkceren. LONDEN, 30 October. Dc Daily News is van meening, dat de onder handelingen te Warschau zonder uitkomst gebleven zijn, omdat Oostenrijk en I'ruissen aan het verzoek van Rusland, om het verdrag van Parjjs te herzien, geen bijval geschonken hebben. TURYN, 30 October. De Opinione bevat eene depêche uit Napels, waarin de komst des konings te Sessa wordt medegedeeld. Men gelooft dat er geen gevecht tusschen den Volturno en den Garigliano zal plaats hebben. Naar mate de troepen van generaal Cialdini naderentrekt de vijand naar Gaëta terug. Garibaldi heeft zich naar het hoofdkwartier des ko nings begeven. ROME, 27 October. Reuters Office.) Dc generaal de Lamoricière is tot Romeinsch edele benoemd. De regering heeft bepaald dat er eene me daille ter zijner eer zal worden geslagen. De heer Sacconi is met een on bepaald verlof hier aangekomen. De heer Ccrardi verlaat het ministerie. Zijn broeder is uit het land gezet. De heer de Grammont protesteert tegen de nota van den generaal de Lamoricière. STAR9-BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den jsten November 1860, 's namiddags ten Ij ure. Onderwerpen: 1°. Voordragt aangaande dc jaarwedden van Burgemeester en Secretaris. 2°. Voorstellen omtrent het Stedelijk Ziekenhuis. 3°. Voorwaarden van aanbesteding van brand- en lichtstoffen. 4°. Adres van de naamlooze vennootschap der bierbrouwerij dc Posthoorn en azijnmakerij de Twee Sleutels, tot het leggen van eene stoep voor Wijk VI. n". '918. 5°. Adres van C. Blansjaar c. s. om gemeentegrond. 6°. Adres van J. P. Ramakers, tot het maken eener lozing. 7°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting, I860, van Vrouwe M. P. van der Moore Koopman; D. C. Otken C. G. Wemmer- slager; J. F. Broekman M. van der Zwiep Somcrwil en J. van Ilaaften. ONDERTROUWD: P. P. Nieboer, Jm. 26j. en C. J. de Koning, Jd.30j. P. WerkJm 27 j. en M. Arnoldus, Jd28j.K. L. W. dc Groot, Wcdr. 3§j. en J. Vrij, Jd. 41 j. W. J. Brune, Jm.27j.enM. HeykoopJd23j. J. Kaptyns, Jm. 36j. en H. van Ham, Jd. 35j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 27 October. Notaris A. Wtxstrooji. Een huis aan de Garcnmarkt, hoek Levendaal, Wijk II. N°. 287. Op gehouden. ƒ900. Een dito aan de lloogewoerd over de Koenesteeg, ,W{jk III. N°. 396. Kooper H. J. T. Matveld. ƒ1160. KANTONGEREGT NOOKDWUK. Veroordeeld in de zitting van 24 October 1860. 2 personen wegens het vastzetten van paarden of geiten in de onvrije Rijnlandsche duinen tot twee geldboeten van 10 of 3 dagen gevang, of tot eene van ƒ5 of 1 dag. 2 personen wegens spelen met geld op een openbaar voetpad te Noordwijk tot 3 boete, subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 2 personen wegens het vernielen van den harden korst der duinen lot/5 boete of 1 dag gevang. 1 persoon wegens het na delving van konijn niet onmiddelijk toemaken der gaten in het duin tot 5 boete of 1 dag gevang. 1 persoon wegens het jagen in gesloten jagttijd bij herhaling tot ƒ40 boete, subsidiaire gevang, van 2 dagen en principale gevangenisstraf van 7 dagen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3