Per Telegraaf. Z. M. heeft goedgevonden aan den heer M. Simon, aangewezen voor de dienst der staatsspoorwegente verleenen een eervol ontslag uit de be trekking van leeraar in de waterbouwkunde aan de kon. akademie te Delft, en te zijner vervanging het onderwijs in de waterbouwkunde aan de ge noemde akademie op te dragen aan den ingenieur J. Lebret; voorts te be vorderen tot ingenieur van den waterstaat 2de kl. den adspirant-ingenieur H. A. J. W. van Beusekom, en tot adspirant-ingenieur M. F. Wellan, surnumerair. Door Z. M. is aan den heer J. W. Smilt jr. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcontrolcur ten kantore van waarborg der gouden en zilveren werken te Amsterdam, en tot die betrekking benoemd der. heer 11. YV. H. Kist, thans controleur van den waarborg te Groningen; LONDEN, 25 October. De prins van Wallis is op den llden te New-York aangekomen en al daar met geestdrift door de bevolking ontvangen. Het aantal personendat zich bij de aankomst van den prins langs den weg bewoog en in de huizen en op de daken had plaats gevonden, berekent men op weinig minder dan een half milliocn. De zitplaatsen waren voor 5 a 20 dollars verhuurd. Volgens een berigt van den 13den, had de prins toen eenc zeer onaange name ontmoeting gehad. Een persoon had hem, onder het uiten van belee- digingen, eenen hevigen slag willen toebrengen, maar de prins had dien slag ontweken. De dader zou een Engelschman zijn, dien men voor waan zinnig hield. De meeste dagbladen dringen aan op eene doortastende hervorming van het zeewezen, vooral door de benoeming van eenen minister van marine, in de plaats van de admiraliteiten het bouwen van met ijzer bekleede schepen, ten einde in dit opzigt door Frankrijk niet te worden overtroffen. De correspondent van de Daily-News bij het leger van Garibaldi, van wicn vroeger werd gemeld dal hij dooreen kogel was gedood, is slechts door de Napelsclic troepen gevangen genomenen heeft nu reeds zijne vrij heid teruggekregen. Eene onlangs te Crewkcrnc overledene dame heeft bij haren uitersten wil 100 aan ieder der twee winkeldochters van den kouscnvcrkooper Fletcher, te Bristol, vermaakt, omdat zij haar, bij het bezoeken van dien winkelzoo beleefd behandeldenen 500 aan een der klerken op een bankierskantoor aldaar, als erkentenis voor zijne beleefdheid, dat hij een pakje banknoten, hetwelk zij op den grond had laten vallen, opgeraapt en haar overhandigd had. Een aan den drank verslaafd schoenmaker, James Clerry, te Liver pool, stierf dezer dagen eenen verschrikkelijkcn dood. Toen hij als naar gewoonte beschonken naar bed was gegaan, ontstond er, zeker door zijne achteloosheid, brand in het vertrek, dat geheel uitbrandde. Toen de vlam men gebluseht waren vond men het bijna lot ascli verteerde lijk van den drinker. Uit Dublin meldt men dat een lid van het stedelijk bestuur te Lim- merick vermoord is, waarna zijne woning in brand werd gesloken. De aanleiding tot deze gruweldaad was, zoo als gewoonlijk in Ierland, wraak zucht over het verdrijven van huurders, die hunne pacht niet konden of wilden betalen. Men beweert dat Kossuth voornemens is een manifest lot de Hongaren te rigtcn, naar aanleiding van het door den keizer van Oostenrijk uitgevaar digde manifest; in dit stuk zal hij beloogen dat Hongarije onmogelijk ge noegen met de verleende concessien kan nemen. Te Ballarat is door de Koh-i-Noor-Compagnie een goudklomp van 834 oneen en omgeven van eene menigte kleinere klompjes, bedragende 100 oneen gevonden op 400 voeten diepte. FRANKRIJK. PARIJS, 25 October. Ten behoeve der Syrische Christenen is tot nu loc bij den Moniteur ontvangen 404,165 fr. De grenzen van het dep. Nizza worden aanzienlijk versterkt. Te Nizza j te Villafranca en te Menton zullen sterkten gebouwd wordenzoodat het geheel een ontzagwekkend aanzien verkrijgen zal. Dezer dagen is bij keiz. besluit de prijs van den tabak met 1 franc per pond verhoogd. De arbeidende klasse is daarover zeer verbitterd. Dit is zoo ver gegaan, dat een aantal personen uit dien stand, tot een bewijs daarvanden tuin der Tuileriiln hebben vol geworpen met pijpesteelen eindjes cigaren enz., zoodat het noodig is geacht den toegang tot dien tuin af te sluiten. In den gevel van het huis n°. 3, rue de la Tonncllcrie, heeft men het borstbeeld van Molière geplaatstmet een opschrift vermeldende dat dit huis datgene heeft vervangen, waarin ten jare 1620 de schrijver van den Tartuffe werd geboren. Dingsdag avond is er brand ontstaan in het bovengedeelte van het gebouw van het Crédit mobilier op de Place Vendöme. Door gepaste maat- regelen was men den brand spoedig meester, maar het mobilair heeft veel I geleden. Aan de Pays schrijft men uit Londen het volgende: Het schijnt dat er een geschil zal ontstaan over eenen bijbel, die door een voornaam per soon aan M"e Mars is geschonken. Men heeft onlangs de bibliotheek van de genoemde actrice verkocht, en de bedoelde bijbel is gekocht door Brunei, die er ecnige bankbilletlen in vond, ter waarde van 12,500 fr. De kooper en de voormalige bezitters betwisten elkander nu dezen vond. Aan le Nord wordt uit Beyruth geschreven dat men een brief heeft van de Muzelmannen le Damascus aan die te Hama, waardoor aan het licht is gekomen, dat er onlangs eene zamenzwering was beraamd onder de aanzienlijke Turken, om een opstand te Konstantinopel te bewerkstelli gen, den Sultan, die zich te veel aan de Christelijke gebruiken heeft over gegeven, en daardoor de Mahomedaansche godsdienst in gevaar brengt, te vermoorden en vervolgens zijn zoon op den troon te plaatsen. I TALIE. Uit Rome meldt men o. a. het volgende: De bende van Masi is na genoeg ontbonden en hij zelf door Garibaldi naar Napels geroepen. Zijne volgelingen, thans onder het bevel van den voormaligen priester Romagnoli, houden de koeriers aan en maken zich van alle correspondentifin meester. Hier ter stede is de kanunnik Liborati, op den dag, met dolksteken afge maakt. De schilder Allegrini is als vermoedelijke dader aangehouden. De generaal Goyon heeft mobile kolonnes afgezondendie den omtrek lot op 20 mijlen van Rome hebben doorkruist. De generaal heeft de Jezuitcndie uit Orvielo waren gejaagd, uitgenoodigd onder bescherming van Frankrijk derwaarts terug te keeren. De generaal de Lamoricière maakt toebereidse len om naar Frankrijk terug te keerenhij heeft gemeend het hem aange boden ministerie van oorlog te moeten weigeren. De kolonel Mortiller, een Pruissisch baron, heeft in de provincie Frosinone zoo veel geweldadighe- den gepleegd, dat men genoodzaakt is geworden hem af te zetten. De Paus heeft de officieren van de regimentenonlangs hier aangekomenont vangen. De generaal Goyon drukte zich bij die gelegenheid aldus uit: Heilige vaderik heb de eer u de officieren voor te stellen van de regi menten die gekomen zijn om uwen persoon en de stad Rome te beschermen." De Paus viel hem terstond in de rede en zeide: «zeer goed, zeer goed, generaal, ik zie dat gij het werk verslaat." Hij reikte hem daar op de hand toe, en vervolgde: «Hoe groot is het getal dezer heeren?" «Drie honderd," was het antwoord. «Dit is juist het getal der soldaten van Gideon," hervatte de Paus. Men verhaalt ook dat de Paus dezer dagen tot eene Noordsche vorstindie van het geluk sprak dat 25,000 Franschen zijnen troon omringdenzon gezegd hebbenHet is le weinig om mijne verloren staten te herwinnen en te veel om onafhankelijk te blijven" De stemming te Palermo heeft den volgenden uitslag gehad. Er wa ren ingeschreven 40,507 personenwaarvan 36,267 aan de stemming hebben deel genomen. Van deze hebben er 36,232 vóór en 20 tegen de aanhech ting gestemd. Er waren 15 stembriefjes van onwaarde. Te Napels hebben, naar men zegt, 154,000 personen ten gunste der aanhechting gestemd. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 October. Naar men uit Warschau meldt is de keizerin Weduwe van Rusland ernstig ongesteld geworden. De keizer van Rusland had uit dien hoofde zijn reisplan veranderd en de aangekondigde jagtpartij afgezegd. De vorsten zouden Vrijdag de stad verlaten. De nieuwe ministers en de Hongaarsche hof-kanseliers hebben den eed reeds in handen des keizers afgelegd. Prins Frans von Lichlenstein zal nog deze week het bevel in Hongarije aanvaarden, en de generaal Benedek vertrekt ten spoedigste naar Italië. Men verzekert dat de aartshertog Albrecht den keizer dringend heeft verzocht, hem te vergunnen om onder den genoemden generaal te mogen dienen en dat reeds eenige generaals dit voorbeeld hebben gevolgd. Over het algemeen wordt in Hongarije en Bohemcn het manifest des keizers gunstig opgenomen, liet ontbreekt echter ook niet aan lieden die van dat beloven weinig heil verwachten. PARIJS, 26 October. Volgens de Patrie, is het berigt van de Opinion Nationale, betreffende het houden van een congres, waartoe men te War schau zou besloten hebben, van genocgzamen grond ontbloot. Ook de Pays zegt dat bedoeld berigt onjuist is. Dat blad zegt voorts dat Oostenrijk met de Fransche regering onderhandelingen wil openenom lot eene vrede lievende en billijke regeling der Italiaansche quaestie te komen, en dat, indien zulks mislukt, Oostenrijk, in overeenstemming met de souvereinen zijne toevlugt tot de wapenen zal nemen. Ook dit beweren vercischt na dere bevestiging. voorts benoemd tot controleurs van den waarborg: te Groningen de heer P. Hacsebroek, thans te Maastricht; te Maastricht de heer H. W. Vrijdag, thans te Roermond, en te Roermond, de heer J. W. M. G. van Kervel, thans essaijeur van het waarborgkantoor te Middelburg. Naar men meldt is de heer Arent Magnin, adsistent-resident, notaris, enz., te S'. George d'EImina, door Z. M. benoemd lot eersten luit.-adjud. van den luit.-kolonelgouverneur der Nederl. bezittingen op de Westkust van Afrika. Ten behoeve van het nieuw te bouwen diaconie- en kinderhuis voor de Ncd. Iierv. gemeente zal door eene vereeniging van dames eene bazar wor den gehouden. Het voorloopig verslag der tweede kamer over het hoofdstuk departe ment van oorlog is thans openbaar. Het eindcijfer, van nagenoeg 13 mil- lioenheeft aanleiding gegeven tot verschillende beschouwingen. Verscheidene leden meenden dat het voortdurend uilgeven van 8 milliocn voor de ma rine en 13 milliocn voor oorlog niet overeenstemt met de financiële krachten en den politieken toestand des lands. Bovendien wordt er, merkten zij op, uit de koloniale begrooting weinig minder voor zee- en landmagt uitgege ven. Enkele leden verklaarden, dat zij vóór de onlangs aangevraagde verhooging der bcgrooling van oorlog voor 1860 hadden gestemd, maar dat zij zich tegen de thans voorgestelde zouden moeten verklaren, en zulks op grond dat het toen slechts passive weermiddelen gold, die naar hunne meening, bij tijds in goeden staat moesten worden gebragt, terwijl thans aan de active strijdkrachten eene in hun oog le groote uitbreiding gegeven werd. Andere leden betreurden de verhooging van het eindcijfer, maar achtten zich niet geregtigd goedkeuring daaraan te weigeren. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2