LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 29 OCTOBER. iiVuCY nob net abOL'iH mfcuol otifii De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Op 13 Nov. zal voor het prov. geregtshof van Noordholland te regt staan L. T.oud 17 jaren, timmermansknecht, wonende te Alkmaar, be schuldigd van moed willigen doodslag. IJit de acte van beschuldiging blijkt, dat de besch. op 8 Sept. 11. in de timmermans-schuur van K. Mooy, te Alkmaar, met S. de W.die aldaar kwam om spijkers te halen, in twist en aan het worstelen is geraakt, ten gevolge waarvan de besch. op den grond is gevallen en door den verslagene alstoen met zaagsel is geworpen dat de besch. daarover driftig is geworden en met een ijzeren pomphaak die voor de hand stond, aan S. de VV. een slag op het hoofd heeft toegc- bragt, aan de gevolgen waarvan deze op den volgenden dag is overleden. Op de dezer dagen te Amsterdam gehouden 31sle algemeene vergade ring der maatschappij lot bevordering der toonkunst is de eer der bekrooning (eene premie van ƒ200) te beurt gevallen aan den heer Frans Coenen, te Amsterdam, voor zijn ingezonden antwoord op de prijsvraag: »Albrecht Bcyling, voor solo, koor en orchest." Voorts zijn wegens ingezonden ant woorden op de prijsvraag: «Nederlandsch-historische kunstschetsen uit de 16e eeuw, premien toegekend aan de hh. Otto Kade te Dresden (ƒ150), F. W. Arnold te Elberfeld (ƒ50) en Ernst Pasqué te Darmstadt (ƒ25). Uit Zwolle schrijft men het volgende: Men zal zich herinneren, dat ecnigen tijd geleden zich in den omtrek dezer stad verscheidene verdachte personen ophielden, welke aldaar verschillende misdrijven pleegden, en dat een hunner een rijksveldwachter, die hem wilde gevangen nemen, een mes steek in den buik heeft toegebragt en toen op de vlugt is gegaan. Thans is in Hanover een persoon aangehouden, wiens signalement geheel met dat van bovenbedoelden persoon overeenkomt. De noodige bevelen zijn gege ven om dien persoon naar hier over te brengen. Uit Zwolle meldt men het volgende voorval, dat aldaar op den 24s,e» dezer plaats had. Eene hoogst zwangere vrouw, die op eene begrafenis was genoodigd, begaf zich in een rijtuig met den stoet naar het r. k. kerk hof. Toen men aldaar was aangekomen kondigde alles aan dat hare beval ling nabjj was. In de daar aanwezige kapel gebragt zijnde, beviel zij op die plaats zeer voorspoedig van een welgeschapen zoon. Naar wij vernemenzegt de Pr. Fr. Cour.is door jhr. Teding van Berkhout, te Hoenloo, vergunning bij de hooge regering aangevraagd, tot aanhechting van het eiland Ameland aan den vasten walde daartoe van rijkswege verlangde subsidie moet 2 mill, guldens bedragen. Te Ylissingen hebben twee aldaar in garnizoen liggende Zwitsersche soldaten gepoogd te ontvlugten. Zij hadden zich in burgerklecding verbor gen in de sloep, waarmede de loods op cene voorbijvarende Engelsche stoomboot moest gebragt worden. Zij werden echter ontdekt. In de vorige week zijn er twee naar den krijgsraad verwezen, waaronder een wegens insubordinatie. 's Lands fregat Evertsen, onder bevel van den kapitein ter zee M. C. van Vreeland, is op 22 October te Porl-Mahon aangekomen. Eenigc maan den geleden is, te Lissabon, onder de bemanning van dien bodem eene oogziekte ontstaan, waardoor een 20-tal matrozen werden aangetast. De ziekte is gedurende het verblijf te Toulon stationnair gebleven, in de laatste dagen echter toegenomen, zoodat aldaar een 50-tal lijders in het hospitaal zijn achtergebleven. Het fregat zal te Mahon worden leeggehaald en be rookt; men verwacht dat daardoor de smetstof zal worden verdreven. Volgens berigt uit Makasser, van 8 Julij, had de heer P. L. de Gaay Fortmanzijne dienst als predikant aldaar aanvaarden bij die gelegen heid, naar aanleiding van Spreuk. XXIX: 18, gesproken over het belang en de waarde der evangeliebediening. 's GRAVENHAGE27 October. Z. M. heeft den schout-bij-nacht G. Vogelpoot, kommandant en inspec teur van de zeemagt in Oost-Indië, benoemd lot kommandeur der orde van den Nedcrl. Leeuw. Volgens het Luxemburgsche dagblad Das Wort heeft de koning- groothertog den aartsbisschop Arnoldi, van Trier, benoemd tot grootolficier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den heer A. Soutendijk, landmeter van de 2de kl. bij het kadaster tc Ticlvergunning verleend lot het. dragen van de hem door den koning van België geschonken gouden medaille. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 6dc rcg., tot kapitein van de 3dc kl. den lsten luit. B. J. F. Prager, werkzaam I'ïi de kon. militaire akademie; bij bet 7ic reg.tot kapitein van de 3de kl. den l»teD luit. J. C. Smissacrt, van het rcg. grenadiers en jagers; tot apotheker 3dc kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt F. W. Neu- haus; cn in zijnen rang overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van het I leger in Oost-lndië, den 2dcu luit. S. D. Kramers, van het 3,le reg. infanterie. Bij deze Courant behoort Bijblad N«. 18. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 October. Eergisteren werd de October-vergadering van het Leydsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Nadat de voorzitter, de hoogleeraar J. van der Hoeven, de vergadering geopend had, las de se cretaris, mr. A. Schmidt, het jaarlijksch verslag van den staat en de werk zaamheden des deparlements voor. Hierop werden door den voorzitter, met toepasselijke aanspraken, zilveren eerepenningen uitgereikt aan Willem Du- soswa, greinwever, en Johannes Capteyn, r.oodiger ter begrafenis, van welke gene in de maand December des vorigen, deze in de maand Junij des loopenden jaars, zich door het redden van een mcnschenleven verdien stelijk gemaakt had. Na de pause hield de hoogleeraar J. van der Hoeven eene lezingwaarin eene beschouwing van Schiller's Lied von der Gloclte gegeven werd. ,||a m Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op cene hierachter voor komende aankondiging van wege de Leydsche afdeeling van het Nederland- sche Bijbelgenootschap. Door het houden van eene wekelijksche bijbellezing, bepaaldelijk ten behoeve der arbeidende volksklasse, van welke lezing eenige lili. predikanten cn hoogleerarcn de leiding op zich hebben genomen, wil de afdeeling gevolg geven aan eenen meer dan eens in de jaarlijksche ver gadering der leden uitgedrukten wensch.„ Voorzeker zullen velen het goed keuren, dat er voor de arbeidende klasse weder eene gelegenheid tot hel verkrijgen of aankweeken van godsdienstige kennis geopend is cn zich ver heugen, dat de Leydsche afdeeling niet alleen tot verspreiding van den Bijbel werkzaam wil zijn, maar zich voortaan ook ten taak stellen zal het regt verstand van dat boek zooveel mogelijk te bevorderen. Wij wen- schen dat deze poging met eenen gunsligen uitslag mag worden bekroond, en de arbeid, dien predikanten en hoogleeraren op zich genomen hebben, goede vruchten moge dragen. De uitgevers De Breuk en Smits alhier doen maandelijks het licht zien cene leerrede van ds. Chantepie de la Saussaye, waarvan 12 nommers eene serie zullen uitmaken. Met dit enkel woord vestigen wij de aandacht op deze uitgave, die van wege den maligen prijs onder het bereik valt van alle standen. (Zie de advertentie.) De heer J. J. Cremer, van 's Gravenhagc, hield eergisteren tc Rotter dam cene openbare voordragt, ten behoeve van de kweekschool voor zee vaart alhier. Ook daar werd de novelle Bruur Jaopik met belangstellende aandacht aangehoord, en de zoo indrukmakende wijze van voordragt des sprekers luide toegejuicht. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: In de Leydsche Courant van 24 October il. komt ten aanzien van het overnemen van water door Rijnland nit Delfland een berigt voor, dat geljjk het daar staat geene juiste voorstelling geeft van hetgeen werkelijk heeft plaats gehad. Immers terwijl dit berigt schjjnt te doelen op een algemeenen maatregeldie ook voor het vervolg zoude gelden hebben dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland enkel in de vorige week, op dringend verzoek van het collegie van Delflanddat bjj den hoogen stand der rivieren de gelegenheid tot waterloozing miste cn daardoor in groot en dadelijk ge vaar verkeerde, besloten dat collegie voor het oogenblik tc hulp te komen, voor zoover dit zonder bcnadeeling van Rijnland's ingelanden konde plaats hebben. Dc doorlating van water heeft dan ook met meerder of minder vermogen, al naarmate de omstandigheden, ter beoordeeling van een Rijn land's beambtenaar den Leidschendam heengezondendit gedoogdenge durende ongeveer 30 uren plaats gehad en is daarna, toen het dringend gevaar geweken was, weder geheel gestaakt. Uit dezen tijdelijken maat regel kan geenerlei gevolgtrekking voor de toekomst worden afgeleid. Ilct gelal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tot 116 personen. Door de synodale commmissie der evang. luth. kerk zijn tol de pre dikdienst toegelaten de hh. kandidaten II. F. W. GrotlendieckF. G. La gers, II. C. Lohr, J. P. Mond, W. R. Poolman en C. Rasch. Uit een overzigt van de bevolking der gevangenissen in het rijk op Uultj jl.door dc regering gegeven als bijlage tol het ontwerp van wet hou dende begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1861, blijkt, dat op dat tijdstip in 34 inrigtingen zich bevonden 1222 crimineel cn 1982 correc tioneel veroordeelden, 20 vrouwelijke en 123 mannelijke jeugdige veroor deelden, 489 ongevonnisden en 10 vrouwelijke cn 69 mannelijke niet ver oordeelden maar met toepassing van art. 66 W. v. Strafr. opgeslotene jeugdige gevangenente zamen 3915. Wegens krankzinnigheid waren 6 gevangenen in geneesk. gestichten geplaatst.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1