tracht. Het vertrouwen in het ministerie ontbrak. De bekende politiek van den president-minister gaf grond lot bezorgdheid. Men meende, dat het kabinet niet genoeg tracht naar hel verkrijgen van zedelijken invloeddie de kracht van elke regering moet uitmaken. Dit alles werd weêrsproken door andere leden, die meenden, dat er niets gebeurd was, wat den on- gunsligen dunk omtrent het kabinet regtvaardigt. De vorige zitting had juist het sterkst bewjjs geleverddat de kamer vertrouwen in het minis terie stelt, vooral door de aanneming der spoorwegwet. Van den anderen kant echter werd hierin geen bewijs daarvoor geziende spoorweg-kwestie slaat geheel op zich zelve. Tegenover het verwijt van sommigen, dat de strijd over beginselen veelal niets anders is dan een strijd over personen werd gesteld dat dit is eene lage beschuldiging bij armoede aan grondig bewijs. Zoo doende zou een strijd over beginselen onmogelijk wordende politieke verantwoordelijkheid van de ministers een ijdele klank zijn en de zorg voor de handhaving der grondwet eene ijdele formaliteit worden. Op de begrooting zelve werden velerlei financiële bedenkingen gemaakt. Er werd ook aangedrongen op de Oost-Indische comptabiliteils-wet. Dij het onderzoek van hoofdstuk III is aangedrongen op nadere officiële mededeeling omtrent den tegenwoordigen stand van de quaestie der wateraf- tappingën uit de Maas, en op de losmaking der banden, die Limburg aan het Duitschc verbond hechten. Men vroeg ook naar den stand der onder handelingen tot opheffing van de Stader- en Rijntollen. Wat betreft het corps diplomatiquekonden vele leden de inzigten des ministers niet deelen. Indien verhooging van bezoldiging noodig was, moest hij daarvoor niet terugdeinzen. Bezoldigingen echter van 14,000, ƒ16,500, ƒ21,000 en ƒ30,000 konden geene geringe sommen genoemd worden. Bij hoofdstuk IV had men van den minister inlichtingen verwacht omtrent de rijksveldwachtde te nemen maatregelen ten aanzien van de regtslokalenhel gevangeniswezen en de werking van het afzonderings stelsel. Op eene wettelijke regeling der rijkspolitie werd zeer aangedron gen; men zou zich krachtig blijven verzetten tegen een gecentraliseerd stelsel van politie, waarvan de draden in de bureaux van het ministerie zamenloopcn. De aanvraag van gelden voor aankoop van een terrein onder Ede tot oprigting cencr nieuwe strafgevangenis voor jeugdige veroordeelden vond bij vele leden ernstige bestrijding. Aan dit verslag is eene nota toe gevoegd van den heer Cool, waarbij aangedrongen wordt op het verlaten van het gemengde stelsel bij het bouwen van gevangenissen. 'sGRAVENHAGE, 23 October. Z. M. heeft, ten vervolge van zijne besluiten van 13 April en 16 Julij jl. houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der gedurende de jaren 1858 en 1859 in het Paiembangsche plaats gehad hebbende krijgsver- rigtingenalsnog ter zelfder zake benoemdlot ridders der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, den sergeant-majoor der infanterie H. Fievez en den korporaal der artillerie J. L. Pirardbeiden van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft vergunning verleend: aan mr. J. van Lennep, advocaat te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken; aan mr. J. C. Faber van Riemsdijk, staatsraad en Iandsavocaalte 'sGravenhagetot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar geschonkenaan den kolonel C. H. G. Steuerwald, directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen, den kolonel A. II. Drijfhout van Hooff, chef van het bureau der artillerie bij het dep. van oorlog en den kapitein bij den staf der artillerie C. C.Cox, tol het dragen der versierselen, den twee eerstgenoemden van officier der Leopoldsorde en den laatstgenoemde van ridder der Leopoldsorde, aan hen door den koning der Belgen geschonken. Gisteren middag heeft er bij Z. M. den koning een groot diner plaats gehad, dat door Z. K. II. den prins van Oranje benevens 'skonings groot- officieren de ministers en het corps diplomatique werd bijgewoond. De minister van finanliën heeft bij resolutie van 29 Sept. jL een com mies der 3dc kl. uit 'srjjks dienst ontslagen, wegens het vragen en aan nemen van giften. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. De gewone najaarsvergaderingen van de algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk zullen op Woensdag den 7dc" Nov. geopend worden. Gisteren morgen is in de r. k. kerk op het Binnenhof eene lijkdienst gevierd voor den generaal Pimodan en de met hem gesneuvelde pauselijke krijgslieden. Bij de badinrigting te Scheveningen zijn in het afgeloopen badsaizoen gebruikt 2448 binnenbaden en 14133 buitenbaden. Thans zijn van Scheveningen al de ter steurharing-visscherij bestemde bommen, ten getale van 122, afgevaren. BÜ1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 22 October. De koning, vergezeld van de hertogin van Brabant en den graaf van Vlaanderenbezoekt thans de stad Antwerpen. Prins Albert, gemaal van de koningin van Engelandheeft tijdens zijn bezoek der tentoonstelling alhier onderscheiden schilderijen gekocht, waar onder een van II. van Hake, te Antwerpen, bezoek in de werkplaats van een goudsmid in de XVIIdc eeuw, en twee van J. Weissenbruchte 'sHagc, voorstellende een stadsgezigt in België en een gezigt in Leerdam. De verdeeldheid tusschen de liberale partijdie sedert eenigen tijd heeft bestaan, is thans weder uit den weg geruimd. Volgens een dagblad van Gent heeft de overvloedige regenin dit jaar gevallen, gunstig gewerkt op den toestand van de Schelde. De verzanding van deze rivier nam op eene onrustbarende wijze toe, en waar vroeger 11 a 13 voet water stond, staat nu meer dan 21 voet. Te Brugge is Zalurdag nacht een vaartuig, dat op het dek met balen lompen was geladendoor den hevigen wind omgeworpen. De schipper met zijne vrouw en 5 kinderen lagen tijdens het onheil in het vaartuig te slapen De schipper heeft zich zelf en een zijner kinderen gered; terwijl ook dj moeder en het jongste kind behouden aan wal zijn gebragt; maar 3 meisjes 16, 14 en 8 jaren oud, zijn jammerlijk verdronken. ENGELAND. LONDEN, 21 October. Volgens het Court Journal wordt de prins van Wallis tegen 3 No vember te Oxford terugverwacht, om zijne studiën voort te zetten. De prins bevindt zich volgens de laatste berigten te Philadelphia. In de vorige week is een der buizen, die het drinkwater uit Loch Katrine naar Glasgow voert, gebarsten, waardoor een groot deel van ge- noemd dorp werd overstroomd en veel schade in tuinen enz. is aangerigt. In een brief uit Cape Coast Castlevan 16 Sept.leest men het vol gende: De wreedheden te Dahomey gaan de vroegere berigten te boven. Duizcnde ongelukkigen zijn opgeofferd. Men verneemt, dat aldaar Engel- schen en andere Europeanen in de gevangenissen zijn geworpen, waarschijnlijk omdat zij geweigerd hadden het slagten van ongelukkige menschen bij te wonen of deel te nemen aan de voorschriften der helsche bijgeloovigheid. De Amerikaansche stoomboot Counaughtis op 7 dezer op 150 Eng. mijlen van Boston verbrand. Na al het mogelijke verrigt te hebben werden de booten in zee gebragt en al de reizigersten getale van 467benevens eene bemanning van 124 koppen gered doch met verlies van al hun eigendom, De oudste der Amerikaansche schilders, de heer Rembrandt Peale, is dezer dagen te Philadelphia, in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden. Een dagblad van Lima meldt dat eene uitgestrekte dievenbende te Cal- Iao den grootsten schrik verspreidt. Reeds zijn eenige handelsvaartuigen door hen geplunderd en in de stad een vermogend ingezetenFuento Arnao, in zijn huis vermoord. Hunne vermetelheid gaat zoover, dat zij eiken nacht met scherp tegen de policie vechten. FRANKRIJK. PARIJS, 21 October. Bij keiz. besluit, door den Moniteur medegedeeld, is de Gazette di Lyon opgeheven. In het rapport van den minister, dat dit besluit vooral- gaat, wordt o. a. gezegd: onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de regering gemeend eene groote mate van vrijheid van beoordeeling aaa de bladen te moeten laten; doch deze inschikkelijkheid zoude eene zwak heid zijnzoodra de discussie ontaardde in beleedigende vijandelijkheden ea schuldige uittarting. Sedert eenige dagen is de taal van een gedeelte der dagbladpers, dat beweert de heilige zaak der kerk te vertegenwoordigea, in heftigheid verdubbeld, zoodat een krachtige maatregel noodzakelijk wordt, De gemoederen worden verontrust en het gezag van het geloof verzwakt, door de verwarring welke de partijgeest tracht in het leven te roepen tus schen zijne hartstogten en de godsdienstige belangen. Men brengt de gods dienst in gevaar, wanneer men de meest achtenswaardige beginselen hand aan hand wil doen gaan met de verbittering en eerzucht, welke de natie steeds verfoeid heeft. De Gazette de Lyon onderscheidde zich in de eerste plaats door eene aanhoudende aansporing tot onrust, door hare snoode aanvallen op de regering, en door de minachting waarmede zjj de welwillende waar schuwingen der regering heeft beantwoord. N°. 17 vooral van genoemi blad gaat in zijne heftige taal zoo ver, dat het onmogeljjk is dit langer te dulden. De Constitutionnel berigt dat de keizer eenen eigenhandigen brief va» den keizer van Rusland heeft ontvangen, waarin de aard van de zamen- komst te Warschau derwijze wordt omschreven, dat daaraan alle vijandige beteekenis tegenover Frankrijk ontnomen wordt. Men meent hieruit te mo gen afleiden dat men van hier aan het kabinet van Petersburg ophelderingen heeft gevraagd. De bewering, dat de baron von Hubner met eene staatkudige zending is belast, wordt door de Patrie tegengesproken. Persoonlijk belang is alleen de reden van zijn verblijf in Frankrijk. De prefecten van de dep. Hautes et Basses-Pyrénées hebben krachtige maatregelen uilgeschreven tegen de heidenen of Bohemers, die uit Spanje aankomen enna eenige misdaden te hebben gepleegdweder over de gren zen vlugten of schrik in de plattelandsgemeenten verspreiden. Eenige hun ner, tegen welke zware vermoedens bestonden, zijn naar Cayenne gezonden. Bij den wedstrijd in het schijfschieten te Vincenncs heeft de heer Gil- lion, van Bergen in Henegouwen, de prjjs van 10,000 fr. behaald. Onder de mededingers was ook de bekende leeuwenjager Jules Gérard. Naar men uit Konslantinopel meldt is de schatmcesteres van liet paleis overleden, nalatende een vermogen van 150 millioen piasters, waarvan de Sulfan erfgenaam is. Zij was vroeger eene slavin en oefende veel invloed, zelfs in regeringszaken, uit. ITALIË. Victor Emmanuel bevond zich op 20 October des morgens te Salmons, en des avonds te Castel di Sangro, twee kleine sleden op den weg van Teramo naar Napels. Te Isernia, in de provincie Moliso, heeft de generaal Cialdini eene afdeeling Napelsche troepen ontmoet en overhoop geworpen, waarbij de generaals Giotti en Douglas en 800 soldaten in zijne handen zijn gevallen. De troepen van Garibaldi voor Capua houden wel de kon. troepen in be dwang, maar schijnen niet in staat te zijn iets ernstigs te ondernemen. Hunne vereeniging met de Sardinische troepen zal daarin wel verandering brengen. Het officiële dagblad van Napels bevat een besluit, waarbij aan de hh. Adami en Simoni vergunning tot het aanleggen der Napelsche spoorwe gen wordt verleend, onder bepaling dat zij zich zullen onderwerpen aan

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2