Per Telegraaf. maanden van levensmiddelen te voorzienen op liet eerste alarm lichten te plaatsen voor hunne ramen. De regering schijnt dus niet zonder vrees voor eeneu aanval op die kusten. De beroemde reizigers Schlagintweit hebben het kasteel Jagersburg bij Bamberg, inBeijeren, gekocht en zijn voornemens er hun verblijf te vestigen TURYN19 October. De buitengewone zitting der kamers is heden ge. slotenna de aanneming van een adres van hulde en erkentelijkheid aan den koning. Eene deputatie zal dit adres aan Z. M. overhandigen. BERLIJN, 19 October. De prins-regent vertrekt morgen vroeg naar Warschau. Uit hoofde van de ongesteldheid van den heer von Schleinitz zal de onder-staatssecretaris von Grunert hem vervangen en den prins ver gezellen. TURYN, 20 October. Garibaldi heeft een memorandum openbaar ge. maakt, waarbij beweerd wordt dat eene verbindtenis van Frankryk, Enge land, Italië, Spanje, Portugal en Rusland het cenige middel is om den oorlog onmogelijk te maken. KONSTANTINOPEL, 13 October. Reuters Office.) Vorst Couza zal aan den Sultan verzoeken den zetel der commissie van Fokschani naar Konslantinopel over te brengenen verlof om eene Roumanische orde in ie stellen, met magtiging tot het uitreiken van decoraliën. De bezoldigingen en de civile lijst zullen tot op 200 millioen teruggebragt worden. PARIJS, 20 October. De Courrier du Dimanche deelt eenen brief uit Londen mede, waarin verzekerd wordt, dat de baron von Hiibner, met eene zending belastte Parijs is gekomen om de Fransche regering op eene voorhanden tusschenkomst van Oostenrijk in Italië voor te bereiden en zich te verzekeren of Napoleon wederom Piëmont ter hulp zou komen. Tot nu toe zou hij geen beslissend antwoord van den heer Thouvenel ontvangen hebben. Intusschen zou Oostenrijk zonder de zedelijke toestemming van Rusland en Pruissen geenen aanval doen. TURYN, 20 October. Volgens officiële mcdedeeling is de Russische ge zant van hier en de Sardinische gezant van Petersburg teruggeroepen. .«TABS-KEKieTKN. ENGELAND. LONDEN18 October. De koningin heeft zich bij hare aankomst hier te lande terstond naar het kasteel van Windsor begeven. Te Galway heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige Ieren en Sardinische matrozen, waarbij een der Ieren gedood werd. De matrozen van de in de haven liggende Sardinische schepen werden reeds sedert eenige weken beschimpt en beleedigd en door de straatjongens uitgejouwd. Eindelijk kwam het tol feitelijkheden en een jongen, Greany genaamd, werd door een Picmontees, dien men nog niet heeft kunnen uitvinden, met eer. mes doodelijk getroffen. Zij, die aan deze vechtpartij hebben deel genomen, zijn gevangen genomen. De Shipping en Mercantile Gas. zegt dat dezer dagen een groot aantal Hollandsche haringschepen in de kleine haven van Kilnsea zijn ver- schcneudat de visschers aan land zijn gegaande huizen zijn binnenge drongen zich van allerlei levensmiddelen meester gemaakt en veel schade aangcrigt hebben. Hoewel de Hollandsche visschers gewoon zijn in de En- gclschc havens levensmiddelen tegen visch te verruilenhadden zij thans de betaling geweigerd. Uit Melbourne meldt men, dat de schepen OttawaSwiftsure en Water-Nymph met eene massa goudter gezamenlijke waarde van 695,724 naar Engeland zijn vertrokken. Volgens berigt uit Madras van 14 Sept. jl. is de beroemde kristallen troon van Delhials een geschenk voor de koningin van Engelandafgezonden. FRANKRIJK. PARIJS, 18 October. Het berigt omtrent het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Sardinië, hoe dikwijls tegengesproken, wordt bevestigd. Den markies SauliSardinisch gezant te Petersburg, zijn zijne passen toegezonden. Men spreekt van twee credietendie voor het dep. van oorlog zullen geopend worden, te zanten ten bedrage van 75 millioen. In het verslag omtrent de krijgsbewegingen in China, door den Mo- niteur medegedeeld, wordt nog gezegd, dat men hij het afzenden der laatste bcriglen een mandarijn met den biaauwen knoop als parlementair zag ver schijnen, met voorstellen van de Chinesche regering. De kolonel Charras heeft eenen brief geschreven aan de te Bern ver schijnende Eidgenossische Zeitungwaarin hij opkomt tegen de bewering van een correspondent van dat blad, dat men namelijk in de porlefuille van den generaal de Lamoricière brieven van de heeren de Montalembert, de Fal- loux en ook van den kolonel Charras gevonden had. Sedert de maand Dec. 1857, zegt de kolonel, toen de generaal de Lamoricière goed vond naar Frankrijk terug te keeren, heb ik met hem, noch middellijk noch onmid dellijk, in betrekking gestaan. Het landgoed Villégenis, waar prins Jeröme is gestorven en dat door prins Napoleon is geërfdwordt in het openbaar verkocht. De minister Fould heeft een prijs van 20,000 fr. uitgeloofd voor de best gekeurde geschiedenis der beeldende kunsten sedert den tijd van Pericles. De mededinging staat voor alle natiën open. ITALIË. De commissie uit den senaat, te Tttryn, heeft zich, wat betreft het wets-onlwerp omtrent de inlijving, gunstig voor de staatkunde der regering verklaard, ook ten opzigte van Venetië en Rome. In het rapport wordt gezegd dat Italië geene vrijheid of onafhankelijkheid kan genieten, zoolang Venetië daarvan geen deel uitmaakt, en dat de Italianen van de eeuwige stad moeten deelen in de staatkundige voorregten der overige Italianen. Bij de beraadslaging is het wels-ontwerp door den heer de Brignole be streden die de staatkunde der regering revolnlionnair noemde. De heer Cavour heeft die staatkunde verdedigd en haar echt conservatief genoemd. Hij gaf ten slotte de hoop te kennen, dat Rome de zetelplaats zou worden van den koning van Italië en tevens van eenen met lonter geestelijk gezag bekleeden Paus. De voordragt is daarop met bijna algemeene stemmen aangenomen. Koning Victor Emmanuel heeft na de inneming van Ancona Loretto en hel aldaar gevestigd Heilig Huisje, hetwelk naar de overlevering in Pa lestina aan den Heiland en zijne ouders tot woning heeft gediend, bezocht. Op den drempel van het heiligdom werd hij door de geheele geestelijkheid in plcglgewaad opgewacht. Bij zijn vertrek liet de koning een geschenk van ƒ25,000 achter, om tol het herstellen van het kerkgebouw te wor den gebezigd. De koning van Napels heeft eene dagorde aan zijne troepen uitgevaar digd, waarin hij hen aanmaant om grootmoedig te zijn na de overwinning, de gevangenen te ontzien en den gekwetsten alle mogelijke hulp te verleenen, en ook om menschlievend te zijn jegens de ongelukkige landlieden, wier bezittingen door de militairen zijn ingenomen. Het gedrag van een jager- bataillon wordt daarbij door den koning ten hoogste geroemd en tot voor beeld gesteld. Naar men zegt heeft dit bataillon zijne rations onmiddelijk gedeeld met de gevangen genomen manschappen van de tegenpartijtoen het de laatstcn, na het gevecht op 1 dezer, uitgeput van vermoejjenis zag. AOSTENRIJH. Dc nieuwe organisatie des rijks, waarvan men de afkondiging te ge- moet ziet, zal, naar men Verzekert, beslaan in vijf statuten, waardoor de monarchie in vijf onderdeelen zal worden gesplitst, waarvan elk een land dag zal bekomen. Uit den boezem dier landdagen zullen de leden van den rijksraad worden gekozenzoodat laatstgenoemd ligchaam de eenheid des rijks zal vertegenwoordigen. Het in 1859 op dc directe belastingen gelegde opgeld voor oorlogskos ten zal ook nog in het volgende jaar geheven worden. In een te Pola gehouden krijgsraad heeft de admiraliteit besloten, dat in elk der havens in Istrië een oorlogsvaartuig zal worden geplaatst. Ook hebben de inwoners van 1'ola aanzegging ontvangen, om zich voor 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. II van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staalt- blad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 21ste» November, 's middags ten 12 ure, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgeregligden zal worden gehou den om de plaatsen aan te vullen van de heeren M'. PAULUS dc RIEU; BOUDEWYN FRANSISCUS KRANTZ, JOHANNES IGNATIUS van WENSEN, JOHANNES ANDREAS de FREMERY en ADRIANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel moetei aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoem baar zijndat de lijst der kiesgeregtigdenwaartegengedurende de eerst komende 8 dagen, bij het Gemeentebestuur bezwaren kunnen worden inge leverd ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de inleve ring der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 ure, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester, Leyden, 20 October 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van den Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provincie van den 17*1 September jl.A. N°. 7390 (3de afd.) Provinciaalblad N°. 104, herinneren bij deze den ingezetenen dezer Gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet van den 29stcn Maart 1833 (Staatsblad N°. 4) en dc op hen rus tende verpligting tot het inleveren van Supplctoire aangiftenwanneer zij door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschalling van belasting- voorwerpen, na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der bo vengemelde Wet, terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39, waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aan giften zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 20 Octohor 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKAOEilIIE-NIKIIW». rRONJOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 19d™ October de heer W. J, de Koe, van Vlaardingen, in de genees kunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift, bevattende een door den schrijver waargenomen ziektegeval. Den 20s,el> October de heer W. van der Os, van Vlissingen, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de leer der bij zondere avarijen. Denzelfden dag de heer P. J. Paets, van Tilburg, in de regten, na open bare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over art. 1554 Burger lijk Wetboek. KERKNIEUWS. GRONINGEN, 18 October. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der vacature ontstaan door de henoemiug van d9. Diest Lovgion tot buitengewoon hoogleeraar, de volgende nominatie gevormd: dd. Hoevers, te Leeuwarden; van Gorkum, th. dr. te Eemnes-Binncndijks; ter Haar Bz.te Nijmegen; Hofstede de Groot, th. dr. te Dwingeloo; Brou wer, te Veendam; Romeny, te Leeuwarden; Kolff, te Oudewater; Hoog, te Bolsward; Rogge, te Oudkerk en Roodkerk; Coolhaas van der Woude, te Veendam; van Berkum, te Nieuw Beerta, en Busch Keiser, te Schingen. Door den ring van Enkhuizen is aan den minister voor de herv. eere- dienst tot tijdelijk hulpprediker te Urk voorgedragen de heer S. F. VV. Roorda van Eysinga, cand. tot de heilige dienst bij het prov. kerkbestuur van Zuidholland. Te Amsterdam is lot 2dcn predikant bij de Christ, afg. gemeente be roepen d8. J. Bavinck, van Bunschoten.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2