LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 OCTOBER. N°. 127. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar y de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I LEYDEN20 October. De algemeene kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier berigt ontvan- J gen hebbende van d». H. de Veer te Delft, dat hij geene vrijheid had ge- i vonden om de op hem uitgebragte beroeping aan te nemenheeft in zijne vergadering van gisteren een nieuw 12-tal en 6-tal geformeerd en daarop ge- plaatst de volgende hh. predikanten. 12-tal: dd. ter Haar, te Nijmegenj Jorissente Broek in Waterland; van Gorkum, te Eemnes-Binnendijks; I Verschuer, te OoslerhesselenDenier van der Gon, te Soeterwoude; Breu- nissen Troost, te Hoorn; SchefFer, te Enschede'; Kochte Wormerveer; van Dorp, te Hoornaar; Hoevers, te Leeuwarden; Reynvaan, te Goudswaard; Tydemante Rozendaalmet het lot tegen Hofstede de Grootte Dwingeloo. 6-taldd. ter Haar, Jorissen, van Gorkum, Verschuer, Denier van der Gon cn Hoevers. Tot 2Je» luitenant, piaatseljjken adjudant der 2de kl. alhier, is benoemd de sergeant J. G. F. Wollweber, van hel 5de reg. infanterie; de 2de luit. de Pauw, lot hiertoe plaatselijk adjudant der 2de kl. alhier, is in dezen rang naar Rotterdam overgeplaatst, ter vervanging van den aldaar overleden lste° luit. plaatselijken adjudant Jager. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 104 tot 115 personen. Gisteren avond had op den Vliet nabij Schakenbosch het volgende voorval plaats. Twee achter elkander gebonden schuiten, met bloemkool geladenkwamen door het verkeerd roepen van den jager der Haagsch- Amsterdamsche pakschuit, die van de andere zijde kwam, zoodanig met dat vaartuig in aanrakingdatmet een deel der lading van een der schuiten de 16jarige zoon van den schipper over boord stortte. De duisternis en de hevige wind maakten het onmogelijk hem te redden. Op dat oogenblik echter kwam ook de Haagsche veerschuit van Leyden daar voorbij en de wakkere knecht van die schuit, Cornelis Borsboom, had hel geluk den jon geling te grijpen, die op het punt stond van te verdrinken. Uit het 36e verslag van het Ncd. genootschap tol zedelijke verbetering der gevangenen, over 1859, blijkt dat het doel van het genootschap, om de gevangenisstraf niet alleen tot tucht maar tevens tot zedelijke verbetering van den gevangene aan te wenden, voor hel grootste gedeelte wordt be reikt. Uil het afzonderlijk verslag omtrent de verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen te Leyden blijkt levens dat de resultaten zeer bemoedigend zijn. De Staats-Cour. bevat een overzigt van dc opbrengst van 's lands mid delen over de negen eerste maanden van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 42,471,591.16j, zijnde 619,956.87meer dan in genoemd tijdvak van 1859. Door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn den 10den dezer tot de predikdienst toegelaten de hh. A. P. A. Boerma en R. Cremer. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 6 schepen bevracht: 4 voor Amsterdam cn 2 voor Rotterdam. Te Lutjebroek en omstreken, in Noordholland, werd Woensdag 11. door een windhoos eene groote schade aangerigt. Te Meteren, nabij Zaltbommel, had dezer dagen een man, vader van drie kinderenhet ongeluk bij hel spannen van den telegraafdraad van de ladder te vallen. Hij is na verloop van een paar uren overleden aan de ge volgen eener breuk der halswervelen. Eergisteren is te Leeuwardenonder het voorzitterschap van den heer ut'. J. Dirks. de 97s,e vergadering gehouden van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. De heer mr. A. Telling, van Frane ker, hield bij die gelegenheid eene voorlezing over het voormalig Kruisen- broeders-Klooster te Franeker, dat later tot akademie-gebouw werd inge- rigl en tegenwoordig bestemd is lol geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. Tot werkende leden werden benoemd de hh. II. Tuinhout, te Groningen; dr,L. A. te Winkel, te Leyden; J. van Loon, te Weidum; dr. E. Yerwys, te Franeker en P. Leendertsz, te lip; en tot gewone leden dehh. mr. J. H. J. van Wageningen, te Utrecht; L. Britzei, te Makkum; P. Rodenhuis Az. te Harlingenen mr. J. L. van Sloterdyckte Leeuwarden. In den storm van den 6den dezer, alzoo meldt men uit Harlingen, is bet kofschip Barend, van de firma Barend Visser en Zoon, geladen met lijnzaad, van Petersburg naar hier bestemd, op de kust van Denemarken «P liet strand geraakt. In het gezigt van de Barend zalen nog 8 schepen °P het strand, waaronder eene stoomboot. Toen nu de storm in volle woede opstak, werd het onmogelijk hulp te verleencn en Vrijdags morgens was het vaartuig gezonken; de bemanning zal in de masten en riep om hulp. Door de Deensch'e regering zijn langs dc kust overal rcddingstoestel- leu aangebragtbestaande in eene soort van mandewerkdat door touwen wordt geregeerd. Tot dat einde weet men met werpgeschut eene lijn aan boord te brengen van het hulp vragende vaartuig. Op deze wijze is ook de manschap van de Barend gered. Op den spoorweg van Maastricht op Landennabf) Hasseltheeft in het begin dezer week een ongeluk plaats gehad. Er was aldaar een gat in den weg gegraven; de locomotief stortte er in en de 5 volgende wagens, beladen met voor Engeland bestemd fruit, verbrijzelden op elkander. De machinist en de stoker sprongen nog bij tijds op den weg, zonder zich erg te bezeren; twee der reizigers bekwamen ligte kneuzingen. Naar men uit Luxemburg meldt, is door de regering uit de vroegere oppositie eene commissie benoemd, om de in 1856 uitgevaardigde besluiten, waarbij de vrijheden des lands werden verminderd, te herzien. De regering schijnt dus eenen meer vrijzinnigen weg te willen inslaan. 's GRAVENHAGE, 20 October. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Odilicn- berg de heer A. S. A. H. van de Weegh, thans ontvanger te Groesbeek, en te Groesbeek de heer jhr. J. A. II. de Lanoy, commies bij 's rijks be lastingen te Zaandam. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.-regtbank te Leeuwarden jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingmathans regter in die regt- bank; tot regler-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Nijmegen, mr. F. J. van Harencarspeladvocaat aldaar; tot procureur bij de arrond.-regt bank te Nijmegen, mr. G. J. Berkhoff, advocaat aldaar; en tot kanton- regter te Groenlo, mr. E. J. J. Colson Aberson, thans griffier bij het kan- tongeregt te Doetichem. Tot notaris te Wildervank is benoemd de heer A. Kuiper, cand. notaris te Groningen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn lot apothekers van de l8le kl. benoemd die van de 2de kl. J. C. Blom cn W. J. van de Cop. Onder de benoemingen, dezer dagen door den prins-regent van Prnissen gedaan, komen voor die van Otto baron van Wassenaer, kamerheer, en van Willem Frederik Hendrik baron van Wassenaer, tot eereleden van de S'. Jans-orde. Dezer dagen zijn uit Warschau voor Z. M. den koning vier witte paarden van edel ras ontvangen. BRUSSEL, 19 October. De minister van binnenl. zaken heeft aan den heer Bal, te Antwer pen, opgedragen eene gravure naar Gallail's schilderij de regerings-afstand van Karei V te vervaardigen. De bekwame schilder en etser, F.gide Linnig, is 11. Zaturdag te Ant werpen overleden. Op de Brusselsche tentoonstelling van schoone kunsten wordt een zijner laatst vervaardigde schilderstukken gevonden. Bij den minister van finantiën is onder het postmerk Leyden ontvan gen ƒ1.98, tot voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. De gemeenteraad heeft besloten lot opheffing van alle reglemententa rieven, enz. voor de beurtschepen en markt- en volksschuilenveren, voorzoo verre zjj nog van kracht zijn, of de opheffing door de betrokken gemeente besturen mogt worden verlangdalsmede tot vaststellingin overleg met de betrokken besturenvan nieuwe reglementen voor de volksschuilenveren tusschen 's Gravenhage en Leyden en tusschen 's Gravenhage en Delft. Hel lokaal van het dep. van koloniën is door den aannemer, den heer Klaas Kooy, afgewerkt cn opgeleverd geworden. Het verwarmingstoestel enz. moeten nu daarin nog worden aangebragt; het geheel zal, naar men verneemt, omstreeks de helft der maand Januarij 1861 voltooid zijn. Gisteren avond heeft er op het plein alhier tusschen het werkvolk, dat aan het lokaal van den hoogen raad werkzaam is, eene ernstige vecht partij plaats gehad. Aan weerszijden zijn belangrijke verwondingen toegebragt. AMSTERDAM, 19 October. Dc commissie tot oprigting van een standbeeld voor Vondeldie zich dezer dagen alhier heeft vereenigd, beslaat uit de volgende heeren: Eere voorzitter: de burgemeester; voorzitter: mr. J. van Lennep; secretarissen: P. A. de Genestet en G. D. Kölle; penningmeester: J. de Vos Jz.; leden: J. A. Alberdingk Thijm, A. Beeloo, mr. P. J. Teding van Berkhout, II. Binger, J. Bunge, W. J. Hofdijk, E. J. Potgieter, dr. P. Scheltema, jhr. mr. J. P. Six. Woensdag 11. is in de parochie-kerk van dc n. Catharina eene lijk dienst gevierd voor de rust der ziel van generaal Pimodan, die in den strijd tusschen de pauselijke en Sardinische troepen is gesneuveld. Bij die gelegen heid is de beroemde lijkmis van Mozart met vol orkest uitgevoerd. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BËLGIIS.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1