JPer Telegraaf. ISurgerlijfcc &tanb. LEYDSCHE SCHOUWBURG. De pauselijke nuntius is voor cenige weken van hier vertrokken. Voor jjjn vertrek is hij op zijn verzoek hij den keizer ten gehoore toegelaten. Er moet hevel zijn gegeven tot de terugroeping van ons eskader uit de Napelsche wateren, dat echter later weder is ingetrokken. Hen is ver langend te weten of onze schepen bij de komst van koning Victor Emma nuel te Napels hem het gebruikelijke saluut zullen brengen. VAmi de la Religion deelt, volgens een schrijven uit Rome, mede dat koning Victor Emmanuelvernemende dat de Paus in geldverlegenheid was, de laaghartigheid gehad heeft hem geld te doen aanbieden. De Paus zou daarop gezegd hebben: «Er ontbrak mij niets meer, dan deze vernedering." Onze troepen in Syrië hebben thaus Deir-el-Kamar bezet, eene plaats waar de Christenen zeer veel hebben geleden. De Christenen ziju aldaar in het bezit gesteld van de door de soldaten gebouwde woningen. De Drusen zijn van alle kanten in het naauw gebragt en kunnen geen ernstigen wederstand bieden. Zij zullen om genade moeten vragen of de wijk naar het Hauran-gebergte moeten nemen. De algem. Israël, maatschappij heeft zich tot graaf Cavour gewend, om zijne tusschenkomst te verzoeken in de zaak van den jeugdigen Mortara en o. a. het volgende antwoord ontvangen: Overtuigd van de regtmatig- heid der eischen van den heer Mortara, heb ik de eer u te verzekeren, dat de regering des konings alles zal doen wat in zijne magt isom dit kind omtrent hetwelk de openbare opinie in Europa zulk eene levendige belang stelling doet blijkep, aan de familie te doen teruggeven. Te Konstanfih'opel heeft ih de haven een zware brand gewoedwaar door 20 schepen en een groot aantal booten zijn vernield. ITALIË. De Sardinische troepen zijn nu op verschillende punten het Napelsche grondgebied binnengerukt. Koning Victor Emmanuel wordt op 17 October te Napels verwacht. Het door hem tot de bewoners van Zuid-ltalië gerigte manifest wordt thans door de bladen medegedeeld. Garibaldi wordt daarin door den koning genoemd«een dapper krijgshelddie zich aan Italië en hem heeft toegewijd." Naar men thans meldt heeft Slazzini Napels nog niet verlaten; hij heeft aan den prodictator te kennen gegeven dat hij aan zijn verzoek niet kon voldoen, omdat het Italiaansche volk, dat zelf naar vrijheid streeft, niemand mag onderdrukkenen daar men toch beweert dat hij geheel alleen staat, zou zijne verwijdering bclagchelijk zijn en aantoonen dat kouing Victor Emmanuel nog weinig op de gehechtheid van Italië kan rekenen. Het zal - nu de vraag zijn of men tegenover Mazzini tot meer afdoende maatregelen zal overgaan. PRIIilEN. BERLIJN, 11 October. Door den storm, die den 4den dezer en volgende dagen woedde, zijn in dc Oostzee 14 Pruissische en 3 vreemde schepen verongelukt. Men verzekert dat Hanover thans gezind is den afkoop van den Sta- der lol in te willigentegen eene schadeloosstelling van 460,000 Engeland zal een derde betalen, Hamburg mede een derde en de andere belangheb bende staten het overige. Te Dresden is dezer dagen het standbeeld onthuld van Carl Maria von Weber. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 October. Naar men verneemt heeft de instructie in de zaak van den heer Richter tot uitslag gehad de beschuldiging van «verleiding van een staatsambtenaar tot misbruik van gezag." H. Jung en M. Basevi zijn in staat van be schuldiging gesteld ter zake van dezelfde misdaad en van opligting. Zij hebben aan wijlen baron von Eynatten kostbare geschenken gegeven, ter bekoming van een levering van 20,000 stuks slagtvee en van den afval der ossen na het slagten; ook hebben zij valsche contracten gesloten, en voorts zich bedriegelijk in het bezit weten te stellen van een schadeloosstelling ten bedrage van 649,952.50 fl.benevens 35,000 fl. voor het vernietigen dier schijncontracten. Jung en Basevi en hunne medepligtigen zijr. voortvlugtig. De Oostenrijkers, die bij het pauselijk leger gediend hebben en thans door Sardinië zijn teruggezondenhebben te Laybach zoo vele buitensporig heden begaan, dat men niet weet hoe het mogelijk is dat de generaal de Lamoricicre er aan gedacht heeft om zulke troepen aan tucht te gewennen. De strijdkrachten in Venetië zullen waarschijnlijk op 200,000 man ge- bragt worden. Uit Königgriitz meldt men, dat in de beide laatst verloopen weken geen dag is voorbijgegaanwaarop niet een of meer transporten met als ver dacht in hechtenis genomen personen is aangekomen. De gevangenissen zijn zoo vol, dat de jongst aangekomen gevangenen naar elders zijn vervoerd. Uit verschillende Duitsche plaatsen komen berigten in, dat het er in de jongstverloopcn dagen reeds zeer sterk gesneeuwd heeft. Zoo moet het Schwarzwald reeds met eene laag sneeuwter dikte van 2 duimbe dekt zijn, en wordt uit Munqhen, van 10 dezer, het volgende geschreven: De dag van heden begon met eene stevige sneeuwbui. Daar wij deze aan gename verschijning voor het laatst den derden Pinksterdag (29 Mei) geno ten hebben, zoo is Munchen in het jaar 1860 slechts vier maanden en elf dagen van sneeuw bevrijd gebleven. Het kleine stadje Grabern, in Boheme, is op 26 September, met uit zondering van de kerk, geheel afgebrand. TURIJN, 15 October. De koning is op Napelsch grondgebied aangeko men. De geestdrift van de bevolking was zeer groot. De heer Villamarina, onze gezant te Napelswas Z. M. lot aan de grenzen te gemoet gegaan. MARSEILLE, 15 October. Uit Rome meldt men van den lldcn dat ge neraal Goyon Vilerbo en het dusgenaamde erfgoed van den II. Petrus met drie regimenten heeft bezet. De Sardinische commissaris had daartegen geprotesteerd en daarop Vitcrbo verlaten. Dc Paus heeft een onderzoek be i volen naar den toestand der door de Sardiniërs gevangen genomen pause- lijke troepen. Van de zijde der belegeraars van Capua was bevolen eenen j algemèenen aanval te doen. WILNA, 13 October. Met den keiz. Russischen spoortrein is de keizer alhier aangekomen en met geestdrift ontvangen. I MARSEILLE, 15 October. Uit Napels zijn berigten ontvangen van den 9dC11. Daar Mazzini geweigerd heeft te vertrekken, had de prodictator op den avond van dien dag aan de clubs en de staatkundige vereenigingen het verbod doen toekomen vergaderingen te houden, en aan Louis Blanc het openen van nationale werkplaatsen verboden, terwijl de bevelhebber der nationale garde was ontslagen. liet corps diplomatique te Gaëta had, door middel van den Spaanschen gezant, geprotesteerd tegen het ter eere van den koningsmoorder Milano genornen besluit. Al de gezanten hadden dit protest onderteekend. Garibaldi heeft de blokkade van Messina en Gaëta afgekondigd, maar de admiraal Le Barbier de Tina'n had geweigerd de blok kade te erkennen. De Fransche paketboot Plotée was genomen. PARIJS, 16 October. De Moniieur deelt het volgende berigt mede. Petang 8 AugustusDe verbonden mogendheden hebben, zonder tegen stand te ontmoeten, zich meester gemaakt van de stad Petang en hare for tenen maken zich gereed om tegen de forten aan. de Peiho op te rukken. TURYN, 16 October. Volgens tijdingen uit Perugia, van gisueren, heeft het pauselijk gouvernement te Vilerbo vele ambtenaren afgezet, is de emi gratie toegenomen en neemt de commissaris-generaal de noodige maatregelen om den uitgewekenen te hulp te komen. WEENEN, 15 October. De Oesterreichische Zeitung berigt, dat de graven Nadasdy en Thun het besluit genomen hebben als ministers af te treden. MUNCIIEN, 16 October. De Münchner Zeitung meldt uit Turyn van den 15dcn dezer, dat het Sardinische ministerie in groote verslagenheid ver keert. De gezanten namelijk van Pruissen en Rusland hadden uitdrukke lijke protesten tegen den inval der Piemontezen in het Napelsche gebied ingeleverd. In geval hierop geen acht gesiagen werd, zou de Russische gezant zijne paspoorten aanvragen. ONDERTROUWDA. de Moed, Wedr. 47j. en C. Schild Wede. 40 j. L. de Groot, Jm. 27 j. en C. Planken Jd. 30 j. A. OudshoornJm. 23 j. en E. van StaayJd. 25j. J. C. Brouwer1, Jm. 25 j. en K. Schoon, Jd. 31 j. H. de Bolster, Jm. 25 j. en E. Neuteboom Jd. 25 j. A. van Leeuwen, Jm. 22j. en G. Stoute, Jd. 24 j. J. Niéuwen burg, Jm. 31 j. en M. Flaman, Jd. 25 j.W. van der Linden Jm. 26j. en M. CramaJd. 29 j. W. Hoogkamer, Jm. 23j. en C.II. Fakkel, Jd. 21 j.—G. van Welsum, Jm.43j. enH. Wijnen. Jd. 39 j.— P. Dozy, Wedr. 31 j. en ff. M. BromansJd. 221. J. J.'EigemanJm. 24 i en L. E. Breyl, Jd. 31 j. - - SYRIË. Ten gevolge van mijne oproeping ten behoeve der Syrische Christenen zijn bij mij de volgende giften ingekomen: B. H. ƒ25, mevr. v. G. ƒ10, twee dienstboden 3.50, N. N. ƒ2.50, W. S. ƒ1, van de Jongelings-Vereeniging ƒ8.25, N. N. ƒ2.50, van de Zondagsschool ƒ15, wed. v. d. B. ƒ2, K. M. ƒ30, J. v. d. W. ƒ2.50, H. V. ƒ3.50, W^5, D./l, N. N. ƒ40, S. C. ƒ10; R. ƒ2.50, N. N. ƒ10, d. M. ƒ2.50, zakje Waalsche kerk 30 Sept. ƒ2.50, nog van drie kinderen van de Zondagsschool ƒ0.75, X. ƒ1, d. M. ƒ2, N. N. ƒ25, wed. B. ƒ10, N. N. ƒ5, van eene dienstbode 1.98E. ƒ2.471, op de school van den heer Breetvelt gecollecteerd 10, N. N. ƒ2, V. 0.50, D. B./18, N. N. ƒ12.371, vaR Catechisanten ƒ16.07^, van mevr. G. ƒ15, uit Zeist 25. Te zamen ƒ326.40£, met het bij de redactie der Leydsche Courant ingekomenc: /361.40j. Dank cn heilbede aan de gevers! Tot 1 November blijft de gelegenheid openstaan; waarna ik de gecollecteerde som aan den N.ederlandschen mi nister van buitenlandsche zaken ter hand denk le stellendie, blijkens in gewonnen berigten de bezorging der in Nederland voor dit doel gecollec teerde gelden op zich heeft genomen. Leyde» 13 October I860.D. CIIANTEPIE de ia SAUSSAYE. ADVERTENTIES. A Overleden Vrouwe CHARLOTTE DOROTJIÉE SCI1NE1THERWed. Dr. F. A. Bosse in leven Rector der Latijnsche Scholen alhier. Leydeii 16 October 1860. MlvlaM) •a""/ Algemeene en bijzondere kennisgeving. De Ondergeteekende betuigt, ook namens Broeders en Zusters, zijnen dank voor de ondérvondene deelneming gedurende de ziekte en bij het over lijden zijner Echtgenoote. Leyde», 13 Octobér 1860. A. C. LEEMBRUGGEN. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BREEDÉ VALOIS MAANDAG, 22 October 1860. (N°. 1 van 'tAbonnement.) Jeanne, die huilt en Jeanne, die lacht, Tooneelspel in 4 Bedrijven, naar het Fransch, door G. va» Beek. Nopit alhier vertoond. Daarna: Het welbewaakte kind, vrolijke Vaudeville in 1 Bedrijf, naar het Fransch. Waarin de titelrol voor de eerste maal vervuld zal worden door de Jongc- jufvrouw L. Valois. Aanvang ten half zeven ure. De Rangregeling der Schuldeischers in den Insolvent verklaarden boedel van J. P. RAMAKERS Jr.Kastemaker te Leydenis ter Griffie van de Arrond.-Regtbank aldaar gedeponeerd, en zal aldaar gedurende 14 dagen, met de bewijzen, ter inzage der belanghebbenden verblijven. Dc Curator F. BOOY Fz.Procureur.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3