Op de begrooting van ooriog is een nieuwe post voor kazernering gebragt, ter ontlasting der gemeenten van de kosten van huisvesting der troepen en het stallen der paarden. Het beginsel is aangenomendat de gemeente- gebouwen, thans tót militair gebruik bestemd, met de daarin behoorende meubelen kosteloos ten gebruike van het rijk zullen worden afgestaan, en, met aanvang van 1 Januarij 1861, door het bestuur van oorlog voor reke ning van hel rijk onderhouden en, zoo noodig, verbeterdterwijl wanneer die gebouwen niet meer voor militair gebruik noodig worden geoordeeld zij aan de gemeenten zullen worden teruggegeven in den staat, waarin zij zich dan bevinden. Verreweg de meeste gemeentebesturen hebben zich hier toe reeds bereid verklaard. Deze overname van gebouwen zal, berekent men, cene uitgave veroorzaken van ƒ80,000. Voorts is eene som van ƒ170,000 uitgetrokken voor den opbouw eener nieuwe kazerne te Leeuwarden. De posten voor materieel der artillerie hebben bij vergelijking met de be grooting voor 1860 eene verhooging van ƒ118,900 ondergaan, uithoofde van de belangrijke werkzaamheden, die de minister van oorlog zich voorstelt, vooral met het oog op de invoering van getrokken geschut, in het jaar 1861 te doen verrigten, waaromtrent uitvoerige ophelderingen gegeven worden. Bij de toelichting der bcgrooting van koloniën is te kennen gegeven, dat het zich niet laat aanziendat de wet op het beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen in het jaar 1861 tot stand zal komen. Wat de middelen betreft, is de opbrengst der grondbelasting hooger ge raamd dan voor 1860, ook omdat met 1861 belastbaar worden eigendommen, die, krachtens de wet van 6 Junij 1840 [Staatsblad n°. 17) tot dusverre den 20-jarigcn vrijdom van grondbelasting genoten. Ook heeft men de opbrengst van personeel, patent, accijnsen en het regt van successie hooger kunnen ramen. In de opbrengst van den accijns op het geslagt vooral heeft zich een aanzienlijke vooriuigang geopenbaard, zoodal men de raming daarvan met ƒ110,000 verhoogd heeft. Uit een overgelegden staat blijkt van de over het geheel steeds toenemende opbrengst der gezamentüjke belastingen sedert 1847. In dat jaar bedroeg die opbrengst 54,076,556.65 en in 1859, niettegenstaande sedert 1847 be lastingen voor een bedrag van 5,000,000 zijn afgeschaft57,280,915.64. 'sGRAVENHAGE, 16 October. Z. M. heeft vergunning verleendaan mr. L. N. graaf van Randwyck grootmeester van 's konings huistot het aannemen der onderscheidings teekenen van het grootkruis der Adolfs-ordc, en aan F. W. J. baron van Aylva van Pallandt, kamerheer-ceremoniemeestertot het aannemen der onderscheidingstcekenen van ridder der Adolfs-orde, 3de UI.hun door den hertog van Nassau geschonken, en aan den heer M. de Vries, hoogl. in de Neder!, taal- én letterkunde aan de hoogeschool te Leidentot het aannemen der onderscheidingstcekenen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen te Drutcn is benoemd de heer C. J. Th. Hermsen, thans te Reusel. Tot procureur bij het prov. geregtshof in Noordbrabant en de arr.- regtbank te 's Hertogenbosch is benoemd A. F. SchefFers, thans procureur bij de arr.-rcgtbank te Eindhoven. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der cavalerie: bij het lslc reg. dragonders, tot ritmeester 34c ld. den lstcn luit. K. van der Lely, van het 3dc reg.; bij het 2dc reg. dragonders, lot Ist™ luit. den 2Jm luit. K. J. D. WijnhofF, van het corps; en bij het personeel van de genees kundige dienst van de landmagt, tot apotheker 3Je kl. A. C. P. Vogelsang. Het hof heeft den rouw aangenomen voor 14 dagen, wegens het over lijden van Z. K. H. den groothertog van Mecklenburg-Strelilz. Bij de regering is hel volgende bcrigt uit Batavia, van 23 Aug., ont vangen: Bevredigende lijdingen van Celebes. Muiterij onder de vreemde Europcschc troepen te Samarang is terstond onderdrukt. De krijgsverrigtin- gen op Borneo worden niet zonder succes voor ons voortgezet. Nieuwe troepen worden gevraagd. Volgens een telegrafisch berigt, bij de IV. R. C. ontvangen, zijn bij den opstand der Zwilsersehe troepen te Samarang 9 dier manschappen gedood en 35 veroordeeld om opgehangen te worden. Op Java zouden meer ont werpen van opstand onder de vreemde troepen ontdekt zijn. Voor den opbouw van een nieuw weeshuis heeft de wel-eerw. heer J. Moll IIz., president der commissie, ontvangen van N. N. een certificaat W. S. 2J pCt. ƒ1,000. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 15 October. Aan de orde was de beslissing over de conclusiën van het rapport der commissie betrekkelijk de geloofsbrieven van de hh. Dirks en Wybenga. Beide conclusiën, strekkende om den heer Dirks niet, den heer Wybenga wel toe te latenwerden zonder hoofdelijke omvrage aangenomen. Daarna kwam in behandeling de conclusie der commissie, betreffende de stukken en medcdeelingcnnopens de regeling van de gouvernements-suiker- cultuur op Java en de onderneming Pangka in het bijzonder. Die conclusie strekte om het besluit der kamer van 11 Mei jl.waarbij zij heeft verklaard van oordeel te zijn dat er behoefte bestaat om de regels voor de uitgifte van cultuur-contracten in Ncd. Indië te stellen door de wet, te handhaven, en te verklaren dat er in de overgelegde stukken geene gronden gevonden worden, die de overeenkomst van 14 Mei 1860 konden aanraden, en dat mitsdien de belangen van den slaat door het sluiten daarvan zijn uit het oog verloren. De voorzitter stelde voor over de beide deelen der conclusie afzonderlijk te beraadslagen. De minister van koloniën heeft hierbij het eerst het woord gevoerd en eene uitgebreide rede voorgedragenwelke twee uren duurde. Hij behan delde de beide voorstellen en bragt ecnige inlichtingen omtrent deze aan gelegenheid in het midden. Hij meende 's lands belangen in dit opzigt ge heel te hebben behartigd. Mogt hij nu een tegenvoorstel doen omtrent dit punt, dan. zou hij willen voorstellen, dat de kamer berustte in het besluit van de regering omtrent de zaak van het contract Pangka, wordende daarbij noch goed- noch afkeuring ie kennen gegeven. Werd de conclusie der commissie aangenomen, dan zou men buiten de kamer kunnen denken, dat hij minder vertrouwen bij deze ondervond; binnen de kamer geloof],- hij dit het geval niet te zijn, moest hij ten minste geloof slaan aan vroe' gere oordeelvellingen van sommige leden ten zijnen opzigte geuit. Sommige punten door den minister aangegeven werden nader besproken door de hh. Duymaer van Twist, van Nispen van Sevenaer en van Hoëvell leden der commissie, terwijl de minister die sprekers beantwoordde. De bc' raadslaging over deze aangelegenheid zal morgen worden voortgezet. Tot rapporteurs over het wets-ontvverp lot afschaffing der slavernij in West-Indië zijn benoemd de hh. van Voorthuysen, Heemskerk Bzn.Oli vier Betz en Gevers Deynoot. Zitting van Dingsdag 16 October. In deze zitting zijn de gisteren afgebroken beraadslagingen voortgezet De heer Myer heeft eene zeer uitvoerige redevoering uilgesproken. VoKnj hem moest het onderwerp, met ter zijde stelling van alle persoonlijke0op. vatlingen, getoetst worden aan de vraag: komt deze regeling overeen met de wet; zijn de algemeene grondslagen in overeenstemming toet art. 5(j reg.-regl.? De kamer heeft ten slottemet 40 tegen 20 stemmenhaar besluit van 11 Mei gehandhaafd, nam. dat er behoefte bestaat om de uitgifte der cul tuur-contracten bij de wet te regelen. Morgen zal de beraadslaging over de conclusie, en wel over het tweede gedeelte, voortgezet worden. De beraadslaging over het wels-ontwerp omtrent de nieuwe regterlijkt inrigting is bepaald op 7 November aanst. BELCIE. BRUSSEL, 15 October. De koningin van Engeland, haar gemaal en prinses Alice zijn Zalurda; middag alhier aangekomen en door den koning en de kon. familie aan het station van den spoorweg ontvangen en naar het paleis geleid. Uithoofde eener ligte ongesteldheid van de koningin zal zij eerst morgen te Antwer pen scheep gaan. ENGELAND. LONDEN ,"'14 October. Volgens cene officiële opgave hebben in het vorige jaar 3977 persona schipbreuk geledenvan Welke 1645 zijti' omgekomen. Een bij den Daily ÏVéws ontvangen brief meldt dat zijn correspop. dent bij het leger van Garibaldi, die zich te veel vooraan had gewaagd, met oogmerk om den uitslag van het gevecht met eigen oogen te kunnen nagaan, door een kogel is getroffen en gedood. Hij was ook tegelijk correspondent van den heer Reuter. Uit Mexico is alhier aangevoerd eene som van 14j milliocn gulden, bijna geheel in zilver. De lossing te Southampton heeft 7 uren geduurd, en 36 wagens van den spoortrein warén noodig om deze massa naar dl hoofdstad te voeren. Aldaar aangekomen is zij door middel van 50 rjjtui gen en 100 paarden naar de bank gebragt. Sedert den tijd van Philips II heeft misschien niet een schip eene zoo aanzienlijke geldswaarde overgebragt. De groote suiker-raffinaderij in Ilorseferryroadvan de hh. Goodhart, een gebouw van 9 verdiepingen, is tot den grond toe afgebrand. Men bere kent de schade op 30,000 De dochter van een koopman alhier, die den gunstigen invloed vaa het luchtgestel van Torquay (eiland Wight) op hare gezondheid mogt on dervinden, heeft 500 aangeboden, als bijdrage voor de voltooijing vaa het hospitaal voor teringlijders aldaar, onder voorwaarde, dat binnen eene maand nog 1000 tot hetzelfde doel zal worden gegeven. In Amerika is een onderzoek ingesteld naar de stelselmatige malver satie der beambten, die bij den Pennsylvania-spoorwcg zijn aangesteld. Reeds zijn 20 personen in dit regtsgediug betrokken. Sommige der beschuldigden hebben in een jaar tijds 500 tot 3000 zoek gemaakt. Op de vraag aan een hunner gcrigt, hoe hij in weinige jaren 7000 had kunnen oversparen, antwoordde deze, dat hij dien aangaande eene voldoende verklaring zoude geven, indien de vrager zelf zoude willen doen blijken, hoe hij in het bezit van 60,000 was gekomen. De Amerikaansche bladen maken gewag van eenen togt over de East- rivier, door den koorddanser Blondin volbragt. In gevolge het progratmm deed Blondin zich met een witten zakdoek de oogen bedekken; en wierp daarna een dikken zak over hoofd en schouders. Zoo toegerust, aanvaardde hij zijnen togt. In het eerst schreed Blondin als het ware tastende voor waarts, maar van lieverlede verkreeg hij meer vertrouwen en zag men hem weldrazoo geblinddoekt als hij wasmet de zekerheid en vlugheid van een eekhoorntje over het touw loopen. Boven het midden der rivier geko men, ging hij op zijnen rug liggen en na het uitvoeren van menigvuldige kunslverrigtingen bereikte hij de overzijde. Te New-Orleans zijn op 22 Sept. de pakhuizen van KarstendieckenC». afgebrand. Door het springen van eenige vaten brandewijn, die op de bo venverdiepingen lagen, storlteden verscheiden huizen in, ten gevolge waar van meer dan 40 menschcn onder hel puin werden bedolven. 13 lijken zijn reeds gevonden. De schade wordt op 200,000 doll, begroot. FRANKRIJK. PARIJS, 14 October. Het artikel van den heer Boniface, in den Constitutionnelhoudende afkeuring van het binnenrukken der Sardinische troepen in het Napelscbe gebied, is, naar men verneemt, daarin geplaatst op aandrang van den heer Thouvenel. De minister wilde deze handeilng van Sardinië zoo zeer iu strijd met de door Frankrijk tot hiertoe gevolgde staatkunde, niet dulden zonder daartegen te protesteren en eischte zelfs eene nota in den Moniteur onder bedreiging van zijn ontslag te nemen, indien aan zijn verlangen niet werd voldaan. Hij heeft zich echter door het bedoelde artikel iu den Con stitutionnel laten te vreden stellen. Door het Journ. des Déb. worden de handelingen van Victor Emmanuel goedgekeurd. Het stond, volgens dat blad, den koning niet vrij Italië aan regeringloosheid cn burgeroorlog prijs te geven.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2