LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 15 OCTOBER. N". 124, SPer Tclcgjaaf. Meden Maandag" tot fiS sure, 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. A" De Prijs der Courant is 12 in liet jaar j «fe afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN13 October. In de vergadering van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier, den Bden dezer gehouden, is de heer F. H. G. van Iterson, wien met den psten dezer maand het emeritaat salvo honore verleend was, van zijne be trekking als predikant der gemeente, en door den afgevaardigde van het classikaal bestuur, den heer G. G. van den Broeckals lid der classis ontslagen. Den 3dcn en 4dcn dezer maand zijn na afgelegd examen als candidalcn tot de heilige dienst toegelaten: door het prov. kerkbestuur van Gelderland de heer J.E. Dibbils, cand. in de godgeleerdheid te Utrecht; door het prov. kerkbestuur van Noordholland de hh. W. Bax en E. C. Jungius, candd. in de godgeleerdheid te Leydendoor het prov. kerkbestuur van Zeeland de bh. V. II. Sikkes, W. H. Stoffels, J. H. Kunst, A. S. Carpentier Ailing en C. Maas, candd. in de godgeleerdheid te Leyden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 94 tot 107 personen. Men Verneemt dat eene vereeniging ter bevordering van Nederl. volk planting in buitenlandsche gewesten, onder bestuur van den heer J. Tous- saint Delince'e, aan Z. M. den koning heeft verzocht den afstand in vollen eigendom van eenige woeste gronden ter westkust van Sumatra. Door den heer R. F. baron van Raders is een adres aan den Koning ingediend betreffende het vraagstuk der afschaffing van de slavernij in West- Indiëhoudende het verzoek om wettelijk te bepalendat de kinderen van slavinnen, welke na den laatsten dag van het jaar 1800 in Nederlands West-Indische koloniën ter wereld komen vrijgeboren zullen zijn. Het Ncd. bijbelgenootschap wcnscht eene nieuwe Maleische vertaling van de II. Schrift lot stand te brengen en heeft in de Kerk. Cour. daartoe bevoegden lot de bewerking en het inzenden cener proeve uitgenoodigd. Zondag 11. is voor de herv. gemeente te Wassenaar opgetreden de heer W. Robertson th. doet.uit Swcllendam in de Kaap-kolonie vroeger kweeke- ling der Ulrecbtschchoogesebool. Des voormiddags gaf hij naar aanleiding van Hand. XIV. 27 een overzigt van de kerk, inzonderheid van de Ned. gere formeerde kerk, in Zuid-Afrika. Des namiddags hield hij eene bijbeloefe ning over 2 Kon. V. Na den kerktijd werd hij door ds. van Rhijn aan HU. KK. 1111. prins en prinses Frederik voorgesteld, waartoe hij door hof- rijtuig naar het huis de Paauw geleid en van daar terug gebragt werd. Des avonds deelde hij in hel lokaal der jongelingsvereeuiging te Wassenaar eenige bijzonderheden mede omtrent zijnen levensloop en zijne reiservarin gen in Afrika. Gisteren is, alzoo leest men in de TV. R. C.uit eene sloot beneden den Schiedamschen hoogen zeedijk, tusschcn de buitenplaatsen van de hh. van Uoboken en Blom, gehaald het lijk, oogenschjjnlijk, van een pas gebo ren kindje van het vrouwelijk geslacht, in staat van ontbinding verkee- rende. Naar men verneemt bevond zich over het hoofd van het lijkje een zak, terwijl het benedenlijf omwonden was met een doek of lap en over het geheel een touw gebondenaan de uiteinden waarvan twee sleenen be vestigd waren. Uit Sliedrecht meldt men dat Maandag avond II. zich een arbeider, een oppassend jong mensch van 21 jaren, voorzien van een geladen geweer, in een boot naar de grienden op den Biesbosch heeft gegeven. Sedert is niets meer van hem vernomendoch heeft men den volgenden morgen een gedeelte zijner boot, waarvan het overige verbrand schijnt, met zijn hond er bjj gevonden. Niettegenstaande alle nasporingen heeft men den vermiste tot heden nog niet kunnen vinden. Men gist dat zijn geweer is afgegaan, waardoor hij gedood en over boord is gevallen en zijn bootjewaarop zich een zeil bevondin brand is geraakt. Omtrent een der personen, die onlangs te Zwijndrccht uit den kerker zijn ontsnapt en die spoorloos is verdwenenverneemt men thans dat hij zich na zijne onlvlugling meester heefL gemaakt van een aan den dijk wei dend paard, en daarmede naar zijnen broeder is vertrokken, bij wien bij zich 14 dagen, In eene beperkte ruimte ouder den dorschvloer, verborgen heeft gehouden. Middelerwijl was er te llellcvoelsluis gelegenheid gevonden ter uitwijking, werwaarts hij, door vermomming onkenbaar gemaakt, is vervoerd. Te Amsterdam deed zich op den 9dcn dezer bij de arrond.-rcglbank het volgende geval voor. De heer K., vroeger advocaat aldaar, stond teregt wegens mishandeling van zijnen huisheer. Toen deswege door den lieer stibst.-officier van justitie, mr. J. C. Bijlcveld, eene geringe boete was ge- ï-quireerd en de beklaagde zijne verdediging ging voerenliet deze laatste zich in hel vunr zijner rede zoo ver wegslepen, dat het openb. minist. be greep, dat zulks eene beleediging in woorden was legen magistraatspersonen, in de waarneming van hunne bediening, en zulks ter openbare teregtzitting. Op requisitoir van den officier van justitie werden vijf ter teregtzitting tegen woordige advocaten als getuigen gehoorden de beklaagde werd daarop in gevolge het requisitoir van het openb. minist. veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van ée'n jaar. Te Zutphen en omstreken is deze week veel in aardappelen gedaan, ter verzending naar Holland en Friesland; een der Friesche schippers kocht p.m. 1400 mudden, en besteedde van ƒ2.40 tol 3 per mud. Het vorig jaar kreeg Gelderland aanvoer van aardappelen uit Friesland; dit jaar is die regel omgekeerd, Gelderland voert uit naar Friesland. Te Groningen beeft Woensdag II. dr. E. J. Diest Lorgion de betrek king van buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool aldaar aanvaard met het houden eener redevoering in de Nederlandsche taalover de regte beoefening der historische theologie als uitnemend geschikt ter opbouwing van de kerk der toekomst. Der. volgenden dag droeg de hoogleeraar J. B. Gratama, te Gronin gen, de waardigheid van rector magnificus der hoogeschool aan zijnen op volger, den hoogleeraar I. van Deen over, na het houden eener redevoering: ode juris naturalis hac nostra aetate studio," dal is: «over de beoefe ning van het natuurregt in onzen tijd." Bij die gelegenheid had levens plaats de uitreiking van eene gouden medaille aan den heer A. Kuiper, student in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leyden, en van een ver- eerend getuiigschrift aan den heer A. F. de Savomin Lohman, candidaat in de regten aan de hoogeschool te Groningen, wegens de beantwoording eener prijsvraag, de eerste bjj de theologische, de andere bij de juridische faculteit. Te Veenhuizen heeft de verkoop plaats gehad van de stoommachine en de machineriën uit de machinale katoenspinnerij aldaar; men zegt, dat dit een en ander ver over de ƒ100,000 heeft gekost; hoewel nog in goeden staat, heeft het echter niet meer dan ƒ8400 opgebragt. De beruchte Wilhelm Brinkhof!" is op 7 October uit de gevangenis te Werden ontvlugt. Hij zal waarschijnlijk trachten naar Amerika te ontko men en misschien den naam zijner vrouw, Ernst, wonende te Philadelphia, aannemen. Vervolg der berigten in het Bijvoegsel.) MARSEILLE, 12 October. Uit Konstantinopel zijn berigten ontvangen van den 3d<,°. De divan wil aan den groot-vizier eene finanliële zending opdragen. De gouverneur van Saïdain Syrië, had den drogman van hel Nederl. consulaat doen gevangen nemen. Nadat twee Hollandsche oor logschepen gedreigd hadden de stad te zullen beschietenis hij weder ont slagen. Het Oostenrijksche eskader in de Levant, dat terug is ontboden, bevindt zich voor Ragusa. BERN, 12 October. De markies de Turgot gaat voor 6 maanden met verlof naar Parijs. Wegens de beleediging onlangs de Fransche vlag aan gedaanbij gelegenheid van de opening van den spoorweg va"n Lion naar Martigny, is bij de Zwitsersche regering eene nota van Frankrijk ontvangen. zijn bij de HH. Kunsthandelaren SCHREUDER en van BAAK nog te be komen Loten a ƒ3.voor de meermalen aangekondigde Verloting van het Schilderstuk van den Heer KOEKKOEK en de geschonkene Boek- en Plaat werken. De verloting zal plaats hebben ten huize van bovengemelde Ileeren, Dingsdag avond10 dezer te acht ure. zullende de prijzen Woensdag morgen, van 10 tot 3 ure, tegen overgifte van het Lot aldaar afgehaald kunnen worden. Leyden, 13 October. C. C. van der HOEK. ADVERTENTIEN, Ondertrouwd 's llERTOGENBoscn 4 October 1860. Eenige en algemeenc kennisgeving. M. J. SCHRETLEN, van Legden, met M. M. W. BORZO. Bevallen van eeue welgeschapene Dochter M. T1NHOLT DROS. Haarlemmermeer, 10 October 1860. Heden beviel door Gods goedheid van een welgeschapen Zoon A. S. van LEEUWEN, geliefde Echtgenoole van Leyden 12 October 1860. A. van 't HOOFT.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1