leydsche courant. I860. VRIJDAG 12 OCTOBER. N". 123. Cufi n\ ie De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. J V f De Prijs der Courant is f\1 in het Jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. Tl li', 102} 96} 205} 44r', 24} swi 20}} nen LEYDEN11 October. Er is in de laatste dagen veel gesproken over het ontdekken van een schandaal, daarin bestaande, dat een meisje gedurende geruimen tijd van den kant eener stiefmoeder aan mishandelingen van allerlei aard had bloot j gestaan. Tot beginsel aangenomen hebbende met de mededeeling van ge- I ruchien, vooral waar het gevallen als het hier bedoelde geldt, behoedzaam te zijn, hebben wij gemeend te moeten afwachten, wat een geregtelijk on derzoek aan het licht bragt, en achten wij ons gelukkig aan dit beginsel ook nu weder getrouw te zijn gebleven. Dat onderzoek tochdezer dagen gehoudenheeft tot uitkomst gehad dat de vrouw aan geene misdadige han deling, welke ook, schuldig is bevonden, maar dat veeleer de dochter den ellendigen staat, waarin zij gevonden werd, en die het noodzakelijk maakte liaar naar het stedelijk ziekenhuis over te brengen, aan hare verregaande onreinheid en hare moedwillige verwaarloozing des ligchaams te wjjten heeft. In de maand September zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 123,084 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ104,582.09; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ17,841.96. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ125,890, het vervoer van goederen ƒ44,426, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland30,324 op- gebragt. Naar men verneemt zal in het einde der maand October door onzen verdienstelijken landgenoot, den heer J. J. Cremer, uit 'sllagc, in de zaal der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen, te Rotterdam, ten voordeele der Leydsche kweekschool ter bevordering der Zeevaart, eene voorlezing ge houden worden. (iV. R. C.) Naar men verneemt, zegt de Delftsche C., heeft onze stadgenoot, de leer G. T. M. G. Grisart, op het concours van scherpschutters dat onlangs te Keulen plaats had, den eersten prijs, zijnde een landgoed ter waarde ran ruim ƒ70,000behaald. Het gedenkteeken dat op het graf van den dichter Tollens zal geplaatst worden, in de werkplaats van den heer Lacomble' te 'sGravenhage ver vaardigd is gereed. Het stelt voor een groot vrouwenbeeldde Poëzijin de linkerhand houdt het beeld cene lier en in de opgeheven regterhand een immortellen-kranswelke het schijnt te laten vallen op het graf. Het beeld, vol uitdrukking, is vervaardigd uit cene soort fijnen grijzen zand steen. Ry gelegenheid van de onthulling te Rijswijk, op Zaturdag 20 de zer, zullen onder anderen door eenige liedertafels gezamenlijk uitvoeringen op het graf plaats hebben. Door de bemanning van twee Goereesche loodsbooten zjjn op den 3dcn en 5d™ dezer, met veel inspanning en gevaar, 14 personen van eenengewis sel) dood gered, te welen de bemanning van de Fransche schooner Alma en die van de Engelsche schooner Venuswelke vaartuigen in zinkenden staat verkeerden. Maandag II. werd te Alkmaar het ontzet dier stad in 1573 op eene feesteljjke wijze gevierdiels dat gedurende 60 jaren niet had plaats gehad. Door den heer W. J. Hofdijk, van Amsterdam, werd in het lokaal van den heer Walraven aldaar eene feestrede uitgesproken, waartoe de spreker zich te meer bereidwillig had betoondomdat Alkmaar zijne geboorteplaats is. Des avonds werd in den stads-schouwburg door de werkende leden van de rederijkerskamer Bilderdijk in costuum voorgedragen het dramatisch ge dicht Alckmaars beleg in 1573, op verzoek der kamer door den heer Hof dijk vervaardigd. Na den afloop der voorstelling vielen niet alleen aan de uitvoerders, maar vooral aan den dichter uitbundige toejuichingen ten deel. Den laatslen werd hij die gelegenheid een zilveren beker met toepasse lijk opschrift vereerd. Te Kampen hebben de diaconiën der verschillende kerkelijke besturen zich vereenigd tot het doen eener algemeene collecte langs de huizenten behoeve der nagelatene betrekkingen van de slagtofïers in Syrië. Te Zegen en te Ansen, in Drenthe, hebben zich, volgens deArnh.C., 'wee bjjzondere gevallen voorgedaan. In de buurischolen aldaar hebben de hoofdonderwijzers, die eene bezoldiging genoten van ƒ225, zonder meer, v°or hunne betrekkingen bedankt, en zijn elders weder hulponderwijzers fe worden. Uit den Ham (prov. Groningen) meldt men dat het koolzaad aldaar "ccr slecht staatvan wege de menigte veldslakkendie zich aldaar hebben genesteld. Een landbouwer aldaar, Klaas Uellinga Bolt, heeft op een klein gedeelte van een met koolzaad bezaaid stuk land in zeer korten tjjd de ver bazende hoeveelheid van 18,000 zulke slakken gevonden. Zaturdag 11. is in de aanbouw zijnde kerk voor de hervormde gemeente te Vlissingen eene stelling ingestort, waarop zich vier personen aan het werk bevonden. Twee daarvan hadden het geluk zich aan het omringende werk vast te klemmen en daardoor den val te voorkomen, doch de twee anderen zijn naar beneden gestort en hebben zich zwaar bezeerd. Naar men uit Raamsdonk aan de IV. R. C. meldt, is er een aanvang gemaakt met een van hooger hand bevolen onderzoek, in zake eene predik beurt in de bestaande vacaturealdaar gehouden op 15 Juljj jl. door d'. du Cloux, van 's Grevelduin Capelle, waarin met minachting zoude ge sproken zijn van het Huis van Oranje. Ook op het Raamsdonksche Veer waren verscheidene personen te dien opzigte verzocht geworden hunne ver klaringen af te leggen. Dit Sas van Gent meldt men, dat de molenaar van den S'. Albers- molen, nabij die plaats, dezer dagen des avonds naar huis r|jdende, met vrouw en kind het ongeluk had met den wagen om te slaan, waardoor de vrouw op de plaats dood bleef, het kind den arm heeft gebroken en h|j zelf zwaar aan hel hoofd gewond is. Uit Luxemburg meldt mendat de koning-groothertog den heer Si mons, oud-minister van staat en president der regering, en den heer Thilges, oud-directeur-generaal, heeft benoemd tot leden van den raad van state. De R. C. deelt uit eene particuliere correspondentie, aan boord van de Wassenaer geschreveno. a. nog het volgende mede omtrent den toe stand in Syrië. Te Acra was een geschrift vol bedreigingen tegen de Chris tenen aan de Moskee, geplakt, waarbij tevens alle regtgeloovigen werden aangemaand de Christenen te vermoorden, enz. De Sheik of Turksche priester had de aanplakking van dat stuk afgeradenwaarop hij door de dweepende Turken b|j den Pacha werd aangeklaagd, als zoude h|j juist de gene zijn geweest, die de aanplakking bevolen had. De Sheik is daarop gevangen naar Beyruth gevoerdniettegenstaande eenige welgezinde Turken en vele Christenen den Pacha trachtten te bewijzendat hij onschuldig was aan hel hem ten laste gelegde feit. Later is dat dan ook bewezen en is geblekendat het stuk opgesteld was door een hooggeplaatst ambtenaar en een kolonel der artillerie te Acra. De man, die het voor hen geschreven had, gevat zijnde, heeft zijne principalen verraden en zoo is men achter eene groote zamenzwering gekomen, die ten doel had al de Christenen in den omtrek te vermoorden. Onder de papieren van dien kolonel is ook gevonden een brief aan een collega te Beyruthvol oprnijingen legen de Christenenen waarin gezegd werd dat, bijaldien de Turksche troepen geroepen werden om met de Fran- schen tegen de Drusen op te trekkenzij hunne geweren zonder kogels zouden laden en gemeene zaak met de Drusen zouden maken. Van de sl3alsbegrooting voor 1861onlangs aan de tweede kamer der stalen-generaal aangeboden en waarvan thans al de stukken zijn uitgegeven deelen wij het volgende overzigt mede: Begrooting van uitgavenHoofdstuk I. (huis des konings) ƒ900,000; II. (hooge collegiën van staat) ƒ558,225; III. (buitenl. zaken) ƒ485,102; IV. (justitie) ƒ2,953,904.60; V. (binnenl. zaken) 17,287,718.65waaronder ƒ10,000,000 voor den aanleg van spoorwegen; VI. (herv. eeredienst enz.) 1,765,119.43^VII. (r. kath. eeredienst) 660,973.80;VIII. (marine) ƒ8,833,868; IX A. (nationale schuld) 30,990,475.36}-waaronder 1,066,000 voor amortisatie en aflossing van nat. schuld; IX B. (financiën) 6,600,474 X. (oorlog) ƒ12,990,000; XI. (koloniën) 137,991.75XII. (onvoorziene uit gaven) 100,000, zoodat het totaal cjjfer der begrooling van uitgaven be draagt ƒ84,263,852.60}. Raming der middelen: Het cijfer dier raming is 91,262,006.24}, waar onder het koloniaal batig slot over 1860 is opgenomen voor ƒ20,600,000. De opbrengst der grondbelasting is gesteld op ƒ10,338,250; van hel personeel op ƒ6,978,000; var. het palent op 2,803,200; der accijnsen op 17,522,000; der indirecte belastingen (zegelregistratie, enz.) op 12,489,000; van dein en uitgaande regten en scheepvaartregten op 4,336,384; van den waarborg der gouden en zilveren werken op ƒ245,000. Hoewel enkele bijzonderheden betreffende deze begrooling reeds door ons zijn medegedeeld, laten wij daaromtrent nog het een en ander volgen, dat vooral de aandacht schijnt te verdienen. Behalve de aanmoediging, welke de regering aan de gratis-vaccinatie der minvermogenden wil schenkenwenscht zij ook jaarljjks aan 26 vrouwen uit de verschillende provinciën gelegenheid te geven tot kostelooze opleiding als vroedvrouw, op nader te bepalen wijze en voorwaarden. Tot dit einde is eene som van ƒ7000 op de begrooling gebragl. De regering wenscht haar voorbeeld door provinciale en gemeentebesturen gevolgd te zien, uithoofde liet getal en de hoedanigheid der vroedvrouwen vermindertwaaronder vooral de minvermogenden lijden. De toestand van de groote zaal (loterjj-zaal) op het Binnenhof te 'sGra-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1