Per Telegraaf. EIVfiELAKD. LONDEN, 7 October. De prins van Wallis heeft gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den president der Yercenigde Staten en, onder den naam van graaf Renfrew, Washington en andere plaatsen bezocht. Overal is hij door de overheden en bevolking met groole onderscheiding ontvangen. De regering zal te Chatham zoo spoedig mogelijk een met stalen pla ten bekleed ijzeren stoomschip op stapel doen zetten. Deze vaartuigen waarmede de regering de vloot wil versterkenmoetenzoo veel dit doel bereikbaar is, ondoordringbaar zijn. liet te bouwen schip zal in grootte alle andere schepen van de vloot overtreffende lengte zal 400 voet zijn dat is nagenoeg twee malen de lengte van vele linieschepen en omtrent twee derden van de lengte van de Great Eastern, liet zal uitsluitend met Armstrong-kanonnenvan het zwaarste kaliber en van de verste dragt, wor den gewapend. Er zijn thans proeven genomen met een kanon van getrokken staal. Dit stuk werpt een kogel van 150 pond 10,000 ellen ver. De Engelsche scherpschutters zijn uitgenoodigd om deel te nemen aan den in Frankrijk te houden wedstrijd in het schieten, waarbij o. a. een prjjs ran 10,000 fr. zal te behalen zijn. De graanoogst is thans geheel afgeloopcn. De opbrengst is die van een gemiddeld gewas en men heeft geene reden om daarover te klagen. De bisschop van Norwich heeft openlijke dankgebeden voor den oogst uitge schreven. De stormdie op den 4den dezer woeddeheeft op de kusten veel schade veroorzaakt. Uit Edinburg meldt men dat in het Firth of Forth verscheidene viscbschuiten zijn verongelukt, waarbij vier der opvarenden het leven hebben verloren. Omtrent den storm, die op 15 Sept. in de golf van Mexico heeft ge woed, verneemt men de volgende bijzonderheden. Te Belize zijn meest al de huizen ingestort, waarbjj verscheidene personen zijn verpletterd. Van Mobile is een derde gedeelte onder water gezet, dat eene schade veroor zaakte van 500,000 doll. Groote pakhuizen en andere nabij de werven staande gebouwen werden door de golven ondermijnd en omgeworpen waardoor 40,000 zakken zout verloren gingen. Ook ontstond er brand, die o. a. de pakhuizen van Goodman met 3000 balen katoen en eene kalk- fabriek in de asch legde. Nabij Mobile verongelukte ook een vaartuig, waarbij de kapitein eh 10 schepelingen omkwamen. De bekende vrijbuiter Walker is op bevel van den president van den staat Honduras, alwaar hij gevangen was genomen, doodgeschoten. Volgens berigten uit China breidde de opstand zich hoofdzakelijk in de oostelijke aan zee gelegen provinciën meer en meer uit. Te Peking en in óe omstreken was de militie bijeengeroepen. Alom heerschte groote on tevredenheid. De bevolking scheen gunstig voor de Engelschen gestemd te zijn en hunne komst te Peking te wenschennadat het gerucht zich ver spreid had dat zij geland waren en de bewoners des lands zeer goed behan delden. Een corps van 6000 man was uit Peking tegen de Engelschen, en een tweede van 10,000 man in eene andere rigting afgezonden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 October. De aartsbisschoppen van Parijs, van Bordeaux en van Poitiers hebben lijkdiensten gevierd voor den generaal de Pimodan en de militairendie in den strijd ter verdediging van den Kerkdijken Staat zijn gevallen. De bis schop van Orleans zal dit voorbeeld volgen. Overmorgen zal hij eene der gelijke dienst in de hoofdkerk aldaar vieren en eene lijkrede uitspreken. De Toulonnais zegtdat de in Syrië heerschende groole hitte bij het expeditieleger aldaar eene epidemische ziekte heeft doen ontstaan. De ver schillende dépots hebben bevel ontvangen de noodige manschappen ter ver vanging van de zieh in de hospitalen te Beyruth bevindenden naar Syrië te zenden. Volgens de Ind. Beige waren er van de 4000 Fransche soldaten omstreeks 6 ten honderd in het hospitaal en stierven er gemiddeld 5 per dag. De graaf de Chambord is voor 300,000 fr. kooper geworden van de heerlijkheid Wartensee, nabij Rorscharchin Zwitserland. In den Hippodrome zijn de hh. Nicmezeckvader en twee zonen onder het nitvoeren van accrobatische oefeningenvan eer.e hoogte van 25 «Hen nedergestort. Een der zonen is terstond overleden. De vader en de andere zoon zijn schrikkelijk verminkt. Dit ongeluk maakte diepen indruk op het publiek. Later is ook de heer Niemezeck, de vader, bezweken en men vreest ook voor het leven van den anderen zoon. Er zou dan van deze familie slechts eene dochter van 20 jaren overblijven. Woensdag wordt er voor haar eene benefice-voorstelling gegeven. Men verneemt, dat mevr. Ristori, door den directeur der keizerlijke schouwburgen te Petersburg voor den tijd van drie maanden is geëngageerd. Zfl ontvangt hiervoor in het geheel 300,000 fr. Te Senailly heeft een meisje van 20 jaar haren vader, een man van 48 jaren, gedurende zijn slaap vermoord. Ais oorzaak van de misdaad wordt opgegeven, dat de vader niet wilde toestemmen in een huweljjk, dat zijne dochter wilde aangaan. Naar men uit Madrid meldt zijn de cortes tegen 25 Oct. bijeengeroe pen. Men verwacht dat de regering hun eenig voorstel zal doen om Spanje als handhaver van het wereldlijk gezag van den Paus te doen optreden. De koningin heeft aan den hertog van Parma een jaargeld van 540,000 realen toegelegd. ITALIË. Blijkens de officiële tekst van de capitulatie van Ancona heeft de be zetting die stad met krijgseer mogen verlaten; de soldaten hebben te Fo- fetta de wapens ncdergelegd, terwijl de officieren hunne degens aan den Commandant der stad aanbodendie hun echter verzocht deze te behouden. Bedarende hunne krijgsgevangenschap ontvangen de generaals 10de hoofd officieren 5, de verdere officieren 3 fr. per dag; de soldaten voeding en 30 centimes per dag. Men heeft thans uitvoeriger berigten ontvangen omtrent het gevecht tusschen de Napelsche troepen en die van Garibaldi voor Capua. Daaruit blijkt dat die strijd uiterst hevig is geweest en dat de verliezen aan beide zijden aanzienlijk zijn. De kon. troepen wilden nog eenen beslissenden slag wagen, hoopten hunnen vjjand over hoop te werpen en op die wijze Na pels te bereiken, dat, zoo als zij wisten, zonder verdediging was. Omtrent 20,000 man sterk, vingen zij onder aanvoering van generaal Ritucci des morgens ten half zeven ure den strijd tegen de troepen van Garibaldi aan. Ik heb, zegt een ooggetuige, den veldlogt in Lombaidye bijgewoond, ik hen te Magenta en te Solferino geweest, en ik meende dat ik mij weder op een dezer plaatsen bevond. Drie malen werden de stellingen van Gari baldi met de bajonet genomen en hernomen. Hel schrootvuur maaide ge- heele gelederen weg. Men gaf geen kwartier. Ik heb gezien dal men ge kwetsten afmaakte. Behalve de Sicilianen en de Napolitanen (uit de stad Napels) streed iedereen even dapper. Het was een vreemd schouwspel wanneer men het Ilaliaansche karakter in aanmerking neemt; men vocht bijna stilzwijgendzonder eenen kreet te uilen. Garibaldi wasvan zweet druipende, op alle gewigitge punten tegenwoordig. Tegen den middag ver kreeg hij versterking in manschappen en geschut, zoodat zijne magt van 10,000 ook tot 15,000 man steegen spoedig daarop moesten de kon. troepen tot onder de muren van Capua terugtrekken, 2000 gevangenen en een aantal kanonnen in handen des vijands latende. Het slagveld lag bezaaid met lijken, een bewijs van de dapperheid der beide legers. Dit gevecht heeft nog niet tot de overgave van Capua geleid, zoo als men te Napels dacht; alwaar men zelfs een begin had gemaakt die gebeurtenis met eene illuminatie te vierenmaar toen is door dezen verloren veldslag de laatste hoop van de Bourbons in Napels vernietigd. De inneming van Capua en Gaëta kan niet lang achterwege blijven, vooral indien de Sardinische troepen mede het Napelsche gebied moglen binnenrukken. Twee dagen na boven vermelden slag hebben de kon. troepen nog eene poging gedaan om eene kolonne Beijersche soldatenaan welke de terugtogt was afgesneden, te ontzetten, maar zij werden op nieuw teruggedreven. De kamer van afgevaardigden te Turyn tracht als bemiddelaarster op te treden tusschen Garibaldi en het ministerie. Niet alleen zijn de zinsneden van de kon. aanspraak, waarin van Garibaldi werd gesproken, met geestdrift toe gejuicht, maar in de afdeelingen wil thans de meerderheid, bij het onder zoek van wet over de aanhechting, eenen middenweg volgen en zoowel het gedrag van het ministerie goedkeuren als de verklaring afleggen dat Gari baldi het vaderland aan zich heeft vcrpligt. OOSTENRIJK. Een Berlijnsch blad verzekert dat door den ministerraad het hoofdpunt van het rapport der meerderheid van de commissie uit den rijksraad, t. w. de instelling van vertegenwoordigende ligchamen in de kroonlandenmet bevoegdheid van wetgeving, is verworpen. Naar men verzekert heeft de regering aan den rector van de universi teit te Pesth te kennen gegevendat zij die inrigting gedurende het geheele jaar wil gesloten houden. Te Warschau hebben de ratten in een landsmagazijn binnen den tijd van 6 wekeu 800 schepels graan verbruikt. Drie der ambtenaren zijn dien ten gevolge gevangen genomen. TURKTE. Daar het meerendeel van de hoofden der Drusen niet voldaan heeft aan de oproeping van Fuad-Pacha, om zich te komen verantwoorden, zoo zijn die hoofden van hunne waardigheden en titels vervallen en hunne goe deren verbeurd verklaard; de Iaatsten zullen bewaard worden lot dat de regering daarover zal hebben beschikt. De buitengewone regtbank te Bey ruth, ingesteld voor de Syrische onlusten, zal de afwezigen vonnissen, eik naar mate van zijne misdadenvan welk vonnis men niet in voorziening zal kunnen komen. Aan hen, die geldige redenen kunnen bijbrengen voor hunne afwezigheidwordt de vergunning toegestaandie redenen alsnog te doen gelden, en onschuldig zijnde, worden zij uitgenoodigd dit te bewijzen. Zij, die de Christenen gedurende de onlusten beschermd hebben, zijn een voorwerp van de welwillendheid der regering. TURYN, 8 October. In de heden gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ferrari het wets-ontwerp der regering, betref fende de aanhechting der Ilaliaansche staten bij Sardinië, bestreden. Hij verklaarde zich ook tegen de staatkunde van graaf Cavouromdat deze niet op de hoogte was van de eischen van het tegenwoordig oogenblik, daar hjj Rome en Venetië van de vrijmaking van Italië had uitgesloten. Ten slotte drukte hij de meening uit dat, indien er geene verandering in den loop der gebeurtenissen kwam, Frankrijk zich van geheel Italië zou meester maken. Daartegen was slechts één middel, eene confederatie, en daarin moest men het behoud van Italië zoeken. Uit Palermo wordt berigt dat de kiescollegiën tegen den 21slcn zijn opgeroepen tot het benoemen van vertegenwoordigers. Generaal de Lamoricière is te Genua aangekomenwaar hem een ver blijf in het kon. paleis is aangewezen. PARIJS, 8 October. Volgens de Patrie is het bombardement van Capua aangevangen en hebben de troepen van Garibaldi zich reeds van het zuide lijk bastion meester gemaakt, PARIJS, 9 October. De Moniteur deelt mede dat de heer Mon gisteren aan den keizer ter hand heeft gesteld een eigenhandig geschreven antwoord van koningin Isabella op den brief des keizers, voor haar te Mahon achter gelaten. LONDEN, 9 October. Reuters Office.) Uit Rome meldt men van den 6d™ het volgende. De Franschen bezetten Viterbo, Velletri, Civita-Castel- lana, TivoliPalestrina, Frascati, Albauo en Valmotone. De Paus heeft eene geldelijke schadeloosstelling geweigerd hem door ieizer Napoleonna mens koning Victor Emmanuel, als vergoeding aangeboden. De Paus zal te Rome blijven.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3