werden wij gevolgd door hel Engclsche linieschip Victor Emmanuel, Zoo- dra deze bodem ie Acra arriveerde, zijn wij den volgenden morgen naar Alexandrië vertrokken, waar wij den 20 Sept. ten anker kwamen. Wij hebben dusvolgens het zeggen der Europesche consulsdoor onze toeval lige komst te Acra, de Christenen in die plaats voor een bijna zekeren moord behoed. Met dit schrijven komen overeen de bij het dep. van marine ontvangen rapporten van den schout bij nacht Wipff. Bij de tweede kamer is thans ingediend cene wetsvoordragt strekkende tot herziening van het tarief van reglen op den in-, uit- en doorvoer. De beginselen, reeds door de tweede kamer bij het vorig wets-ontwerp goed gekeurd, liggen ook aan de tegenwoordige voordragt ten grondslag. Heffing naar de waarde, 5 pCt.als bedrag der invoerregtenvrijstelling van grondstoffen, een regt van a 3 pCt. voor fabricaten, die als grondstoffen worden gebruikt, en afschaffing van de meeste uilvoerregtenworden ook door dit ontwerp gehuldigd. Ten opzigte van wollen manufacturen heeft de regering het billijk geacht, denzelfden overgang lot het regt van 5 pCt. naar de waarde voor te dragen als voor aardewerk reeds in het vroeger wets-ontwerp was opgenomen. Eene voorname afwijking van het tegen woordig ontwerp van dathetwelk bij de tweede kamer is aangenomenbe staat verder in het stellen van den regeldat alle goederendie niet in het tarief zijn genoemd of onder de genoemde posten gerangschikt kunnen worden, vrij zijn van regten. Eene tweede afwijking geldt de beschouwin gen van finantielen aard, welke ook in de eerste kamer tegen die voordragt hebben doen stemmen. Aan de bezorgdheid, in dit opzigt kenbaar gemaakt, kan de regering bovendien te gemakkelijker te gemoct komen, omdat tot vermeerdering der opbrengst een slechts uiterst gering regt op de granen en op andere daarmede verwante artikelen, alsmede het gelijkmatig regt van 5 pCt. op linnens en op andere voorwerpen, behoeven mede te werken. Dat er tegen een regt van ƒ1.50 op hel last graan geen bezwaar kan be staan, zal de regering na al wat in vroegere stukken daarover voorkomt niet meer behoeven te betoogen. Ofschoon voor eene geheele vrijstelling van regten op dit artikel in beginsel veel pleitschijnt er geene zoo ge- wigtige bedenking tegen dit onbeduidend regt aangevoerd te kunnen wor den dat men zich met het oog daarop en alleen om dit onbeteekenend regt te ontkomen, al de voordeelen dezer tariefsherziening zou moeten ontzeggen. Tot de vermeerdering van opbrengst oordeelt de regering dat eveneens het thans op nieuw voorgestelde regt van 5 pCt. op de linnens kan bijdragen; waardoor zij ook de bedenkingen kan uit den weg ruimenwelke tegen het regt van 1 pCt. op dat artikel waren gerezenen zij kan dit te eerder doenomdat werkelijk een regt van 5 pCt. geheel strookt met de beginse len waarop het wets ontwerp is gebouwd. Er is thans ook eene belang rijke verandering gebragt in den post garens. De ongetwijnde garens zijn thans alle vrijgesteld met het oog op de weverijenen met het oog op de spinnerijen is voor de getwijnde garens een matig regt behoudende ge twijnde in ketting geschoren katoenen garens zijn, als uitsluitend weefga- rens, onder den vrijdom begrepen. De opbrengst der regten naar het nieuwe tarief zal ƒ146,398 meer zijn dan die naar het tegenwoordige. 's GRAVENHAGE9 October. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. G. C. Scnonck, gepensionneerd resident van Banjoemmaas; C. van der Moore, resident der Preanger regentschappen; G. Suermondt, luit.-kolonel kommandanl der Bataviasche schutterij, en J. II. Walbeehmgepensionneerd algemeen ontvanger en pakhuismeester te lliouw, met rang van adsistent- resident. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd te Oude- walcr, de heer H. Geerligs, thans ontvanger te Waspik, en te Waspik, de lieer J. C. Ktlhlman Czn.thans adjunct-commies bij het dep. van flnantiën. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij den plaatselijken staf: tot kolonel en plnatscl. kommandanl 2de kl.te Breda, den luit.-kolonel P. P. van Gorknm, van het 3de reg. infanterie; bij het wapen der infanterie: bij den staf, tot majoor, den kapitein lsle kl. N. Scheltema, van dien staf; bij het 2<le reg., tot kapitein 3de kl. den lslen luit.-adjudant C. W. Raaymaa- kers, van hel 3de reg. en J. G. Krafft, van het corps; bij het 3de reg., tot luit.-kolonel, den majoor J. llamming, van het 4^ reg.; tot majoor, den kapitein ls,c kl. J. H. Brekkenhcimeradjudant van het 8slc reg.; tot ka pitein 3de kl. den lslc0 luit. N. G. Beausar, van het 2de reg.; bij het 4dc reg., tot majoor, den kapitein lslc kl. J. W. Tissot van Patot, van het 3dt reg.tot kapitein 3de kl. den lstCD luit. P. F. Bruningsvan het instructie- bataillonbij het 5de reg.tot kapitein 3de kl. den l8tc" luit.-adjudant L. T. J. A. baron van Boecop, van het corps; bij het 8sle reg., tot kapitein van de 3dc kl., den lsten luit. J. R. H. Gisser, van het corps; voorts in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers; den majoor P. G. J. van der Schrieck, van het 3dc reg. infanterie; den kapitein jh'. A. F. C. G. Everts van het 4de en E. J. van Bel van het 5de reg. infanterie; de lsle )nils. J. A. L. O. van der Monde, van het 7de, H. T. Picard van het 4dc, K. K. den Exter van den Brink, van het 2de reg. infanterie, W. C. F. van der Plas, van het instructie-balaillonE. F. Kempers, L. J. B. Ver schoor, van het 5dc en J. Hvtygens van het 6de reg. infanterie. Tot ambtenaren der ls,e kl. voor de burgerlijke dienst in Nederl.-Indië zijn benoemd de hh. mr. W. van Lennep en mr. R. van Eibergen Santha- gens, cn tot ambtenaar der 2de klasse D. F. W. Lucassen, thans candidaat- ambtenaren voor gemelde dienst. Z. M. heeft aan den heer mr. J. Ackersdyck, gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschoo! te Utrecht, die door het berei ken van den ouderdom van 70 jaren emeritus zal worden, op zijn verzoek, met het einde van het loopende quartaal eervol ontslag uit voormelde betrek king verleenden tot gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de genoemde hoogeschool benoemd den heer mr. O. van Rees, thans hoog leeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. Bij het depart, van binnenl. zaken zijn bevorderdlot commies J. 4 Blom, thans adjuncl-commics; lot adjuncl-commiesen R. A. D. Valois en P J. Schiedjes, thans eerste klerken; en J. A. W. Veldhoedt, thans tijdelijk eerste klerk. Z. K. H. prins Frederik is naar Berlijn vertrokken en zal zich van daar naar zijne goederen te Muskau begeven. De aanbesteding van den opbouw van het nieuwe diaconie-weeshuis voor de Ned. herv. gemeente alhier zal in de maand December plaats hebben Het bestuur van het geslicht voor minderjarige idiotenalhier geves- tigd, heeft zich bij een adres aan den koning gewend, welk stuk gedrukt aan de leden der tweede kamer is rondgedeeldwaarbij in korte trekken het nut der instelling wordt betoogd, met overlegging van het jaarverslag over 1858. Op 1 Januarij jl. bedroeg het cijfer der verpleegden 29. Daar het grootste fgcdeelte der verpleegden uit minvermogenden bestaat, zjjn de inkomsten grootendeels tot ƒ300 of 250 per hoofd beperkt. Het bestuur wijzende op de omstandigheiddat welligt 3000 minderjarige idioten in Ne derland onverzorgd blijven, en dat de liefdadigheid niet in alles kan voor zien verzoekt eene subsidieop de begrooting voor 1861 en vervolgens aan te wijzenzoo als ook de inrigtingen voor doofstommen die genieten. Scheveningen is op nieuw in diepen rouw gedompeld. Reeds had men voorloopig berigt ontvangen van een onheil, dat weder eene pink getroffen haden dit is maar al te zeer bevestigddaar men uit Texel de tijding heeft ontvangendat eene haringschuit van mej. de weduwe E. Gebel op de Eijerlandsche gronden met vier lijken is gestrand. Vermoedelijk is de pink overzeild en vonden de visschers, die op het dek waren, hun dood in de golven, terwijl zij, die in het vooronder waren, aldaar jammerlijk omkwa men. Met uilzondering van den zoon des stuurmans, zijn al de schepelin gen 8 in getalvaders van huisgezinnen7 weduwen beweenen hare ver zorgers, 22 kinderen hunne vaders. De recder A. Mos is met eene pink naar Ejjcrland afgevarenom de in de pink gevonden lijkenvóór de be grafenis, te herkennen en het vaartuig, als de staat, waarin hel verkeert, dit toelaat, terug te brengen. De Johanna Gebel is de zevende pink, welke dit jaar is vergaan. De tweede kamer heeft heden aangenomen zes aan de orde zijnde ont werpen betreffende wijzigingen in de bcgrootingen van 1859 en 1860 en de onteigening van grondenalsmede het voorstel van den heer Wintgens tot het doen drukken van de bestaande lijst der leden van de vroegere staten- generaal en om tot den minister van binnenl. zaken het verzoek te rigten, pogingen in het werk te stellen tot het opmaken eencr lijst van gelijken aard, houdende de namen der leden van de staten-generaal van de vroegst bekende tjjden af aan. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven heelt haar definitief rapport uitgebragt cn geconcludeerd tot niet-toelating van den heer Dirks en tot wei-toelating van den heer Wybenga. Maandag aanst zal daarover discussie plaats hebben, en 11a afloop daarvan beraadslaging over het verslag nopens de suikercontracten. AMSTERDAM, 9 October. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh.: Scholten, Darting, Rutgers, Leemans, Hulleman, Boot, Beets, Millies, van Heusde, M. de Vries, Mees, Fruin, Jonckbloet, Nyhoff, Janssen, Dclprat, Opzoomer, Karslen, Brill, Moll en van den Bergh. De secretaris gaf kennis der ingekomen stukken en brieven, waaronder een missive van den minister van binnenl. zakenmet verzoek aan de afdee ling lot het benoemen ccner commissie voor het uitgeven eener geschiedenis des vaderlands. De hh. Nyhoff, Jonckbloet en Fruin werden verzocht leden dezer commissie te zijn, en verklaarden zich daartoe bereid. Van wegc de Zwecdsche regering was ontvangen een exemplaar van den gedenkpenning, bij gelegenheid van de krooning des konings geslagen. De heer Janssen leverde eene beschrijving van de ontdekte muurschilderin gen in de S'. Bavokerk te Haarlem, en in het gewezen Catharina-gaslhuis te Arnhem. Hij lichtte deze met een groot aantal teekeningen en plannen toe. Daarna gaf de heer Jonckbloet verslag van de hartelijke ontvangst, den leden der akademie te Damme te beurt gevallen, bij de onthulling van het standbeeld van van Maerlant. Ook bragt hijmede uit naam van den heer Brill, rapport uit, over de bjjdrage van den heer de Vries: Kritiek over het middeleeuwsch gedicht Theophiluswelk rapport benevens eene be antwoording van den heer de Vrieszullen opgenomen worden in de Verslagen en Mededeelingen der akademie. De heer Karsten deed mededeeling over Cicero's pleitrede voor Scxtui Roscius van Ameria, maar daar het bjj de wet bepaalde uur verstreken was, moest de voortzetting der mededeeling lot een volgende vergadering uitgesteld worden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. is s-: e, a 1 to. BRUSSEL, 8 October. Hier ter stede houdt men zich bezig met het vormen eencr commissie tot inzameling van bijdragen voor het te Amsterdam op te rigten standbeeld van Joost van Vondel. Aan het schijfschieten bij gelegenheid van de September-feesteu hebben 5624 personen deel genomen, die te zamen 104,120 kogels hebben verschoten. Dezer dagen bevond zich een dorpeling uit den omtrek in deze stad, ten einde er zijne tweede medaille wegens het redden van drenkelingen te ontvangen. De onderscheiding hem te beurt gevallen deed hem zooveel faro drinken, dat hij des avonds bij het naar huis gaan in het water geraakte en niet dan met moeite werd gered. Op den spoorweg van Bergen naar Manage heeft eene botsing plaats gehad van twee treinenop een waarvan zich 60 passagiers bevondenter wijl de andere met goederen geladen was. Verscheidene waggons zijn ten gevolge van den hevigen schok verbrijzeld; doch gelukkig hebben som mige passagiers slechts ligte kneuzingen bekomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2