LEYDSCHE H COURANT. 1860. N*. 121. MAANDAG 8 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Piommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad K'. 17. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN6 October. Gisteren hield de maatschappij der Nederlandsche letterkunde hare Oclo- ber-vergadering. De verkiezing van eenen voorzitter heeft uiet plaats gehad maar is lot de vergadering van November uitgesteld. De algemeene kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier heeft uit bet onlangs bekend gemaakte zestal van heeren predikanten, gisteren het volgende drietal geformeerd: dd. van Gorcum, te Ecmnes-BinnenJorissen, te Broek in Waterland; de Veer, te Delft, en hieruit terstond beroepen den wel-eerw. heer H. de Veer, predikant te Delft. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 tot 103 personen. De letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zal eene gewone vergadering houden op aanst. Maandag. Men meldt ons het volgende: Een vermogend en weldadig ingezeten van Tiel laat aldaar thans voor den arbeidenden stand niet minder dan 70 beneden- en 8 bovenwoningen bouwen, met tuintjes, enz. op een terrein van ongeveer een bunder grootte. Het voornemen is ze voor eenen zeer matigen prijs te verhuren, doch de huurders moeten zich verbinden om hunne kinderen behoorlijk school te laten gaan. Met het armwezen ziet het er te Tiel droevig uit en dit gaf den edelen man aanleiding tot hetgeen nu geschiedt. Toen zijn grootvader burgemeester was, verschafte de ge meente jaarlijks aan het algemeen armbestuur eene toelage van tweehonderd, thans van tusschen de vier a vijfduizend gulden. Aan de Nederlandsche houders van Oostenrijksche staatsschuld is offi cieel bekend gemaakt dat de termijn van de rente-verjaring der openbare staatsschuldbrieven van Oostenrijk, in plaats van als vroeger op 30 jaren thans op slechts zes jaren na den vervaldag is bepaald. De minister van oorlog heeft de gelegenheid weder opengesteld voor tweede luitenants van het wapen der artillerie, om voor den tjjd van drie of meer jaren gedetacheerd te worden naar West-Indiëonder het genot cener gratificatie van ƒ1500, Den 3den dezer had te Maassluis het volgende onheil plaats. Terwijl een schip de haven binnenvoer, had een matroos het ongeluk, door den slag van een tros het evenwigt te verliezen en over boord te vallen. Onmiddel lijk verdween hij in de diepte, en, nadat men ruim een uur naar hem ge- vischl had, haalde men zijn lijk boven water. Zijne moeder, eene behoeftige weduwe, die zich reeds in zijne behouden tehuiskomst verheugde, verliest in den 22 jarigen jongeling haren steun en verzorger. De heer Buys Ballot deelt in de IHr. C. van 5 dezer het volgende mede: Het is opmerkingwaardig hoe wij door de telegraphische bcrigten van deu barometerstand buiten 's lands in de voorleden week voor de 88 ponden drukking, en nu voor de ponden, die heden zullen opgcleekend wordengewaarschuwd zjjn. Beide malen heeft het barometer-verschil van zuidelijke boven noordelijke plaatsen, van Brest of Plymouth boven Hartle pool meer dan 11 streepen bedragen twee a driemaal 24 uren te voren. Na gelijke verschillen in omgekeerden zin is geen sterke wind gevolgd gelijk wij dat ook in onze regelen van weersvoorspelling die onlangs uitgegeven zijnaangaven. Wij vestigen er ditmaal de aandacht opomdat de barometerstanden der vorige dagen zelfs van gisterenboven den gemiddel den stand waren en die dus op zich zelf beschouwd geen wind deden vermoeden. Maandag aanst. zullen naar men verneemt op de Zeisterheide door eene commissie van artillerie-officieren enz. onder voorzitting van den majoor Kuyck van gemeld wapen onderzocht worden de brandpijlen van Ruggieri. De kweekelingen van hel 2de, 3de en 4de studiejaar aan de kon. mil. akademie te Breda hebben den heer Badou Ghybenbij gelegenheid van zijn eervol ontslag als hoogleeraar in de wis- en natuurkundeeene prachtige pendule met een tweetal vazen tot een aandenken geschonken. 's GRAVENI1AGE, 6 October. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Alphen J. C. liitenhage de Mist, ontvanger der directe belastingen en accijnsen aldaar. Ook alhier is thans het ontwerp gevormd om eene broodbakkerij op groote schaal op te rigten, even als te Amsterdam. Door eenige ingeze tenen is eene circulaire verspreidwaarbjj de gelegenheid wordt aangeboden om deel te nemen in eene 's Gravenhaagsche meel- en broodfabriek. De kosten worden op ƒ160,000 geraamd. Men heeft ook eene uitnoodiging ge- rigt aan allendie het denkbeeld tot oprigling eencr slagterij bij aandeden mede willen helpen verwezenlijken. Het verslag der commissie van de tweede kamer nopens de regeling der suikercultuur en het contract Pangka is aan de leden rondgedeeld. Het bevat zoowel het gevoelen der meerderheid, 't welk zeer afkeurend is omtrent beide onderwerpen, als dat der minderheid, die het eerste verde digt of de bezwaren der meerderheid beantwoordten die omtrent de trans actie Pangka wel aanleiding er tóe vindt, maar de teruggave van het con tract met regt van overdragt aan Gallais vreemd noemten inlichtingen zou wenschen. Tèn slotte de reeds bekende conclusie. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal op heden zijn ingekomen twee wetsontwerpen, 1°. nopens het graven van een kanaal door Holland op zjjn smalst en tot verbetering van den waterweg van Rot terdam naar zee en 2°. houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. AMSTERDAM, 5 October. Men weet dat de heer Bakhuizen van den Brink, bfl gelegenheid van het Tollensfeest te Rotterdam, voorstelde, eindelijk ook in de hoofdstad een stand beeld te doen verrijzen voor J. van Vondel, welk voorstel dadelijk groole- lrjks bijval vond. Gisteren heeft de heer J. van Lennep daartoe uitge- noodigd, in het locaal Diligenlia eene vergadering belegd, aldaar het plan voorgesteld en ontwikkeld, 'twelk met groote toejuiching werd ontvangen; waarmede de eerste stappen zijn gedaan tot een ontwerp, welks verwezen lijking voorzeker der natie tot cere zal strekken. De heer van Lennep had steeds gemeend niet zelf het denkbeeld te moeten voorstellen, vreezende van Vondel-manie te zullen beschuldigd worden. Zooals men weet toch is die heer sinds jaren bezig den grooten dichter een monument op te rigten door de voortreffelijke uilgave van diens werken. De heer jhr. mp. G. Faas Elias, oudste regent van het burgerweeshuis alhier, heeft op zijne kosten daar eene verbetering ingevoerddie zeer belang rijk is te achten. Hij heeft namelijk de dusverre als slaapplaats voor de jongens gebezigde hangmatten doen afschaffen en vervangen door nieuwe ijzeren kribben met compleet toebehooren. Te gelijkcr tijd heeft de regent jhr. P. H. Bicker, om te voorzien in warmere winterkleeding voor de weezen aan de jongens fraaije wollen bouffanlen, en aan de meisjes lakensche om slagdoeken, alles zwart met rood, naar de kleuren van het weeshuis, ge schonken. Door het verstrekken van een voldoend kapitaal aan het wees huis heeft hij tevens gezorgd, dat uit de renten ten allen tijde deze stukken naar behoefte kunnen worden bijgekocht. BU1TENLANBSCHE BER1GTEN. K IthCI K BRUSSEL, 5 October. De regering heeft een prijs van 5000 fr. uitgeloofd, voor het schrij ven van eene geschiedenis der oude volksvergaderingen in België, sedert de regering van Philips den Goede. De geschiedenis moet in het Fransch of Vlaamsch geschreven zijn en een octavo-boekdeel van minstens 600 bladzij den uitmaken. De prijsschriften moeten vóór 1 Jauuarij 1864 bjj het de partement van binnen), zaken worden ingezonden en de beooordeeling zal aan eenen door de regering benoemden jury zijn opgedragen. De heer J. van Beers, thans leeraar aan de nationale school te Lier, is, in plaats van wijlen den heer Verspreeuwenbenoemd tot hoogleeraar in de Vlaamsche taal- en letterkunde aan het kon. athenaeum te Antwerpen. Bij het geregtshof te Antwerpen z(jn dezer dagen niet minder dan 11 verzoeken tol echtscheiding ingediend, waaronder van 7 personenwier huwelijk eerst in het loopend jaar gesloten werd. FRANKRIJK. PARIJS, 4 October. Terwijl graaf Cavour het Sardinische parlement Iaat beslissen over het tusschen hem en Garibaldi gerezen geschil, worden door den dictator zij nerzijds stappen gedaan van locnadering tot de politiek van koning Victor Emanuel en diens kabinet. Politieke vriendschap tusschen Garibaldi en Cavour zal wel nooit kunnen beslaandoch eerstgenoemde heeft te veel vaderlandsliefde om zich niet te onderwerpen aan de uitspraak van het par lement, dat thans als de tolk der volksmeening in Italië te beschouwen is. Aller oog is thans gevestigd op de reis van koning Victor Emanuel. Men denkt dat hij echter niet over de Napolitaansche grenzen zal trek ken vóór dat koning Frans II zijne laatste vesting verlaten heeft. Wat Garibaldi betreft, in verschillende brieven uit Napels wordt verze kerd dal hij in de onmogelijkheid verkeert weder aanvallenderwijze te werk te gaan, wanneer hij geen versterking uit Sardiuië krijgt. Naar men zegt, heeft koning Frans II besloten Capua voor een bombardement te sparen en hare ontruiming gelast, ten einde hij zijne krijgsmagt bij Gaëla kunne zamentrekkenom daar een hardnekkigen wederstand te bieden. De depêche betreffende de portefeuille van generaal de Lamoricière is als verdicht te beschouwenmen zegt dat de historie der na den slag by de Alma gevonden portefeuille van vorst Menzikolf door een spolvogcl opge warmd is.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1