Per Telegraaf. van Napels cn Sicilië over te gaan. De komst'der Piemontezen werd te Napels met ongeduld verbeid. In het te Napels verschijnende blad hide is een manifest opgenomen van Mazzini, welke verklaart, dat de Italianen meester zijn over Italië maar dat de vrijheid des lands niet afhangt van de besluiten der hoven, van Frankrijk of van het goeddunken van Lodewijk Napoleon of eenig ander; vervolgens zegt hij, dat, bij eene keuze lusschen het programma van „raaf Cavour en van Garibaldi, het laatste de voorkeur verdient; want zonder Rome en Venetië is er geen Italië. Ten slotte geeft Mazzini te ken nen dat men hem lastert en te kwader trouw handelt, wanneer men zegt dat hij voor de republiek ijvert. Sinds twee jaren heeft hjj dat woord niet uitgesproken. Hjj verzoekt een oordeel, niet voor, maar na dat men hem gelezen heeft. S FUSCIS SEN. BERLIJN, 2 October. Ter voorkoming van de mogelijke verspreiding van overdreven beriglen is de volgende officiële mededeeling openbaar gemaakt: De prins-gemaal der koningin van Engeland is, van de jagt terug keerende, op het oogenblik dat zijne paarden aan het hollen wilden gaan, uit het rjjtuig gesprongen en heeft zich daarij in het aangezigt bezeerd. Het opperste geregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van zekeren Hollenforst, oud 74 jaren, beschuldigd van zijn zoon gedurende langer dan 20 jaren te hebben opgesloten binnen eene zoo beperkte ruimte, dat deze ten gevolge daarvan het gebruik zijner ledematen heeft verloren. De regt- bank, welke in eerste instantie in deze zaak vonnisde, had den beschul digde veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, uit hoofde van verzach tende omstandigheden. De zoon was namelijk door de bestuurderen van een krankzinnigen-gesticht, in hetwelk hij door den vader was geplaatst, als ongeneeslijk ontslagen, waarop de vader hem op bovenvermelde wijze had opgesloten. Het openbaar ministerie appelleerde van dit vonnis en IIol- lenforst werd veroordeeld lot zes maanden gevangenisstraf. Van dit arrest werd cassatie aangeteekendmaar verworpen. Te Munchen is men voornemens den gedenkdag van den slag van Leipzig, op 18 Oct., met groote plegtigheid te vieren. In de Magdeb. Zeit. vindt men een brief over den berooiden toestand der Oostcnrijksehe finantiën; de schrijver komt tot de slotsom dat Oosten rijk, zonder de, verbeurdverklaring der kerkelijke bezittingen, geen oorlog meer kan voeren. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 October. In de militaire kringen alhier wordt verzekerd dat aartshertog Albrecht met het opperbevel van het leger in Italië belast, en de veldtuigmeester von Benedek als ad latus en chef van den algemeenen staf hem toegevoegd zal worden. Een aantal Bohemers heeft aan den keizer een adres ingezonden, waarin de grieven en wenschen van Bohemen worden uiteengezet. De adres santen doen uitkomen, dat de Boheemsche of Czechische natie, 7 millioen zielen sterk, de talrijkste is van allen die de Oostenrijksche staten bewo nen; dat zij in digle groepen is zaamgetrokkendat zij in beschaving, verstandsontwikkeling en stoffelijke kracht bij de andere nationaliteiten niet achter staat; dat zij veel meer dan de andere aan den Oostenrjjkschen scepter onderworpen landen in de lasten bijdraagt, en dat van haar reeds meermalen de reorganisatie der Oostenrijksche magt is uitgegaan. Vervol gens voeren zij aan: dat de regering te Weenen, in plaats van door con- cessiëndie slechts regt en billijkheid zouden ten grondslag hebbende vroegere diensten der Boheemsche natie te beloonen, niets onbeproefd laat om haar te germaniseren; dat de Boheemsche taal van de scholen en regt- banken wordt uilgesloten; dat de personen, die zich tegen de Boheemsche natie het vijandigst toonen, belooningen ontvangen, en over het algemeen, zoo als door zeer veel aangehaalde feiten blijkt, de regering dier natie niet welgezind is. MADRID 3 October, liet officiële blad verkondigt dat de Cortes den 25"™ zuiien bijeenkomen. De Espafia beweert dat de voornaamste hoofden der Carlisten geneigd zijn koningin Isabella te erkennen. PETERSBURG 4 October. De keizerin is gisteren te Zarskojeselo geluk kig van eenen prins verlost. De keizer zal den I2dcn vertrekken en den 13deo te Wilna aankomen. 's GRAVENHAGE4 October. Heden zijn gedrukt aan de leden der tweede kamer rondgedeeld de nieuwe wets-ontwerpen tot afschaffing der slavernij ir. West-Indië, met eene memorie van toelichting. De regering acht het moeijelijk, zoo niet onmogelijk, de uiteenloopende gevoelens tot eene vol doende meerderheid te vereenigen. Des ministers ernstig verlangen en stre ven was en is het steeds om de emancipatie zoo spoedig mogelijk en op den minst schadelijken voet lot stand te brengen. Hij acht dit noodza kelijk in het belang der kolonie en in het belang van het moederland. Hij zou zich gelukkig achten, zoo het hem gegund mogt wezen, aan de tot standbrenging van dien grooten maatregel werkdadig deel te hebben gehad. Be minister herhaalt plegtig dat hij bereid is daartoe op de meest ernstige wijze mede te werken. In de ontwerpen is aan vele bedenkingen der ka mer toegegeven. De kosten der emancipatie zijn berekend op 13,859,280 buiten 2 millioen voor premiëri tot aanmoediging der immigratie. KEKKN IBIIWS. AMERSFOORT, 2 October. Uit het vroeger gemelde 12-tal predikanten heeft de kerkeraad der herv. gemeente het volgende 6-tal gevormddd. Ge win, te Heemstede; van Roggen, te Oostzaan; Osti, te Delftshaven; Riehm, tc Vlaardingenlc Coultre, te Steenwijkerwolden Steinfort, te Bloemendaal. MONNIKENDAM, 1 October. Bij de herv. gemeente alhier is tot predi kant beroepen ds. A. Barenburgh, thans predikant tc Meerkerk. KANTONGEREGT NOOKDWIJfi. Veroordeeld in de zitting van 3 October 1860. 5 personen wegens diefstal van hout of veldvruchten, tot 6 dagen of 1 dag gevangenisstraf of tot 3 boete. 2 personen wegeus het uittrekken van geil, strekkende tot bevestiging van Rijnlands onvrije duinen, tot ƒ20 boete, bij herhaling, of tot 5 of 3 dagen of 1 dag gevangenzetting. 2 personen wegens het laten loopen van een trekbeest of vee op een anders in den oogst staanden grond, tot twee geldboeten van 5 of eene van 3verhaalbaar bij lijfsdwang. 4 personen wegens het bevisschen van een anders vischwater in gesloten vischtijd zonder permissie, waarvan een daarenboven in open vischtijd, tot drie of twee geldboeten van 1te vervangen door twee dagen of een dag gevangenisstraf. 1 persoon wegens hel wederregtelijk delven van konijnen bij herhaling tot ƒ40 boete te vervangen door gevangenisstraf van twaalf dagen. De BURGEMEESTER van SOETERWOUDE brengt ter kennisse der be langhebbenden, dal, van den 15den October 1860 af, de gelegenheid is open gesteld, om den accijns op het binnen- en builenlandsch gedistilleerd, likeuren en wijn, in de gemeente Soeterwoude geheven wordende, aan de verschil lende poortendie gemeente aangrenzendeaan de aldaar gestationneerde gaarders te voldoen. De Burgemeester voornoemd, Soeterwoude, 1 October 1860. P. van ÜUTEREN. rrinü- bekigten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien de adressen van: 1°. Petrus Jacoscs Creyghton, koperslager, wonende alhier, waarbij deze verzoekt, in het huis op de Haarlemmerstraatgeteekend Wijk VI. N°. 353, eene koperslagerij te mogen daarstellen; 2». Johannes Hoek broodbakker, thans te 's Gravenhage woonachtighoudende verzoek om in het huis aan den Ouden Singel, Wijk V. -N°. 383, eene bakkers-oven te mogen doen plaatsen, en 3°. johan nes van Harteveld, melkverkooperwonende binnen deze gemeente, om vergun ning tot het houden en mesten van varkensgedeeltelijk voor den handel, op eene opene plaats achter zijn huis op het Levendaaigeteekend Wijk UI. N°. 223. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; alsmede op art. 3, ïe al in. der Verordening van 8 Maart 1860, op het houden en mesten van varkens bin nen de gemeente Leyden; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeenteop Maandag den 8slen October aanst.des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 4 October 1860. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 31slen Jnlij 1860, is vast gesteld de volgende VERORDENING tot regeling der werkzaamheden van de gezondheids-commissie te Leyden. Art. 1. Er bestaat in deze gemeente eene gezondheids-commissie. Art. 2. De commissie is zaïnengesteld uit twee leden van den Gemeenteraad, twee leden van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, een genees kundige, een regtsgeleerdeeen scheikundige, een natuurkundige en een bouwkundige. Art. 3. De leden der commissie worden benoemd door den Gemeenteraad, uit eene voordragt van twee personen voor ieder lid, door de commissie zelve op te ma ken. Om de twee jaren treedt een derde der commissie af. De eerste aftreding heeft plaats in 1862. De aftredenden zijn herkiesbaar. Art. 4. De taak of roeping der commissie isa. om den Gemeenteraadals mede Burgemeester en Wethouders, van berigt en raad te dienen omtrent alles, wat op de algemeene gezondheidsregeling en de gezondheidspolicie betrekking heeft; b. om aan den Gemeenteraad, alsmede aan Burgemeester en Wethouders, voorstel len te doendie kunnen leiden tot verbetering van den algemeenen gezondheidstoe stand in de gemeente; daartoe zal zij vooral hare aandacht vestigen op de navolgende onderwerpen1°. het drinkwater en den toevoer daarvan naar de plaals waar dit ten gebruik moet dienen2°. vervalsehing en verontreiniging van levensmiddelen 3°. slagtplaatsen4°. den aanleg van riolen, bet afvoeren en verzamelen van fecale stoffen; 5°. luchtverversching in openbare gebouwen, scholen cn bijzondere wonin gen 6". liet gezonder maken der door de minvermogende volksklasse bewoonde buur ten; 7°. de fabrieken of inrigtingen van nijverheid, magazijnen en bewaarplaatsen van goederenmet liet oog op de algemeene gezondheid en veiligheid der werklieden. c. Bovendien is de commissie belast, op nitnoodiging van Burgemeester en Wet houders, de gebouwen en woningen te onderzoeken, welke, met het oog op den al gemeenen gezondheidstoestand en veiligheid, voor het gebruik of de bewoning onge schikt worden geoordeeld. Van hare bevinding wordt door de commissie gen verslag opgemaakt en aan Burgemeester en Wethouders ingezonden. Ter handhaving van heigeen onder letter c is bepaald, wordt aan de commissie de last verstrekt om de woningen der ingezetenen, huns ondanks, binnen te treden, met inachtneming van art. 3 der Wet van 31 Augustus 1853 (Slaatsblad n". 83). Art. 5. De commissie houdt hare bijeenkomsten in een daartoe door het Gemeen tebestuur aangewezen lokaal. Zij vergadert ten minste eenmaal in de maand en kiest jaarlijks uit haar midden een voorzitler eri een secretaris. Art. 6. De commissie treedt in werking in den loop der maand, volgende op die waarin de verordening zal zijn afgekondigd. Zij zendt voor dat gedeelte van het loopend jaar eene begrooting in van de door haar te maken kosten; voorts jaarlijks in de maand Julijeene begrooting voor het volgend jaar. De rekening en verant woording van het vorige jaar wordt jaarlijks, in de maand Maart, door haar aan den Gemeenteraad ter goedkeuring overgelegd. Art. 7. Jaarlijks, in de eerste helft der maand Maart, zendt de commisic aan Bnrgemeester en Wethouders een verslag van hare verrigtingen gedurende het af- geloopcn jaar. Art. 8. De eerste benoeming der commissie geschiedt door den Gemeenteraad, op voordragt van Burgemeester en Wethouders. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 31stcn Julij 1860. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland, volgens hun berigt van den ll<len September 1860, B. n°. 5275 (te afd.), G. S. n". 44, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 4dcn October 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3