Men schrijft uit ITauover, dat de heer Torben de Biilc, gezant van Denemarken bij het hof van 's Gravenhagcnaar Berlijn zou worden over geplaatst. De Staats-Cour. van lieden bevat den tekst van het tractaat van 20 April 1859 tusschen Nederland en Portugal, betrekkelijk de grensregeling tusschen de Nederlandsche en de Portugesche bezittingen op Timor en onder- hoorige eilanden. In de zitting van den gemeenteraad alhier, van eergisteren is behan deld het voorstel van burg. en weth.om 1°. toe te geven aan het verlan gen van den minister van oorlog, tot het voor onbepaalden tijd kosteloos aan hel rijk in gebruik afstaan van de gebouwen der kazernenen 2". niet toe te geven aan hel verlangen van denzelfden minister, om het gebouw in de Zuilingstraat, voor de bewaring van kleeding enz. bestemd, mede onder gelijke voorwaarden af te staan. Het voorstel van burg. en weth. is aan genomen, wat het eerste punt betreft, met 18 tegen 11 stemmen, en wat het tweede punt aangaat, met algemeene stemmen. Reeds voor eenigen lijd is door sommige bladen berigt dat Schcvenin- gen, zooals men weet behooreude tot de burgerlijke gemeente's Gravenhage, zich daarvan wenschle af te scheiden. Voor jaren reeds werd daarvan ge waagd. Nu, zegt men, zijn een aantal notabelen een paar malen bijeen geweest om te spreken over de grondslagen eer.er afscheiding. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BKL61E. BRUSSEL, 3 October. De Belgische bladen geven een breedvoerig verslag der reize van koning Leopold en het vorstelijk gezin door de provincie Henegouwen. De ont vangst door de bevolking aan haren koning bereid is allerluislerrijkst en allcrwege ondervindt Z. M. de blijken van hare hartelijke gehechtheid en liefde voor zijn persoon en dynastie. Als eene bijzonderheid wordt daarbij gemeld dat te Doornik eene eerewacht was gevormd, alleen uit officieren van hel Belgische leger, welke uit die stad geboortig waren; hun aantal bedroeg meer dan 200. Eene deputatie van de verkoopsters van bloemrui kers kwam Z. M. er een aanbieden, door de hand eener 90-jarige, welke door twee jongere moest worden gesteund. De goede oude was door aan doening zóó verbijsterd dat zij den ruiker niet Z. M. in handen dorst te gevenmaar dien op den grond der estrade neerlegdezoodat de koning verpligt was zelf hem op te nemen. ENGELAID. LONDEN, 2 October. Men berigt dat eerlang, nadat 11. M. Coburg zal verlaten hebben, de vcrlovingsplegtigheid van prinses Alice met prins Lodewijk van Hessen Darmstadt, te Mainlz zal gevierd worden. De New-Yorksche dagbladen van den 21st™ September behelzen berig- tcn uit Honduras, volgens welke de onderneming van den vrijbuiter-hoofd man Walker geheel verijdeld was: de regering van Honduras had, met hulp van een Engelsch oorlogschiphem eerst uit de stad Truxillo gedre ven, en vervolgens met de hem overgebleven manschap gevangen genomen. De regering had besloten hem en een van zijne voornaamste medestanders te doen fusilleren, ten einde aan zijne aanslagen op de rust van Midden- Amcrika een einde te maken. Volgens berigten uit Vera-Cruz, tot 2 Sept., bevond Miramon zich te Mexico, met 7000 man, terwijl eene twee malen zoo talrjjke krjjgsmagt der liberalen tegen die stad in aantogt was. FftANHRIJK. PARIJS, 2 October. - De verklaring van den Moniteur betreflende de taak der Fransche krijgs- magt te Home is door den Constituiionnel aangevuld en verduidelijkt: dit onderhandschc orgaan van de Fransche regering verklaart, dat niet enkel de stad Romemaar ook een groot deel van het aloude erfgoed van den Hei ligen Petrus door de Fransche troepen zal worden beschermd, dewjjl deze voor de veiligheid van Rome niet zouden kunnen instaanindien zij niet meester van de militaire toegangen tot die stad waren. Deze verklaring heeft de misnoegdheid der katholieke partij over de staatkunde van de Fransche regering nog vergroot, en het gerucht van 's Pausen aanstaand ver trek uit Rome, hetwelk door de ministeriele dagbladen van Parijs vrij stel lig tegengesproken was, weder verlevendigd. De bisschoppen van Frankrijk beginnen hun gevoelen omtrent de staatkunde van de regering jegens Rome weder door mandementen bekend te makenen deze stukken kunnen thans des te meer indruk te weeg brengendaar aan de dagbladen niet langer verboden is ze op te nemen. Over de taak der Fransche krijgsmagt te Rome sprekende, vestigt de Constitutionnel de opmerkzaamheid des publieks op nieuw op de verklaring van den Moniteur, dat alleen de groote mogendheden, in congres vereenigd het Italiaansche vraagstuk zullen kunnen beslissen. De bisschop van Poitiers heeft eene plegtige lijkdienst en openbare ge beden voorgeschrevenvoor de officieren en soldatenwelke dezer dagen te Castellidardo, in Ancona en elders het leven in den strijd voor de zaak van het pausdom hebben verloren; en in de aanschrijving heeft de prelaat de staatkunde van het Sardinische gouvernement scherp en met bitterheid ge laakt. In den zelfden geest heeft de bisschop van Nantes zich verklaard in eene aanschrijving aan zijne geestelijken; welke door een liberaal dagblad eene voorloopige excommunicatie van koning Victor Emanuel wordt genoemd. De heer de Falloux heeft een zeer hevig betoog geleverd in le Correspon dent! over de houding van Frankrijk te Rome, waar het zich alleen zou bevinden, om te zorgen, dat niemand den Paus kon bijstaan. De Paus had gerekend op de medewerking van Frankrijk lot verdediging van het domein van den II. Petrus, doch heeft de zaak verkeerd begrepen. De Paus begrijpt thans altijd de belofien der keizerlijke regering verkeerd. De generaals de Lamoricière en de Pimodan hebben ten stelligste verzekerd dat liet pauselijke grondgebied't welk zij achter zich lietendoor dj Fransche troepen zou worden verdedigddoch ook deze hebben de zaai, verkeerd begrepenterwijl zij strijd voeren en sneuvelenkomt de generaal de Goyon te Rome om daar de Fransche soldaten met het geweer in dej arm te laten staan. De minister van binnenl. zaken schijnt voornemens i zijn geweest om tot de opheffing van le Correspondant over te gaandocli zijne ambtgenoolen moeten zich daartegen hebben verklaard, op grond, da: een zoodanige maatregel op 't oogenblik onstaatkundig zou zijn. Eene correspondentie in de Gazette du Midi deelt eenige bijzonderhe den mede nopens het kort verblijf van den keizer en de keizerin te Mahop (Balearische eilanden.) Nadat de formaliteiten der quarantaine vervuld vu ren, stapten HH. MM. aan wal in gewone burger-kleeding en in het stipa incognito. Daar het Zondag was, ging de keizerin de mis hooren, terwijl de keizer eene wandeling door de stad deed, regt vergenoegd, dat bij eem officiële receptie vermeden had. Sommige lieden echter, Fransche vaarlui, gen ziende, waren die genaderd en vernamen niet alleen dat de keizere« keizerin der Franschen aan boord warenmaar dat zij zelfs aan land wa- ren gestapt. Snel verspreidde zich de marein een oogenblik was de stai op de been, de autoriteiten trokken hunne gala-rokken aan en de klokkei werden geluid. Onder dat algemeene rumoer, kon de keizer zijne gemalip afhalen en naar boord terugkeerenalvorens de autoriteiten hare geluk wensehen in gereedheid hadden. Toen deze aan de landingsplaats kwamen stoomde de Aigle reeds met volle kracht van de reede. In het park van Compiègne vindt men aardappelvelden, dje 4 jaren! geleden bepoot zyn gewordendaar zij zeer diep in den grond waren ge- zet, kon men ze niet allen rooijen. Thans worden zy op 35 cenlimelrii diepte geplant ën zijn nog niet e'e'n jaar door de ziekte aangetast; zij zijn groot van stuk en zoo goed als men die vóór de ziekte over het algemei had. Dit schijnt te bewjjzen dat de aardappel diep moet worden gepoot, De opbrengst van den graanoogst in Frankrijk is op verre na zoo slecht niet uitgevallenals gevreesd werden er zal slechts eene zeer kleine hoe veelheid graan van buiten 's lands behoeven te worden aangevoerd ter aan vulling van het verschil tusschen Frankrijks productie en consumiie. Te Segovia in Spanje heerschte in de laatste dagen van Septembc eene felle koude. Den 24sten was de stad onder de sneeuw als bedolven, u vreesde men, als deze smolt, voor overstrooming. ITALIË. De buitengewone zitting van het Sardinische parlement is den 2* October door graaf Cavour geopend met de voorlezing eener memorie m het ministeriewaarin de redenen worden uiteengezetdie de regering lil het besluit hebben gebragt, deze vergadering bijeen te roepen. Na dep lukkige uitkomstendie het kabinet in de laatste maanden verkregen heelt, in herinnering te hebben gebragt, zegt de memorie: Voortaan is Italif vrijuitgezonderd Venetië. Ten behoeve van deze laatstgenoemde provinci; kunnen wij Oostenrijk den oorlog niet aandoen tegen den bijna eenparigs wil der Europesche mogendheden. Zoodanig een ondernemen zou eenep duchte coalitie tegen Italië ten gevolge hebben. Niettemin als wij a krachtig ^Italië in het leven roepen, dienen wij de zaak van Venetië. Zwa#- wigtige redenen leggen ons mede de verpligting op om Rome te eerfc digen. De Romeinsche quaestie kan niet enkel door het zwaard worde uitgemaaktdie quaestie sloot op zedelijke hinderpalenwelke alleen d« zedelijke krachten overwonnen kunnen worden. Melding makende ra mogelijke botsing met de Franschen te Rome, zegt de memorie: Een zoo verregaande ondankbaarheid zou een schrikbarende blaam op ons vader land werpen, welke door eenwen van jammer niet zoude geboet kunnen worden. Na gezegd te hebben, dat de stemming der bevrjjde bevolkingen hoe die ook uilvalle, zal worden geëerbiedigd, verklaart de ministerieel: memorie, dat het parlement is opgeroepen om uitspraak te doen: of de aan het hoofd slaande minister nog zijn vertrouwen geniet. Dit is te meer noodzakelijk geworden, wijl eene stem, welke te regt bij de menigte ge- liefd is, aan de kroon en het land haar wantrouwen tegen ons heeft te kennen gegeven. Ten slotte is een wets-ontwerp ingediend van den volgenden inhoud: nEenig artikel. De regering des konings is gemagtigd om de aanhech ting' aan den staat aan te nemen en bij koninklijk besluit vast te stellen vac die provinciën van Midden- en Zuid-Ilalië, waarin door regtstreeksche et algemeene volksstemming de wensch der bevolking om een deel van onn constitutionele monarchie uit te makenuit vrije bewegiug mogt geopen baard worden." De voorlezing van dit ontwerp werd met gejuich beantwoord. Berigten uit Ancona van den l8lc° October melden dat de generaal it Lamoricière, getroffen door de dapperheid der Sardinische vloot, zich aan der. admiraal Persano heeft willen overgevendie hem met zijne sloep li laten afhalen en hem met militaire eerbewijzen ontvangen heeft. De gene raal zal zich van het admiraalschip regtstreeks naar Turyn begeven. Bh regeringsblad behelst den tekst der capitulatie van Ancona. Te Genua zijn berigten uit Napels van den 295,cn September ontvangen- Door Garibaldi was eene dagorder uitgevaardigdwaarin hij aan zijne troe pen aankondigde dat de Piemontezcn weldra het Napelsche grondgebied zon den betreden en zij dus weldra het genoegen zouden hebben hun de hand te drukken. Hetzelfde berigt behelst de officiële aankondiging van de zamenstelling wn het ministerie: de hh. Conforti, binnenl. zaken; Giura, openbare werken Scura, justitie; Anguissola, marine; de Sanctis, onderwijs; Cosenz, oorlof Volgens berigten uit Caserta van 29 Sept. waren de Napelsche troepen te Limatola teruggedreven. Garibaldi versterkte Sanlangelo en Santamaria. De heer Pallavicino was teruggekeerd met een brief van Victor Emmanuel, waarin deze aan Garibaldi den raad geeft onverwijld tot de aarthechting

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2