Gisteren is er een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de oprigting van het Ncd. herv. diakoniehuis, aan de zuidzijde der stad te vestigen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zullen morgen een aanvang maken met liet onderzoek van de wets-ontwerpenuitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1861. Tweede Kamer der Si aten-Generaal. Zitting van Maandag 1 October. In deze zitting zijn van wege den minister van binnenl. zaken ingekomen vier verzegelde pakketten bevattende de stembriefjes, bij de verkiezing van leden der tweede kamer in de kiesdistricten Leeuwarden en Sneek op 12 Junij jl. ingeleverd; welke bescheiden gesteld werden in handen der com missie, belast geweest met het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren Dirks en Wybenga, met uitnoodiging om die te onderzoeken en dienaan gaande nader verslag uit te brengen. De voorzitter bragt in beraadslaging het voorstel van den heer Duymaer van Twist, lid der commissie lot onderzoek der zaak van de regeling der uitgifte van suikercontraclen en het contract Pangka, strekkende dat de kamer beslisseóf dat het verslagdat gereed isdoor de drie over gebleven leden der commissie worde geteekend en uitgebragt; óf dat er eene nieuwe commissie worde benoemd om deze zaak op nieuw te onderzoeken. Nadat de kamer met 34 legen 8 stemmen in eerstvermelden zin had be slist, bragt de heer van Boëvell, namens de bedoelde commissie, het verslag uit. Bij de conclusie werden de volgende besluiten voorgesteld1°. de ka mer, na kennis genomen te hebben van de «algemeene grondslagen, naar welke de gouvernemenis-suikerculluur, alsmede de fabricatie van suiker op Java wordt in stand gehouden," handhaaft haar besluit van 11 Mei jl. waarbij zij heeft verklaard van oordeel te zjjn: »dat er behoefte bestaat om de regels voor de uitgifte van cultuur-contracten in Ned. Indie te stellen door de wet"; 2°. »de kamer verklaart, dat in de bij missive van 20 Julijjl. door den minister van koloniën overgelegde stukken geene gronden gevonden worden, die de overeenkomst van 14 Mei 1860 konden aanraden, en dat mitsdien de belangen van den staat door het sluiten daarvan zijn uit het oog verloren." Omtrent deze conclusie zal nader eene beslissing worden genomen. AMSTERDAM, 1 October. Zalurdag 11. heeft de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig wa ren de hh. Simons, Vrolik, van Geuns, SchneevoogtDonders, Lobatto, van Breda, Verloren, Seelig, van der Boon Mesch, Elias, van der Hoeven, Buys Ballot, von Baitmhauer, Stamkart, Blume, Storm Buysing, van Kerk wijk, Staring, van Hasselt, van der Willigen, Oudemans, Bierens de Haan, Schroedcr van der Kolk, Darting, van Rees en Brutel de la Rivière. Eene memorie van den heer B. van Rijswijk, omtrent een behoedmiddel tegen den paalworm, is in handen gesteld der commissie ad hoe. liet geschenk der dames van Swindenvan al de wetenschappelijke hand schriften, nagelaten door wijlen II. E. van Swinden, is in dank aangeno men de secretaris werd belast aan die dames een brief van dankbetuiging te zenden.. Daarna heeft de heer Oudemans eene voordragt gehouden over de struc tuur der luchtwortels van de Orchideën, vooral met het oog op de beant woording der vraag, waar hunne opperhuid gelegen is. Deze verhandeling heeft de spreker voor de werken der akademie aangeboden. De heer von Baumhauer heeft vervolgens het voorstel gedaan dat de aka demie bij de regering andermaal aandringe op de wettelijke regeling van de keuring der levensmiddelen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. De heer Verloren heeft daarna eenige mededeelingcn gedaan omtrent zijn jongst verblijf in Engeland, voornamelijk met betrekking tot den paal worm en wel naar aanleiding der mededeelingen ingekomen in de jongste vergaderingen der British Association, te Oxford gehouden. Genoemde lieer deed ook eene mededecling over het onlangs te Oxford ingewijde museum-gebouw. De vergadering is daarna gesloten. BUITENLANDSCBE BEIUGTEN. EN6ELAND. LONDEN, 30 September. Onder de adressen, die aan Z. K. H. prins Alfred bij zijne komst in de Kaapstad zijn aangebodenwas er een van het gemeentebestuur van die stad, van den volgenden inhoud: De drie groote bestanddeelenwelke de massa van ons volk uilmaken, kunnen U K. H. niet anders dan met bjj- zondcrc belangstelling begroeten. De nazaten der Franscbe uitgewekenen verccrcn in u den afstammeling van het huis van Brunswijk, het bolwerk der godsdienstvrijheid, terwijl de nakomelingen der Iandgenooten van de Ruylcr en Blake, van Nelson en Tromp, van Tasman en Gook met vreugde den zeevarenden prins begroeten, die het veld, waarop Engeland en Neder land vrijheid en welvaart, ontzag en roem hebben verworven, tot het too- neel voor zijne toekomstige loopbaan heeft gekozen. Deze drie bestanddeelen zijn nu gelukkig vereenigd lot e'e'n edelaardig volk, hetwelk onder de wel dadige en koesterende zorg der Brilsche kroon bloeit. Er heeft zich alhier eene pneumatic dispatch company gevormd met een kapitaal van 250,000 Bet doel van deze maatschappij is om brieven en kleine paketten door middel van luchtdrukking langs onderaardsche bui zen naar de plaats hunner bestemming te bezorgen. - Bij eene onlangs alhier gehouden vergadering van de London City Mission werden de volgende merkwaardige feiten aangehaald: Meer dan de helft van de volwassene bevolking te Londen is in de provinciën gebo ren. De hoofdstad bevat meer Scholten dan Edinburg, meer Ieren dan Dublin100,000 katholieken meer dan Rome en meer Israëlieten dan Pj. lestina. Er zijn 60,000 Duitschers, 30,000 Eranschen, 6,000 Italianen en een groot aantal Aziaten. De hertog van Northumberland heeft de som van 30,000 geschon ken ten behoeve van het bouwen van kerken in de parochie Tynemouth ook de bestrijding van andere met dit doel in verband staande onkosten heeft hij op zich genomen. In de nabijheid van Edinburg had Dingsdag 11. een ijzingwekkend voorval plaats gehad. De heer Henry, geweermaker aldaar, begaf zich naar een veld bij de stad, met zijn zoon, een knaap van 12 a 13 jaren, ten einde het vizier van eene buks te stellen. De knaap werd, zoo als gewoon lijk, door zijn vader als chalonneur gebezigd, en terwijl de man schoot verborg zich de knaap in een gat in den grond, Ongelukkiglijk kwam dé jongennadat de vader eenige schoten had gedaanuit zijne schuilplaats te voorschijn en stond juist voor de schijf, toer. de vader, zijn zoon niet op. merkende, aanlegde en afvuurde, met het ongelukkig gevolg, dat de keel door het hoofd van den knaap heenging en deze dood op de plaats bleef liggen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 September. De heer de Chasselottp Laubat, minister van Algerië en van koloniën is tot grootkruis van het Legioen van Eer bevorderd. Eene divisie van 10,000 manzamengesteld uit de afdeelingen der armee van Lyon heeft thans bevel ontvangenom naar Rome op te trek ken. Zij bestaat uit het 19de, 51ste, 59ste en 71stc regement van linie, be nevens het derde balaillon jagers te voet. Te Toulon liggen schepen klaar om deze manschappen naar Civita Vecchia over te brengen. Bij het woeden van den stormtn den nacht van Maandag op Dings dag had te Havre het volgende voorval plaats. De schoone koningstijger, die zich sedert eenige dagen in de menagerie van den heer Herbert bevond, had eene zoo groote genegenheid voor een prachtigen leeuw in dezelfde menagerie opgevaten de beide voormalige woud-bewoners gingen zoo vriendschappelijk met elkander omdat de heer Herbert besloten had hen nacht noch dag te scheiden. Maar, hetzij de storm hun vrees aangejaagd, hetzij er eenig geschil tusschen hen gerezen was, zoo veel is zeker dat er een nachtelijk gevecht in de kooi is geleverdtot dat de zwakste der strij ders bezweek. Door het huilen van den wind had niemand het gebrul der dieren vernomenmaar toen de heer Herbert het gewoon morgenbezoek aan de bewoners zijner menagerie aflegdevond hij zijnen tijger vermoord lig gen terwijl de leeuw met zegevierende houding en blikken rondom het lijk wandelde. ITALIË. De val van Ancona, hoewel te gemoct gezien, heeft nog vroeger plaalt gehad dan men verwachtte. Was de aanval hevig, ook de belegerden heb ben tot op het laatste oogenblik eenen heldhaftigen tegenstand geboden, Van de 120 stukken geschut, die zij in batterij hadden, is niet een in bruik- baren staat gebleven. Men kent den inhoud van de capitulatie-voorwaarden nog niet, maar zeker is het dat de generaal de Lamoricière krijgsgevangen is. Hij wordt op 4 October te Turyn verwacht. De Sardiniers hebben binnen Ancona 140 kanonnen en 700,000 frs. gevonden. De berigten uit Napeis zijn, wat Garibaldi betreft, niet gunstig. Ci- jazzo, eerst door zijne soldaten genomen, is door hunne eigen schuld weder in handen der kon. troepen geraakt, en de laatslendie thans den vijand onder de oogen durven zien, zijn genoegzaam geheel van de linie van dei Volturno meester. Garibaldi's troepen, aan overwinningen gewoon, zijn in sommige opzigten zeer nalatig en hunne organisatie is uiterst gebrekkig. Wat de burgerlijke zaken betreft, deze gaan niet veel beter. De heer Bcrtani, een handlanger van de partij van Mazzini, die Garibaldi ter zijde slaat, oefent te veel invloed op hem uit, en maakt dat de laatste zijne populariteit begint te verliezen. De reactie zoekt mede van dezen stand der zaak partij te trekken. De liberale partij, die slingeringen moede, heeft koning Victor Emmanuel uitgenoodigd naar Napels te komenom er de vrijheid te herstellen en aan de ingezetenen rust en orde te verzekeren. Door de Sardinische bladen is gemeld dat Victor Hugo, Ledru-Rollin en anderen zich te Napels bevonden. Dit is niet waar en alleen verzonnen om Garibaldi en zijne zaak te benadeelen. De koning van Sardinië heeft Turyn verlaten om zich naar de Ro- magna te begeven. Te Bologna heeft hij eene wapenschouwing over de aldaar aanwezige troepen gehouden. PltüISSEN. BERLIJN, 30 September. Koningin Victoria met baar gemaal en dochter, benevens prins Frede- rik Wilhelm en gemalin, hebben thans hun verblijf op den Eereburgt te Coburg gevestigd. Voor het kon. gevolg is het hotel Zum Goldenen Löwen voor ƒ6000 afgehuurd. Tc Gulik hebben Maandag 11., in tegenwoordigheid van den prins regent, belegeringsoefeningen plaats gehad, in verband met de slechting van de vestingwerken dier stad. Twee mijnengeladen met 30 centenaars bus kruid liet men springenwaardoor eene geduchte werking te weeg gebragt werdeene verbazende massa aarde en muurwerk vloog ruim 80 voet hoog in de lucht. Na het springen der mijnen werd een stormloop ondernomen. Later heeft men bres gescholen, met getrokken 24 ponders, met eene la ding van 4 pond. Naar het algemeen gevoelenzouden 50 schoten vol doende zijn om eene bres, ter breedte van 60 voet, in den wal te schieten, maar het bleek dat 100 schoten moesten gedaan wordenom het verlangde doel te bereiken, hetgeen toegeschreven wordt aan de buitengewone hecht heid van het muurwerk. Later liet men nog een drietal mijnen springen, elk geladen met 200 pond kruid. De schudding hierdoor te weeg gebragt,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2