LEYDSCHE COURANT. I860. N". 118. \UÊ. MAANDAG 1 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kotnt uit Zaturdag Avond. r y-d l v De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 29 September. Bj) kon. besluit van 25 Sept. is tot notaris ter standplaats Leyden be noemd de heer J. M. E. Dercksen, cand.-notaris alhier. Door het prov. geregtsbof in Zuidliolland zijn benoemd de regter- commissarissen voor de instructie der strafzaken bij de arrond.-regtbanken in die provincie, voor den tijd van 2 jaren. Bjj de arrond.-regtbank alhier is daartoe benoemd mr. U. P. J. Tollens. Wjj vernemen dat er eerstdaags door het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, onder de leiding van den lieer H. Völlmar, een bui tengewoon groot concert op Zomerzorg zal gegeven worden, waarop zich onderscheidene solisten zullen doen hooren. Het programma zal geheel voor de zaal gearrangeerd zjjn. Door de Leydsche afdeeling van de Nederl. maatschappij ter bevorde ring van nijverheid is eenc commissie benoemdom zoo veel mogelijk bjj te dragen tot liet welgelukken der nationale tentoonstelling van nijverheiddie in het volgend jaar van wege de maatschappij te Haarlem zal plaatshebben. Die commissie, bestaande uit de bh. A. H. van der Boon Mcsch (voorzitter), II. Zaalberg, N. J. Sanders, S. A. Meerburg, B. F. Krantz. en li. van Hall (secretaris), hééft hare werkzaamheid aangevangen door de industriëlen op bet hooge belang eener zoodanige tentoonstelling te wijzen en tot deelne ming uil te noodigen (zie Advertentie). Wij hebben in ons nommer van Woensdag II. de hoofdpunten van het programma medegedeeld en in die zaken, waaromtrent ophelderinggewenscht wordt, is de commissie bereid die te geven. Dat de industriëlendoor aan deze roepstem gehoor te gevenèn bet algemeen èn hun eigen belang in zoo menig opzigt bevorderen is reeds meer dan eens in liet licht gestelden iedereen zal daarvangelooven wij wel overtuigd zijn. Wjj wenschen dat de uitnoodiging goede vruchten moge dragenen de commissie eenen goeden uilslag zie op haren moeitevollcn arbeid. Moge Leydcns industrie ook bij die gelegenheid eeneecrepalm wegdragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 94 lot 103 personen. Op verlangen van den minister van binnenl. 'zaken zijn de gemeente besturen uitgenoodigdde opneming en uitbakening van de voor rekening van den staal aan te leggen spoorweglijnen te bevorderen, en met alle mid delen, die hun ten dienste slaan, daartoe te willen medewerken. Verder zijn zij verzocht, er ook bij de besturen der in hunne gemeente gelegen polders op aan te dringen, dat hunnerzijds zooveel mogelijk in deze zaak de behulpzame hand worde geboden. De minister vau justitie heeft bij resolutie van 24 dezer zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven aan den rjjks-veldwachtcr-brigadier Fokke Sitzc van Leyea, gestationncerd te Alplien, wegens blijken van bekwaam heid en bijzondere pligtsbetrachting. Te Gouda is Woensdag II. de tentoonstelling geopend van de Holl. maatschappij van landbouw. Op dien dag waren de werktuigen voor den landbouwvoortbrengselen van akker- en tuinbouw enz. te bezigligente zamen in den catalogus 545 uommers uitmakende. Den volgenden dag had de tentoonstelling van vee plaats, die hoogst belangrijk was en zeer druk bezocht werd. Onder de bekroonden worden vermeld: voorklaverhooiG.C. van der Hoef, te Oegstgeest; voor Leydsche boter, G. Vreeburg, te Lisse, en C. van Roodenrys, te Oegstgeest, en voor vetgeweide koeijen, G. Dorre- paal, te Koudekerk. De heer C. Ed. Taurel, te Amsterdam, is door Z. M. den koning van Zweden met de gouden medaille van verdiensten voor letteren en kunsten begiftigd. Zjjn wij wel ingelicht, zegt de II. C., dan zal in de maand October eene belangrijke verplaatsing van officieren van gezondheid geschieden, in verband met de indeeling van een groot gedeelte van hel mil. geneesk. per soneel bjj de corpsen; de hoofdofficieren en oudste eerste klasse zouden bij de hospitalen worden geplaatstterwijl de jongst aangestelde chir. majoors bij de regimenten zouden worden ingedeeld. Naar mén verneemt zullen op den 5dc" October a. s. wederom een 30-tal korporaals-titulair van het instruclic-bataillon ter vervulling van kor poraalsvacaturen naar de regimenten infanterie overgaan. In verband daar mede zijn tegen den 9den October een getal van omtrent 40 jongelingen naar Kampen opgeroepen, ten einde in de vacaturen bjj het instructie-bataillon te voorzien. Omtrent den storm, die in den nacht van den 255ten dezer heeft ge woed, schrijft men uit Zierikzee het volgende: Boomen werden ontworteld, takken afgerukt en overal verspreid. Te Klaauwers zijn vier groote tjalk- schepen met steen beladenvoor de zeewerken aldaartegen den dijk ge slingerd waarbij twee schepen in de diepte wegzonkenen de beide andere vol water liepen. Van de beide eersten heeft men niets anders kunnen redden dan de schippers met hunne vrouwen, kinderen en knecht, die dade- Ijjk verpleegd en gehuisvest werden in de waterslaatskeet. Het derde schip wordt ontladen en men hoopt dit te behouden. Het vierde is gelukkig vlot geraakt. Te Arnemuiden zijn twee visscherspinkcn tegen het strand ge slagen. De visschers hebben door zwemmen hun leven kunnen redden. Een tjalkschipaan den Biezelingschen ham geankerdis van zijn anker geslagen en vergaan. De schipper, zjjne vrouw en zjjn kind trachtten zich met de boot te redden, doch een eind van den wal sloeg deze om. Het mogt echter den schipper met ongeloofelijke inspanning gelukken met vrouw en kind den wal al zwemmende te bereiken. Het prov. geregtsbof van Noordbrabant heeft v. R., surnumerair bjj de posterjjen, schuldig verklaard aan diefstal van geld uit aangeteekende brie ven en hem veroordeeld tot 4 jaren correctionele gevangenisstraf. Men schrijft uit Emdendat aldaar een geregteljjk onderzoek is inge steld met betrekking tot het gebeurde bij de stranding op Borkum, van eene brik, Alliancekapitein Hillens. Wat er over deze stranding in de llanoversche dagbladen wordt medegedeeld, is afschuwelijk. Zoo wordt o. a. verzekerd, dat men in den morgen na de stranding nog 2 of 4 menschen, om hulp roepende, op het wrak had gezien, doch dal er, in plaats van hun hulp te brengendoor de eilandersop enkele loflèljjke uitzonderingen na ijverig werd gewerkt, om de aangespoelde goederen van het wrak te stelen en naar de duinen te slepenen dit ondanks de pogingen van een daar toe vallig aanwezigen ambtenaar, om deze schandeljjke handelwijze te verhin deren. Ja, er wordt zelfs van gewaagd, dat eenige eilanders reeds den avond te voren het schip in nood zouden hebbeR geziendoch dit opzette- ljjk hadden verzwegenin 't vooruitzigt op eene stranding. In de genoemde stad zijn de laatste aldaar nog liggende oude haringbuizen tegen geringe prijzen opentljjk verkocht en daarna gesloopt. 's GRAVEN HAGE 29 September. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den koning behaagd te benoemen, tot grootkruis der orde van de Eikenkroon, den staatsraad-commissaris des konings in de prov. Zuidholland, jhr. ridder vau der Heim van Duivendjjke. Z. M. heeft ingewilligd het verzoek van den ls,cn luit. W. C. barou Snouckaert van Schauburg, lol het aannemen van de versierselen van ridder der Is,c kl. van de Ludwigsorde, en dat van den lieer C. J. G. baron van Hardenbroek van 'slleeraartsberg en Bergambacht, kamerheer, dienst doende bij II. M. de koningin, tot het aannemen der onderscheidingsleekeneu van dezelfde orde 2de kl., hun door den Groot-Hertog van Hessen geschonken. Tot notaris ter standplaats Arnhem is benoemd de heer E. F. Nass, cand.-notaris te Duiven. Door Z. M. is de officier van gezondheid 3de kl. G. A.M. van Ewjjk, bevorderd lot officier van gezondheid 2,le kl. bij de zeemagt en de officier van gezondheid 3de kl. bij de landmagt J. van Dorsten, tot officier van gezondheid 2de kl. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het personeel van de mili taire veterinaire dienst tot paarden-arts van de 3de kl.bjj het I»* reg. dragonders, J. J. Postma; bij het 2dc reg. dragonders, E. H. A. U. fioude- wijns; kweekelingen bjj 's rijks veeartsenijschool. Aan den heer mr. N. Fockema is, op verzoek, eervol ontslag verleend als president der arrond.-regtbank te Leeuwarden. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer J. B. Waliagh, gebre- veteerd dentisle, te benoemen tot zijn hoflandmeester. Z. M. de koning zal morgen ten 12 ure aan burgerljjke en militaire autoriteiten audiëntie verleenen. Z. D. H. hertog Bernard van Saxen-Weimar is van zijne buitenland- sche reis alhier teruggekeerd. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken zjjn tot surnu- merairen bij den waterstaat benoemd de hh.: W. J. S. J. Blom, H. E. de Bruyn en A. van Hoofï, kweekelingen van de kon. akademie te Delft. Door den minister van fmantiën is onder het postmerk Amsterdam ontvangen ƒ300, tot voldoening van verschuldigd successie-regt ingezonden. Ter completering van het op te rigten depót bij het reg. grenadiers en jagers zullen er van de verschillende reg. inf. een aantal manschappen der staande armee bij gemeld reg. overgeplaatst worden, bestemd om bjj de grenadiers batt. te worden ingedeeld. Bij de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede door eene commissie uit de tweede kamer heeft Z. M. het volgende geantwoord: Ik verwacht niet anders dan dat de tweede kamer der stalen-generaal zal voortgaan met ijver en naaiiwgezetheid mede te werken om de wellen lot stand te brengenwelke in het belang van het vaderland noodig mogten zijn. Met genoegen ontvang ik van u die verzekering, en verzoek u mijnen dank daarvoor over te brengen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1