LEYDSCHE COURANT. N°. 110.' WOENSDAG 26 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar g de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEÏDEN25 September. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene hier achter voorkomende advertentie van het Leydsche departement der Ned. maatschappij ter bevor dering van nijverheid. Op de aigemeene vergadering, in de maand Julij te Arnhem gehoudenwerd het voorstel aangenomen om bij 's lands regering op eene wijziging van de patent-wet aan te dringen, en tot de departemen ten de uilnoodiging gerigt om de bezwaren op te gevendie in hunnen kring teoen deze wet beslaan. Het Leydsche departement aan die uitnoodiging gevolg willende gevenverzoekt thans van de belanghebbenden eene opgave der bezwaren, die zij tegen de genoemde wet mogten hebben. Daar de pa tent-wet in menig opzigt voor de ontwikkeling der nijverheid belemmerend is en in de toepassing meer dan eens tot billijke klagten aanleiding geeft, zoo gelooven wij niet dat deze aanvrage vruchteloos zal geschieden, leder, die daartoe in staat is, ondersteune de pogingen der maatschappij. De heer Il.van Cazant is aannemer geworden der leverantie van fourra- ges voor de troepen te paard, alhier gevestigd, loopende over het tijdvak van 1 Nov. dezes jaars tot uit. October 18C1tegen de prijzen van de 10 ffi haver voor 94 cis, dè 10 IS hooi voor 29 ets, en de 10 ffislroo voor 25 ets. Naar men uit Dordrecht meldt, is het aan het beleid van den briga dier der aldaar gestationneerde rijksveldwacht, C. Dijkman, mogen geluk ken, een der uit het huis van arrest ontvlugte gevangenen, met name C.F. len huize zijner moeder te Zwijndrccht op te sporen en aan te houden. De ontvlugte had zich bij de nadering van den brigadier, toen deze, of schoon in burgerkleeding, door een der huisgenooten in de verte was op gemerkt gewordenop den zolder onder een scheepskleed verborgen. De hoogleeraar M. des Amorie van der Hoeven zal gedurende den aan staanden akademischen cursus, met voorkennis en goedvinden van curatoren van het Athenaeum lilustre te Amsterdam, in de groote gehoorzaal van het gebouw der doorluchle school, in het openbaar, met vrijen en kosteloozen toegang en in de Ilollandsche taal, eene reeks van stelselmatige voordrag- ten houden over de bespiegelende wijsbegeerte. De heer J. Bouwman uit de Beemster deelt in de Landbou.w-Cou.rant mede, dat sedert eenigen tijd op onderscheidene plaatsen in Noordholland het volgende is opgemerkt. Het schijnt dat een onbekend insekt in de wol van sommige schapen nestelt, en dat daarvan de maden of zoogenaamde I wonnen afkomstig zijn, die spoedig huid en vieesch zoodanig doorknagen en verteren, dal het aangetaste dier, inzonderheid aan de achterbouten, welhaast in eenen deemiswaardigen toestand verkeerthet kwaad verspreidt zich al verder over hel geheele ligchaam, lot eindelijk het dier er door be zwijkt. Volgens zeggen, is het verschijnsel hier geheel nieuw, doch in Engeland niet onbekend. Naar men verneemt zal op aanzoek van vele vrienden van wijlen den heer E. W. van Dam van lssclt, met voorkennis zijner nagelaten echtge noot en kinderen, ter nagedachtenis van dien verdienstelijken man een penning met zijn beeldtenis geslagen worden. De stempel zal vervaardigd worden door den beroemden graveur C. Wiener. De heer baron Nalmys heeft zich, op verzoek, met de verdere uitvoering wel willen belasten. De heer V. W. te Zalt-Bommcl, had dezer dagen het ongeluk, door een onvoorzigtig schot met zijn jagtgeweer, een meisje van ongeveer 9 ja ren, hetwelk op het land bezig was aardappelen te zoeken, zoodanig in het gezigt te treffen, dal zij hoogst waarschijnlijk haar regteroog daardoor heeft verloren. Het bij haar zijnde knaapje van omtrent 11 jaren is, naar men verneemt, er met een weinig meer dan den schrik afgekomen. Men leest in de Pr. Ov. Cour. Voor een paar dagen overleed te Gene- muiden een jongetje van den tapper W. M.dat in de vorige week, onder het spelen, in een mesthoop geraakt zijnde, door de moeder, na eene geduchte ligehamelijke straf ondergaan te hebbenvóór het logement de l'aauw," op den trap aan de haven van het hoofd tot de voeten met eene zoogenaamde schippers-dweil werd schoongemaakt, zóó dat elk weldenkend mensch ervan gruwen moest, en het kind schreijendc en rillende huiswaarts ging. Te Middelburg moest dezer dagen eene zaak van de administratie der belastingen legen hel muziekgezelschap uit Kunstliefde," wegens verzuim 'an aangifte tot patent, behandeld worden. De reglbank heeft verklaard niet in genoegzamen getale tot eene kennisneming te zijn, omdat de meeste leden der regtbank levens contribuerende leden van het gezelschap waren. Te Meerlo (Limburg) zijn in de vorige week drie werkliedendie in het kerkgebouw op een hoogen steiger werkzaam waren, door het breken van den steiger gevallen. Slechts een hunner heeft dien val overleefd. Uit berigten van Luxemburg blijkt, dat Z. K. H. prins Hendrik Don- derdag 11. aldaar is aangekomen, liet ministerie Simons had zijn ontslag aangebodendat door Z. K. H. den prins was aangeuomen. Men ver wachtte, dat het zou worden vervangen door een ministerie Metz. Naar men uit eene goede bron verneemt, zegt het H.enEffbl., is er thans eene aanvraag om concessie voor exploitatie en kolonisatie van Hol landers in de kolonie Suriname, in den geest van de vroeger op te rigten Borneo-maatschappüaanhangig. Is men wel onclerrigtdan zijn de statu ten, welke voorloopig zullen worden vastgesteld, reeds ontworpen, om zoodra mogelijk de inschrijving open te stellen. Aan het programma voor de nationale tentoonstelling van nijverheid, wegens de Nederl. maatschapdij ter bevordering van nijverheid in 1861 te Haarlem te houdenonlleenen wij het volgende De tentoonstelling zal geopend worden op Maandag den 24stcn Junij. De sluiting is voorloopig bepaald op Zondag den lf™ Augustus. Directeuren behouden zich evenwel de bevoegdheid voor, om dezen termijn te verlengen. Op deze tensloonstelling kunnen, behalve in dit rjjk vervaardigde voor werpen van nijverheid, ook die worden aangenomen, welke afkomstig zijn uit de kolonibn en overzeesche bezittingen van den staat. Van iedere soort van voorwerpen mogen door den inzender niet meer worden ten toon ge steld, dan ter beoordeeling van de hoedanigheid noodig is. In aanmerking komen niet alleen alle voorwerpen van nijverheid en kunstvlijt, welke door bewerking of hoedanigheid uitmunten, maar vooral ook die, welke zich wegens bruikbaarheid, nut, eenvoud en onkostbaarheid onderscheiden. Ge weven stoffen worden niet bij stalen, maar bij het stuk aangenomen. De in te zenden voorwerpen moeten voorzien zijn van eene verklaring van den belanghebbende (naar modellen daartoe door. de maatschappij be schikbaar gesteld), dat zij door hem zeiven, of onder zijn opzigt of beheer in dit rijk zijn vervaardigd, en verder van eene verklaring van het bestuur der plaats, dat de inzender daar bekend en zijn bedrijf, fabriek of werk plaats daar gevestigd is. Vermits de maatschappij zich ook bezig houdt met de aangelegenheden van den landbouw, als een belangrijk onderdeel van de nijverheid, zullen ook landbouwvoortbrengselen voor de aigemeene tentoonstelling worden aangenomen. Zij, die voorwerpen voor de tentoonstelling verlangen in te zenden, zijn gehouden daarvan vóór 1 Mei aan de commissie vrachtvrij berigt te doen toekomenmet vermelding van den aard en de soort der voorwerpenge lijk mede, bij benadering, van de ruimte welke zij zullen innemen. De voorwerpen zelve moeten behoorlijk ingepakt en vrachtvrij van 15 Mei tot 1 Junij worden ingezonden aan de commissie der tentoonstelling, aan het stadhuis te Haarlem, met een brief, houdende den naam en de woonplaats van den inzender en opgaaf van het gezondene. De wijze, waarop het kos teloos overbrengen door ondernemingen van vervoer kan plaats hebben wordt nader bekend gemaakt. De inzenders worden uitgenoodigd om aan de commissie opgaaf te doen van den prijswaarvoor hunne ten toon ge stelde voorwerpen in den handel verkrijgbaar zijn. De tentoonstelling wordt voor het algemeen dagelijks geopend, van des voormiddags 9 tot des avonds 6 ure, en op de Zondagen, van des middags 12 tot des avonds 6 ure. De toegangsprijs is bepaald: op 25 cents dè per soon, des Zondags, Maandags, Woensdags en Donderdags; op 50 cents, des Dingsdags en Vrijdags; op een gulden, des Zaturdags. Gedurende de dagen, dat te Haarlem de aigemeene vergadering der maatschappij zal bij eenkomen en het nijverheids-congres vergaderen (9, 10, 11, 12 en 13 Julij), is de toegang vrij voor de leden van de maatschappij en van het congres. De toegansprijs wordt alsdan, wat het publiek betreft, bepaald op een gul den den persoon. Ten einde deze tentoonstelling zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan hel doel, 'twelk door de maatschappij wordt beoogd, worden van harent wege de inzenders, die zich onderscheiden hebben, bekroond. De maat schappij looft medailles van de lste klasse (zilveren) en medailles van de 2de klasse (bronzeu) uit, waarvan het aantal zal geregeld worden, naar het oordeel van de jury. Ook kunnen geldelijke belooningen en getuigschriften worden toegekend aan werklieden, die blijkens het ten toon gestelde, voor zoodanige onderscheiding en aanmoediging door de jury worden voorgedra gen. De maatschappij behoudt zich voor, om, naar aanleiding van het verslag door de jury uitgebragt, hare tweede gouden medaille toe te ken nen aan den inzender, die het meest heeft bijgedragen tot den luister en de waarde der tentoonstelling, en hare eerste, groote gouden medaille te vereeren aan hem, die door zijne vinding of zijn bedrijf, in de laatst vcr- loopen 10 jarenzich bijzonder en meest verdienstelijk heeft gemaakt om trent de Nederlandschc nijverheid, in een der drie vakken, welke de maat- 1 schappij in hare zorgen omvat.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1