LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 21 SEPTEMBER. N". 114. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarf de afzonderlijke Nonmiers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 September. Voor bet admissie-examcnalhier afgenomen door de faculteit van let teren op den 18den en 19de° dezerhadden zich zestien jonge lieden aange meld. Van deze zjjn er vier toegelaten, twaalf afgewezen. Dezer dagen is het Munt- en Penningkabinet der Hoogeschool bezocht geworden door den abt Giuseppe Valentinelli, bibliothecaris van San Marco en directeur van het Munt- en Penningkabinet te Venetië, alsmede door den heer Tliomsen, directeur van het Munt- en Penningkabinet te Koppenhagen. Beide bezoeken hebben gestrekt tot vermeerdering van de verzameling der Hoogeschool. ]n de zitting van den gemeenteraad van heden is door den burge meester overgelegd een plan voor een te bouwen ziekenhuis, met rapport. De kantonregter alhier heeft dezer dagen een vonnis gewezendat strekken kan tot waarschuwing voor alle neringdoenden; terwijl ook uit de gebeurteniswelke zoo aanstonds zal vermeld wordenhet middel is te putten, om zich, zonder betaling, goederen aan te schaden, al ware het maar alléén om die tijdelijk te gebruiken. A., een particulier; zendt bij B., een winkelier, zijn bediende om 12 manchetten overeenkomstig zeker medegebragl en vertoond model; B., dat soort niet bezittende, geeft ter bezigtiging 12 stuks van meer modern mo del medewelke A. zeer gernimen tijd onder zich houdt. B.vermoedende dat de voorwerpen gehouden zijndisponeert per quitantie over de waarde doch A. betaalt niet, en stelt zich zelf in het bezit der algegeven quitantie. Toen vervolging tot betalingen daarop de verdediging dat er geen betaling verschuldigd wasdewijl er geen koop en verkoop tusschen de litigeerende partijen was gesloten. Bovendien eischte A. bij reconventie nog schade vergoeding, omdat door het instellen der onderwerpelijkc actie eenc onregt- malige daad was gepleegd. Dc kantonregter heeft aangenomen, dat er geen koop en verkoop bestond san ter bezigtiging gezonden goederenzelfs nietal waren diezooals in castt, in bezit van den gedaagde gebleven (waarin ze nu nog zijn). De reconvenlionele vordering werdzooals te verwachten wasafgewezen. Dingsdag avond II. hield de alhier bestaande rederijkerskamer Vondel eene vergadering met Dames op Zomerzorg. lil weêrwil van het ongunstige weder lieten velen zich daar vindenwaartoe de goede naam der kamer en de bij het programma aangekondigde opvoering van een nieuw oorspronke lijk blijspel moesten uitlokken. Dc keuze der voor te dragen stukken kon gelukkig genoemd worden; zij bestonden uit: het kind Mozes aan de wate ren toevertrouwdvan mr. A. Bogaers; Elia op Horeb, van dr. N. Beets; het doodc paardvan VV. J. Hofdijk; een zang des tijds 1853, van dr. E. laurillard. De kamer kweet zich over't algemeen op eene verdienstelijke wijze van hare laak, en mogt de ondubbelzinnigste blijken van goedkeuring ontvan gen. De tweede afdeeling der werkzaamheden bestoud uit de opvoering van liet dezer dagen in het licht verschenen blijspel van den heer J. M. E. Dercksen: Het land is in gevaarwaarbij zoowel aan den dichter, als aan hen die liet stuk voordroegenluide bijvalsbetuigingen mogten ten deel vallen. De muziek der dienstd. schutterijdie zich voor den aanvang der werkzaamhe den en gedurende dc pause liet hoorenverschafte eene aangename afwis seling en was, wat de uitvoering betreft, in menig opzigt lofwaardig. Gisteren vierde de Jongelingsvercenigingalhier gevestigd, haar zesde jaarfeest, en hield aan den avond van dien dag een feestelijke bijeenkomst, waarop vele belangstellenden en afgevaardigden uit andere Jongeliugsvereeni- gingeu tegenwoordig waren Na de openingsrede van den presidenthet lezen der verslagen van secre taris en penningmeester, gaven de jongelingen proeven van hunne vorderin gen in de zangkunst, door te zamen met vier stemmen een der Evangelische liederen te zingen. Zulks was voorzeker eene aangename voorbereiding voor liet belangrijk woorddat door een der afgevaardigden dien van Maas sluis, gesproken werd over het nut van jongelingsvereeniginget: voor de maatschappij, voor bevordering van vriendschap, voor beoefening van nut tige kundigheden en eindelijk voor opwekking tot christelijk leven. Na liem rigtte ds. Chantepie de la Saussaye een hartelijk woord tot de jonge lingen en wenschte hun geluk met het bestaan hunner verceniging. De ge. aclile spreker gaf daarop eene belangrijke mededeeling omtrent den elfden Duitschcn «Kirchentag", die onlangs te Barmen gehouden en door hem %ewoond werd. Na gesproken te hebben over den aaugenamen indruk, welken Barmen als fabriekstadin tegenoverstelling van Leydenop hem had gemaakt, wat betreft het mindere misbruik van sterken drank on- der de arbeiders, en hun deelnemen aan de geestelijke genoegens van dc week, waartoe zij van hunne meesters ruimschoots gelegenheid kregen, gaf hij een kort overzigt van de onderwerpen op de verschillende dagen be handeld. Op de twee eerste waren de voornaamste: «de beteekenis van het oude verbond voor de christelijke kennis en voor de beschaving in het al gemeen" over de betrekking van de ongewijde letterkunde lol het Chris tendom en haren invloed op de maatschappij". Onder de belangrijke on derwerpen op de beide laatste dagen kunnen genoemd worden: «over jon- .gelingsvereenigingen en het verkeer in herbergen"; «over de opvoeding van het vrouwelijk geslacht in de arbeidersklasse met het oog op fabriekarbeid". Spreker beloofde later schriftelijk meer uitvoerige mededeeling te zullen doen van het verhandelde op den «Kirchentag". Na liera trad de heer W. Werst op om te spreken over het gevaarlijke van liet zoogenaamde gebruik van sterken drank, en zeide dat vooral leden van eene Jongelingsvereeniging dien ver foeilijken drank geheel moesten vermijden. Na zjjne welmcenende woorden werden de werkzaamheden der vergadering met gemeenschappelijk gezang en gebed gesloten, even als zij er mede begonnen waren. Heden heeft in de herberg «Ik leer nog" aan den lloogen Rijndijk, de aanbesteding plaats gehad van het aanleggen van grindwegen binnen de gemeente Soelerwoude. Er waren 13 inschrijvers, waarvan de minste was ƒ36,000. Het werk is, behoudens nadere goedkeuringaangenomen door D. Volker, te Dordrechtvoor ƒ34,800. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ37,274,718.72, zijnde 1,182,022.81 meer dan in genoemd ijjdvak van 1859. Uit Delft meldt mendat de 10dc jaarlijksche algemcene vergadering van dc ZuidhoIIandsche ouderwijzers-zangvereenigingwelke het vorige jaar te Rotterdam bijeenkwamin het laatst van October of het begin van No vember aldaar zal gehouden worden. Deze vereeniging, welke ten doel heeft bij de beoefening en aankweeking van de zangkunst de onderlinge verbroe dering der onderwijzers te bevorderen, zal bij die gelegenheid haar 10-jarig beslaan herdenken, en tevens, als naar gewoonte, ecnige proeven van hare onderlinge oefeningen in den zang geven. Behalve de ensemble-stukken, zullen de verschillende afdeelingen, 'sGravenhage, waar hel hoofdbestuur gevestigd is, Rotterdam, Leyden, Westland en Delft, uitmakende te zamen circa 200 leden, bij afwisseling ook afzonderlijke stukken ten gehoore brengen. Te Haarlem is in 73-jarigen ouderdom overleden de heer H. Rook- maaker, die onder Napoleon in Fransche krijgsdienst is geweest en met het Legioen van eer begiftigd, en in 1830, tijdens de onlusten in België, het bekende corps der vrijwillige Noordhollandsche jagers heeft opgcrigt en gecommandeerd, onder anderen ook bij Hasselt. Leuven en Bautersem. Hem was te dier zake de militaire Willemsorde geschonken. Te Beverwijk is dezer dagen gevankelijk binncngebragl J. Scheerman, schelpenvisscher te Castricum, beschuldigd zich, in den morgen van 17dezer, te hebben meester gemaakt van eenige gestrande goederen der bemanning van het barkschip ff'ilhelmina Frederica. Deze onmensch beantwoordde het noodgeschrei der schepelingen en bede om hulp, met hen te berooven van datgene, wat ze gemeend hadden met de boot te redden, die, ongeluk kig reeds met goederen beladenomsloeg. Te vergeefs riepen zij hemop geringen afstand toe, dat zij ook Hollanders waren; doch, hij die zich niet ontzag zijne mede-menschen in zulk een jammerlijken staal te berooven, bekreunde er zich natuurlijk niet om of zij zijne landgenoolen waren. De schipbreukelingen merkten op dat hij een kreupel paard haden deze aan duiding gaf tot zijne opsporing aanleiding. Hij werd nog in het bezit van eenige der vermiste voorwerpen gevonden. Als een bewijs, dat niet alleen ten westen maar ook ten oosten van ons meer warmie gelieerscht heeft, deelt de hoogl. Buys Ballot in de 11. C. het berigt van dr. J. Schmidt mede, dat te Athene sedert 4 Julij geen regen gevallen isdat sedert 1 Junij de zon geen 10 uren door wolken be dekt is geweest en dat het maximum der temperatuur aldaar den 7de" Sep tember nog 99 F. bedroeg. Reeds sedert eenige dagen vreesde men te Dedcmsvaart, dat er iets bijzonders in de gemeente-administratie was voorgevallen, dewijl eerst de gemeente-kas door hh. gedep. staten is opgenomen en daarna de commis saris des konings onderzoekingen heeft gedaan. Dc gemeente-ontvanger is in verzekerde bewaring genomen en de burgemeester is in zijne betrekking geschorst geworden. (Pr. O. C.) Te Harlingen is eergisteren een zolder, met graan beladen, ingestort. Gelukkig waren er, toen het ongeluk plaats had, gcene menschen in het gebouw aanwezig. Men verneemt dat thans door de regering met de maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Scheldeeenc dading is ge troffen en dat de regering reeds maatregelen neemt om het graven van een

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1