Per Telegraaf. '4 Aug. II- ingesteldvoor de zaak der staatsspoorwegen werkzaam te zijn. Voorts is de ingenieur T. Bleckmann, dienstdoende op Zuidbevclanddaar enboven belast met de dienst op Noordbevelanden de ingenieur A. 0. van den Santheuvel, dienstdoende op Schouwen, daarenboven belast met de dienst op het eiland Tholen. Naar men verneemt heeft zich hier ter stede eene commissie van aan zienlijken gevormd met het doel tot oprigting eener broodbakkerij. Eendier heeren moet reeds eene aanzienlijke bijdrage hebben toegezegd. Gisteren zijn de paarden, bespannen voor het rijtuig, loebehoorende aan den heer Iluygens, onder Voorschoten, op hol geraakt, waardoor het rijtuig aan stukken is geslagen. Een paard is daardoor in het water ge raakt en verdronken. Naar gewoonte waren gisteren bij het lossen van het geschut in de Koekamp een aantal knapen tegenwoordig. Een hunner loste pistoolscho ten waarvan er een door onvoorzigtigheid op het gezigt van eenen anderen knaap losbarstte. De laatste is zwaar gewond en men vreest voor het verlies van een deel van zijn gezigt. Gisteren is de zitting der stalen-generaal 1860—1861 door Z. M. den koning geopend. [De bij die gelegenheid door den koning uitgesproken rede hebben wij gisteren afzonderlijk medegedeeld.] Na het sluiten van de vereenigde zitting der beide kamers heeft de tweede kamer ten half vier ure eene zitting gehouden, onder het voorzitterschap van den heer Anemaet, als oudste lid in jaren. In die zitting zijn twee coinmissiën benoemd om de ingekomen geloofsbrieven te onderzoeken van de laatstelijk nieuw benoemde leden. Aan die eommissiën zijn tevens eenige bezwaarschriften overhandigd, uit Sneek en Leeuwarden ingekomen, tegen de verkiezingen van de hh. Wijbenga en Dirks. In de zitting van heden hebben de hh. Meeussen en Dullert namens de bovenvermelde eommissiëu rapport uitgebragt. Overeenkomstig de conclnsiën dier rapporten zijn al de nieuw benoemde leden toegelaten, behoudens de eedsaflegging door den heer Dommer, en zal over de toelating van de heeren Dirks en Wijbenga beslist worden op den.dag, volgende op dien der be noeming des voorzitters. Daarna werd overgegaan tot het opmaken der lijst van kandidaten tot hel voorzitterschap, om aan Z. II. den koning te worden aangeboden. Eerste kandidaat. Eene stemming. Tegenwoordig 67 leden. De heer mr. G. C. J. van Reer.en met 33 stemmen. De heer Dullert verkreeg 20 stemmen. Ticeede kandidaat. Eene stemming. Tegenwoordig 57 leden. De heer mr. W. II. Dullert, met 35 stemmen. De heer van Goltstein verkreeg 16 stemmen. Derde kandidaat. Tegenwoordig 58 leden. Eerste stemming: De heer van Goltstein verkreeg 24 en de heer Meeussen 14 stemmen. Tweede stemming: de heer van Gollsteiu verkreeg 29 en de heer Meeussen 17 stem men, zoodat de heer mr. J. K. baron van Goltstein wordt gekozen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 September. Voor het hof te Liverpool stond dezer dagen teregt een man van 50 jaren, met name J. Williams, houlkooper aldaar, beschuldigd van vier vrouwen in leven tc hebben, waarvan er twee in de regtszaal aanwezig waren, llij moet later op nieuw voor het hof verschijnen, wanneer nieuwe getuigen zullen gehoord worden. In de kruidmolens te Milfort, in Argylshire, heeft eene ontploffing plaats gehadten gevolge waarvan zes personen het leven hebben verloren. De slag was zoo hevig, dat hij op 30 mijlen afstands gehoord en voor donder gehouden werd. De executeuren-testamentair van mevr. Deemandte Brompton overle den, hebben doen verkoopen 1800 japonnen700 mantels, mautilles enz., 200hoeden, lOOparen laarsjes en eene verbazende hoeveelheid zakdoeken, in de garde-robe van de overledene aanwezig en in de laatste 10 jaren aangekocht. De correspondent van den Times in Chir.a schrijft o. a. het volgende: De keizer is ten gevolge van aanhoudende dronkenschap in eenen staat van sufheid. Onder de eigenaardige instellingen van China behooren de zede- regters; deze hebben het regt om het gedrag van alle staatsdienaren open lijk te beoordeelen en oefenen het nit met ongemeene vrijmoedigheid, of schoon denkelijk dikwijls zonder gevolg. Eenige maanden geleden berispte de zederegter het gedrag van den keizer, zijne dronkenschap, verkwisting en omgang met tooneelspelers en slecht volk. Deze berisping is in het officiële dagblad van Peking ter kennis van hel gansche rjjk gebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 13 September. Naar men vernemt heeft de keizer tijdens zijn verblijf te Toulon twee kanonnen van een nieuw maaksel in oogenschouw genomen, die de Armstrongs kanonnen in verre dragt nog moeten overtreffen. De état- major van het Ned. fregat Evertsen is niet, zooals men verwacht had, aan den keizer voorgesteld. Een der weinige overgeblevene personendie tijdens de regering van Lodewijk XV geboren zijn, de markies de Raigecourt, is in bijna 100-jari- gen ouderdom te Nancy overleden. Hij heeft als officier gediend bij liet regiment du Roi en bleef ook gedurende de omwenteling aan de Bourbons getrouw. De Courtier de VAix meldt, dat op den spoorweg van Chambéry een wagenmet drie prachtige paardentot de stallen van den keizer behoo- rendein brand is geraakt. Twee der paarden waren, toen men den wa gen had afgehaakt, geheel verbrand; het derde deed nog eenige stappen, doch viel toen dood neder. De schade aan paarden en den wagen schat men op 20,000 fr. De Constitutionnel deelt het volgende voorval mede: Onder de ver oordeelden op de galeijen te Toulon was een zekere X., veroordeeld wegens deelneming aan oproerige bewegingen tc Bcdarrieux. Reeds had men vroe ger uit sommige omstandigheden vermoed dat hij de ware schuldige niet was, maar veeleer het slagtoffer van eene gercglelijke dwaling, aan welke hij zich vrijwillig had onderworpen, ten einde zijn broeder, die als werk tuigkundige werkzaam was bij het arsenaal van Toulonte redden. Ecni- gen tijd geleden nu overleed die broeder, en van dat oogenblik af aarzelde de veroordeelde niet langer te verklaren dat hij onschuldig was en zich den treurigen toestand, waarin hij verkeerde, alleen had getroost ter wille van zijn broeder, die in zijn beroep een loon verdiende groot genoeg om geheel zijn gezin te onderhouden. Zoodra men zekerheid had verkregen omtrent de onschuld van het slagtoffer, heeft hij, op het advies van den commissaris der galeijen, dadelijk van den keizer volle en geheele gratie en bovendien eene som van 200 fr. ontvangen. Uit Beyrtith wordt gemeld dat Achmet Pachagewezen gouverneur van Damascus, Osman Bey en Abdul Selim Bey te Damascus zijn gefusil leerd benevens een aantal officieren van Iageren rang. ITALIË. De Sardinische regering heeft in een memorandum, tot hare vertegen woordigers in hel buitenland gerigt, getracht de gewapende tusschenkomst in den Kerkelijken Staat te regtvaardigen. Die tusschenkomst is volgens haar alleen hel gevolg van de weigering van den Paus om de vreemde troepen weg te zenden. Zij geeft echter op nieuw de verzekering de stad Rome en haar grondgebied te zullen eerbiedigen. Door koning Victor Emmanuel is het burgerlijk bestuur in de Marken opgedragen aan den heer Valeriothans gouverneur van Romeen voor Umbrië aan den markies Pepolilid van de kamer van afgevaardigden te Turyn. De Sardinische kamers zijn tegen den 2d™ October bijeengeroepen. Ten opzigte van de krijgsbewegingen der Sardinische troepen in den Kerkelijken Staat verneemt mendat de generaal Cialdini zoo spoedig mo gelijk Ancona tracht te bereikenwerwaarts ook de vereenigde Sardinische en Napelsche zeemagt zich heeft begeven. De generaal de Lamoricière heeft zjjne beste troepen in die stad gelegdmaar deze zullen zich mocijelijk lang kunnen staande houden tegen eenen aanval van de land- en zeezijde. Volgens de laatste berigten had de generaal Cialdini belangrijke stellingen ten zuiden van Ancona ingenomen en daardoor den generaal de Lamoricièrc de gelegenheid benomen om de stad hulp te verschaffen. Men verneemt thans ook dat de stad Todi, in de vallei van den Tiber, in opstand is geraakt. Aldaar zijn de pauselijke gendarmen weggejaagd en is een voorloopig bestuur, in naam van koning Victor Emmanuel, ingesteld. Garibaldi maakt, naar luid van berigten uit Napels, nog alijd toebe reidselen om den Kerkelijken Staat binnen te rukken. Gedurende zijne afwezigheid zal de heer Liberio Romano tot prodictator aangesteld worden. Hij heeft op het verzoek om aanhechting met Sardinië, dat uit Sicilië tot hem was gekomen, in scherpe bewoordingen afwijzend beschikt. Te Ariano heeft eene rcactionuaire beweging plaats gehad. Dien ten gevolge zijn troepen derwaarts gezonden. De Italiaansche bladen deelen thans den tekst mede van de zoo dik wijls besprokene dagorde van den generaal de Lamoricière, te Perugia uit gevaardigd. Indien het stuk echt is, dan heeft men er vroeger nog te zacht over geoordeeld. Op vele vergrijpen wordt de doodstraf gezet en het is ge noeg iemand, die als der regering vijand bekend staat, eene schuilplaats verleend te hebbenom tot dwangarbeid veroordeeld tc worden. OOSTENR IJ K. WEENEN, 15 September. In de zitting van den rijksraad van gisteren werd beraadslaagd over de begrooting van fir.anliën. Er is besloten dat de naiionale bank, na afloop van haar privilegie, van haar verband met den slaat zal worden losgemaakt, en dat tot reorganisatie der bank eene commissie van bevoegde mannen zal worden benoemd. Het voorstel der commissie voor de staatsschuld om alle staatsschuldbrieven te converteren in een 5 pCt. fonds, werd verworpen. Eene verhooging van de directe belasting werd verklaard onmogelijk te zijn. Aan al de Oostenrijksche oorlogsschepenwelke zich in eenige bui- tenlandsche haven bevindenis bevel gezonden om zich vóór den 20stcn dezer bij het eiland Lissa in de Adriatische zee te vereenigen. De opper bevelhebber der Oostenrijksche marine, de aartshertog Maximiliaanzal alsdan eene groote monstering over de vloot houdenen van dien dag per soonlijk het bevel over dezelve voeren. De vloot bestaat thans uit 74 sche penvan onderscheidene grootte, die te zamen ongeveer 900 stukken voeren. Men wil weten dat de generaal von Benedck tot opperbevelhebber van het leger in Venetië zal worden benoemd, en dal hij als gouverneur van Hongarije door generaal Urbande bekende bestrijder van Garibaldizal worden opgevolgd. Men schrijft uit Homburg: De Spaansche graaf Garcia heeft dezer dagen zijn spel aan de bank weder met goed gevolg voortgezet. Op 10 Sept. verloor hij des morgens 450,000 fr.maar des namiddags deed hij door het winnen van 300,000 fr. de bank voor de derde maal springen. Op den lldett won hij 200,000 fr. en op den 12dcn 400,000 fr. Den 13dcn heeft hijtot groot genoegen der aandeelhoudersHomburg verlaten. PARIJS, 18 September. De Moniteur berigt dat het keizerlijke eskader Zondag op de hoogte van Port Mahon is voorbijgetrokken. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Grandguillot tegen de uiterste partij, die, na den Paus eene politiek van niet toe te geven te hebben aangeraden, hem thans eene niet eervollevlugtaanraadt. Hij wcnscht vurig, dat de Paus Rome niet verlate. Het is niet Rome, zegt hij, dat wij bezetten; het is de pauselijke waardigheid, die wij verdedigen. Onze bezet ting zou in geen geval een politiek karakter kunnen aannemen. Een eerste gevolg van de vlugt des Pausen zou eene ontruiming van Rome zijn en bij ons vertrek zouden wij eene hevige ongerustheid omtrent liet lot en het wereldlijk gezag des Pausen met ons mede nemen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3