Michaël en zijne familie die hoofdstad den Gdfn dezer verlaten. Hij wordt den 13dEn alhier verwacht. Appartementen in het kon. palcis worden tot ontvangst van deze hooge bezoekers in gereedheid gebragt. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Staats-Courant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der staten-generaal op Maandag aanst. Deze plegligheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Alhier zijn aangekomen de heer Giuseppe Valcnlinellibibliothecaris van S. Marco, te Venetië, die de letterkundige inrigtingen hier te lande komt bezoekenen de heer Thomsondirecteur van het kabinet van pen ningen en munten en der koninklijke musea, te Kopenhagen. Eergisteren is aan den generaal-majoor Schimpf, oud-gouverneur-geiie- raal der kolonie Suriname, een prachtig geschenk aangeboden, van wege eenige aanzienlijke ingezetenen van West-Indië. Dit geschenk bestaat uit een middelstuk van zilver, voor tweederlei gebruik bestemd, hetzij als can- delabrehetzij als fruitmanddaar de candelabre er kan worden afgeno men. Die candelabre wordt gedragen door een Indiaan met pijl en boog in de hand, die een panther vertreedt. Dit schoone stuk is vervaardigd in de kon. fabriek van zilverwerken van den heer J. M. van Kempente Voorscholen. Naar men verneemt heeft de prins-regent van Pruissen voor het alhier in aanbouw zijnde Duitsche kerkgebouw eene bijdrage toegezegd van 3000 thl. De tweede kamer zal Maandag aanst. na de opening, ten 3j ure, eene zitting houden. Zaturdag 11. werd in het Bosch een werkman door het nedervallen van ecnen boomdien men bezig was te rooijenzwaar verwond. De man is naar het gasthuis gebragt en aan de gevolgen overleden. Eergisteren is te Scheveningen de wel-eerw. heer D. Gildemeestcr, als predikant bij de hervormde gemeente aldaar, bevestigd door ds. Scheyvliet, pred. te Loosduinenmet eene rede over Hand. XX. vs. 28. De bevestigde sprak hij zijne intrede naar aanleiding van 1 Joh. I. vs. 1—3. BUITENLANDSCUE BEIIIGTEN. ENGELAiH». LONDEN 8 September. Hoe ongunstig het weder bier te lande dezen zomer ook geweest is, zegt de Timeshet heeft aan de graanoogst geene wezenlijke schade toegc- bragt. In allen gevalle zal het verlies op den oogst op verre na zoo groot niet zijn, als verwacht werd; zoo wij nog een 14-tai dagen goed weder hebben, zal de crisis gelukkig zijn doorgestaan. Men verzekert dat de oogst van dit jaar, zoo hij maar goed kan worden binnen gebragt, van bijzonder goede hoedanigheid zijn zal. In de groote graantelende landen der wereld is de oogst zeer goed uitgevallen; in Amerika is de opbrengst weergaloos ruim. In Frankrijk zal er waarschijnlijk geen overschot bestaan; maar de oogst is er, over het geheel, beter dan verwacht werd. In Spanje is de graanoogst overvloedig; in Rusland en in andere landen aan de Oostzee over het algemeen goed. Eergisteren, des morgens zeer vroeg, is er in Islington alhier een hevige brand uitgebarsten in een koffijhuis, die de vernieling van het gebouw tengevolge had. Een man en een kind zijn bij deze ramp omgekomen. Volgens den Lahore Chronicle is het aan twee bedienden van den overledene A. Schlagintweit gelukt, de stoffelijke overblijfselen van hunnen ongelukkigen heer en de hem toebehoorende goederen te ontdekken. Zij hadden zich voorgenomen hunnen vond naar Kangra over te brengen. Het volgende is eene opgave van de ververschingendoor lord Derby aan de 12,000 vrijwilligers op zijn landgoed Knowsley-Park op 31 Aug. II. aangebodenDe taarten wogen te zamen zes ton en moesten in 10 karren van Liverpool worden getransporteerd. De ale, die te Knowsley voor die plegtighcid was gebrouwen, vulde 25 okshoofden, voor het bakken der taarten werden 8000 IS meel6000 ffi kalfsvleesch en ham 500 IC boter en 2000 eijeren gebezigd. Voor het publiek was beschikbaar eene onbe perkte boeveelheid Champagne, Bourgogne, brandewijn en whisky, benevens duizende dozijnen flesschen met ale, porter en eene fabelachtige hoeveelheid sodawater, limonade en andere dergelijke dranken. Behalve dezeu voorraad van dranken vvaren er nog 60 vaten mild ale en ook nog 50 vaten allsopp's superior bitter ale. Voor Sandwiches (twee dunne stukjes brood met vleesch of visch) gebruikte men 30 hammen, 15 kalfsborsten, 50 longen, 1000 "ffi roastbeaf, 2000 brood en 300 ffi boter. Van Leycester had men nog aangevoerd 3000 taarten, 1000 dozijn groote bainlaarten, 500 kleinere taarten500 Cheshire kaas en eene onnoemelijke hoeveelheid pastij- en confituur-taartjes. Door de commissie ter bevordering van gezondheid wer den 20 karren met water gezondendie door de volksmenigte met dank baarheid werden geledigd. De Times bevat eenen brief uit Beyrutli van 16 Aug., waarin o. a. de volgende bijzonderheden voorkomen: De heer Cyril Graham, een gelastigde van de Engelsche regering, heeft eenen logt in de omstreek van llasbeya en Rasheya gedaan, ten einde zich aldaar persoonlijk van den staat der zaken te vergewissen. Hij vertrok den 8slen met een geleide van gewapende lieden, uitgelezen uit de trouwe Algerijnen van Abd-el-Kadcr, en met 20,000 piasters, welke bij van Fuad-paclia had ontvangenom daarmede te voorzien in de dringendste behoeften der Christenen. In den ochtend van den 9llen kwam hij te Rasheya, alwaar hij van eene bevolking van ruim 3000 inwoners er slechts 1100 in leven vond, waaronder slechts 76 mannen, terwijl de overi gen vermoord waren of tot lijfsbehoud herwaarts hadden moeten vlugten. De heer Graham had een onderhoud met Khayai-el-Arim, een van de hoof den der Drusenen vervolgens met Mohammed-en-Nasar, wiens opruijingen het meeste hebben bijgebragt om het moordtooneel van den lldcn Julij te be werken. Het zamenroepen der Christenen en het uitdeelen van geld onder hen maakten de afgunst en kwaadwilligheid van de Drusen gaande, zij vroegen op dreigenden loon, wat regt de lieer Graham had om zich met de zaken hunner woonstreek te bemoeijenen gaven hem niet onduidelijk te verstaan, dat hem zulks zijn leven zou kunnen kosten. Ja, zij verklaar den herhaaldelijkdat zijindien de Franschen in Syrië aan land kwamen al de Christenen zouden vermoorden en daarna zouden aftrekken naar dé natuurlijke verschansingen van het binnenland, de Lejah, waaruit men hen moeijelijk zou kunnen verdrijven. Van Rasheya begaf de heer Graham zich naar llasbeya, alwaar van eene bevolking van 3200 Christenen nog 1430, nagenoeg allen vrouwen en kin deren, aanwezig werden bevonden. Naar een op de plaats gedaan onder zoek wordt het aantal der bij het moordtooneel aldaar omgekomen personen i op 1300 geschat; en nog leverde het dorp een verschrikkelijk tooneel op^ De lijken waren niet begraven en waren door den gloed der zon uitgedroogd. Het gewezen verblijf van het hoofd der Christenen lag vol lijken; en in de bovenvertrekken lagen zij in stapels van 5 of 6 voet hoogte op een gehoopt. Toen de heer Graham en zijne medgezellen die vertrekken rondgingen, wer den zij gevolgd door de weduwen der vermoordenwelke om wraak riepen en door Drusenwelke met hare rouwklagten den spot dreven. Een woeste ling klaagde luidkeels over de dikte der Christelijke schedels, op welke hij een met zilver ingelegd pistool stuk geslagen had. Het kwam aan het licht dat Osman-bey, de bevelhebber van het Turksche garnizoen te llasbeya, bij het moordtooneel 27 malen met een kanon had gevuurd, maar dat de ko gels, voor de Drusen bestemd zijnde, de Christenen troffen, welke alzoo tusschen twee vuren geraakten. De oorzaak was, dat de mond van het kanon niet hoog genoeg lag; of de te lage plaatsing opzettelijk was of niet, is moeijelijk te zeggen. Hoe het zij, Osman-bey zit hier gevangen en verwacht gefusilleerd te zullen worden. FRANRRIJ1I. PARIJS, 9 September. Bij keiz. besluit is aan die gemeenten van Savoye, welke het meeste onder hare schuld gebukt gaanals bewijs van welwillendheid eene onder steuning van staatswege ten bedrage van 300,000 fr. verleend, liet krank zinnigen-gesticht te Bassens bij Chambery is tot staatsinrigting verklaard, en beeft eene bijdrage van 400,000 fr. bekomen. In navolging van ZwitserlandEngeland en België heeft de regering thans een nationaal scherpschuttersfeest ingesteld. Het zal in het vervolg jaarlijks bij de feesten van den 15den Aug., den Napoleonsdag, te Parijs worden gehouden, maar dit jaar den 30s,cn Sept. eerstk. aanvangen en den 9dcn Oct. eindigen. Van regeringswege worden voor den wedstrijd onder scheidene prijzen uitgeloofd, o. a. een van 10,000 fr. De ontvangst des keizers te Marseille is buitengewoon luisterrijk ge weest. De bevolking, 300,000 zielen, is door stroomen vreemdelingen ver meerderd. Rijtuigen om naar het bal gebragt te worden waren bijna niet te bekomen. Voor eene calèche betaalde men 100 frs. en voor eene plaats in een omnibus 6 frs. De telegrafische verbinding tusschen Algerië en Toulon is thans tot stand gebragt. De keizer zou zich, naar men zegt, niet naar Algerië be geven indien hij zich van eene spoedige gemeenschap met de hoofdstad niet verzekerd kon houden. Op den 27sten dezer zal hier te lande de 2005te verjaring van den sterfdag van den H. Vincenlius a Paulo plegtig worden gevierd. net Nederl. fregat met stoomvermogen Erertsen bevindt zich thans te Toulonom eenige schade aan den stoel der schroef-as te doen herstel len. De Fransche marine-officieren hebben aart den état-major van genoemd schip een luisterrijk feest aangebodenen deze is ook genoodigd op liet bal, dal de stad op den llde°, bij gelegenheid van de komst des keizers, zal geven. De kamer van koophandel te Lyon heeft den uitgeloofden prijs van 6000 fr. toegekend aan den heer Charvin daar ter slede, voor het berei den uit inlandsche planten van eene vcrwslof, gelijkstaande met het Chi- neesch groen. Te Marseille zijn op nieuw een aantal jongelieden uit Perzië aangeko men, om hier te lande hunne opvoeding te ontvangen. De kosten worden thans niet door de Perzische regering, maar door de ouders gedragen. In een schrijven uit Beyruth wordt gezegd dat de gevangenneming van den sheik Chehul Messaï aldaar een algemeen opzien had verwekt. Deze toch werd door de Muzelmannen voor een afstammeling van den profeet ge houden waarom hij dan ook als een heilige werd vereerd en geen hunner hem voorbijging zonder te kriielèn. Te gelijk met hem zijn een aantal van de voornaamste opperhoofden gevangen genomen, waarvan er 9 zijn gespiest, welke gruwelijke strafoefening reeds sedert eene reeks van jaren niet was toegepast. Tot de gevangenneming van den sheik Cliehut Messaï heeft de volgende omstandigheid aanleiding gegeven. Een aantal vrouwen van hendie gefusil leerd of opgehangen warenhebben zich naar de woning van den sheik be geven en, onder groot misbair, hem toegevoegd: «Gij zijt de oorzaak van al wat ons is overkomendoor den raad dien gijnaar luid van de heilige boekenaan onze mannen hebt gegeven." Toen deze woorden ter oorc kwamen van de overheid, is de sheik met zijnen zoon terstond gevangen genomen. Naar men zegt is Abd-el-Kader door den koning van Sardinië benoemd tot grootkruis van de orde van St. Mauritius en Lazarus. ITALIË. Het fraaije plan van koning Frans II om nabij Captia aan de troe pen van Garibaldi slag te leverenis in rook verdwenen. Naarmate de laatstgenoemde naderde, hebben onderscheidene regimenten der kon. troepen zich bij hem aangesloten. Eerst de divisie van Caldarelli, later de brigade van Gliio. Iedere dag werd door een dergelijk feit gekenmerkt, zoodat de

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2