leydsche courant. 1800. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. N°. 110. De Courant wordt MaandagWoe?isdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE HERIGTEN. LEYDEN, 11 September. De voorzitter en de secretaris van de maatschappij der Nederlandsche let terkunde zijn uitgenoodigd geworden om de onthulling van het standbeeld van Tollens, die op den 24slen dezer te Rotterdam zal plaats hebben, als j vertegenwoordigers der maatschappij bij te wonen. Naar men verneemt is de uitnoodigingom bjj die gelegenheid tot de uitvoering eener cantate mede te werken, door 250 zangers aangenomen. Heden middag had in de stads-gehoorzaal de promotie en prijsuitdee- Jing plaats onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium. Wij komen later op die plegtigheid terug. De wel-eerw. heer F. C. A. Pantekoek, pred. te Charlois, heeft voor liet beroepdoor den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier op hem «ilgebragt, bedankt. Op Donderdag aanst.des avonds ten 5 ure, zal hel muzick-corps der diensld. schutterij op het Plantsoen de navolgende stukken uitvoeren: N°. 1. Souvenir de Martha, pas redouble, (Buggenbout)2. Ouverture leCheval de llronze, (Auber); 3. Barcarolle de l'ope'ra l'Eioile du Nord(Meijerbeer) 4. Potpourri sur des motifs de l'opéra le Chalet, (Dunkier); 5. Grande Valse, (Labilzky)6. Finale. Door het bestuur van de afd. 's Gravenhage der Holl. maatschappij van landbouw zijnbij gelegenheid der tentoonstelling van bloembouquet- tencnz.die thans in de residentie wordt gehouden, o. a. zilveren medailles toegekend aan den heer J. C. Rodbardbloemist alhier, voor de inzending van 20 dubbelbloemige fuchsia's, en aan den heer L. graaf van Limburg Slirum Warmond, voor 2 stuks Cissus marmoreus discolor. De miliciens der Iigting van 1859 bij de corpsen infanterie, voor zoo verre zij niet onder de wapenen moeten blijvenzjjn heden in hel genot van onbepaald verlof gesteld. Jhr. Mock le 's Gravenhageeen oud-vrjjwilliger van 1830, heeft on langs in de U. C. een woord gerigt tot dc liefhebbers van buks- en schiet geweer in Nederland. De schrijver noodigt de verschillende schiet-genoot- schappcn in ons vaderland uit, om zich te vereenigen tot het bespreken en vaststellen van eenige punten, tot dat onderwerp betrekkelijkals: het vaststellen van een model-buks; het bespreken van eene behoorlijke tenue; enz. De schrijver beweert, dat in de bestaande schietverenigingen de kern aanwezig is, waaraan in lijd van gevaar talrijke verdedigers van het vader land zich zouden kunnen aansluiten, en op die wijze in korten tijd gebragt worden op de hoogte, die vereischt wordt om belangrijke diensten te bewij zen, doch waartoe men beginnen moet met in tijd van vrede de grondsla gen te leggen. De hortus botanicus te Rotterdam geeft thans een verschijnsel te zien, dat zoowel voor de mannen van wetenschap als voor de liefhebbers allermerk waardigst is. Een zeer oud exemplaar van Dasylirion acrotriche Zucc. of Ho- napartea gracilis Hort.onder welken naam deze plant in de kruidtuinen meer bekend isis in de laatste dagen in bloei gekomen en heeft met verwonder lijke snelheid een bloemsteng van reusachtige grootte met duizende bloemen gevormd. Uit het hart dezer plant zag men den 20s1™ Aug. II. het eerst een bloemknop ontstaan en thans is de bloemsteng 3 Ned. ellen 14 duim boog, regt overeind slaande, zoo dik als een mans arm en aan alle kanten met aartjes bezet, die lj a 2 palm lang zijn en een tal van kleine manne lijke bloemen dragen. Deze bloemsteng is op sommige dagen in 24 uren meer dan 2 Ned. palmen gegroeid. Directeuren der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid hebben in hunne vergadering van den 6de" dezer het programma vastgesteld voor de te Haarlem in 1861 le houden algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid. Dit programma zal worden bekend gemaaktzoodra het door Z. M. den koning, den beschermheer der maatschappij, zal zijn be krachtigd geworden. Directeuren hebben in die vergadering medegedeeld dat Z. K. II. de prins van Oranje hel hem aangeboden eere-voorzitlerschap der commissie voor de tentoonstelling welwillend had aangenomen. Tot leden der genoemde commissie zijn door directeuren benoemd de hh. dr. G. Simons, president-directeur der maatschappij, voorzitter; mr. Joh. Enschedé Jr.vicepresident-directeur, A. C. Kruseman, mr. P. Mabé Jr.dr. A. Vrolik, directeuren, N. J. A. Travaglino, president van het llaarlemsche depart, der maatschappijen de algemeene secretarisde heer F. W. van F.eden. De generaal-majoor van Muiken is heden uit Uaarlem naar Utrecht ge gaan, ten einde, namens Z. M. den koning, U.K. H. mevrouw degroother- togin van Saksen-Weimar bij hare aankomst aan het stationsgebouw aldaar, te complimenteren, terwijl ook voor gemelde hertogin eene eerewacht van 'iet garnizoen aan het station onder de wapenen zal zijn. De hertogin zal ticli onmiddellijk naar 11. M. de koningin-moeder te Soestdijk begeven. Aan een kantoor aan den Helder zijn in den laalslen tijd bij onder scheidene gelegenheden rijksdaalders aangebodendie aan den rand vrij erg gesnoeid waren. Te Alkmaar is in den nacht van Donderdag 11. brand ontstaan in den aardewerkwinkel van de gebroeders R.die echter door gepaste maatregelen spoedig was bedwongen. De justitie heeft gemeend gronden le hebben om een onderzoek naar de oorzaak in te stellen. De bewoner van het perceel is in verzekerde bewaring genomen. Oordeelende naar de plaatsen waar men vuur gevonden heeft, vreest men dat de regtbank over eene zware misdaad uitspraak zal moeten doen. De ter meubelering van het kasteel Bronbeek gediend hebbende en den graaf van Chambord behoorende goederen en inboedel zullen, te begin nen op Vrijdag aanst., le Arnhem wordeu verkocht. In de vorige week had nabij Arnhem, op den straatweg naar Harder wijk, het volgende voorval plaats. Een vischboer uit Harderwijk, met eene kar visch ter markt zijnde geweest, keerde in beschonken toestand met een zijner kennissen, benevens eene vrouw met een kindje, 8 maanden oud, die hij had vergund mede te rjjdenhuiswaarts. Op de hoogte van Mos- cowa gekomen, week bet paard, dal door den toestand der beide mannen geheel zonder leiding wasvan den weg af en viel dc kar ommet het ongelukkig gevolg dal het kindje onder het rad geraakte en zoo deerlijk gewond werd, dat het aan de gevolgen overleed. Zonder zich verder om de vrouw en het kind te bekommeren, vervolgde de vischboer zjjnen weg. De ongelukkige moeder begaf zich daarop, met het lijkje van het kind in den armweder naar Arnhem terug. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning goedgevonden te bepalen dat, ter aanmoediging van het beoefenen der teekenkunst onder dekadellen der kon. militaire akademie te Breda, jaarlijks drie prijzen beschikbaar zul len worden gesteld voor die kadelten welke na afgelegd examen de akademie verlaten, en in het regtlijnig-, in het situatie- of in het handteekenen uit munten; terwjjl elk der hier bedoelde prijzen zal beslaan in een zeer fraai (het fraaiste dat in den handel verkrijgbaar zal zijn) op staal gegraveerd portret van den koning, met vergulde lijst; dat verder, om den jjver voor de studiën in hel algemeen bij de kadelten op te wekken en hen voor een bestendig goed gedrag te bcloonenmede een eereprijs zal worden toegekend aan eiken zoodanigen kadet, die bij de voordragt tot 2de luit. de eerste by de rangschikking is van hel wapen waartoe hij behoort, en wien gedurende het 2de, 3dc en 4de studiejaar geen straffen zijn opgelegd. Deze wegens het uitmunten in kunde en goed gedrag uitgeloofde prjjzen zullen worden voor zien van het opschriftEereprijsgegeven van wege den koning. Naar men verzekert is, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Jacob van Maerlant, te Damme, aan mr. J. van Lennep het ridderkruis der Belgische Leopolds-orde geschonken, welke onderschei ding tevens ten deel is gevallen aan den bekenden Vlaamscheu dichter Jan van Beers. 's GRAVENHAGE 11 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw mr. S. J. E. Rau, voormalig regter in de arrond.-reglbank te Nijmegen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den graaf C. van Bylandi, Ned. gezaut le Stockholmtot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis der orde van S'. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, aan den heer E. von Bylaudt, med. doet. alhier, tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl.hem door den prins-regent van Pruissen geschonken, en aan den kapelmeester van hel reg. grenadiers en jagers F. Dunkier, tot het aannemen van de versierselen var. ridder der orde van Adolf van Nassau, hem door den hertog van Nassau geschonken. Bij kon. besluit van 7 dezer zijn benoemd lot surnumerairen bjj het vak der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, de hh. P. H. W. Liglenberg, te 'sGravenhage; L. E. Uyltenhoovente Vlissin- gen II. E. Ar.tink, te Nijmegen; G. J. C. van de Ven, te 's Bosch; Th. Koek, le Assen; F. W. H. Züfang, te Maastricht; K. W. Verschooff, te Helmond; 11. P. van der Tak, te Delfshaven, W. E. Roosenburg, te Ro- sendaal; W. K. F. J. Eerens, te Bath, en P. J. A. Clavareau, te Gennep, en tot surnumerairen bij het vak der directe belastingen en van het kadaster, de hh. J. van der Veen, te Leeuwarden; A. van Harencarspelte Leeu warden, en jhr. J. F. S. van Panhuys, te Groningen. De 2de luit. M. A. du Croo, van het 8slc reg. infanterie, en dc officier van gezondheid 3de kl. A. Knylenburg, van de zcemagt, zijn overgeplaatst hij het leger in Oost-Indié en bij de zcemagt dc officier van gezondheid 3dc kl. G. Karsscn, bestemd voor de dienst in Oost-Indiö. Volgens alhier uit Petersburg ontvangen berigtenheeft de grootvorst

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1