LEYDSCHE COURANT. 1800. mmsf. ^<3:3.' WOENSDAG 5 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". io7.y De Prxj$ der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven BWNENLANDSCHE BERIGTEiN. LEYDEN, 4 September. De verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd heden op de ge wone wijze gevierd. Daar een groot deel der bezetting zich in het kamp bjj Millingen bevindthad de gebruikelijke parade geen plaats. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de burgemeester de begrooling der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1861 ingediend. Voorts is tot wethouder herbenoemd de heer mr. C. W. llubrecht, die als zoodanig moest aftreden, en zijn ook de leden der vaste commissiën, die jaarlijks moeten aftreden, herkozen. (De namen van de le den dier commissiën worden onder de slads-berigtcn opgegeven) De raad beeft ook het besluit vastgesteld tot onderhandsche verhuring der lokalen op bet raadhuis, ten dienste der arrondissemenls-reglbank cn van het kantpn- geregt; de minister van justitie had zich met deu voorgeslelden huurprijs van 600 vereenigd. Jn de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 77 kinderen, als: 44 zoons en 33 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 52 personen, als: 12 mannen, 6 vrouwen, 15 zoons en 19 doch ters daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 52 huwelijken. De Kerk. Cour. bevat een verslag van de 45ste vergadering der afge vaardigden van de Waalsche kerken onlangs te Dordrecht gehouden, van de hand van den heer J. 11. de Dompierre de Chaufepié, secretaris van de commissie voor de zaken der Waalsche kerken. Daaruit blijkt o. a. dat in die vergadering ter tafel werd gebragt het eerste bijvoegsel van den catalogus der Waalsche bibliotheek (pp het Pesynshof alhier gevestigd), met de meeste zorg bewerkt door <P. J. T. Bergmangelijk ook een exemplaar van de 2dc uitgaaf van den bundel van liet Ji^rtoii daar de eerste oplage van 10,000 exemplaren was uitverkocht. Voorts wordt in dit verslag medegedeeld dat de afgevaardigde ter algemcene synode, de heer P. J. Marcus, pred. te Rotterdam, een zeer belangrijk en uitgebreid rapport ter tafel bragl omtrent de werkzaamheden der algemeene synode. Bet werd met de meeste belangstelling aangehoord. Het besluit, door de synode genomen, om de tenuitvoerlegging van art. 23 van het algemeen reglement tot een gunstiger tijdstip te verdagengaf aanleiding lot gewig- tige en langdurige beraadslaging, en de vergadering besloot tegen dit be sluit te protesteren, en zich tot de synode van 1861 te wenden, met het dringende verzoek om nogmaals te beproeven, in overeenstemming met de aanzienlijke minderheid der synode van 1860, aan art. 23 cene getrouwe uitvoering te geven. Door eene speciale commissie werd in dien geest een adres ontworpen, hetwelk door de vergadering werd goedgekeurd. Het Weekbl. v. h. Regt meent de heeren advokaten te moeten herin neren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrij vende, dat zij ieder jaar, in de maand September, hnnne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van helcollegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Aan de gemeente-besturen is namens den minister van binnenl. zaken te kennen gegeven, dat, vermits in de maand Mei jl. eene inspectie is ge houden over de verlofgangers der nationale militiewelke over het algemeen een vrij gunstigen uitslag heeft opgeleverddit jaar geene zoodanige inspec tie meer zal gehouden wordenmaar dat het voornemen beslaat om in de maand Mei van hel volgende jaar er eene te doen plaats hebben. Van de 21 jongeliedendie dezer dagen aan de kon. akademie te Delft een nader admissie-examen hebben afgelegd, zijn er 16 toegelaten. liet aantal nieuw aangekomenen bedraagt thans 73, terwijl er bovendien door den minister van marine 6 adelborsten aan de academie zijn geplaatst, om in den scheepsbouw te worden opgeleid. Te Amsterdam was van 14 Aug. tot 1 Sept. bij de commissie voor de hulpbehoevenden in Syrië ontvangen de som van ƒ6079.55. Te Rotter dam en te Dordrecht hebben zich mede dergelijke commissiën gevormd. De Amst. Cour. deelt een bij baar ingezonden stuk medegetiteld »de reorganisatie van het athenaeum illnstre." De schrijver zegt dat er een voorstel van hh. curatoren tot reorganisatie van die inrigting aanwezig is. Volgens dat voorstel zou het athenaeum eene uitbreiding verkrijgen ouder den naam van universiteit te Amsterdam. De hoofdtrekken van de geheele voordragt zijn de volgende: De universiteit van Amsterdam ver strekt onderwijs in vijf faculteiten door gewone, buitengewone en hono raire hoogleerarenbenevens lectoren. Er zal een collegie van vijf curato- loren zijn, wier bevoegdheid en werkkring door eene instructie van den gemeenteraad geregeld worden. Ilel aantal hooglecraren is onbepaald, de gewone kunnen geene openbare betrekking beklecdcndie den geregcldcn gang der lessen zou belemmeren. Hel emeritaat erlangt men ipso iure op 70-jarigen leeftjjd. Er worden vaste lectoren aangestelden tevens gelegen heid aangeboden aan doctoren, elk in zijne faculteit, om zich tijdelijk als lector te vestigen. De cursus loopt van den 2den Maandag in September lot aan het einde van Junij; de collegiën worden zooveel mogelijk in het uni versiteitsgebouw gegeven. Elk studerende is vcrpligt zich te laten inschrij ven. Daardoor verkrijgt hij mits betalende eene jaarlijksche bijdrage en het inschrijvingsgeld, de bevoegdheid om alle collegiën en de hulpinstellin gen te bezoeken. Omtrent de hoogleerareu wordt voorgesteld: dat in de godgeleerdheid nevens den aangestelden hoogleeraar der hervormde gezind heid aan de vijf hoogleeraren der onderscheidene seminaria den titel van honoraire hoogleeraren worde verleend, die dan gezamenlijk de collegiën zouden kunnen verdeelenbehoudens de door elk te geven eigenlijke dog matiek zijner kerkgemeenschap; dat in de letteren de faculteit tot drie gewone en twee buitengewone hoogleeraren zal worden uitgebreid; dat het getal der hooglëeraren in de regtsgeleerdheid en staatswetenschappen op vier zal worden gebragt, waarvan een buitengewoon; dat in de wis- en natuur kundige wetenschappen de bestaande vier katheders zullen blijven, met toevoeging van een lectoraat; eindelijk dat de geneeskundige faculteit door een buitengewonen hoogleeraar en een lector zal worden versterkt. De honoraria der gewone hoogleeraren, 16 in gelal, worden op ƒ3500 a ƒ4000 gesteld, die der buitengewone, ten getale van 4, op ƒ1500 a ƒ2000, en die der 2 vaste lectoren op ƒ1000. Men begroot de ontvangsten der iurig- ling op ƒ46,000 en de uitgaven op 85,000. Zaturdag II. is door den bevelhebber der troepen in bet kamp bij Mil lingen de volgende dagorde uitgevaardigd: »Het is mij hoogst aangenaam aan de hh. generaalshoofd-officicrenofficieren en verdere kamperende troepen te mogen berigtendat Z. M. de koning bijzonder voldaan is over den gisteren plaats gehad hebbenden militairen marscb, en het strekt mij zooweile0vere§ea?ènueaeri ^(ie310,jllo,Pae .betuigen, geregeldheid waarmede deze lange marscb is afgelegd geworden, hetgeen van oude en lang geoefende troepen niet beter had kunnen worden verwacht." Eergisteren hebben HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. deu prins van Oranje de godsdienstoefening in het kamp bijgewoond. Ds. Witkop, pred. te Zuiphen, sprak bij die gelegenheid naar aanleiding van Jcs. XL. vs. 26 -28. Het gezangbegeleid door de boormnuziek van het reg. grena diers en jagers, maakte eenen diepen indruk. Ten 1 ure was er groote parade; de troepen, aan wier hoofd Z. M. zich geplaatst had, defileerden voorbij II. M. de koningin. Het heerlijke weder had eene menigte bezoe kers naar hel kamp gelokt. Z. M. de koning heeft den lslt0 dezer des voormiddags deelgenomen aan eene in hel Soerensche bosch gehouden hertenjagt, en een reebok, door Z. M. gescholen, is onmiddelijk ten geschenke gezonden aan den staf, te Millingen gekampeerd. Van Frederiksoord meldt men dat in den morgen van 30 Aug. brand is ontstaan in de boerderij, tevens woning van den onderdirecteur, bij het opvoedingsgesticht te Wateren gelegen. De vlammen namen zoo snel toe, dat van de 16 op stal gevoederd wordende koeijen slechts 8 konden gered wordenen de overige met twee paardeneenig jong vee en alle stal- cn bouwgereedschappenbenevens 60 voer hooi en 40 vim rogge eene prooi der vlammen werden. Het gebouwbenevens het vee cn de gereedschappenin eigendom aan de maatschappij van weldadigheid behoorendewaren tegen brandschade verzekerd. Ongelukkig was dit niet het geval met den inboedel van den onderdirecteur en den bij hem in wonenden wijkmeester, waarvan niets gered is kunnen worden en die dus van alles beroofd zijn. liroeijing van het hooi is oorzaak van den brand. Uil Groningen meldt men het volgende: Gedurende de maand Au gustus is de hoeveelheid regengevallen in den tuin van het academiege bouw alhier, geweest 143.9 strepen. Uit eene vergelijking van de waarge- nomene hoeveelheden regen gedurende dc laatste 20 jaren is geblekendat slechts driemaal in eene maand iels meer gevallen iste weten in Augustus 1844, in Augustus 1848 en in October 1852. 's GRAVENIIAGE 4 September. Z. M. heeft den heer van der Eist, directeur der mijnen te Kerkrade, benoemd tot ridder der orde van de Eikenroon. Genoemde heer is belast met de leiding der praclische studiën van de aanslaande ingenieurs voor de mijnen in Oost-ludië, die, na zich aan de kon. akademie te Delft theoretisch te hebben geoefend, cenigen lijd te Kerkrade vertoeven, om vervolgens nog naar de voornaamste mijnen in Duilschland en Engeland te gaancn daarna hun eind-examen afieggen. Z. M. heeft aan den heer mr. H. C. du Boisbenoemd tot buitenge woon gezant cn gevolmagligd minister bij de hoven van Turkye en van Griekenlandvergunning verleend tot het dragen der onderseheidingsteekenei!

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1