Per Telegraaf. AVIS AUX DAMES! waarin hij geheet Italië tot den opstand oproept en de Sardinische regering met hevigheid aanvalt, llij is verbolgen dat de laatste eenc expeditie, die door zijne bcmoeijingen gereed stond om eenen inval in den Kerkelijken Staat te doen, heeft doen mislukken. De werkeloosheid schijnt den volks menner moedeloos te maken en gaarne zon hij in de gebeurtenissen door Garibaldi uitgelokt en bestuurd, eene rol spelen, hoewel niet op het slag veld. Zijn invloed heeft echter thans r.iets meer te beduiden. Bovenge noemd blad is van wege dat artikel in beslag genomen. De tijding van den opstand te Benevento is te Terracini aangebragt door de pauselijke gendarmendie van daar verjaagd waren. Zij hadden in de stad niet kunnen doordringen, van wege eene groole menigte volks, die hun den toegang afsneed. Zij waren uit dien hoofde tot de overtui ging gekomen dat het gezag van den pauselijken delegaat niet meer werd erkend en naar men zegt zou hijslechts omringd door eene compagnie soldaten, zich in het fort hebben moeten opsluiten. Het is thans moeijelijk, zoo niet onmogelijk, zelfs voor den generaal de Lamoricière, om de stad tot onderwerping te brengen, want zij ligt op Napelsch grondgebied en daar er, volgens de bestaande overeenkomsten, over dat gebied slechts onge wapend krijgsvolk mag trekkenzoo zal de in opstand verkeerendc bevol king ruimschoots in staat zijn alle pogingen, om het pauselijk gezag te her stellen, te verijdelen. De regering van Napels zal ook in de tegenwoordige omstandigheden geene afwijking van de overeenkomsten gedoogen. Be nevento kan dus voor de Romeinsche regering als verloren beschouwd worden. PRUISSEN. BERLIJN, 30 Augustus. Volgens de Köln. Zeit. is het ministerie van finantiën voornemens, op de aanstaande conferentie der centrale commissie voor de Rijnseheepvaartwelke in September te Karlsruhe gehouden zal worden, de volledige opheffing van de Rijntollen voor te stellenmaar daarentegen het recognitieregtonder zekere wijzigingen, te behouden. Naar men verneemt is het hólel d'Anglelcrre te Frankfort, tegen eene vergoeding van 2000 ter beschikking gesteld van koningin Victoria, bij gelegenheid van hare reis naar Gotha en terug. Op 25 Augustus is de stad Leipzig en omstreken door eenen hevigen hagelslag getroffen welke ruim een kwartieruurs duurde, en groole verwoes tingen heeft aangerigt. Er vielen stukken ijs ter grootte van een hoenderei. Niet slechts is veel vee in het land gedood, maar men vreest dat niet weinige personen zwaar gekwetst zijn. De stad ziet er uit, alsof zij eenige dagen achtereen aan een kogelregen had bloot gestaan. In het raadhuis zijn ruim 900, het postkantoor ruim 700, de boekhandclaarsbeurs 400 glazen verbrij zeld; in de gebouwen van de firma F. A. Brockhaus telt men ruim 1800 gebroken ruilen. Alle daken zijn min of meer beschadigd, sommige bijna half vernield. In eenige drukkerijen heeft men den arbeid voorloopig moe ten staken en de scholen zijn voor het meerendeel gesloten. In het museum van schilderijen is mede groole schade aangerigt, het licht valt aldaar van hoven in de zalen en dewijl tot bedekking waarschijnlijk zeer dun glas is gebezigd, was dit spoedig verbrijzeld, ten gevolge waarvan de schilderijen geheel onbeschut aan den vernielenden hagelslag blootstonden. Een gedeelte van het vorstelijk slot Friedeustein, te Gotha, is eene prooi der vlammen geworden. Door de werking van 40 brandspuiten is men er in geslaagd het hoofdgebouw te bewaren. In het ambt Wittmund (Hanover), is in het dorp Upstede een af schuwelijke moord gepleegd. Zekere A. Meier, een man, die erg aan den drank was verslaafd, kreeg met zijn gehuwden zoon, met wien hij onder één dak woonde, twist, waarbij hij zijn zoon met eene spade de hersens insloeg. Uit Stettin meldt men dat in het nabij gelegen Jacobshagen een grijs aard woont, die niettegenstaande hij den ouderdom van 117 jaren heeft bereikt, dagelijks nog eene halve mijl ver wandelt; zijn gezigt is nog zoo sterk dat hij zonder inspanning lezen kan. Bij het uitbarsten van den zevenjarigen oorlog in 1756, had hij derhalve reeds den ouderdom van 13 jaren bereikt. Naar men zegt heeft de Zwilsersche bondsraadvan de Fransche zijde aangezocht om den keizer tijdens zijn bezoek te Thonon door eene bezen ding te doen begroetendaarop geantwoord dat hij geene reden zag om zulk eenen stap te doen. De Fransche regering klaagt herhaaldelijk over vermeende slechte behandeling van Franschen in Zwitserland, de bondge nootschappelijke overheid antwoordt daarop met bewijzen dat de feiten, waarover men klaagt, slechts verzinsels zijn. Een groot deel van de Russische stad Orenburg is afgebrand, te we ten 140 huizen in de stad zelve280 van de voorstad en de citadel van Orska. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Augustus. Men verzekert dat de ministers aan den keizer een voorstel hebben ge daan, volgens hetwelk bij de heropening der zittingen van den rijksraad door den aartshertog Reinier eene boodschap des keizers zou medegedeeld worden, waarin Z. M. het voornemen te kennen geeft om aan de wenschen des lands te voldoen, en te dien einde, tot dat er een middel gevonden is om de tegenstrijdige gevoelens van de meerderheid en de minderheid dei- commissie met elkander overeen te brengende statuten van provinciale landdagen octroyccrt, wier attribulien de provinciale zelfstandigheid verze keren. Door de afkondiging der statuten zon de bevoegdheid der landdagen om veranderingen daarin te verlangen geenszins beperkt worden. Drie jaren geleden hebben de studenten der universiteit te dezer stede aan de regering de vergunning gevraagd tot het opriglen eener leesinrigting. Te vergeefs is dit verzoek driejaren lang herhaald; eindelijk is de vereisclue vergunning daartoe verleend, onder voorwaarde echter, dat de rector der universiteit het toezigt zal hebben over de bedoelde inrigting. GENUA31 Augustus. Volgens een gerucht is de generaal Briganli te Monlcleone door de soldalen doodgeschoten. Garibaldi is in de genoemde plaats binnengerukt. Hij brengt zijn geheele leger naar het vasteland van Napels over. PARIJS, 1 September. De Moniteur berigt dat de keizer en de keizerin gisteren te Thonon zijn aangekomen. Het onderzoek omtrent de bclecdiging, der. heer Brenier te Napels aange daan heeft de schuldigen niet doen ontdekken. De hertog Canajello is naar Parijs gezonden, om aan den keizer het leedwezen van den koning der Beide Siciliën over deze zaak uit te drukken. Een brief door prins Murat openbaar gemaakt, waarin hij de hoop uit drukt van, met ondersteuning van Frankrijk, naar Napels te kunnen gaan, druischt te zeer tegen den wil des keizers inom eene zoodanige veron derstelling niet opentlijk tegen te spreken. BERN31 Augustus. Maandag aanst. zullen de gezanten van Zwitser land te Parijs, Londen, Berlijn en Turijn, eenc conferentie houden met den bondsraad. STADS-BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Diugsdag den 4dcn September 1860, des namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een Wethouder. 2°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie van Fabricage. 3°. Benoeming van een Voorzitter en 2 Leden voor de Commissie van Financiën. 4°. Benoeming van 2 Leden voor de Commissie, belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningentegen wier overtreding straf is bedreigd. 5°. Benoeming van een Voorzitter en 2 Leden voor de Commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente. 6°. Adressen om vergunning tot het doen maken van uitlozingen in het stads riool, van: a. B. F. Krantz. N b. J. S. Rijken. 7°. Adressen van J. M. I. Brutel de la Rivière, Jhr. W. F. G. L. van der Dussen, Jhr. H. L. P. Hovy, A. E. Kaldcnberg, A. Kellner, P. Muller en H. F. Schlette, als executeur in den boedel van wijlen D. Schlette, om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1860. 8°. Onderhandsche verhuring der lokalen op het Raadhuis, ten dienste der Arrondissements-Reglbank en van het Kantongeregt. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de ingevulde Patentbladen, over het dienstjaar 1860 en 1861, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, van des voormiddags tien tot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 25 Augustus 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. KEKKMIiliHi. MONN1CKENDAM29 Augustus. Ter voorziening in de vacature, die door het emeritaat van ds. D. Broedelet zal ontstaanheeft de kerkeraad der herv. gemeente de volgende nominatie gevormd; 12-tal: dd. Barenbrugh, te Meerkerk; Beets, te Sybekarspel; van Duyl, te Spijk; Hoogvliet, te Spaarndam; Kolfif, te Oudewaler; de Meijer, te Warder; van Roggen, te Oostzaan; Royaards, te Oijeu en MegenSchogt, te Bniksloot; Smit, te Grootebroek; van Voorthuysente Anthonypolder; Worst, te Epe. 6-tal: Barenbrugh, van Duyl, Hoogvliet, van Roggen, Smit, Worst. 242sle Staats-EoteriJ. Trekking der Vijfde Klasse. 8s,e Trekking. Nos. 3146, 14683 en 17572 ieder een prijs van ƒ1,000. CORRESPONDENT! E Het opstel over de lezing, die de heer Cremer gisteren te Katwijk aan Zee hield, gewerd ons te laat om nog heden te worden opgenomen. Het zal in ons volgend nommer geplaatst worden. VERBETERING. In de kennisgeving aan de Crediteuren in den onder voorregt van beschrij ving aanvaarden boedel van Pieter van Wilge te Hazerswoude (zie ons vorig nommer), is de naam abusief opgegeven; men leze: TEUN1S van WILGE. AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: HENDRIK VERVOORT, van Deventer en Leyden, 30 Augustus 1860. MARIA ZAALBERG. Voor de blijken van belangstelling, bij gelegenheid van de bevalling mijner Echtgenoot ondervonden, betuig ik ook namens haar opregten dank. Mc II. A. NEEB. 2 Cols sur belle étoilc pour 25 Cts. Plus de 2000 Dessins en tons genres, pour broderie sur toule cspèce de tissus, tel que Bapliste, MousselinePiquéet Initiates pour lingerie, lai- sons et coins de mouchoirs, On execute toule espcce de dessinspour rae- cord. On a la faculté de fournir l'étoffele lout a des prix tres inodiqucs. BreedestraatW. IV. N°. 244, en face de l'hotel du Soleil d'or.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3