leydsche courant. N°. 106. MAANDAG 3 SEPTEMBER. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond i J»' W De Drys rfer Courant is ƒ12 het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCnF, BERIGTEN. LEYDEN, 1 September. De staatsraad-commissaris des konings in Znidholland is alhier gisteren morgen met den eersten spoortrein aangekomen en werd aan het stations gebouw afgewacht door den burgemeester, die Z. Hoog-Ed. Geslr. achter- j eenvolgens vergezelde naar de militaire strafgevangenis, de sled, gasfabriek, het huis van bewaring 's Gravesteinhet gereformeerde weeshuis en hel raadhuis, alwaar Z. II.-Ed. Gestr. tusschen 1 en 2 ure verschillende depu tation, ambtenaren en ingezetenen ten gehoore ontving. Daarna bezocht Z. H.-Ed. Geslr. nog het roomsch.-kath. wees- en oudeliedenbuis, de katoen- fabriek van de Heyder C°.de inrigting voor jeugdige ontslagene veroor deelden en eindelijk de openbare lagere school voor onvermogenden in de Haverslraal. Na afloop dezer inspectie nam Z. II.--Ed. Geslr. deel aan het diner hem door den burgemeester ter diens huize aangeboden en waartoe ook de president der arrond. regtbank, de wethouders en andere aanzien lijke personen waren genoodigd. Naar men verneemt, heeft het bestuur van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde alhier, volgens daartoe onlvangene uitnoodiging, be sloten, bij de onthulling van het standbeeld van Jacob van Maerlant, die den 9den Sept. c. k. te" Dam me zal plaats hebben, de Maatschappij te doen vertegenwoordigen. De heeren prof. M. de Vries en dr. E. Verwijs, de beide uitgevers van Maerlant's hoofdwerk, den Spiegel Historiaelzullen als hare afgevaardigden die plegligheid bijwonen. De ambtenaren van politie worden verzocht in hunne gemeenten te doen opsporen een gouden speld met diamanten steenaan een doorreizend Duiischtr, op cene stoomboot, ter hoogte van Tielop 24 Aug. jl. ontsto len. Bij ontdekking wordt men verzocht daarvan kennis te geven aan den commissaris van politie alhier. Het getal der in liet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 tol 89 personen. Gisteren avond hield de heer Cremer in het badhuis te Katwijk aan Zee cene lezing, ten behoeve van de nagelatenc betrekkingen der in het laatst van Mei jl. verongelukte visschers. De begaafde spreker droeg bij deze gelegenheid de nog onuitgcgevcne novelle Druur Jaopik voor. De lezing werd door omstreeks 100 personen bijgewoond. Van de verschillende departementen van algemeen bestuur is in den laatslen lijd de bepaling uitgegaan dat aan de aannemers van benoodigdhe- den voor het rijk ontzegd is, hunne betalingen hier te lande in vreemde munt te bewerkstelligen. Naar aanleiding daarvan heeft ook de Nederl. handelmaatschappij belanghebbenden kennis gegeven dat deze bepaling ook van locpassing is op de door hare tusschenkomst gehouden wordende aan bestedingen van gouvcrnemenls-goederen voor de koloniënen dat zij dus in de bestekken der eerstdaags te houden aanbesteding de voorwaarde opgeno men heeft, dat: «betaling met vreemde muntspeciën aan werklieden, door aannemers van artikelen hier te lande vervaardigd of bewerkt, de uilsluiting dier aannemers van alle verdere deelneming aan leveringen ten behoeve van bet dep. van koloniën ten gevolge heeft." De 21ste tentoonstelling der Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouwzal worden gehouden te Rotterdam in de grootc zaai der sociëteit Harmonie, van Vrijdag den 8slc" tot en met Zondag den 10dcu Maart 1861, terwijl de 22ste tentoonstelling derzelfde maatschappij zal plaats hebben te 's Gravenhage in het gebouw der Teeken- Akademie aan den Boschkantvan Zaturdag den 6dcn lot en met Dingsdag den 9d™ April 1861. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloteneenc leening aan te gaan van ƒ300,000, gelijkstaande met het bedrag, waarvoor op het kapitaal der Nederl. centraal spoorwegmaatschappij is ingeschreven, uit te geven a pari en tegen cene rente van 4} pCt. Het Nedcrlandsch veeartsenijkundig genootschap heeft zijne 12de algc- meene vergadering op den 25stcn Augustus te Utrecht gehouden. In het vol gende jaar zal de bijeenkomst te Amsterdam plaats hebben. Uit de legerplaats bij Zeist schrijft men aan de U. C. dat aldaar op Dingsdag 4 dezer, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. den prins van Oranje, bij goed weder, des avonds ten 7 ure, door het balaillon mi neurs en sappeurs eene voorstelling zal gegeven worden uit de veldslagen van den maarschalk Pélissicr, tegen een Arabischen volksstam in Algerië, het geheel verlicht door Bengaalsch vuur. In genoemd kamp zijn van cenen mineur de twee voorste vingers der linkerhand, door een achter hem staande makker, afgeschoten. Uit het kamp van Millingcn meldt men dat Z. M. Donderdag morgen de oefeningen der troepen op de heide heeft bijgewoond. Des namiddags heeft Z. M.vergezeld van II. M. de koningin en gevolg, het geheele kamp in oogenschouw genomen. Het vorsteljjk gezelschap bezocht ook de nieuw gebouwde ambulance en sprak den zieken eenige bemoedigende woorden toe. Op den volgenden dag zouden de troepen eene militaire wandeling doen over Apeldoorn en het Loo. Zondag aanst. zon de koninklijke familie de godsdienstoefening in het kamp bijwonen, onder het gehoor van ds. J. Wit kop, pred. te Zutphen. De tentoonstelling van provinciale nijverheid in Overijssel, te Zwolle gehouden is van 14—26 Augustus door ruim 4700 personen bezocht. Het getal der geplaatste aandeelen in eene te houden verloting beloopt 2400. Gedurende de tentoonstelling is voor ruim ƒ2500 door particulieren aan gekocht. Te Leeuwarden is door den burgemeester aan den gemeenteraad mede gedeeld eene missive van den minister van oorlog, houdende aanneming van het voorstel des raads tot overname door het rijk van de ruïne der afge brande kazerne, tegen cene vergoeding van 30,000 aan de gemeente. De heer mr. Jan Hendrik van Sanden Prins, onlangs te Middelburg overleden, heeft naar men verneemt, aan de algemeene armen van Mid delburg vermaakt de som van ƒ5000 en aan de leeken-akademie aldaar ƒ500, beide vrij van het regt van successie. In eene particuliere correspondentie uit Alexandriëdoor de R. C. medegedeeld, leest men het volgende: De Phare heeft hier tijdingen uit Bcyruih aangebragt van den 16dcn Augustus. Syrië was schijnbaar rustig; de Drusen en Bedouincn hadden zich teruggetrokkende bewoners van Aleppo waren zeer bevreesd. Alle Christenenwelke de Drusen onder weg aantroffenwerden meedoogenloos afgemaakt. Men spreekt van vele vergif tigingen een slager zou zijn vleesch met arsenicum vergiftigd hebben waarvan 21 Christenen de slagtoffers zijn geweest. Fuad-pacha, van dc zaak onderrigt, heeft den ellendeling onmiddellijk doen ophangen. Des nachts echter zouden de Bedouinen hem hebben afgesneden en in zijne plaats twee Christenen hebben doen ophangen. Er bestaat verdeeldheid onder de Turksche troepentoen een Tursch bevelhebber hun last gaf op eenige Drusen te vuren, antwoordden zij: «betaal ons eerst, dan zullen wij zien." Onze fregatten Zeeland en IVassenaar lagen te Beyrtith voor an ker; alles was wel aan boord. In Egypte heerscht de meest volkomenc rust. De Onderkoning gaat voort al de gevlugtc Christenen uit Syrië op zijne kosten geheei te onderhouden. Ieder persoon, en ik durf hun aantal niet bepalen, kost hem 4 Egyptische piasters daags, nagenoeg 10 Holland- sche stuivers. Verscheidenen hebben mij verzekerd, dat zij het nog nooit zoo goed hebben gehad. Den 31slen Julij jl. heeft de Ned. hervormde gemeente te Paramaribo het 25-jarig bestaan van haar kerkgebouw plegtig gevierd. Ds. van Schaick sprak bij die gelegenheid eene feestrede uil over Joh. X vs. 22a. 's GRAVENHAGE 1 September. Z. M. heeft aan de hh. jhr. m'. F. P. van der Hoeven en J. A. Mazel, benoemd tot secretaris bij de Ned. gezantschappen te Petersburg en te Lon den vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van den Itooden Adelaar 3dc kl.en van olflcier der Leopolds-orde, aan eerslgemelde door den prins-regent van Pruissen, en aan laatstgenoemde door den koning der Belgen geschonken. Dezer dagen zijn door Z. M. tot groot-officieren van de kroon .benoemd de hh. graaf van Lynden en jhr. Clifford, sous-chef van het militair huis des konings en hofmaarschalk. De heer H. van Vessemridmeester en intendant van het koninklijk paleis alhier, is door den hertog van Nassau benoemd lot ridder der orde van Adolf van Nassau met de Zwaarden. Door Z. M. zijn benoemd: tot bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Dordrecht, de heer jhr. W. B. van den Santheuvel, thans ont vanger der registratie aldaar, tol entroposeur der in- en uitgaande rcglen en accijnsen te Rotterdam, de heer L. van Tengnagell dc Raad, thans con troleur lstc kl. der dir. belastingen te 's Bosch; tot ontvangers der dir. belastingen: te Werkhoven, de heer H. C. van der Fecnthans Ie Brake!, en te Ilrakcl, de lieer AV. E. baron van Till, surnumerair. Naar men verneemt zal II. M. de koningin zich eerstdaags met prins Alexander naar Stuttgart begeven. Z. K. II. prins Frederik zal Maandag aanst. van Voorschoten naar het Loo vertrekken, van waar Z. H. Woensdag zal terugkeeren. Z. M. dc koning wordt mede Woensdag alhier terug verwacht. Dc ministers van flnantiën en van koloniën, baron van Hall en dc heer Rochussen, en jhr. de Koek, directeur van 's konings kabinet, zijn van liet Loo alhier teruggekeerd. Daarentegen zijn andere ministers derwaarts ver trokken. Men verneemt dal dc verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, aanst. Dingsdag, op het Loo feestelijk zal worden gevierd. Tegen dien dag

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1